STATYSTYKI 2012

CHRZTÓW: 12
DZIECI PRZYJĘTYCH DO I KOMUNII ŚWIĘTEJ: 17
ŚLUBÓW: 7
POGRZEBÓW: 12

29 grudnia 2012 - kolędnicy misyjni

Kliknij i obejrzyj 11 zdjęć
Młodzież z pączewskiej szkoły pod opieką pani katechetki Ireny Trochowskiej, czyli nasi parafialni kolędnicy misyjni, aż do Trzech Króli będą odwiedzać nasze domy. Jest radosny śpiew, odegrana krótka scenka i życzenia dla gospodarzy. W tegorocznej grupce są już kolędnicy "wetereni" i dwoje dzieci, które dołączyły w tym roku. Pani katechetce i młodzieży należa się wyrazy szacunku za poświęcenie czasu i wniesienie bożonarodzeniowych promyków do naszych domów.

28 grudnia 2012 - Świętych Młodzianków

Kliknij i obejrzyj 20 zdjęć
W dniu Świętych Młodzianków tradycją jest udzielanie specjalnego błogosławieństwa dzieciom. Po Mszy Św. dzieci i młodzież wspólnie z księdzem proboszczem Ireneuszem Nowakiem adorowali Jezusa w żłóbku, a następnie ksiądz pobłogosławił wszystkie dzieci i każde z osobna. Ksiądz obdarował najmłodszych obrazkami. Ponieważ wiadomo, że każdy chłopiec chce być albo strażakiem, albo żołnierzem, to otrzymał obrazek ze św. Florianem lub św. Marcinem. Dziewczynki dostały obrazki z babcią Jezuska, matką Maryi - św. Anną lub św. Bernadettą. Sympatycznym akcentem była obecność poprzebieranych kolędników misyjnych.
Kliknij i obejrzyj 20 zdjęć

27 grudnia 2012 - Św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Kliknij i obejrzyj 7 zdjęć
Przed wojną Boże Narodzenie świętowano trzy dni - mówił na Mszy Św. ksiądz kanonik Franciszek Kamrowski. Patronem dnia - owego przed wojną trzeciego świątecznego - jest św. Jan Apostoł i Ewangelista. W apokryfach czytamy, że cesarz rzymski Domicjan usiłował otruć św. Jana. Kielich pękł i wino się rozlało w chwili, gdy Apostoł nad nim uczynił znak krzyża świętego. Stąd tradycja, aby w św. Jana Apostoła błogosławić wino dane nam ku uciesze ciała i ducha. Grupa naszych parafian stawiła się zatem w kościele z tymi trunkami, a ksiądz kanonik po odmówieniu modlitwy pobłogosławił je. Przyznał też, że robi to po raz pierwszy od kiedy jest księdzem. W krótkim rozważaniu ksiądz powiedział też, aby nie zawsze trzymać się sztywno logicznego myślenia, ale dopuścić w nas do głosu Ducha Świętego.

Przy okazji jeszcze kilka ujęć naszego żłóbka.

Kliknij i obejrzyj 6 zdjęć

26 grudnia 2012 - Żłóbek

    
Kliknij i obejrzyj 14 zdjęć
żłóbka z naszego kościoła

25 grudnia 2012 - Pasterka


Kliknij i obejrzyj 22 zdjęcia
O północy zebraliśmy się w naszym kościele, aby rozpocząć uroczyście Święta Bożego Narodzenia Pasterką. Śpiewaliśmy kolędy przy dźwiękach muzyki wykonywanej przez zaprzyjaźnioną orkiestrę dętą z OSP w Bobowie oraz przy akompaniamencie organów, na których jak zwykle ładnie grał pan organista.
Kiedy rodził się Jezus ludzie nie poznali, że to Bóg Człowiek Zbawiciel. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak uświadomił nam, że teraz - po kilkudziesięciu wiekach, w wieczór Jego narodzenia, to małe Dzieciątko Jezus potrafi zwolnić tempo życia ludzi, potrafi zebrać rodziny, zmusić do refleksji, do tego, że o północy zbieramy się w kościele. Smutnym faktem jest laicyzacja Bożego Narodzenia we Francji, gdzie nie dba się o uczucia wierzących w Chrystusa. Boże Narodzenie jest prawdziwym świętem tylko wtedy, kiedy się w nie wierzy. Ksiądz zakończył swoje rozważania cytując młodzieżową wypowiedź, która jak najbardziej pasuje do dzisiejszego dnia i dni następnych: "Na Wigilię polecam zaprosić Jezusa. Urodziny bez solenizanta są do bani!"
O odświętny wystrój kościoła zadbali w tym roku mieszkańcy Wolentala. Piękne choinki, stroiki i przede wszystkim nowa stajenka w niezwykle artystycznej formie (więcej zdjęć stajenki wkrótce). W pracach nad wystrojem brało udział bardzo wielu mieszkańców. Szczególnie zaangażowani byli państwo Grabanowie oraz strażacy z wolenatlskiego OSP. W świąteczne strojenie kościoła zaangażował się również pan Dzienniak z Pączewa.

24 grudnia 2012
Radosnych świąt Bożego Narodzenia!
Prostoty serca, silnej wiary i ufności Bogu.
Wielu łask Bożych w Nowym Roku
- życzy ks. Ireneusz Nowak

23 grudnia 2012
Na dzień przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia zapraszam do obejrzenia zdjęć z pielgrzymki pracowników oświaty do Ziemi Świętej w 2012 roku. Tym razem zamieszczam zdjęcia z opisami z miejsc związanych z Bożym Narodzeniem:

20 zdjęć
Nazaret - miejsce, gdzie Archanioł Gabryjel zwiastował Pannie Maryi, iż pocznie Syna Bożego.

21 zdjęć
Ain Kerem - miejsce w Górach Judzkich, niedaleko Betlejem. To tu przybyła brzemienna Maryja, aby służyć swojej krewnej - św. Elżbiecie, żonie Zachariasza, która pod sercem nosiła Jana Chrzciciela.

71 zdjęć
Betlejem i jego okolice
- Pole Pastuszków, na którym Anioł pasterzon mówił, że narodził się Zbawiciel,
- Bazylika Narodzenia Pańskiego,
- obrazki z dzisiejszego Betlejem.

17 grudnia 2012

Kliknij i obejrzyj 8 zdjęć
Adwent jest radosnym oczekiwaniem na Dzieciątko z Betlejem. Jak radosnym - to widać na naszych roratach. To czas, kiedy Bogu dziękujemy, że mamy w parafii dzieci i młodzież oraz ich rodziców, babcie, dziadków, dzięki którym tworzy się przedświąteczny nastrój. Dzisiaj do kościoła już pachnącego choinkami, w mroźny wieczór, po oblodzonych dróżkach przybyło około 30 dzieci z najbliższymi. Jaka siła w tych maluchach, że potrafią wyciągnąć starszyznę z ciepłych domów i sprzed telewizora! Kiedy kościół rozbrzmiewa modlitwami odmawianymi młodziutkimi głosami, śpiewem psalmów w wykonaniu dziewczynki, kiedy na końcu dzieci wkładają do koszyczka serduszka z opisanymi dobrymi uczynkami, to czuć w powietrzu prawdziwe Boże Narodzenie! Chciałoby się, aby na każdej Mszy Św, przez cały rok był taki dopływ świeżej energii w modlitwie!
P.S.
Podczas modlitw po Mszy Św. zauważyłam, że niektóre dzieci z pamięci odmawiają modlitwę do św. Michała Archanioła, której nauczenie się nam dorosłym sprawia nie lada trudność... Brawo.

Kliknij i obejrzyj 8 zdjęć
Zdjęcia grupowe można obejrzeć w powiększeniu. W tym celu:
- podczas pokazu slajdów zmaknąć pokaz symbolem "x" w dolnym menu przeglądania po prawej stronie
- kliknąć wybrane zdjęcie
- oglądać w powiększeniu po kliknięciu ikonki z lupą z plusem nad zdjęciem


16 grudnia 2012 - życzenia od byłego proboszcza ks. Henryka Martina
Życzenia na Adwent i Boże Narodzenie w "Roku Wiary"

"Wierzę w Ciebie, Boże żywy,
W Trójcy jedyny, prawdziwy;
Wierzę coś objawił Boże,
Twe słowo mylić nie może.
Czas Adwentu i uroczystość Narodzenia Pańskiego, do której się zbliżamy, przeżywamy tym razem w trwającym Roku Wiary (2012-2013) ogłoszonym przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Napisał on w jednym ze swoich wcześniejszych pism, że kto nie daje drugiemu człowiekowi Boga, daje mu zawsze za mało. Ponieważ Bóg i WIARA w Boga jest tak wielką wartością, chciałbym tegoroczne życzenia Bożonarodzeniowe osnuć wokół problemu wiary. Życzę Wam, Drodzy Przyjaciele, abyście chcieli ożywić i umocnić WIARĘ Waszą w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego narodzonego w Betlejem, który z miłości do ludzi stał się Człowiekiem.

WIARA jest jednak przede wszystkim darem, łaską Bożą, o którą należy często się modlić. Ja również - kierując do Was tegoroczne życzenia - proszę Boga dla Was o dar prawdziwej i mocnej WIARY. Jest to oczywiste, że kto widzi WIARĘ jako tak drogocenny dar, pragnie przecież aby WIARA stała się także udziałem bliskich jego sercu. Z całego serca więc życzę Wam tego, ponieważ "bez WIARY nie można podobać się Bogu" (Hbr 11,6). Prawdziwa WIARA kształtuje postępowanie człowieka. Sprawdzianem zaś prawdziwej WIARY jest codzienna modlitwa. Bez modlitwy WIARA słabnie, albo nawet zanika. Tego Wam również życzę: ukochajcie modlitwę, módlcie się w Roku Wiary więcej, chętniej i lepiej. Módlmy się wzajemnie za siebie!

"Kto wierzy nigdy nie jest sam" - było to hasło pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI w 2006 roku do Bawarii. Życzę, aby stało się ono także rzeczywistością w życiu każdego z nas. Od tamtej historycznej nocy Bożego Narodzenia nie ma już na tej ziemi samotności. Życzę także Opieki św. Bożej Rodzicielki Maryi i św. Józefa, patrona rodzin.

Niech Boże Dziecię błogosławi nas, da nam łaskę żywej WIARY, mocnej nadziei i ciągle rosnącej miłości. Zapewniam Wasze rodziny o modlitewnej pamięci o Was przed Bożym Żłóbkiem, o co też wzajemnie proszę. Niech z Bogiem w radości przeżywane Święta umocnią nasze serca na 365 nieznanych dni nowego 2013 roku.

"Szczęść Boże!"
Ks. Henryk Martin
były proboszcz parafii Pączewo



03 grudnia 2012 - pierwsze roraty

Kliknij i obejrzyj 12 zdjęć
Rozpoczął się okres adwentu. Przy okazjonalnie przyozdobionym ołtarzu głównym paliła się pierwsza z czterech świec.
W oczekiwaniu na narodziny Dzieciątka Jezus zainaugurowaliśmy też msze roratnie ku czci Najświętszej Maryi Panny. Dzieci nie zawiodły! Około trzydzieścioro stawiło się z lampionami i rozpoczęło roraty procesją w ciemności przy dźwiękach pieśni "Archanioł Boży Gabryjel". Światełka grały feerią barw. Dzięki najmłodszym roraty mają taką wyjątkowę oprawę!

Kliknij i obejrzyj 12 zdjęć


11 listopada 2012 - Narodowe Święto Niepodległości



Kliknij i obejrzyj 9 zdjęć
Podczas sumy modliliśmy się w intencji Ojczyzny. Kościół naucza, że doczesna ojczyzna dana jest przez Boga, aby żyjąc w niej dążyć do ojczyzny niebieskiej, którą jest Niebo. Przy strojnym w biało-czerwony bukiet ołtarzu księdzu proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi asystowali między innymi trzej ministranci w mundurach, a w ławkach kościoła można było zauważyć umundurowanych parafian, którzy w ten sposób dali świadectwo patriotyzmu. Całość dopełniała staranna oprawa muzyczna naszego organisty.
Właśnie patriotyzm był hasłem przewodnim wygłoszonego przez księdza proboszcza kazania. "Patriozym" pochodzi od łacińskiego słowa "patria" czyli "ojczyzna", z kolei "patria" od słowa "pater" - czyli "ojciec".
- A więc patriotyzm - mówił ks. Ireneusz Nowak - to przede wszystkim pamięć o ojcach, znicze palące się na grobach przodków. Z drugiej strony to nasze czyny i życie, sumienna praca, aby przyszłe pokolenia mogły o nas powiedzieć, że byliśmy patriotami i zostawiliśmy dla nich wiele dobra. Podczas ostatniej wizyty w naszej parafii ksiądz biskup Piotr Krupa odwiedził cmentarz. Spotkanie w plebanii rozpoczął od pochwały "Widzę, że groby przodków na cmentarzu są zadbane, a to znaczy, że parafianie mają wysoką kulturę ducha..."
Ksiądz zaapelował o wyrażanie wdzięczności tym, którzy walczyli o naszą wolność, oddawali życie za Ojczyznę, którzy ciężką pracą, intelektem, wszelkimi talentami przyczyniali się do jej rozwoju.
- Naszą Ojczyzną jest Polska, ale w tym słowie zawiera się też nasz region, w którym żyjemy - nasze wioski Wolental, Pączewo. Pamiętajmy też o tych, którzy byli tu przed nami, o budowniczych kościoła, fundatorach tego, co w naszym kościele - na przykład feretronów. Jak trudno dziś je odrestaurować. Kiedyś ludzie byli biedniejsi, nie było takiego postępu, a zafundowali takie wspaniałe dzieła z myślą o nas. To byli patrioci! (...) - mówił ksiądz Nowak - Zbliża się 75-ta rocznica wybuchu II wojny światowej. Może warto upamiętnić w naszej parafii ofiarę ludzi, którzy w tamtym czasie oddali życie za Ojczyznę - księdza Błędzkiego, naszych krewnych i znajomych z parafii. Byłaby to piękna rzecz. (...) Patriotyzm to też zadanie dla nas. Dziś uczyńmy postanowienie, abyśmy przyczyniali się dla dobra naszej ojczyzny lokalnej - tu dziękujemy społecznikom. Uczyńmy postanowienia dla Polski - abyśmy codzienną pracą i życiem dawali godne świadectwo, bo go dzisiaj bardzo potrzeba. Módlmy się dzisiaj za tych, którzy ginęli za niepodległość, o pomyślność dla Ojczyzny, o siłę i wytrwanie, abyśmy sami mogli Jej dobru się przyczynić.


4 listopada 2012
Fotografie aniołków prezentujących dumnie pączewski feretron, a zamieszczonych pod datą 28 października, zainspirowały nas do uwiecznienia wszystkich pączewskich aniołków (aniołki ze stacji Drogi Krzyżowej reprezentuje tylko jeden aniołek). Naliczyliśmy ich 27.
Drogi Gościu! Czy zauważyłeś wszystkie aniołki w naszym kościele?

Zdjęcia: Sławomir Bochniak



2 listopada 2012 - Zaduszki
W 45 numerze "Tygodnika Parafialnego" datowanym 1-4 listopada 2012 można przeczytać artykuł: "O świętym Odilonie - dusz zmarłych patronie".
To niesamowita historia powstania wyjątkowego obrazu "Pogrzeb św. Odilona", który znajduje się w katedrze ormiańskiej we Lwowie.
Święty Odilon zapoczątkował obchody Dnia Zmarłych zwanego Zaduszkami.


28 października 2012

Kliknij i obejrzyj 10 zdjęć
Dziś w Święto Poświęcenia Kościoła do naszej świątyni po wielu latach powrócił drugi rokokowy (XVIII wiek) feretron - z jednej strony przedstawiający koronację Maryi, z drugiej Matkę Boską z Dzieciątkiem. Staraniem naszego księdza proboszcza Ireneusza Nowaka został on odrestaurowany i teraz jest tak piękny, jak był chyba tylko zaraz po tym, kiedy powstał.
To kolejna bezcenna cegiełka księdza proboszcza w ratowaniu historii naszej parafii. Przypomnijmy, że tylko dzięki Jego szybkiej reakcji i staraniom udało się uratować zniszczony feretron "Trójcy Świętej"/"Cudownego rozmnożenia chleba".
W imieniu parafian serdeczne Bóg zapłać!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć obu feretronów.

Kliknij i obejrzyj 10 zdjęć
Prace przy zabytku zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Pomorskiego.


08 października 2012


Kliknij i obejrzyj 10 zdjęć
Dziś w naszym kościele nabożeństwo różańcowe miało troszkę odmienną formę. W progi naszej świątyni zawitał misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ks. Stanisław Kazek, który od ponad 20 lat swoją posługę sprawuje na Madgaskarze. Ksiądz opowiedział o wyspie, trudnym życiu jej mieszkańców, krzewieniu wiary chrześcijańskiej. Kościół katolicki na Madagaskarze ma zaledwie 150 lat, ale już może się poszczycić licznymi powołaniami.
Zasadnicza część dotyczyła posługi ks. Stanisława w charakterze duszpasterza ludzi morza. To trudna posługa tym bardziej, że ksiądz może odwiedzać Polskę tylko raz na trzy lata.
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak zapytał, które z dzieci chciałoby być misjonarzem lub misjonarką - więcej chętnych było wśród dziewczynek. Dowiedzieliśmy się dlaczego ksiądz Stanisław nosi białą sutannę. Dzieci spytały księdza między innymi o to, czy na wyspie mieszkaja lemury (to pytanie nasunęło się zapewne tym, którzy oglądali sympatyczny film rysunkowy "Madagaskar", gdzie jednym z głównych bohaterów jest brawurowy, samozwańczy król lemurów - Julian). Jutro spotkanie z misjonarzem w szkole.
Nabożeństwo różańcowe poprowadził ks. Stanisław. "Ojcze nasz" powiedział w języku rdzennych mieszkańców Madagaskaru - Malgaszów - malgaskim. Po nabożeństwie różańcowym odbyła się Msza Św. koncelebrowana przez dwóch gości: ks. Stanisława Kazka i ks. Piotra Lidwina oraz ks. proboszca Ireneusza Nowaka.


30 września 2012
W zeszłym tygodniu obchodziliśmy dzień Świętych Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela.
Z tej okazji ksiądz proboszcz obdarował wszystkich parafian obrazkami z modlitwą do Św. Michała Archanioła.
Święty Michale Archaniele, broń nas w walce.
Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną.
Niech go Bóg pogromi, pokornie prosimy.
A Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.


23 września 2012 - dożynki parafianle oraz przyjęcie nowych ministrantów




Kliknij i obejrzyj 40 zdjęć
Na niedzielną sumę rolnicy z Pączewa i Wolentala przynieśli do kościoła przepiękne wieńce dożynkowe, chcąc w ten sposób podziękować Panu Bogu za plony. Na Mszy Św. stawili się także na galowo ubrani, bardzo poważni i przejęci kandydaci na ministrantów: Dawid Chyła, Jarek Kłos, Olaf Kotowski i Piotr Polakowski. Dziś nastąpiłć miało uroczyste wprowadzenie ich do grona ministrantów.

Dumny ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak z wielkim patosem mówił w kazaniu o powołaniu ministranckim. "Wniesione piękne wieńce dożynkowe i uroczystość przyjęcia nowych ministrantów są bardzo powiązane. Wieńce utkane z kłosów to owoc pracy rolnika. Z ziarna pieczemy chleb, wytwarzamy białe hostie, które podczas sprawowania Eucharystii zostają uświęcone na Ciało Chrystusa. Mszę św. sprawuje w imieniu Pana Jezusa kapłan, ale ogromną rolę pełnią ministranci, bo oni podają na ołtarz chleb i wino święte, bez których nie może obyć się Najświętsza Ofiara. (...) Ministrantem jesteś wszędzie: w kościele - gdy służysz przy ołtarzu, w domu - gdy służysz rodzicom i rodzeństwu, w szkole - gdy chętnie służysz, pomagasz nauczycielowi, jesteś uprzejmy dla kolegów. Ministranci to prawdziwi słudzy Jezusa!"

Po kazaniu do ślubowania przed Panem Bogiem klęknęli u stóp ołtarza ci, którzy mieli być ustanowieni nowymi ministrantami. Ksiądz, uznając szczere pragnienie kandydatów, dopuścił ich do pełnienia służby ministranta w zgromadzeniu liturgicznym. Będą mogli odtąd nosić świętą księgę, krzyż - zwycięski sztandar naszej wiary, dawać znaki dzwonkami, podawać dary ofiarne, na cześć Boga nosić kadzidło i światło. Powtarzając za księdzem rotę ministranci złożyli przyrzeczenia: "Dziękując Chrystusowi Panu za łaskę powołania ministranckiego przyrzekam święte czynności ministranta wypełniać pobożnie, gorliwie i radośnie na chwałę Bożą, dla dobra wspólnoty parafialnej. Święty Stanisławie Kostko módl się za nami. Amen." Ksiądz poświęcił komże i kołnierzyki. Od tej pory czterej nowi ministranci już przy ołtarzu służyli do Mszy Św.

Pod koniec Mszy Św. ks. proboszcz Nowak poświęcił wieńce dożynkowe. Trzeba przyznać, że gospodynie z obu naszych parafialnych wsi, twórczynie tych dzieł sztuki, wykorzystały w pełni talent dany od Boga, osiągnęły już mistrzostwo artyzmu w dziedzinie wyplatania i wszyscy jesteśmy z nich bardzo dumni.

Wszyscy ministranci biorący udział w uroczystości i służba liturgiczna otrzymali od księdza proboszcza pamiątkowe trójwymiarowe obrazki z wizerunkiem Chrystusa kroczącego po wodach Jeziora Genezaret.

Barbara Dembek-Bochniak



15 sierpnia 2012 - Matki Boskiej Zielnej
 
Kliknij i obejrzyj 3 zdjęcia

Nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak mówił:
"Obchodzimy dzień, w którym Matka Boska została wzięta z ciałem i duszą do nieba. Została wywyższona jej ludzka natura dlatego że była bez skazy grzechu, wyraziła swoją zgodę na urodzenie Syna Bożego Jezusa Chrystusa, współcierpiała razem z Nim, gdy On cierpiał za nasze grzechy. Dzisiejsze święto jest zwieńczeniem Jej życia. I my pytamy dziś o sens i cel naszego życia. Dzisiejsza uroczystość jest odpowiedzią, że możemy dostąpić takiej chwały jak Maryja - "Per aspera ad astra" (przez trudy do gwiazd). Bukiety, które przynieśliśmy wykonane ze zbóż, ziół, traw są symbolem życia, pracy, łez, potu. (...)Dziś spotykamy coraz więcej ludzi, którzy przez życie nie chcą iść sprawiedliwie, dając zgorszenie słabszym, ciężko pracującym i otrzymującym bolesną lekcję. Ludzie, którzy zarabiają tysiąc zł pracując na czarno nie mogą utrzymać rodziny; ciężko pracując nie mogą zarobić na lekarza i są bezradni; ojciec trzytygodniowego dziecka wyjeżdża za granicę do pracy, zostawiając maleństwo i żonę, aby zarobić na ich utrzymanie - to są bolesne lekcje życia. Obarczeni trudami codzienności przynosimy ich symbol - bukiety i wianki, by ofiarować je dzisiaj przez Matkę Bożą Jezusowi Chrystusowi. Owocem Maryi jest Syn Boży, a więc pośrednio owoc Jej życia staje się dla nas zbawieniem. Tak więc nasz dzisiejszy dar, który przynieśliśmy do świątyni, jeżeli jest wykonywany zgodnie z przykazaniami bożymi, połączony z ofiarą Jezusa Chrystusa przyczynia się do naszego zbawienia. Niech nasza praca będzie uświęcona, Jezus pobłogosławi naszemu życiu, abyśmy kiedyś tak jak Maryja byli godnymi Nieba".
To przekonujące argumenty do tego, aby na Matki Boskiej Zielnej przynosić swój trud uwity w bukietach ziół, jak to zrobili niektórzy nasi parafianie.

06 sierpnia 2012 - Odpust Przemienienia Pańskiego

Kliknij i obejrzyj 41 zdjęć
Dzisiaj, w uroczystość Przemienienia Pańskiego świętowaliśmy nasz parafialny odpust. Dziewczynki prószące kwiatki, harcerka i chłopcy pierwszokomunijni z poduszkami, panie z KGW w strojach ludowych niosące obraz, strażacy na galowo, żołnierz, ministranci, kościelni, organista, służba liturgiczna, parafianie (w tym rolnicy, którzy stawili się mimo, iż żniwa w pełni), goście - mimo, iż to dzień roboczy, kościół wypełniony był po brzegi.
Głównym celebransem był ks. prof. dr hab. Janusz Lemański - autor wielu publikacji o tematyce biblijnej, przewodnik pielgrzymek do Ziemi Świętej. Razem z nim Najświętszą Ofiarę sprawowali ks. proboszcz Ireneusz Nowak oraz rezydent ks. kanonik Franciszek Kamrowski. Słowo Boże wygłosił ks. Lemański. Mówił przez ponad 27 minut i była to opowieść bardzo ciekawa - przekazana językiem zrozumiałym dla wszystkich, zawierająca niezwykłą ilość informacji, a do tego potwierdzająca, że doczynienia mamy właśnie z wybitnym biblistą i przewodnikiem pielgrzymek po Ziemii Świętej.
Kliknij tu, aby przeczytać o wygłoszonym przez ks. prof. dr hab. Janusza Lemańskiego Słowie Bożym.

Kliknij i obejrzyj 41 zdjęć


Na ścieżkach Jezusa Chrystusa - Góra Tabor
Dzisiajsza Góra Tabor

Słowa Ewangelii według św. Marka.
Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden wytwórca sukna na ziemi wybielić nie zdoła.
I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: "Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza". Nie widział bowiem, co należy mówić, tak byli przestraszeni.
I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: "To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie". I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy powstać z martwych.

Zdjęcia: B. Dembek-Bochniak, S. Bochniak

Dzisiajsza Góra Tabor


05 sierpnia 2012 - nowe przydrożne krzyże

Krzyż przy wyjeździe na Skórcz
(3 zdjęcia)
29 czerwca w uroczystość świętych Piotra i Pawła poświęcone zostały dwa nowe przydrożne krzyże w Pączewie. Zastąpiły one stare krzyże stojące przy wyjeździe na Skórcz oraz na Czarnylas. W obecności zebranych ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak odmówił modlitwy i pokropił święconą wodą owe krzyże będące darami parafian (głównie mieszkańców posesji niedaleko krzyży).
Krzyż przy wyjeździe na Czarnylas
(2 zdjęcia)
Przy okazji zrobiliśmy zdjęcie odnowionej przed Bożym Ciałem figury Matki Boskiej z obrazkiem świętego Judy Tadeusza.   (3 zdjęcia)

29 lipca 2012
29 lipca gościliśmy na noclegu pielgrzymów XXX Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Tematem tegorocznej pielgrzymki jest Kościół Naszym Domem.
Jak zwykle Apel Jasnogórski oraz poranne pożegnanie pielgrzymów były wielkim przeżyciem dla naszych parafian. To taki dzień w roku, kiedy nasz kościół przepełniony jest wyjątkowo radosnym, młodym śpiewem, dźwiękiem gitar.

25 lipca 2012
W uroczystość św. Krzysztofa (patrona Ameryki i Wilna; siedzib ludzkich i grodów oraz chrześcijańskiej młodzieży, kierowców, farbiarzy, flisaków, introligatorów, modniarek, marynarzy, pielgrzymów, podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy; orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach) ks. kanonik Franciszek Kamrowski pobłogosławił zebrane przed remizą strażacką pojazdy mechaniczne.

11 czerwca 2012 - zdjęcia do kroniki parafialnej
 
Kliknij i obejrzyj 2 zdjęcia zbiorowe

Kliknij i obejrzyj 3 inne zdjęcia
Dziś po Mszy św. zrobiliśmy wspólne zdjęcie do kroniki parafialnej. Razem z księdzem proboszczem Ireneuszem Nowakiem stanęli do niego tworzący korowód przed Najświętszym Sakramentem.
Jak widać uwiecznianie naszej gromadki sprawia wiele radości, bo z drugiej strony aparatu oraz pana fotoreportera stała rzesza mam, cioć, ojców, sąsiadó i sąsiadek wspierających naszych najmłodszych.
Gwoli rzetelności kronikarskiej należy odnotować, iż zarówno na procesję w Boże Ciało, jak i dzisiaj, przyjechała pani Wioletta Górecka. Pani Wioletta już nie mieszka w Pączewie, ale w tak pięknym czasie wsparła swoją obecnością w stroju ludowym KGW Pączewo.

Zdjęcia: Sławomir Bochniak


07 czerwca 2012 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - Boże Ciało
   
Boże domki
Kliknij i obejrzyj 7 zdjęć

Procesja
Kliknij i obejrzyj 70 zdjęć

Dekoracje domów
Kliknij i obejrzyj 19 zdjęć

Zdjęcia: Sławomir Bochniak

   W naszy kościele mieszka Pan Bóg, którego każdego dnia możemy odwiedzić i powierzyć mu nasze sprawy. On wszystko rozumie, wysłuchuje i te nasze ofiary na każdej Mszy Świętej łączy ze swoją ofiarą na ołtarzu. Dziś, znając nasze problemy i radości, wyszdł z świątyni w procesji, aby nam pobłogosławić. Taką ludową interpretację Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej podał ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak, aby za kilka chwil z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie skrytym w monstrancji ruszyć na nasze wiejskie uliczki.
   Ołtarz główny odświętnie udekorowany. Liturgia Słowa z udziałem młodzieżowych lektorów. Druhowie z parafialnych OSP na galowo z sztandarami i krzyżem, niosący baldachim. Oddziały młodzieżówek OSP zabezpieczające ruch na drogach. Pierwszokomunijni chłopcy z różańcem, harcerki z ZHR z poduszkami, dziewczynka w stroju kociewskim, KGW Pączewo odziane na ludowo, niosące udekorowane obrazy, sztandar róż różańcowych, Kociewiak z Pismem Świętym, orszak dziewczynek w bieli z wdziękiem prószących kolorowe kwiaty przed Najświętszym Sakramentem wizytującym parafię, eleganccy ministranci, wreszcie Ksiądz z Panem Jezusem w monstrancji, za nim orkiestra dęta OSP w Bobowie z naszym pączewiakiem - panem Stasiem Trochowskim - prowadzona dumnie przez kapelmistrza z buławą, nasz organista Tomasz Malkowski wiodący śpiewy razem z Józefem Krasińskim. Pan Józef, na stale mieszkający w Trójmieście, nie wyobraża sobie Bożego Ciała czy np. Święta Wszystkich Wiernych Zmarłych bez udziału w pączewskich procesjach, a więc przyjeżdża do siostry i dzieli się darem pięknego śpiewu z nami. Orszak wiernych był bardzo liczny.
   Szliśmy wśród domów z przystrojonymi oknami. Domki Boże były wyjątkowe.
Pierwszy z hasłem "Bądźcie świadkami miłości w rodzinie" to dzieło OSP z Pączewa. Strażacy odnowili figurę Matki Boskiej. Obraz na ołtarzu przy niewielkim wysiłku wyobraźni można było złożyć jakby z jęzorów ognia.
Drugi domek przygotowały róże różańcowe z Pączewa. Wyróżniał się dopracowaną kolorystyką.
Trzeci domek zrobiony przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych zawierzenie Jezusowi tradycyjnym "Jezu ufam Tobie".
Czwarty domek przygotowały róże różańcowe z Wolentala. Na przystrojonej, specjalnie przygotowanej kunsztownej konstrukcji metalowej wykonanej przez Tadeusza Grabana, ołtarz z życzeniem "Abyśmy stanowili jedno".
   Piękne były tegoroczne boże domki. Coraz więcej widać w nich inwencji twórczej naszych parafian, włożonego serca, wykorzystania talentów danych przecież od Boga. To bardzo cieszy!


13 maja 2012 - Uroczyste Przyjęcie I Komunii Świętej

Kliknij i obejrzyj 32 zdjęcia
W odświętnie udekorowanym kościele 17 dzieci z naszej parafii przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak mówił: "To wielkie święto dla całej naszej parafii, bo dzieci wstępują w kolejny etap wtajemniczenia życia chrześcijańskiego. Tajemnica to coś wielkiego, czego człowiek nie potrafi do końca poznać. Pierwszą tajemnicą był sakrament Chrztu świętego, kiedy zostaliście włączeni do grona Ludu Bożego. Dzisiaj już sami przyszliście do kościoła, aby w obecności nas zgromadzonych, tak jak kiedyś rodzice w obecności chrzestnych podczas chrztu, wyrzec się grzechu, szatana, wszelkiego zła i wyznać świętą wiarę, bo już poznaliście naszego przyjaciela Jezusa Chrystusa". Nawiązując do napisu nad drzwiami kościoła "Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie" ksiądz zaapelował do dorosłych, aby tak wychowywali dzieci, żeby te mając 5, 10, 15, 20 lat nie zapominały o Jezusie Chrystusie, ale uczestniczyły w Eucharystii, chodziły do spowiedzi, Komunii św. "Pan Jezus na Was polega, że będziecie dalej z wiarą wychowywali dzieci. Niech nie tylko rodzice, ale chrzestni, babcia, dziadek, ciocia, wujek dają świadectwo żywej wiary. Warto iść za wartościami, za Jezusem Chrystusem!" Nadarza się piękna okazja, aby nie poprzestać na białym tygodniu, ale przez resztę miesiąca uczestniczyć w nabożeństwach majowych. Życie to nie tylko uroczystości, ale i trudności. Gdzie pójdą dzieci, kiedy zabraknie rodziców i nie będzie wokół Jezusa, Matki Boskiej? Na zakończenie ks. Proboszcz powiedział: "Dziękując rodzicom za trud wychowania dzieci, dzieciom gratulując dzisiejszego pięknego dnia zapewniam o modlitwie, aby Bóg wam zawsze błogosławił i aby Wasze dzieci szły zawsze prawdziwą drogą, jaką jest Jezus Chrystus".

Msza św. miała bardzo elegancką oprawę. W tym roku w liturgii pięknie śpiewając i czytając uczestniczyło wielu rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

6 maja 2012
Dzisiaj mieliśmy okazję modlić się w naszym kościele z księdzem kanonikiem Zbigniewem Witką-Jeżewskim, ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Ksiądz juz po raz drugi odwiedził naszego księdza proboszcza Ireneusza Nowaka (swojego seminaryjnego kolegę) oraz naszą parafię. W kazaniu skoncentrował się na słowach z dzisiejszej Ewangelii: "Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę".

5 maja 2012
Rozpoczął się sezon ślubów. Nasz parafialny spis uzupełniono o lata 1957-1971.

Uzupełniono też artykuły pochodzące z naszej parafii publikowane w "Tygodniku Parafialnym" (link Artykuły z TP) - od 10 kwietnia 2010 do 15 kwietnia 2012, czyli jesteśmy na bieżąco.



4 maja 2012 - Świętego Floriana
Patronem dzisiejszego dnia jest św. Florian, a więc tradycyjnie odbyła się msza św. w intencji strażaków. W naszym kościele gromko grzmiały śpiewy modlitwy licznie zebranych przedstawicieli naszych parafialnych OSP.

Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak w kazaniu podkreślił znaczenie strażaków na różnych płaszczyznach życia. Mówił o cnocie męstwa, którą wykazują się w swojej służbie.

Tegoroczne zdjęcie pamiątkowe z księdzem proboszczem można określić wielopokoleniowym. Są doświadczeni strażacy, dziewczęta i chłopcy z młodzieżówki i najmłodsze pokolenie. Zuzanna ma 4 latka i stanęła do zdjęcia z tatą, dziadkiem, wujkiem i 7-letnim bratem Michałem - "starym" strażakiem (Michał już trzeci rok z rzędu występuje na mszach z okazji św. Floriana w pełnym umundurowaniu).

Zdjęcia: Sławomir Bochniak

 




          

Z głębokim bólem informujemy, że 25 kwietnia 2012 r. o godz. 6.25
w Kociewskim Centrum Zdrowia (szpitalu św. Jana) w Starogardzie Gdańskim zmarł

Pierwszy Biskup Pelpliński JAN BERNARD SZLAGA.

Zmarły pasterz Kościoła Pelplińskiego miał 72 lata.
Od 1992 r. był biskupem diecezjalnym w Pelplinie.

Kościół Pelpliński trwa na modlitwie za swojego Arcypasterza.

ks. prał. Ireneusz Smagliński
Rzecznik Biskupa Pelplińskiego

Za http://www.diecezja-pelplin.pl



          


               
Drodzy Siostry i Bracia!
Nie lękajcie się! Jezus Zwyciężył!
Z najepszymi życzeniami

ks. Ireneusz Nowak

               

Poniedzialek Wielkanocny:
7.30, 9.00, 11.00 - Msze św.


8 kwietnia 2012 - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
REZUREKCJA
   
Kliknij i obejrzyj 15 zdjęć

6.00 - 7.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu
7.00 - procesja resurekcyjna i Msza św.
11.00 - Msza św.


7 kwietnia 2012
WIGILIA PASCHALNA

Kliknij i obejrzyj 18 zdjęć
Wigilia Paschalna
20.30. (przynosimy świece).

5-7 kwietnia 2012 - Święte Triduum Paschalne
WIELKA SOBOTA

Kliknij i obejrzyj 11 zdjęć
Święcenie pokarmów
i adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim
10.00 i 12.00 - Święcenie pokarmów

10.00 -12.00
oraz
16.00 - 20.30
- Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim

WIELKI PIĄTEK

Kliknij i obejrzyj 18 zdjęć
Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej
16.00 - 18.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy ciemnicy.
18.00 - Liturgia Męki Pańskiej.
19.00 - 22.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.

WIELKI CZWARTEK

Kliknij i obejrzyj 10 zdjęć
W dniu ustanowienia sakramentów Kapłaństwa oraz Eucharystii nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak przed południem uczestniczył w obchodach Wielkiego Czwartku w katedrze w Pelplinie. Modlił się wtedy za nas - parafian. Po południu my modliliśmy się za naszego Księdza, który jak inni kapłani obchodził dzień odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. Delegacja młodzieży złożyła Księdzu życzenia oraz wręczyła bukiet białych róż. Razem z Księdzem modliliśmy się za pracujących w naszej parafii kapłanów - tych którzy już umarli i tych, którzy żyją.
Nasz Ksiądz Proboszcz podkreślił w kazaniu, że oba sakramenty są nierozerwalne: nie ma Kapłaństwa bez Eucharystii, nie ma Eucharystii bez Kapłaństwa.

   Dzisiaj nasza służba liturgiczna sprawiła nam miłą niespodziankę. W odróżnieniu od lat poprzednich przez liturgię poprowadziła nas Marta (wcześniej byli to zawsze chłopcy), natomiast psalm po czytaniu ładnie wyśpiewał Krystian (w poprzednich latach śpiewały dziewczęta).
18.00 - Msza św. Wieczerzy Pańskiej
19.00 - 22.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy ciemnicy.

5 kwietnia 2012 - Na ścieżkach Jezusa Chrystusa - Jerozolima - Droga Krzyżowa i Bazylika Grobu Świętego
Jerozolima - Via Dolorosa, Droga Krzyżowa
8 zdjęć
             
Jerozolima - Holy Sepulchre - Bazylika Grobu Bożego
Golgota, Kamień Namaszczenia i Grób Boży
42 zdjęcia

Zdjęcia: B. Dembek-Bochniak, S. Bochniak


2 kwietnia 2012 - 7 rocznica odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca
Osoby w szczególny sposób zasłużone dla Kościoła katolickiego wyróżniane były tytułami "ojców Kościoła" (osoby z pierwszych wieków) lub "doktorów kościoła" (święci z różnych epok). W 2000 roku lista doktorów Kościoła liczyła 33 osoby. Pięciu z nich otrzymało przydomek "Wielki" (w tym dwóch z Kościoła wschodniego). Tytuł taki nie jest nadawany przez żadną kapitułę, ale przez historię, ze spontanicznego przekonania ludzi współcześnie żyjących i potomnych o wyjątkowości danego świętego.

Obchodzimy już siódmą rocznicę odejścia błogosławionego Jana Pawła II do Domu Ojca. Nasz papież nazywany był Wielkim już za Jego życia.
[Kliknij i przeczytaj całość]

5 kwietnia 2012
Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza zaktualizowano linki Przywitaliśmy, Pożegnaliśmy, Ślubowali. Bóg zapłać!

W najbliższym numerze "Tygodnika Parafialnego" w tekście "Z życia parafii Pączewo" pojawią sie nieścisłości. Wyjątkowo szybki termin składu gazetki uniemożliwił poprawę. Chodzi o nazwiska ministrantów, którzy razem z Księdzem Proboszczem czytali Pasję - nie wymieniono wszystkich. Oto wszyscy zaangażowani młodzi ludzie: Jakub Litwiński, Bartosz Bąkowski, Szymon Naleziński i Ireneusz Kozera. Osoba składająca artykuł niefortunnie przycięła też wysłane przeze mnie zdjęcie ze sceną czytania.
1 kwietnia 2012 - Niedziela Palmowa

4 zdjęcia
Niedziela Palmowa - Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień. Tradycyjnie przed naszym kościołem dziewczęta z Koła Misyjnego pod opieką nauczycielek z pączewskiej szkoły rozprowadzały palmy oraz ozdoby wielkanocne. Zebrane ofiary przeznaczone są na misje święte. Parafianie już przyzwyczaili sie do kramiku wystawianego w tą niedzielę i chętnie korzystali z jego oferty.
Podczas Mszy Św. ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił palmy. Ewangelię Męki Pańskiej wg św. Marka razem z księdzem czytali w podziale na role Jakub Litwiński i Bartosz Bąkowski, Szymon Naleziński i Ireneusz Kozera.

31 marca 2012 - Na ścieżkach Jezusa Chrystusa - od Wieczernika po przejście pojmanego Chrystusa do Jerozolimy
Syjon Chrześcijaństwa - Wieczernik
5 zdjęć
Dominus Flevit - miejsce, w którym Chrystus przeczuwając swoją mękę zapłakał nad Jerozolimą
6 zdjęć
Ogród Oliwny - Ogrójec
7 zdjęć


Bazylika Agonii
9 zdjęć
Grota Zdrady
3 zdjęcia
Kościół św. Piotra In Gallicantu (miejsce, gdzie kur zapiał)- miejsce przesłuchań Jezusa i trzykrotnego zaparcia się Jezusa przez Piotra
20 zdjęć

Zdjęcia: B. Dembek-Bochniak, S. Bochniak


25 marca 2012 - odpust Zwiastowania NMP


Kliknij i obejrzyj 11 zdjęć
W samo południe pieśnią "Archanioł Boży Gabryjel" rozpoczęliśmy sumę odpustową, którą sprawował ks. Krzysztof Jakubek - proboszcz parafii Kasparus, a koncelebrowali ks. Ireneusza Nowak i ks. kanonik Franciszek Kamrowski.

Było bardzo uroczyście. Zapach kadzidła, młodzieżowa służba liturgiczna, patetycznie odśpiewany przez ks. Krzysztofa fragment ewangelii św. Łukasza opisujący moment zwiastowania, perfekcyjny dobór pieśni dokonany przez naszego organistę Tomasza Malkowskiego spowodowały wzniosły i świąteczny klimat sprawowanej Najświętszej Ofiary.

Kazanie ks. Jakubka nawiązywało do idei Dnia Świętości Życia - od poczęcia po naturalną śmierć. Wezwał do nieustannej modlitwy w intencji dzieci nienarodzonych. Ksiądz Jakubek przypomniał, że w historii wielokrotnie oskarżano chrześcijan przypisując im winę za wszelkie zło tego świata. Ponad dwa tysiące lat temu Chrystus zadumał się: "Czy ja zastanę wiarę, gdy powtórnie przybędę na ziemię?"... Ks. Krzysztof mówił: "W świecie tak wielkich niewierności, gdy tak łatwo zdradzić, skłamać, gdy bardziej niż prawda liczy się kłamstwo - my, tak jak Maryja chciejmy być wierni temu Słowu, które wypowiedzieli w dniu Chrztu Św. nasi kochani rodzice i rodzice chrzestni, które bardziej świadomie wypowiedzieliśmy w dniu I Komunii Świętej, a już bardzo świadomie przy bierzmowaniu, sakramencie małżeństwa, kapłaństwa... Bądźmy wierni tej przysiędze! My, ludzie XXI wieku bądźmy wiernymi czcicielami Boga, Kościoła, Maryi, a ona zaprowadzi nas do Boga."

Tej niedzieli rozpoczęły się nasze parafialne rekolekcje wielkopostne.

24 marca 2012 - Na ścieżkach Jezusa Chrystusa - Nazaret
Nazaret - Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
14 zdjęć
                
Nazaret - Kościół Karmienia - kościół Św. Józefa
5 zdjęć

Zdjęcia: B. Dembek-Bochniak, S. Bochniak


28 lutego 2012 - OAZA MODLITWY





Kliknij i obejrzyj 10 zdjęć
W naszej parafii od początku tego roku szkolnego została założona Wspólnota Oazowa. Ruch ten został zapoczątkowany przez świętej pamięci sługę bożego księdza Franciszka Blachnickiego.

Dla kogo?
W szczególności dla nas - młodych ludzi! Dla tych, którzy szukają i chcą szukać prawdy!

Po co?
Abyś nie zarzucał Kościołowi, że nie wiesz w co i tak naprawdę w Kogo wierzysz. Chodzi tu o zrozumienie naszej wiary chrześcijańskiej oraz odpowiedź na wszelkie pytania, które nurtują nas - młodych ludzi - będących przyszłością narodu (jak to nas określa błogosławiony Jan Paweł II)!

Jeszcze jedno!

Jan Paweł II też formował się w tym ruchu, a co najważniejsze sam Cię do niego zaprasza:

"Ta radość, o której śpiewają w oazach po całej polskiej ziemi, a teraz także nawet i na ziemi włoskiej, niech się rozrośnie w waszych sercach w ogromną radość i niech się udzieli innym, tak jak udzielała się radość apostołów poprzez wszystkie doświadczenia i cierpienia, które znosili. Poprzez to wszystko, co stanowi niejako powtórzenie tych cierpień i prześladowań w naszej epoce. Niech się w naszych sercach rozrośnie ta ogromna radość i niech porwie za sobą ludzi - naszych braci. Wstań! Pan jest dobry! Czeka cię daleka droga! Amen"

Jan Paweł II, 12 VIII 1979

Chcesz wiedzieć po co to wszystko? Jak radością i dobrem można walczyć ze złem, które w obecnym świecie tak bardzo zbiera swoje żniwo?
Przyjdź!
Zobacz i sam/a uzbrój się w zbroję, jaką każdemu z nas daje Bóg!

Wszelkie informacje co do terminów spotkań (i nie tylko) uzyskacie pisząc na e-mail:

litwinski.jakub@gmail.com

Pozdrawiam: Jakub (animator)

Więcej:
http://www.oaza.pl/
http://www.wruchu.oaza.pl/
http://pelplin.oaza.pl/

23 lutego 2012 - Na ścieżkach Jezusa Chrystusa - kuszenie
Zapraszamy do obejrzenia współczesnych widoków przedstawiających miejsca kuszenia Jezusa przez szatana: kamienistej Pustyni Judzkiej, Góry Kuszenia w okolicy Jerycha - najstarszego nieprzerwanie istniejącego miasta, Jerozolimy ze Ścianą Płaczu - jedyną pozostałością Świątyni Jerozolimskiej.
Kilka zamieszczonych amatorskich zdjęć to pamiątki z pielgrzymki ścieżkami Jezusa Chrystusa w Izraelu.

Pustynia Judzka
kliknij i obejrzyj 8 zdjęć
Góra Kuszenia
kliknij i obejrzyj 5 zdjęć
Jerozolima - przed Ścianą Płaczu
kliknij i obejrzyj 11 zdjęć
Jerozolima - inne
kliknij i obejrzyj 22 zdjęć

Zdjęcia: B. Dembek-Bochniak, S. Bochniak


22 lutego 2012 - Środa Popielcowa
Wielki Post już rozpoczęty! Przed nami 40 dni - od Popielca do Wielkanocy - aby wykazać się siłą woli i charakteru mężnego przeciwstawiając się czyhającym pokusom, aby odnowić naszą wiarę. Tradycyjnie tłumnie przybyliśmy do kościoła i tradycyjnie ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak posypał nam głowy popiołem na znak pokuty za grzechy. Podkreślał, że przyjęcie popiołu nabiera mocy dopiero wtedy, kiedy w jego konsekwencji godnie przeżywamy owe 40 dni: uczestniczymy w niedzielnej eucharystii, klękamy przy konfesjonale, podchodzimy do ołtarza, aby przyjąć Chrystusa.

19 lutego 2012 - Początek Adoracji Najświętszego Sakramentu

Kliknij i obejrzyj 5 zdjęć
Godzinnym czuwaniem rozpoczęła się trzydniowa Adoracja Najświętszego Sakramentu. Zastępuje ona dawną Wieczną Adorację.
W ten sposób wyhamowujemy karnawałowe tempo życia, aby już w środę posypać głowy popiołem...


stat4u