STATYSTYKI 2010

CHRZTÓW: 16
DZIECI PRZYJĘTYCH DO I KOMUNII ŚWIĘTEJ: 16
ŚLUBÓW: 10
POGRZEBÓW: 6

28 grudnia 2010

Kliknij i obejrzyj 3 zdjęcia
W dzisiejszy mroźny dzionek po pączewskich dróżkach kolędowali Kolędnicy Misyjni. Grupa młodzieży ze szkoły podstawowej pod opieką pani Ireny Trochowskiej oraz grupa młodzieży gimnazjalnej pod opieką pani Angeliki Maleckiej życzyły zdrowia, pomyślności i żebyśmy docelowo poszli do nieba. Dobrowolne datki przeznaczone zostaną na potrzeby misji świętych.


24-26 grudnia 2010
Wigilia Bożego Narodzenia. Pasterka. Żłóbek, choinki z lampkami, okazjonalny obrus na mównicy. Niezawodna orkiestra dęta OSP z Bobowa z naszym panem Stasiem. I niespodzianka! Z zakrystii wraz z naszym Księdzem proboszczem Ireneuszem Nowakiem wychodzi ksiądz Zbigniew Kotliński ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów - Ojciec Alabare. To dla nas wielka radość i wielki honor, że zaledwie w kilka dni po powrocie z boliwijskiego buszu ksiądz zechciał spędzić te jakże ważne święta z nami! W podarku ksiądz Zbigniew przyniósł kazanie o Bożym Narodzeniu oraz przesłanie z Boliwii. Wystarczyło tylko trochę wyobraźni, aby w naszym kościele pojawili się bohaterowie opowieści Księdza: plemiona pierwotnych Indian polujących z łukiem na ryby, łódź płynąca w ostępy dżungli (gdzie nie sposób dotrzeć żadną z dróg lądowych, bo ich po prostu nie ma), cudnie śpiewające ptaki, barwne papugi i dzięcioły... I w tej rajskiej krainie ucieszona gromadka tubylców. Sprawcą owej radości był Ojciec Zbigniew, a pośrednio i my. Właśnie między innymi z naszych datków pochodziły dary, jakie Ojciec Alabare zawiózł do Boliwii i rozdał Indianom. Było 300 różańców, były bale materiałów, z których tamtejsze kobiety pod opieką sióstr zakonnych własnoręcznie mogły uszyć sukienki, były sandałki dla najmłodszych, aby mogli bezpiecznie biegać wśród wysokich traw, była też żywność z której przygotowano wielką ucztę dla całęj wsi - ryż z wołowiną. Do obiadu popijano lokalny napój produkowany w bardzo oryginalny sposób - chichę (cziczę)... W tę mroźną noc opowieść Ojca Zbigniewa rozgrzała nasze serca! I za to mu serdecznie dziękujemy.
Ksiądz Kotliński pozostał z nami do końca świąt.

Klkając miniaturki obejrzysz 5 zdjęć.


Pełnych pokoju Świąt Bożego Narodzenia!
Niechaj Dziecię Jezus błogosławi wszystkim Parafianom, Gościom i odwiedzającym tę stronę internetową.
Wszystkim Dobrodziejom naszej parafii niech Pan wielokrotnie pomnoży łask.

Radujmy się, bo Bóg jest z nami!

- ks. Ireneusz Nowak


Bóg się rodzi czyli Pieśń o Narodzeniu Pańskim           Franciszek Karpiński; 1792

Bóg się rodzi, moc truchleje,
Pan niebiosów obnażony;
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice nieskończony.
Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami;
A Słowo Ciałem się stało
i mieszkało między nami.

Cóż masz niebo nad ziemiany?
Bóg porzucił szczęście twoje,
Wszedł między lud ukochany,
Dzieląc z nim trudy i znoje;
Nie mało cierpiał, nie mało,
Żeśmy byli winni sami,
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami.

W nędznéj szopie urodzony,
Żłób mu za kolebkę dano?
Cóż jest, czem był otoczony?
Bydło, pasterze i siano.
Ubodzy, was to spotkało
Witać Go przed bogaczami,
A Słowo Ciałem się stało
i mieszkało między nami.

Potém i Króle widziani
Cisną się między prostotą,
Niosąc dary Panu w dani:
Mirrę, kadzidło i złoto;
Bóstwo to razem zmieszało
Z wieśniaczymi ofiarami;
A Słowo Ciałem się stało
i mieszkało między nami.

Podnieś rękę, Boże Dziecię!
Błogosław krainę[4] miłą,
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jéj siłę swą siłą.
Dom nasz i majętność całą,
I Twoje wioski z miastami!
A Słowo Ciałem się stało
i mieszkało między nami.

23 grudnia 2010 - ostatnie Roraty i przyjęcie nowego ministranta

Kliknij miniaturkę i obejrzyj 8 zdjęć
W ostatni przed Wigilią Bożego Narodzenia wieczór w naszym kościele modliliśmy się na Mszy św. roratniej. Kościół już strojny w choinki, ale co najważniejsze pełen dzieci. To one przez wszystkie roraty rozpraszały mroki świątyni oświetlając ją lampionami podczas procesji. To piękny zwyczaj, że właśnie nasze dzieci tak akcentują oraz wytwarzają klimat oczekiwania nadejścia Dzieciątka Jezusa.
Dzisiejszy dzień to wielkie święto dla Bartka Góreckiego. Po kilku miesiącach terminowania został on dzisiaj uroczyście przyjęty do grona ministrantów. Kiedy Bartek klęczał u stóp ołtarza, wszyscy obecni na Mszy św. powstali, a Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak czytając akt mianowania wymieniał czynności, które będzie miał prawo wykonywać Bartek (np. będzie mógł nosić kadzidło). W czasie kiedy Bartek przy pomocy starszego kolegi Jakuba ubierał dopiero co poświęcone komeżkę i kołnierzyk w kościele brzmiał odśpiewywany hymn ministrantów "Króluj nam Chryste". Bartek pokazał sie wszystkim i rozpoczął służbę przy ołtarzu: podawał ampułki, bił w gong, trzymał paterę. W swoje święto do kościoła przyszedł, jak przystało na wzorowego kandydata na ministranta, z lampionem roratnim.
Po Mszy św. odbyło się ostatnie losowanie dziecka z pośród tych, które na serduszkach wypisały swoje dobre uczynki. Figurka Matki Boskiej powędrowała na Boże Narodzenie do Piotrka Piontka. Chłopiec wyraźnie był uszczęśliwiony. Obiecał zaprosić do wspólnej modlitwy najbliższych i sąsiadów.
Na koniec uwieczniliśmy na fotografii Księdza Proboszcza z naszymi pączewskimi dziećmi, które systematycznie przychodziły na roraty z lampionami. Ksiądz obdarował naszych najmłodszych parafian słodyczami.

Kliknij miniaturkę i obejrzyj 2 zdjęcia
19 grudnia 2010
W ostatnią niedzielę adwentu dzieci z Koła Misyjnego oferowały parafianom ozdoby świąteczne wykonane przez dzieci ze szkoły. Wcześniej taki kiermasz odbył się podczas spotkania z rodzicami w tutejszej szkole.
8 grudnia 2010 - Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny

Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.
Tym samym kto by tej prawdzie zaprzeczał, sam wyłączyłby się ze społeczności Kościoła, stałby się odstępcą i winnym herezji.

8 grudnia 1854 r., bulla "Ineffabilis Deus", Pius IX

16 grudnia 2010 - kiermasz ozdób bożonarodzeniowych w ZSP w Pączewie

Kliknij i obejrzyj 3 zdjęcia
W Zespole Szkół Publicznych przy okazji spotkań z rodzicami odbył się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych przygotowanych przez uczniów tej szkoły, w tym również członków Koła Misyjnego. Dochód z dobrowolnych datków przeznaczony został na Misje święte.


28 listopada 2010 - pierwsza niedziela adwentu
Pierwsza niedziela Adwentu. Pierwszy dzień nowego roku liturgicznego. Zaczynamy okres oczekiwania narodzin Pana Jezusa. Na naszym adwentowym wianku rozbłysła pierwsza świeczka, mównica nakryta jest okazjonalnym obrusem.
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił opłatek, ów wieniec adwentowy, świece, lampki. Zaprosił rodziców z dziećmi na roraty, które będą odbywać się w poniedziałki, czwartki i piątki. Dzieci mają przychodzić z lampionami oraz serduszkami, na których będą opisane dobre uczynki.
Dziś zaczyna się ogólnopolska akcja charytatywna "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2010". W tym roku przyświeca jej hasło "Zapalmy dzieciom światło nadziei". Przyłączamy się do niej - również w naszej parafii rozprowadzane są wigilijne świece Caritas. Można też nabyć opłatek.
Zrobiło się świątecznie - spadł śnieg i mamy już malutkie zaspy!
11 listopada 2010 - Święto Niepodległości
     Od samego początku swojej posługi w naszej parafii ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak zwraca uwagę na przejawy lokalnego patriotyzmu, na poszanowanie historii, symboli oraz przedmiotów związanych z naszą Ojczyzną oraz regionem. Sam, nie będąc wcześniej związany z Pączewem czy Wolentalem, daje świetny przykład poszanowania naszej Małej Ojczyzny - choćby przywołując fakty z historii, apelując o pamięć o naszych przodkach, o kapłanach wcześniej posługujących, renowując znalezione na strychu przedmioty związane z obrzędami religijnymi w naszej parafii, promując nasz lokalny herb, inicjując w naszej społeczności imprezy (choćby np. turnieje piłki nożnej).
     Powoli ośmiela to naszych parafian. Jeden z członków Rady Parafialnej zaproponował, aby nasze święto narodowe - Dzień Niepodległości - miało w naszej parafii wyjątkową oprawę. Ksiądz proboszcz pomysł podchwycił. W niedzielę zaproponował, aby na Mszę Św. za Ojczyznę osoby pełniące służbę w formacjach mundurowych przyszły do kościoła ubrane na wyjściowo, aby panie z KGW przybyły w strojach ludowych - tak, abyśmy podczas modlitwy poczuli atmosferę umiłowania Ojczyzny. I tak na Mszy Św. stawiły się m.in. panie z pączewskiego KGW, oraz grupa strażaków z OSP w Wolentalu, policjant, żołnierz, który dopiero co wrócił ze służby w Afganistanie, dwóch przedstawicieli sił powietrznych oraz chorąży rezerwy Marynarki Wojennej.
W homilii Ksiądz mówił:

"Święto Niepodległości to dzień w którym wspominamy tych, którzy troszczyli się o naszą Ojczyznę lub przelewali za Nią krew, ale również myślimy o tym, co Bóg przygotował dla nas w wieczności. Jesteśmy wędrowcami, którzy zmierzają do celu, jaki przygotował nam Bóg. Na drodze pielgrzymowania Pan Bóg dał nam naszą Ojczyznę - Polskę. Wszystko, co czynimy z miłości dla Niej ma swój wydźwięk religijny. Troszcząc się o dobro Ojczyzny troszczymy się o dobro wspólne, okazujemy miłość bliźnim i w ten sposób zdobywamy skarby w Niebie. (...)
Dziś wyrażamy wdzięczność przodkom, którzy troszczyli się o Ojczyznę oraz osobom, które obecnie dbają o to, aby nasze wioski były piękne, rozwijała sie w nich kultura a także wszystkim pełniącym służbę mundurową: żołnierzom, policjantom, strażakom. (...)
Przekazujmy to, czym żyjemy, wartości, które przynieśliśmy do Kościoła, młodszym pokoleniom. Niech za kilkanaście lat w Pączewie i Wolentalu dalej działa KGW, OSP... Niech żołnierze, strażacy, policjanci oraz spełniający jakiekolwiek posługi społeczne nie zapominali o służbie Chrystusowi."

     Po Mszy Św. uwieczniliśmy na fotografii Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka w otoczeniu obecnych na Mszy św. w intencji za Ojczyznę: pań z KGW wraz przyszłą członkinią :), ministrantów oraz parafialnych przedstawicieli służb mundurowych - wojska, policji i straży pożarnej.

Po kliknięciu miniaturki można obejrzeć 12 zdjęć z dzisiejszej Mszy Św.

01-02 listopada 2010

Płoną świeczki

Dzień jesienny tak cicho
Jak liść zżółkły opada;
Złoto ma z października,
Smutek ma z listopada

I w ten smutek złotawy,
I w ten płomyk zamglony
Przybrały się Zaduszki
Jak w przejrzyste welony.
Płoną świeczek szeregi,
Płoną świeczek tysiące,
Powiewają płomyki
Zamyślone i drżące.

Więc płomykiem jak dłonią,
Dłonią ciepłą i jasną,
Pozdrawiamy tych wszystkich,
Których życie już zgasło.

Hanna Łochocka19 października 2010
Październik...jesień....modlitwa....Już po raz 20 odbywają się spotkania na modlitwie różańcowej w Wolentalu. Spotkania to szczególne, bo spotykają się dzieci od najmłodszych po szkołę średnią.Uczennice szkoły średniej uczą i wprowadzają młodszych w tajniki modlitwy... cieszy fakt, że dzieci chcących odmawiać głośno różaniec jest więcej niż tajemnic, a dzieci już z I klasy szkoły podstawowej bez błędu odmawiają swoją "dziesiatkę". Spotkania odbywają się od poniedziałku do piątku o 16.30 a więc łączymy się w modlitwie ze wspólnotą parafialną zgromadzoną w kościele z ks. proboszczem na czele.

Anna Schroeder z dziećmi i młodzieżą

10 października 2010


W niedzielę poprzedzającą dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - w tym roku był to 10 października - tradycyjnie obchodzimy Dzień Papieski. Tegoroczny, już dziesiąty, przebiegał pod hasłem "Jan Paweł II - Odwaga świętości". Podobnie jak w całej Polsce, tak i w naszej parafii kwestowano na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Każdy, kto złożył datek otrzymał obrazek ze słowami Jana Pawła II nawiązującymi do tegorocznego hasła, ot choćby tymi z homilii z okazji kanonizacji błogosławionej Kingi (1999): "Bracia i siostry, nie lękajcie się chcieć świętości! Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie kończący się wiek i nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!".
Po południu spotkaliśmy się w naszym kościele na nabożeństwie różańcowym, na którym szczególnie gorąco modliliśmy się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II.

Dwa lata temu przy naszym kościele zasadzono szczepione na pniach irgi. Przyjęły się, rok zdobiły obejście kościoła, ale zeszłej zimy uległy mrozom. Miło nam poinformować, że niedawno w miejsce zmarzniętych drzewek pojawiły się nowe irgi wysokopienne!

09 października 2010
Zakończyła się najważniejsza część remontu pączewskiej świątyni. Dzięki pozyskanym środkom unijnym oraz ofiarności parafian dokonano remontu konstrukcji dachu oraz wymieniono całkowicie pokrycie dachowe (dachówkę) wraz z orynnowaniem.


02 października 2010
Dziś pierwsza sobota miesiąca, zatem dzień poświęcony Matce Boskiej Różańcowej. Żywe Różańce z naszej parafii uczestniczyły we Mszy Św. oraz modlitwie różańcowej. Po nabożeństwie Ksiądz Proboszcz Ireneusz Nowak przekazał zelatorom oraz członkom Żywego Różańca listy skierowane do nich przez ks. Eugeniusza Filipskiego - Diecezjalnego moderatora Żywego Różańca. Każdy dostał też ulotkę reklamową miesięcznika "Różaniec" zawierającą informacje o modlitwie, krótki opis wszystkich tajemnic oraz kilka myśłi Ojca Św. Benedykta XVI.
Uwieczniliśmy też na zdjęciach naszego Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka oraz ks. rezydenta Franciszka Kamrowskiego z naszymi pięcioma Rózami Różańcowymi.
Żywy Różaniec Święty
pod wezwaniem Św. Bernadety
Wolental
zelatorka: Bernadeta Dawidowska
Żywy Różaniec Święty
pod wezwaniem Św. Barbary
Wolental
zelatorka: Zofia Nalezińska
Żywy Różaniec Święty
pod wezwaniem Zwiastowania NMP
Pączewo
zelatorka: Stefania Laskowska
Żywy Różaniec Święty
pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP
Pączewo
zelatorka: Irena Trochowska
(3 członkinie mylnie stanęły w Róży Zwiastowania NMP)
Żywy Różaniec Święty
pod wezwaniem Św. Ojca Pio
zelator: Paweł Litwiński


21 września 2010
Remont trwa! Część dachu już kraśnieje nową dachówką!


7 września 2010
Wczoraj rozpoczęły się roboty budowlane polegające na wymianie pokrycia dachowego wraz z naprawa konstrukcji drewnianej dachu pączewskiego kościoła i zakrystii.28 sierpnia 2010 - Dożynki Parafialne
          Dziś dziękowaliśmy Bogu za odebrane plony. Przed Mszą Św. wniesiono do pączewskiego kościoła dwa przepiękne wieńce. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak podkreślił, że praca na roli jest wielkim trudem, wymaga wiele poświęceń i wyrzeczeń. Modliliśmy się o Boże błogosławieństwo właśnie dla tych, którzy w pocie czoła pracują na roli. W Liturgię Słowa aktywnie włączyło się KGW z Pączewa oraz młodzież z Wolentala.
          Homilia była o cudach. "Bóg powołując do pracy na roli daje tę łaskę, aby na co dzień obserwować ten wielki cud, jaki się dokonuje. (...) Pan Bóg tak cudownie stworzył harmonię tego świata, że z jednego ziarna powstawał dorodny kłos, który przynosi obfity plon. Potrzebne są różne czynniki (nawóz, woda, ziemia), ale i praca ludzka. To współpraca z Bożym dziełem stworzenia. Pracując na roli mamy w nim udział!". Największy i najważniejszy cud ma miejsce na ołtarzu. Biała hostia wypieczona tylko z wody i mąki, owocu pracy ludzi staje się Bogiem. Eucharystia jest zapowiedzią Nieba.
          Ksiądz pogratulował rolnikom zbiorów, realizacji powołania do pracy na roli. Wspomniał też o potrzebie pomocy duchowej i materialnej dla tych, którzy w te żniwa w wyniku różnych kataklizmów bardzo wiele stracili.
          Po Mszy Św. wszyscy, którzy w niej uczestniczyli zostali zaproszeni do świetlicy na poczęstunek. Panie z KGW w Pączewie serwowały pyszne domowe wypieki, a sołtys Wolentala pieczone prosię.

Kliknij i obejrzyj 37 zdjęć!
19 sierpnia 2010
W Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku podpisano 18 umów dotyczących unijnego dofinansowania projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. W uroczystości wzięli udział Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wicemarszałek Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele beneficjentów. Na liście podmiotów, które otrzymały unijne dofinansowanie znalazła się nasza Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Pączewie. Na uroczystości reprezentowali ją Ks. Proboszcz Ireneusz Nowak i pani Anna Wysocka.

- To bardzo dobra wiadomość dla mnie jako gospodarza województwa, że wśród ubiegających się o unijne dofinansowanie oprócz jednostek samorządu lokalnego są również inni beneficjenci - mówił marszałek Mieczysław Struk. - Obecność lokalnych stowarzyszeń, harcerzy, parafii czy strażaków jest dowodem na to, że każdy może zawalczyć o pieniądze z Unii, wystarczy tylko napisać dobry projekt.

Przypomnijmy, że projekt pod tytułem: "Prace konserwatorskie i restauracyjne Kościoła p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie" otrzymał dofinansowanie w wysokości 75,74% wartości, to jest 258 152,72 zł. Transze będą wypłacane dopiero po wykonaniu kolejnych etapów prac.
W oczekiwaniu na rozpoczęcie uroczystości podpisania umowy.
Moment podpisania umowy dla Parafii. Od lewej siedzą: ks. Proboszcz Ireneusz Nowak, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski.
Ks. Proboszcz Ireneusz Nowak i Anna Wysocka z Marszałkiem Województwa Pomorskiego po zakończeniu uroczystości podpisania umowy.
Z Paniami z Urzędu Marszałkowskiego, z departamentu zajmującego się sprawą dofinansowania naszego projektu (jak podkreśla Ks. Proboszcz - osoby bardzo kompetentne, życzliwe i uprzejme).19 sierpnia 2010
16 sierpnia 2010 roku na stronie Diecezji Pelplińskiej

http://www.diecezja.pelplin.pl/?a=1&id=604

ukazało się
ogłoszenie o przetargu
na roboty budowlane polegające na wymianie pokrycia dachowego wraz z naprawą konstrukcji drewnianej
dachu kościoła i zakrystii w Pączewie.


15 sierpnia 2010 - Wniebowzięcie Maryi

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak w homilii mówił między innymi o poszanowaniu historii i tradycji. Wspominając 90-tą rocznicę Cudu nad Wisłą (kiedy to obrońcy Warszawy cudem zatrzymali bolszewicką nawałnicę), ksiądz wyraził żal, że media coraz rzadziej mówią o religijnym aspekcie tego zwycięstwa, czyli o tym, że cud ten miał miejsce za wstawiennictwem Matki Boskiej, której swój los z wiarą i pokorą powierzyli polscy obrońcy.
Nawiązując do lokalnego patriotyzmu ksiądz powiedział o niepokojącym idealizowaniu przeszłości. Otóż w naszej parafii można usłyszeć głosy, jakoby zamieszkujący w naszej plebanii w czasie II wojny światowej hitlerowiec nie był takim złym człowiekiem. Ten przedstawiciel nazistowskiego aparatu władzy i represji dobrowolnie zajął plebanię po dopiero co zamordowanym przez Niemców w Lesie Szpęgawskim księdzu Franciszku Błędzkim...
Ksiądz proboszcz zaapelował do starszych pokoleń, aby odwiedzały groby przodków razem z młodszymi generacjami. Trzeba mówić o tych świętych ludziach i pielęgnować historię.

W Matki Boskiej Zielnej ksiądz poświęcił przyniesione pierwocin zbóż i roślin. Oto kilkoro z naszych parafian ze swoimi bukiecikami.11 sierpnia 2010
W dzisiejszym, 32 numerze "Gazety Kociewskiej" ukazał się wywiad z naszym księdzem proboszczem Ireneuszem Nowakiem zatytułowany "Szczególna łaska powołania...". Wywiad przeprowadził Damian Świeczkowski.

Autor wywiadu mylnie podpisał jedną z fotografii. Zdjęcie przedstawia Ks. Ireneusza Nowaka podczas sprawowania liturgii w dniu św. Floriana (konkretnie święcenie figury dla OSP w Wolentalu), a nie jak podpisano - "liturgii wielkanocnej".
Miło nam, że w atykule wykorzystano zdjęcia z naszej parafialnej strony, choć nie podano źródła.


08 sierpnia 2010 - odpust Przemienienia Pańskiego


kliknij i obejrzyj 8 zdjęć

Dziś nasz odpust parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.
Uroczystości przewodniczył ksiądz kanonik Franciszek Kamrowski. Z Jego ust usłyszeliśmy też prawdziwe odpustowe kazanie:
Każdy ochrzczony jest wszczepiony w Chrystusa, zatem uczestniczy w kapłaństwie. Może w ten sposób korzystać z łask, które Bóg daje przez Jezusa. "Wydarzenie z góry Tabor odbywa się w tej chwili tutaj. Skoro każdy nas jest kapłanem, czyż nie może podobnie jaśnieć jak Pan Jezus?" - mówił ks. kanonik. Jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. W nas jest miłość, dobroć, piękno. Pozwólmy by to, co jest od Boga uzewnętrzniało się, emanowało z nas. Zamiast słów krytyki i pretensji z naszych ust mogą płynąć piękne słowa! Możemy czynić dobro, widzieć piękno. "Niech Przemienienie Pańskie sprawi, że każdy z nas będzie jaśniał jak Chrystus, będzie przyciągał, nie odpychał. Niech wyzwoli z nas piękno, które dał nam Bóg, a przekazali nam przodkowie. Nie pozwólmy, by to, co niedobre poniżało nas i innych, bo jak wtedy wyglądamy przed Stwórcą i tymi, co nas poprzedzili do Wieczności?" - zakończył ks. Kamrowski.
Tradycyjnie w procesji wokół kościoła uczestniczyły dziewczynki prószące kwiatki, panie z KGW ubrane w ludowe stroje oraz strażacy z parafialnych OSP, licznie przybyli księża z okolicznych parafii, goście i nasi parafianie.

30 lipca 2010
Na stronie Diecezji Pelplińskiej

http://www.diecezja.pelplin.pl/?a=1&id=604

ukazało się
ogłoszenie o przetargu
na roboty budowlane polegające na wymianie pokrycia dachowego wraz z naprawa konstrukcji drewnianej
dachu Kościoła i zakrystii.
11 lipca 2010
   Z dumą informujemy, że Zarząd Województwa Pomorskiego przychylił się do opinii Grupy Strategicznej ds. Lokalnej infrastruktury społecznej i inicjatyw obywatelskich i dofinansował w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 projekt pod tytułem: "Prace konserwatorskie i restauracyjne Kościoła p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie" złożony przez naszą parafię. Przy całkowitej wartości 340 840,66 zł przyznano nam dofinansowanie w wysokości 75,74%, to jest 258 152,72 zł. Transze będą wypłacane dopiero po wykonaniu kolejnych etapów prac.
   Na konkurs zgłoszono około 90 wniosków, z czego dofinansowanie uzyskało jedynie 21, nasz znalazł się na drugim miejscu. Nasza parafia odniosła wielki sukces w skali całego województwa i regionu! W dużej mierze jego autorką jest nasza parafianka pani Anna Wysocka, która włożyła wiele serca, pracy, zaangażowania i energii w przygotowanie wniosku oraz pilotowanie go we wszelkich instytucjach.

26 czerwca 2010


DRUŻYNY


Turniej w obiektywie Sławomira Bochniaka
(30 zdjęć)

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR KSIĘDZA PROBOSZCZA PARAFII P.W. ZWIASTOWANIA N.M.P. W PĄCZEWIE

W kategorii dziewcząt:

I miejsce: Drużyna dziewcząt z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Pączewa
II miejsce: Drużyna dziewcząt z Wolentala

W kategorii męskiej:

I miejsce: OSP Pączewo
II miejsce: Ministranci
III miejsce: OSP Wolental
IV miejsce: Młodzieżówka OSP Pączewo


Turniej w obiektywie Kasi Kozery
(18 zdjęć)11 czerwca 2010
W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, czyli w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała, a zatem w piątek po drugiej niedzieli po Zielonych Świątkach (Pięćdziesiątnicy) zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Inspiracją było zdjęcie z ks. Franciszkiem Stachowiakiem sprzed ok. 40 lat (ze zbiorów pani Jadwigi Godlewskiej). Po kliknięciu kolorowej miniaturki dostępne są trzy wersje dzisiejszego zdjęcia.05 czerwca 2010
Rozpoczęły się prace renowacyjne unikatowych, rokokowych feretronów: bogatego rzeźbiarsko feretronu Świętej Trójcy, ciekawych malarsko feretronów Wniebowzięcia, Matki Boskiej oraz Św. Franciszka.
***
Pierwsza sobota miesiaca to dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Matki Niebieskiej - Maryi, opiekunki różańca świętego. Dzisiaj odbyła się pierwsza uroczyst zmiana tajemniczek różańca. Do kościoła licznie stawiły się członkinie róż różańcowych oraz mężczyźni chętni do założenia róży męskiej. Podczas krótkiej homilii ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak omówił zasady działania tych wspólnot. W tym miesiącu mamy modlić się w intencji naszej Ojczyznę. Argumentując wybór intencji ksiądz wspomniał między innymi o tragedii ludzi z terenów objętych powodzią. Z dumą oświadczył, że w tak niewielkiej parafii jak nasza udało się zebrać do puszek na pomoc dla powodzian aż 1900 zł. Pieniądze zostały przekazane do Caritas.
Ksiądz proboszcz poświęcił obrazki z krótkimi rozważaniami tajemnic i rozdał je zelatorkom. Te z kolei po Mszy św. wydzieliły je swoim podopiecznym. Mężczyźni formują się. Zelatorem jednogłośnie został wybrany pan Paweł Litwiński, który ma już sprecyzowane atrakcyjne plany dla tworzącej się małej wspólnoty.


05 czerwca 2010 - Dzień Dziecka w Wolentalu
Po raz kolejny z inicjatywy sołtysa pana Sławomira Czechowskiego odbył się w Wolentalu Dzień Dziecka. Tegoroczna impreza, na którą sołtys zaprosił dzieci z całej parafii i sąsiednich miejscowości, obfitowała w mnóstwo atrakcji. Były przeróżne konkursy z nagrodami, profesjonalne malowanie twarzy, kręcenie hula-hop, rysowanie obrazków, przejażdżki dorożką, pokazy strażaków z OSP w Wolentalu. Przez cała imprezę sołtys w przebraniu kolorowego klauna częstował dzieci słodyczami. Darmowy poczęstunek w postaci pysznych ciastek, domowych wypieków oraz grochówki zagwarantowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Wolentalu oraz w Czarnym Lesie. W godzinach wieczornych na potańcówce pod chmurką bawiły się "dorosłe dzieci". Pogoda i humory dopisywały!
Kliknij i obejrzyj 18 zdjęć
03 czerwca 2010 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Jezu, Miłości Twej, ukryty w Hostii tej wielbimy cud,
żeś się pokarmem stał, żeś nam swe Ciało dał, żeś skarby łaski zlał na wierny lud.

   Uroczysta oprawa liturgii słowa, Domki Boże przygotowane przez róże różańcowe, młodzież i rodziców dzieci, które w przyszłym roku przystąpią do I Komunii Św., symbole religijne i zapalone świeczki w oknach domów, procesja ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej z ubranymi na biało dziewczynkami i "aniołkami" prószącymi kolorowe kwiatki, młodzieżą pierwszokomunijną, Kołem Gospodyń Wiejskich, strażakami, organistą, orkiestrą dętą, i rzeszą wiernych... to nasze parafialne Boże Ciało.
    Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak mówił o początkach uroczystości. Choć pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek, to wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. W 1245 roku św. Juliannie z Cornillon objawił się sam Chrystus, który żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Wyznaczył dzień uroczystości Bożego Ciała - pierwszy czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Rok później odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. W 1264 roku papież Urban IV wprowadził tę uroczystość do Rzymu. Na terenie Polski pierwsza procesją Bożego Ciała odbyła się w XIV wieku. Ksiądz Ireneusz przywołał też słowa myśliciela indyjskiego, zafascynowanego Jezusem, świetnie znającego Ewangelie - Mahatmy Gandhiego: "Na świecie jest tylu głodnych, że Bóg może przyjść do nich tylko w postaci chleba." Ów głód, z powodu którego cierpią ludzie, to również głód miłości, braterstwa, pokoju. Aby go zaspokoić należy w odpowiedni, żarliwy i godny sposób czcić Najświętsze Ciało i Krew Pańską.
    Na końcu dzieci biorące udział w procesji otrzymały od księdza proboszcza wielki worek pełen słodyczy.


Kliknij i obejrzyj 26 zdjęć z procesji

17-18 maja 2010
Z zaproszenia ojca Zbigniewa Kotlińskiego skorzystało ok. 30 mężczyzn, którzy poczuli się szczególnie odpowiedzialni za podsycanie ognia prawdziwej, żywiej wiary w swoich rodzinach. W poniedziałek wysłuchali godzinnej, interesującej nauki ojca Zbigniewa. Spotkanie zakończyło się pomysłem rzuconym przez misjonarza, aby założyć w naszej parafii męskie róże różańcowe.
We wtorek spotkanie rozpoczęło sie od odmówienia dziesiątka różańca w intencji za żony i bliskich. Ksiądz Zbigniew mówił o zagrożeniach czyhających we współczesnym świecie na polskie rodziny żyjące zgodnie z tradycyjnym, katolickim modelem.
Nasi mężczyźni zapytani, czy podejmą inicjatywę utworzenia róży różańcowej nie protestowali. Szczegóły zostaną ustalone wkrótce.
Ojciec Zbigniew wyrusza teraz do Boliwii. Do nas zawita za 6-7 miesięcy.

Życzymy Księdzu aby Pan Bóg czuwał nad nim i wskazywał Mu niezbyt krętą drogę, stawiał na niej samych życzliwych ludzi i aby Ksiądz na swoich misyjnych ścieżkach zbierał jak najpiękniejsze owoce nauk.
Niech dopisuje Ojcu zdrowie i dobry humor!16 maja 2010 OJCIEC ALABARÉ ZNOWU WŚRÓD NAS
Nie minęły dwa miesiące, a do naszej parafii zawitał powtórnie ks. Zbigniew Kotliński ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów. W tym krótkim czasie Ojciec Alabaré zdążył odwiedzić z posługą misyjną Rosję. Wkrótce rusza na misje do Boliwii. Pozazdrościć Księdzu tej młodości duszy!
W naszej parafii Ojciec Zbigniew nie ma bynajmniej ochoty odpoczywać! Przez najbliższe wieczory będzie poprawiał kosmetykę dusz naszych mężczyzn, tym samym po trosze zapewne spełni marzenie, jakie niedawno wypowiedział nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak - będzie doskonalił mężczyzn w naszej parafii, aby byli w swoich rodzinach stróżami prawdziwej, żywej wiary...

09 maja 2010 UROCZYSTOŚĆ PRZYJĘCIA PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ
   Dzisiaj 10 dziewczynek i 5 chłopców z naszej parafii po raz pierwszy przystąpiło do I Komunii Świętej.
   Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak podkreślił w homilii, że nie będziemy mieli siły do życia, jeżeli nie będziemy czerpali ze źródła, którym jest Pan Jezus. Z Panem Jezusem spotykamy się w sakramentach świętych, które są widzialnymi znakami niewidzialnej łaski. Dzieci przyjęły już trzeci sakrament święty. Pierwszy to sakrament chrztu - dzięki niemu stajemy się chrześcijanami, bez niego nie można przyjąć kolejnych sakramentów; widzialnym znakiem jest polanie wodą głowy dziecka. Drugi - to sakrament pokuty, w którym otrzymujemy odpuszczenie grzechów, czego widzialnym symbolem jest znak krzyża wykonywany przez kapłana. Trzeci sakrament, to Eucharystia dzięki której przyjmując białą hostię, w której jest żywy Pan Jezus, otrzymujemy dar łaski zjednoczenia z Panem Jezusem.
   Ksiądz podał też właściwą interpretację słów zdobiących drzwi wejściowe kościoła: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie". Nakładają one na rodziców odpowiedzialność za to, żeby dziecko było przy Jezusie od najwcześniejszych lat: codziennie rano i wieczorem wznosiło modlitwy do Jezusa, często korzystało ze spowiedzi i komunii św., często uczestniczyło we mszy św. i w nabożeństwach eucharystycznych (majowe, różaniec, roraty, Droga Krzyżowa).
   Ksiądz proboszcz zwrócił się z prośbą do rodziców, aby nie zaprzepaścili łask, które dziś Pan Jezus daje dzieciom i których pragnie udzielać im przez całe życie. Apelował, aby troszczyli się o to, żeby dzieci żyły w prawdziwej wierze - inaczej zagubią się w życiu, nie będą wiedziały którędy iść. Życzył rodzicom, aby Pan Bóg umacniał ich w chrześcijańskim wychowywaniu dzieci, dzieciom - aby Pan Jezus zawsze gościł w ich sercu oraz aby z tego faktu odczuwali prawdziwą radość.
   Ksiądz proboszcz zwrócił się z prośbą do rodziców, aby nie zaprzepaścili łask, które dziś Pan Jezus daje dzieciom i których pragnie udzielać im przez całe życie, aby troszczyli się o to, żeby dzieci żyły w prawdziwej wierze - inaczej zagubia się w życiu, nie będą wiedziały którędy iść. Rodzicom życzył, aby Pan Bóg umacniał ich w chrześcijańskim wychowywaniu dzieci, dzieciom - aby Pan Jezus zawsze gościł w ich sercu oraz aby z tego faktu odczuwali prawdziwą radość.


Kliknij i obejrzyj 8 zdjęć04 maja 2010 ŚWIĘTEGO FLORIANA

W dzień Św. Floriana tradycyjnie odprawiana została Msza Św. w intencji strażaków. Modliliśmy się o Boże błogosławieństwo, potrzebne łaski i bezpieczeństwo podczas służby.
Ks. proboszcz Ireneusz Nowak w homilii mówił, że choć rola OSP dzisiaj ulega zmianom, to stowarzyszenie to jest jak najlepiej oceniane. Nasi strażacy aktywnie uczestniczą w życiu parafii - podczas Triduum Paschalnego, procesji Bożego Ciała - za to ksiądz jest im bardzo wdzięczny.
Wewnętrzną nadzieją i życzeniem pączewskiego proboszcza jest, aby stowarzyszenie OSP przyczyniało się do tego, że jego członkowie będą w swoich rodzinach stróżami prawdziwej, żywej wiary.
Ksiądz Nowak złożył najlepsze życzenia przybyłym strażaczkom i strażakom.
Modlitwy do Boga zanosił zza Stołu Pańskiego również mieszkający w Pączewie ks. kanonik Franciszek Kamrowski, który dzień wcześniej za wyróżniającą działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej został uhonorowany Złotym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa". Serdecznie gratulujemy Księdzu!
Członkowie naszych parafialnych OSP udali się na cmentarz zapalić świeczki tym, co odeszli na wieczną służbę.


10 kwietnia 2010, sobota
Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie...
10 kwietnia 2010 roku, w drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Małżonka Prezydenta Maria Kaczyńska oraz członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie!
...przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą smoleński las...
Zbigniew Herbert "Guziki"


4-5 kwietnia 2010 WIELKANOC

Pusty grób Jezusa, jest świadectwem, że śmierć nie istnieje - jej nie ma.
To co ludzie zwykli nazywać śmiercią jest przejściem do życia wiecznego, pełnego chwały.

Życzmy sobie wzajemnie,
aby nasze życie doczesne było przepełnione radością płynącą ze Zwycięstwa Jezusa nad śmiercią,
a w wieczności byśmy mogli uczestniczyć w Jego chwale.

ks. Ireneusz Nowak3 kwietnia 2010 WSPÓLNE ZDJĘCIA PO ŚWIĘCENIU POKARMÓW

"Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie!"
1 Kor. 10:31

W Wielką Sobotę ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak święcił pokarmy przyniesione w koszyczkach. Ksiądz, cytując fragment 1 Listu św. Pawła do Koryntian, wyjaśnił skąd wziął się ten zwyczaj. Podczas modlitwy wymieniał znaczenie symboliczne poszczególnych produktów z koszyczka.
Zgromadzonym w kościele (pojawiło się tak wiele dzieci, że aż trudno uwierzyć, że tyle ich mamy w parafii) ksiądz zadał pytania:
- Kto przed i po jedzeniu modli się i dziękuje za dary Panu Bogu?
i żartobliwie:
- Kto hoduje kury? (czyli kto ma w koszyczku jajka od własnych kurek)- Niewiele rąk w górze...
- Kto ma w domu internet? (żeby móc obejrzeć wspólne zdjęcie zrobione po święceniu pokarmów) - W górze pojawiły się prawie wszystkie ręce...
Jak prezentuje się nasza społecznośc parafialna na wspólnej fotografii - widać na załączonych obrazkach.

1-3 kwietnia 2010 TRIDUUM PASCHALNE
WIELKA SOBOTA

Kliknij i obejrzyj więcej zdjęć z Triduum Paschalnego
WIELKI PIĄTEK
pamiątka męki i śmierci Jezusa Chrystusa
WIELKI CZWARTEK
ustanowienie sakramenu Eucharystii
i sakramentu kapłaństwa
2 kwietnia 2010 - 5 rocznica odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca

SŁOWIAŃSKI PAPIEŻ

Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla słowiańskiego oto papieża
Otworzył tron.

Ten przed mieczami tak nie uciecze
Jako ten Włoch,
On śmiało, jak Bóg, pójdzie na miecze;
Świat mu to proch!

Twarz jego, słowem rozpromieniona,
Lampa dla sług,
Za nim rosnące pójdą plemiona
W światło, gdzie Bóg.

Na jego pacierz i rozkazanie
Nie tylko lud
Jeśli rozkaże, to słońce stanie,
Bo moc to cud!

On się już zbliża rozdawca nowy
Globowych sił:
Cofnie się w żyłach pod jego słowy
Krew naszych żył;

W sercach się zacznie światłości bożej
Strumienny ruch,
Co myśl pomyśli przezeń, to stworzy,
Bo moc to duch.

A trzeba mocy, byśmy ten pański
Dźwignęli świat:
Więc oto idzie papież słowiański,
Ludowy brat;

Oto już leje balsamy świata
Do naszych łon,
A chór aniołów kwiatem umiata
Dla niego tron.

On rozda miłość, jak dziś mocarze
Rozdają broń,
Sakramentalną moc on pokaże,
Świat wziąwszy w dłoń;

Gołąb mu słowa w hymnie wyleci,
Poniesie wieść,
Nowinę słodką, że duch już świeci
I ma swą cześć;

Niebo się nad nim piękne otworzy
Z obojga stron,
Bo on na świecie stanął i tworzy
I świat, i tron.

On przez narody uczyni bratnie,
Wydawszy głos,
Że duchy pójdą w cele ostatnie
Przez ofiar stos;

Moc mu pomoże sakramentalna
Narodów stu,
Moc ta przez duchy będzie widzialna
Przed trumną tu.

Takiego ducha wkrótce ujrzycie
Cień, potem twarz:
Wszelką z ran świata wyrzuci zgniłość,
Robactwo, gad,

Zdrowie przyniesie, rozpali miłość
I zbawi świat;
Wnętrze kościołów on powymiata,
Oczyści sień,
Boga pokaże w twórczości świata,
Jasno jak dzień.

/ Juliusz Słowacki, 1848 /

1 kwietnia 2010
Wielki Czwartek:
18.00 - Msza św. Wieczerzy Pańskiej, przeniesienie Najśw. Sakramentu do ciemnicy i adoracja do 22.00

Wielki Pątek:
16.00 - 18.00 - adoracja Najśw. Sakramentu przy ciemnicy
18.00 - Liturgia Męki Pańskiej , przeniesienie Najśw. Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja do 22.00

Wielka Sobota:
9.30 - 12.30 - adoracja Najśw. Sakramentu
16.00 - 20.00 - adoracja Najśw. Sakramentu
Poświęcenie pokarmów: 10.00 i 12.00
WIGILIA PASCHALNA - 20.00 (przynosimy świece)

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego:
7.00 - procesja resurekcyjna i Msza św.
11.00 - Msza św.

Poniedziałek Wielkanocny:
Msze św. - 7.30, 9.00, 11.00.

28 marca 2010

Kliknij i obejrzyj 3 zdjęcia z Niedzieli Palmowej
Święcenie palm w Niedzielę Palmową jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Abyśmy mogli połączyć tę tradycję z wielkopostną jałmużną dzieci z Koła Misyjnego w Pączewie przygotowały palmy i ozdoby wielkanocne, w które można było zaopatrzyć się przed mszami św. Ponieważ o liście palm u nas trudno, to w bukietach zrobionych przez dzieci zastąpiono je gałązkami bukszpanu i baziami.
Dawniej po powrocie z nabożeństwa Niedzieli Palmowej uderzano się wierzbowymi gałązkami, kropiono nimi dom i obejścia i mówiono:
"Nie ja biję,
wierzba bije!
Za tydzień Wielki dzień!
Za sześć noc Wielkanoc!"
Palmie przypisuje się własności dobroczynne. Połknięcie liku puszystych wierzbowych "kotków" miało chronić przed chorobami. Poświęcone palmy przechowywane z szacunkiem przez cały rok w domach chroniły od złego.


27 marca 2010
W najnowszym numerze Tygodnika Parafialnego można m.in. przeczytać artykuł "OJCIEC ALABARÉ W PARAFII PĄCZEWO" - wywiad z ojcem Z. Kotlińskim.

Aktualizowano artykuły z parafii Pączewo, które ukazały się w "Tygodniku Parafialnym" po 20 sierpnia 2009 roku.

25 marca 2010
Dziś odpust parafialny Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Na mszach św. homilię głosił ojciec Zbigniew Kotliński. Tym razem mogliśmy wysłuchac historii Maryi. Na wieczornej mszy św. razem z licznie przybyłymi parafianami modlili sie księża z dekanatu skórzeckiego.
Oczywiście nie obyło sie bez kramów z cukierkami odpustowymi oraz z literaturą katolicką.

22 marca 2010
Pod koniec drugiego dnia nauk nasz ksiądz rekolekcjonista zaproponował opanowanie wierszyka rymowanki uczącej świętować Dzień Święty:

Każdy katolik w niedzielę i święta
O Mszy i kazaniu zawsze pamieta.
Nic nie kupuje, nic nie sprzedaje,
sam nie zarabia, zarobku nie daje.

Ojciec Zbigniew zaproponował też, aby w środę, kiedy nasi parafianie będą już po Spowiedzi Wielkanocnej, każda gospodyni w godzinę Apelu Jasnogórskiego (o 21ej) przygotowała gorącą herbatę, jakieś ciasto i zaprosiła wszystkich z rodziny, czy znajomych, tych którzy się wyspowiadali, lub nie, na wspólne świętowanie powrotu Syna Martnotrawnego do Ojca! Niech uwolnienie sie od grzechów i pojednanie z Bogiem będzie dla nas świętem!

21 marca 2010

Kliknij którąkolwiek miniaturkę i obejrzyj 7 zdjęć z dzisiejszego dnia

Pierwszego dnia wiosny w naszym kościele powiało młodością.
Po pierwsze - jak zawsze młody nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak powitał gości:
- młodego duchem ojca Zbigniewa Kotlińskiego ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów
- młodego, przystojnego kleryka Daniela z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.
Po drugie - po długim czasie odezwały się w naszym kościele organy. Mamy nowego, bardzo ładnie śpiewającego, młodego organistę - Krzysztofa Filca.

Plan rekolekcji:

21.03 niedziela:
15:00 Gorzkie Żale, po nich nauka stanowa dla rodziców
22.03 poniedziałek, 23.03 wtorek:
8:15 - spotkanie z uczniami gimnazjum,
10:00 - spotkanie z uczniami szkoły podstawowej
11:30 - Msza Św. z nauką dla dorosłych
18:00 - Msza Św. z nauką dla dorosłych
24.03 środa:
8:15 - spotkanie z uczniami gimnazjum,
10:00 - spotkanie z uczniami szkoły podstawowej
11:30 - Msza Św. z nauką dla dorosłych
15:30-17:30 - SPOWIEDŹ
17:30 - Msza Św. z nauką dla dorosłych
25.03 czwartek:
Uroczystośc Zwiastowania Najświętszej - odpust parafialny
9:00, 18:00 - Msze Św. z kazaniem

Ojciec Zbigniew Kotliński ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów będzie odnawiał nasze dusze przez najbliższe dni. Ksiądz Zbigniew jest czynnym misjonarzem. Właśnie wrócił z posługi w Ameryce Południowej - w Argentynie i Boliwii. Wkrótce wybiera się do Rosji.
Tematem przewodnim pierwszej nauki była wiara w istnienie Boga.
To Pan Bóg jest źródłem życia. To On dokonał całego cudu stworzenia. Jest naszym Ojcem.
Można na Ziemi spotkać narody, które nie mają administarcji czy zorganizowanego wojska, ale nie ma ludu, który nie miałby ołtarzy ofiarnych i modlitw. Nawet człowiek bardzo biedny, zacofany w poznaniu tajemnic tej ziemi, wierzy w Boga. Ludwik Pasteur rzekł: "Mały łyk wiedzy od Boga oddala, a prawdziwa wiedza do Boga przybliża". Patrząc z daleka na las widzimy ciemna plamę. Przybliżając się widzimy drzewa, później rozróżniamy je, słyszaymy śpiew ptaków, czujemy zapach... Kiedy człowiek rozmyśla poznaje wspaniałość świata, wielkość Boga i... małość człowieka.
Ksiądz przywołał słowa Jana XXIII: "Myśmy od Boga wyszli do Boga dążymy". Nie ma innej drogi! Mimo to są dzisiaj ludzie, którzy nie chcą skłonić głowy przed świętym, dobrym i sprawiedliwym Bogiem. Ojciec Zbigniew opowiedział o zdarzeniu przemilczanym w prasie ateistycznej. W Sudanie, na morzu miało miejsce trzęsienie ziemi. W jego wyniku na ląd wdarła się 6-metrowa fala, która w jednej chwili unicestwiła wszystko w obrębie kilku kilometrów. W tym czasie 200m od wybrzeża w kościele, miejscu objawienia Matko Bożej modliło się 3tys. wiernych. Fala uderzyła na świątynię, zatrzymała się i oblała ją dookoła, nie wdzierając się do środka. Nie zalała kościoł. Czym wytłumaczyć to, jak nie miłosierdziem Boga?
Nasz rekolekcjonista mówił: "Na tych rekolekcjach chcemy odnowić naszą wiarę w Boga. Przyparzcie się tej wierze. Spójrzcie na niebo, gwiazdy, rośliny, tragedie - to wszystko mówi: Bóg istnieje i opiekuje się nami. (...) Musimy napełnić się nadzieją. Od Boga żemy wyszli i do Boga wracamy... Bóg nas kocha, jest naszym Ojcem i chce naszego zbawienia."
Kleryk Daniel z WSD w Pelplinie studiuje już na czwartym roku. Przeczytał list pasterski Biskupa Pelplińskiego w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.
Kleryk Daniel zaprosił maturzystów i absolwentów szkół średnich, studentów na Dni Skupienia, które będą zorganizowane w WSD w Pelplinie w dniach 26-28 marca. Będzie można wziąć udział we współnej modlitwie, spotkaniach, zobaczyć jak toczy się wewnętzrzne życie seminarium. Kleryk serdecznie prosił o przekazanie tej informacji młodzieży, która w kościele była nieobecna, znajomym, bo byc może ktoś chciałby skorzystać.
Zaprosił też do zapozania się z zawartością strony internetowej WSD http://www.seminarium.pelplin.diecezja.org/. Ministranci rozdawali ulotki z modlitwami o powołania kapłańskie i zakonne, o rozeznanie powołania i za przygotowujących się do kapłaństwa. Można też było nabyć książkę z płytą "Jak powstało Pismo Święto".
Kleryk Daniel podziękował za wsparcie duchowe i materialne dla WSD. Prosił także o ustawiczną modlitwę za wszystkich przygotowujących się do kapłaństwa.


Nasz nowy organista - Krzysztof Filc pochodzi ze Smętowa.
To pierwsza parafia, w której jest organistą, choć pan Krzysztof od trzech lat szlifował swoje umiejętności grywając z rzadka w kościele w Kamionce.
7 marca 2010


Kliknij i obejrzyj 17 zdjęć

Miło nam poinformować, że pączewskie Koło Gospodyń Wiejskich po raz kolejny wygrało Gminny Turniej KGW. Nasze panie najczęściej otrzymywały komplety maksymalnych not. Uzyskały razem 87/90 punktów. Pozostałe koła (KGW Barłożno i KGW Wielki Bukowiec) zdobyły ex aequo 2 miejsce wynikiem 81/90 punktów. Konkurencje, w których rywalizowały KGW to: tablica "Diamenty naszej okolicy - dziedzictwo kulturowe", strój wojskowy na wesoło, wesele kociewskie, interpretacja taneczna "Jeziora Łabędziego", potrawa z ryb).

W przyszłą niedzielę odbędzie się zbiórka do puszek na kwiaty do Grobu Pańskiego!


28 lutego 2010
Osoby, które zechcą wesprzeć i pomóc pogorzelcom z "partyzantów" proszone są o dostarczanie mebli, sprzętów do świetlicy w Wolentalu. Kto nie ma możliwości tam dotrzeć, a chce podarować np. odzież, może przynieść ją na plebanię.


19 lutego 2010
19 lutego na łamach "Dziennika Bałtyckiego" w lokalnym dodatku "Dziennik Kociewski" ukazał się całostronicowy artykuł o naszej parafii autorstwa Macieja Jędrzyńskiego. Zapraszamy do lektury (kliknij miniaturkę obok).

17 lutego 2010
Środą Popielcową rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu.

Co niedzielę o 15:00 zapraszamy do naszego kościoła na Gorzkie Żale połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz kazaniem pasyjnym.

Droga Krzyżowa w każdy piątek o 17:00.

16 stycznia 2010
Trwają wizyty duszpasterskie. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak wraz z ministrantami przemierza ośnieżone parafialne dróżki odwiedzając parafian.
Na pamiątkę kolędy ksiądz proboszcz zostawia "Modlitwę na Rok Kapłański w intencji kapłanów i o powołania kapłańskie słowami Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi" (można zapoznać się z nią w linku "Ciekawostki").

10 stycznia 2010
Jedni nazywają to kataklizmem, inni bajką. Mamy prawdziwą zimę. Taką z mrozem, puszystym śniegiem i zaspami do kolan. Na dzisiejsze msze św. do kościoła trudno było dojechać, więc całe rodziny maszerowały po nieprzetartych drogach lub w wyżłobionych w zaspach korytarzach. I o dziwo wszyscy szli uśmiechnięci!
W święto Chrztu Pańskiego ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak mówił o znaczeniu chrztu. Przy okazji okoliczności naszej aury podpowiedział, żeby zainteresować się losem sąsiadów, zwłaszcza osób samotnych, starszych. Odwiedzić je, być może pomóc w czymś, odśnieżyć dróżkę dojazdową. W sąsiednim Czarnymlesie rodzinie z piątką dzieci spłonął dom. Chrześcijańskim uczynkiem byłoby pomóc tej rodzinie, bo potrzeby są ogromne (rzeczowe i finansowe). Pomożemy! Wcześniej jednak ksiądz proboszcz skonsultuje się z proboszczem parafii Czarnylas, aby uzgodnić formę owej pomocy. Pomagać, być światłem, być solą ziemi - oto zadanie chrześcijanina, osoby ochrzczonej!

W kwestii pomocy. Dziś XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W Pączewie kwestowano. Podziwiać trzeba młode wolontariuszki, które widać, że mocno zmarznięte, ale za to z zapałem, przejęciem, z uśmiechem na twarzach wystawały ze skarbonkami na dworze przed kościołem... Aż żal się robiło, że dorośli organizatorzy akcji mieli tylko taki pomysł na jej przeprowadzenie i nasze dziewczęta o wielkich sercach musiały po prostu marznąć.


stat4u