28 grudnia 2015 - Świętych Młodzianków Męczenników
Kiedy namiestnik Galilei Herod z Betlejem usłyszał o narodzinach Jezusa, stał się bardzo zazdrosny i zaczął się bać, że odbierze On Herodowi królestwo. Postanowił zabić Jezusa, a nie wiedząc gdzie jest Dziecię, kazał zamordować wszystkich chłopców do lat dwóch w Betlejem i okolicach. Dziś obchodzimy wspomnienie właśnie tych pomordowanych dzieci - Świętych Młodzianków Męczenników. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak zaprosił na dzisiejszą Mszę Św. wszystkie dzieci. Pod koniec Mszy ksiądz pobłogosławił wszystkich najmłodszych łącznie, a później każde dziecko otrzymało indywidualne błogosławieństwo. Święci Młodziankowie są uważani za patronów chórów kościelnych. Dzisiejszą liturgię uświetniła zatem nasza parafialna schola z akompaniującymi panami organistą, Danielem (akordeon) i Krystianem (gitara). Przed mszą znowu mieliśmy okazję wysłuchania wspaniałego wykonania pastorałki "Bosy pastuszek" - śpiewała Marta Kowalska z Czarnegolasu. Po błogosławieństwie ksiądz wraz z dziećmi przeszli do żłobka, by kolędować małemu Jezuskowi. Świętych Młodzianków Męczenników w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów było świętem radosnym dla dzieci, otrzymywały wtedy podarki. Również i dzisiaj nasz ksiądz proboszcz przygotował słodką niespodziankę dla najmłodszych - na koniec został rozdany kosz czekoladowych cukierków.


27 grudnia 2015 - Niedziela Świętej Rodziny, Św. Jana Apostoła i Ewangelisty
Dzisiaj, w niedzielę Świętej Rodziny, wspominamy Św. Jana Apostoła i Ewangelistę. Podanie mówi, że rzymski cesarz Domicjan usiłował otruć św. Jana podając mu do wypicia zatrute wino. Kielich pękł i wino się rozlało w chwili, gdy Apostoł nad nim uczynił znak krzyża świętego. Na pamiątkę tego wydarzenia, jak każe tradycja, ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił przyniesione przez parafian do kościoła wino. (Zdjęcia z mszy św. o 7:30)

Drodzy Siostry i Bracia!
Kolejny raz w naszym życiu zasiadamy do stołu wigilijnego
i przeżywamy Uroczystość Bożego Narodzenia.
Niech z naszych serc, przepełnionych radością z narodzin Jezusa,
płynie hymn uwielbienia Boga za wielkie rzeczy, których dla nas dokonał.
Niech tą pieśnią pochwalną będzie nasze miłosierdzie do bliźnich,
których spotkamy na naszej drodze życia.
Szczególne życzenia i błogosławieństwo kieruję do chorych i cierpiących.
Niech Miłosierny Pan będzie z Wami.
Radosnych Świąt!

Z najlepszymi życzeniami - ks. Ireneusz Nowak


24 grudnia 2015 - Pasterka
Kościół szczelnie wypełniony wiernymi, licznie przybyłymi gośćmi, anielskie głosiki z góry - naszej parafialnej scholi, ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak i ksiądz kanonik Franciszek Kamrowski w asyście licznej grupy ministrantów, odświętnie udekorowany kościół, choinki ozdobione głównie wytworami rękodzielniczymi parafianek z Wolentala, żłóbek, klimatyczne kazanie księdza proboszcza przybliżające nam narodziny Syna Bożego w Betlejem - oto Pasterka w parafii Pączewo. Pięknie uczciliśmy urodziny Pana Jezusa!

W Wigilię Bożego Narodzenia ponad 2200 osób weszło na naszą parafialną stronę, znajdując na niej Modlitwę przy wigilijnym stole.

23 grudnia 2015 - Ostatnie roraty
Na koniec ostatnich rorat zrobiliśmy zdjęcie najwytrwalszym młodziutkim parafianom, którzy do końca rozświetlali mroki adwentowych ciemności lampionami.
Po raz ostatni dzieci przyniosły serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami. Figurka Matki Boskiej na całe święta Bożego Narodzenia powędrowała do Michała, który pomagał babci, dziadkowi, rodzicom, posprzątał pokój, powycierał kurze, ustroił choinkę i piekł babeczki (których jednak nie przyniósł księdzu proboszczowi do posmakowania ;) )!
Kościół już od niedzieli przybrał odświętne szaty, które jednak rozbłysną dopiero jutro na Pasterce o 22ej!


23 grudnia 2015 - Czuwanie przy symbolach Światowych Dni Młodzieży
Z wtorku na środę, między godziną 3 a 4 w nocy, grupa parafian wraz księdzem proboszczem Ireneuszem Nowakiem czuwała w skórzeckim kościele adorując Krzyż Roku Świętego i Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani (Wybawicielki Ludu Rzymskiego) - symbole obecne w miejscu wydarzeń centralnych ŚDM, a w okresie przygotowań peregrynujące po kraju, w którym mają odbyć się Dni Młodzieży. Średnia wieku zebranej grupy parafian pokazuje, że o statusie młodzieży świadczy przede wszystkim młody duch!
Drewniany krzyż, nazywany dziś Krzyżem Światowych Dni Młodzieży został wykonany w 1983 roku z okazji Jubileuszu Odkupienia. Po zakończeniu obchodów, papież Jan Paweł II przekazał ten Krzyż młodym wzywając: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”. Od tego czasu Krzyż ŚDM dotarł na wszystkie kontynenty świata. Przy nim modlono się między innymi w miejscu zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku.
Od 2003 roku wraz z Krzyżem wędruje Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Święty Jan Paweł II przekazał ją młodzieży mówiąc: „Wiedzcie, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteśmy sami: tak jak Janowi u stóp Krzyża, tak i wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością”.
Od kwietnia 2014 roku Krzyż i Ikona wędrują po polskich diecezjach, a 22 grudnia dotarły do Dekanatu Skórzeckiego.
Na dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia o 3 w nocy temperatura powietrza wynosiła +11 stopni Celsjusza (o tej samej porze w Rzymie było +6))...
(Wykorzystano informacje z http://www.parafia-bemowo.waw.pl)

03 grudnia 2015 - Pierwsze roraty
Dziś, kiedy za oknem pogoda prawie wiosenna, w pączewskim kościółku zainaugurowaliśmy nabożeństwa roratnie, ku chwale Bogarodzicy. Tradycyjnie w przedświąteczny nastrój wprowadził nas orszak najmłodszych, wędrujący poprzez ciemny kościół i rozświetlający mroki lampionami. Światełka nieśli także ministranci. Dzięki naszym dzieciakom oczekującym narodzin Bożego Synka, czas adwentu nabiera ciepłych barw! Na koniec Mszy Św. ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak zebrał serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami dzieci, a ks. kanonik Franciszek Kamrowski wylosował jedno z nich. Młoda autorka serduszka, która uczestniczyła w rekolekcjach, jest harcerką, modli się za księży i misjonarzy, w nagrodę otrzymała do domu przechodnią poświęconą figurkę Matki Boskiej. Do soboty rodzina Stosik gości u siebie Tę, bez której nie byłoby Bożego Narodzenia!


28 listopada 2015 - Spotkanie seniorów
Jak co roku w listopadzie niezawodne Koło Gospodyń Wiejskich w Pączewie w ramach Dnia Seniora zaprosiło na spotkanie przy kawie, domowych wypiekach i innych słodkościach naszych dojrzałych mieszkańców (kryterium 50+ ;)).W spotkaniu uczestniczył również ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak i władze samorządowe naszej gminy: wójt gminy S. Czechowski, przewodniczący Rady Gminy A. Klin, radni Z. Szulc i H. Wika (jednocześnie sołtys i członkini KGW). Spotkanie przebiegało w życzliwej i pogodnej atmosferze. Umiliło je przedstawienie patriotyczne z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz pokaz taneczny i karate w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkał się występ naszego młodego karateki Michała Glińskiego. Zebrani wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne i nagrodzili gromkimi brawami wszystkich artystów.

Grażyna Stolc
Zdjęcia: Marta Stolc11 listopada 2015 - Narodowe Święto Niepodległości
03 grudnia 2015 - Pie 11 listopada w naszej parafii odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Okazją była 97. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas kazania ks. proboszcz Ireneusz Nowak przypomniał wszystkim wiernym, że wolność to dar, którego nie otrzymuje się raz na zawsze. To dar, który trzeba pielęgnować i troszczyć się, by nam go nie odebrano. Przytoczył również wzruszające historie Polaków, którym nie dane jest żyć w Polsce, rozrzuconych po różnych krajach, ale tęskniących za Ojczyzną, bo "Polska to świętość".
Na zakończenie mszy św. wszyscy odśpiewali hymn "Nie rzucim Chryste świątyń Twych", a następnie udali się przed pomnik poświęcony pamięci ks. Franciszka Błędzkiego oraz wszystkich parafian ofiar niemieckiego nazizmu. Andrzej Szulz zaprezentował wiersz J. Żuławskiego "Do synów moich", będący krótką historią dróg Polaków do niepodległości. Następnie pan Tomasz Malkowski zaintonował "Boże coś Polskę" - pieśń religijno- patriotyczną.
Ostatnim elementem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów i zniczy przed pomnikiem. Uczyniła to delegacja służb mundurowych naszej parafii oraz przedstawiciele biura poselskiego posła na Sejm VIII kadencji Jana Kiliana.

Grażyna Stolc
Zdjęcia z Mszy Św.: Rajmund Radde
Zdjęcia pomnika z 12 listopada: Sławomir Bochniak11 listopada 2015 - Narodowe Święto Niepodległości
O godzinie 17:00 w kościele w Pączewie odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Zapraszamy!


02 listopada 2015 - Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych
Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. Dzisiaj, w Dzień Zaduszny, wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, odwiedzaliśmy cmentarze. Sprzyjała temu piękna, jesienna pogoda. W parafii Pączewo po wieczornej Mszy Św., około 18:45, zebraliśmy się tłumnie na naszej nekropolii, aby wspólnie, pod przewodnictwem księdza proboszcza Ireneusza Nowaka, odmówić różaniec za zmarłych. Klimat był wyjątkowy: ciemno, stosunkowo ciepło, bezwietrznie. Zdrowaśki pięknie rozbrzmiewały poprzez sprzęt nagłaśniający, niosły się po całej wsi i polach echem... aż do samego Nieba...


31 października 2015 - Zielone Mrówki
W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych zamglonym rankiem na pączewskim cmentarzu, a wieczorem w pączewskiej świątyni pojawiła się grupa piętnastu harcerek z zastępu Zielone Mrówki należącego do 1. Kociewskiej Drużyny Harcerskiej Borowianki, która działa w szeregach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Drużynową jest druhna Kamila Kolaska, z wykształcenia historyk, przewodnik po Toruniu. Dziewczęta pełniąc harcerską służbę uprzątnęły starsze groby, a mogiły na których nie było ozdób, przybrały darami złotej, polskiej jesieni. Wieczorem poprowadziły ostatnie nabożeństwo różańcowe, a po Mszy Św. zapaliły znicze pod pomnikiem ofiar II wojny światowej. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak modlił sie za harcerki, wyraził słowa uznania za działania zastępu, postępowanie w oparciu o wartości chrześcijańskie oraz życzył wytrwałości.
Zastępowi Zielonych Mrówek przewodzi Bernadka Wycinka z Pączewa oraz Kornelia Żurawska z Mirotek. Drużyna składa się z trzech zastępów, do których należą dziewczęta z trzech gmin: Lubichowa, Skórcza oraz Smętowa Granicznego. Po rocznym zawieszeniu drużyna została reaktywowana dzięki staraniom przesympatycznej druhny drużynowej, która w ten sposób ocaliła istniejącą od 2003 roku drużynę przed likwidacją. W planach jest wspólna drużynowa wigilia, zimowisko, obóz letni... Życzymy, aby zapał druhny Kamili promieniował nie tylko na harcerki, ale i na całe otoczenie.
Sławomir Bochniak, Prezes KHDK PCK przy ZSS w Gdańsku, mieszkaniec parafii Pączewo, wręczył drużynowej pakieciki pierwszej pomocy dla harcerek.

25 października 2015 - Powrót trzeciego feretronu
Dziś wszyscy mieliśmy okazję do wielkiej radości! Dzięki determinacji i staraniom naszego Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka, w święto Poświęcenia Świątyni do naszego kościoła powrócił trzeci z feretronów. W przepięknej złoconej oprawie znajdują się, odrestaurowane złotymi rękami konserwatorki zabytków pani Aleksandry Sobczyk z Gdyni, dwa obrazy: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny oraz Wniebowstąpienie Pana Jezusa Chrystusa.
Składamy serdeczne Bóg zapłać przede wszystkim Księdzu Proboszczowi, Pani Konserwator oraz wszystkim ofiarodawcom, dzięki którym nasz kościół i Kościół w dniu tak wielkiego święta mógł się ubogacić radością z powrotu około 200-letniego feretronu.


21 października 2015 - XV Dzień Papieski w ZSP w Pączewie
W Zespole Szkół Publicznych w Pączewie odbyła się uroczysta akademia z okazji XV-go Dnia Papieskiego przygotowana pod kierunkiem pani katechetki Ireny Trochowskiej. Hasło przewodnie akademii: "Jan Paweł II - patron rodzin". Dzieci zaprezentowały program o rodzinie, w tym również scenki obrazujące wychowanie rodzinnego Karola Wojtyły.
Uroczystość uświetniła parafialna Schola Śpiewu Św. Cecylii pod batutą pana Stanisława Trochowskiego oraz przy akompaniamencie pana Daniela Belinga. Gościem honorowym był proboszcz parafii Pączewo ks. Ireneusz Nowak.
W drugiej części podsumowano konkurs plastyczny zorganizowany w trzech kategoriach wiekowych, na który wpłynęły 22 prace.
W kategorii klas 0-III:
I miejsce zajęła Małgorzata Kalbarczyk z II klasy, II - Hubert Falgowski z II klasy, III - Weronika Maciejewska z II klasy, a wyróżnienie uzyskał Szymon Radka - również z klasy II.
W kategorii klas IV-VI:
I miejsce zajął Mateusz Gdaniec z klasy V, II - Aleksander Wyczyński z klasy VI, III - Karolina Godowskaz klasy VI, a wyróżnienie uzyskała Sara Filipiak z klasy IV.
W kategorii klas gimnazjalnych I miejsce przypadło Katarzynie Flisik z klasy IA, a II - Darii Fierce z IIIA.

Źródło zdjęć: http://www.zsppaczewo.szkolna.net/n,apel-jan-pawel-ii-patron-rodziny17 października 2015 - Koncert "Młodzi artyści św. Janowi Pawłowi II i Fryderykowi Chopinowi"
Jedną z podstawowych funkcji szkoły, szczególnie wiejskiej, jest integrowanie lokalnego środowiska. Tego zadania podjęła się nauczycielka z ZSP w Pączewie mgr Grażyna Stolc, decydując się na organizację cyklu spotkań z dobrem i kulturą dla mieszkańców naszej okolicy. Na początek wraz z grupą młodzieży szkolnej oraz absolwentów przygotowała koncert "Młodzi artyści św. Janowi Pawłowi II i Fryderykowi Chopinowi". Okazją ku temu była 37. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz trwający XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.
17 października w świetlicy wiejskiej zebrana grupa odbiorców wzięła udział we wzruszającej uczcie kulturalnej. Marta Stolc przeczytała kilka ważnych myśli św. Jana Pawła II, Paulina Świeczkowska anielskim głosem wyśpiewała kilka pieśni, na pianinie melodie Chopina i nie tylko zagrali Paulina Stormowska i Maksymilian Parol. Joanna Szwarc, Natalia Śliwicka i Zuzanna Wiśniewska zaprezentowały układy choreograficzne do tańców towarzyskich. Po tej części wszyscy zasiedli kołem i rozpoczęło się wspólne śpiewanie polskich pieśni religijnych i patriotycznych. Na zakończenie wszyscy we wspaniałych humorach delektowali się konwersacją przy filiżaneczce kawy oraz słodkich ciasteczkach, które upiekła Marta.
Organizatorka, artyści i ich rodzice usłyszeli wiele miłych słów, między innymi od ks. proboszcza Ireneusza Nowaka, a Jan Kilian wręczył wszystkim młodym, utalentowanym artystom pamiątkowe albumy książkowe oraz słodycze.

Zdjęcia w galerii po lewej stronie: Sławomir Bochniak
Źródło zdjęć z galerii po prawej stronie: Rajmund Radde


17 października 2015 - Diecezjalny Kongres Misyjny
Dzieci z Koła Misyjnego (pod opieką pań nauczycielek Ireny Trochowskiej oraz Andżeliki Maleckiej) wzięły udział w Diecezjalnym Kongresie Misyjnym w Pelplinie. W organizacji wyjazdu pomogły mamusie panie Teresa Chyła i Elżbieta Szwarc.
Święto rozpoczęła animacja muzyczna kleryków. Później wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. bpa dr Ryszarda Kasyny. Najmłodsi uczestnicy kongresu - grupa ponad 500 dzieci i młodzieży - przybyli w strojach przypominających kultury różnych narodów świata, wśród których posługują misjonarze. W dialogu z dziećmi ks. biskup podkreślił wartość zdobywania solidnej wiedzy oraz poznawania świata i Ojczyzny. Działania po Mszy Św. to już był festiwal młodości i radości. Wystąpił seminaryjny zespół muzyczny CIS, zespół ze Starogardu Gd., przedstawiono scenkę misyjną (grupa z Tczewa), tańce misyjne (Dzieci Maryi ze Stężycy). Dzień zakończył wspólny posiłek.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki, a pączewskie Koło Misyjne otrzymało od kleryka Andrzeja Patrzykąta z Kleryckiego Koła Misyjnego piękny, wyklejany ze słomy obrazek pokazujący życie w afrykańskiej wioseczce.

Zdjęcia w galerii po lewej stronie: Kacper Kotłowski i Olivia Chyła
Źródło zdjęć z galerii po prawej stronie: http://www.radioglos.pl/fotogaleria/event/Pelplin_KOngres_17.10.2015 (tam też więcej zdjęć)Z okazji XV Dnia Papieskiego
oraz
XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
zapraszamy...


11 października 2015
Przy grobach masowych w Lesie Zajączek odbyło się patriotyczne wydarzenie zainicjowane przez pana Antoniego Chyłę - Apel Pamięci w 76. rocznicę zbiorowych egzekucji przeprowadzonych bez sądów przez hitlerowców, funkcjonariuszy niemieckiej żandarmerii oraz członków Selbstschutzu na ludności Skócza i okolic.
W uroczystości wzięli udział nasi parafianie.
Relację z przebiegu uroczystego wydarzenia można przeczytać TUTAJ.


11 października 2015
Podczas niedzielnej sumy w naszym kościele odbyło się uroczyste przyjęcie do grona ministrantów pięciu kandydatów. Jakub, Marek, Michał, Przemek i Szymon złożyli przed Bogiem, księdzem proboszczem Ireneuszem Nowakiem oraz nami wszystkimi uroczyste ślubowanie. Ksiądz każdemu z nich zawiązał kołnierzyk i wręczył krzyż. Nowi ministranci rozpoczęli służbę przy ołtarzu. Życzymy im, a by swoje obowiązki wypełniali wiernie i z gorliwością. Rodzinom nowych ministrantów składamy wyrazy uznania za chrześcijański trud wychowawczy!


08 października 2015
ZAPROSZENIE
na organizowany po raz pierwszy uroczysty Apel Pamięci
w 76. rocznicę mordów na mieszkańcach Ziemi Kociewskiej
w Lesie Zajączek
przez hitlerowskiego okupanta,
który rozpocznie się o godzinie 14:00
w niedzielę 11 października 2015 roku
przy mogiłach zbiorowych ofiar terroru niemieckiego nr 43-48
w Lesie Zajączek.

Próby już trwają!


07 października 2015
Nabożeństwa różańcowe w kościele w Pączewie:
poniedziałek, środa, czwartek piątek, sobota: o 17:30
wtorek: po Mszy Św. o 9:00
niedziela: o 15:00
Zapraszamy również na piątkowe Adoracje Najświętszego Sakramentu w pączewskim kościele (od godziny 17:00)!


28 września 2015
Dzięki uprzejmości nauczycielki historii z ZSP w Pączewie - pani mgr Grażyny Stolc - otrzymaliśmy dziś zdjęcia z Mszy Św. inaugurującej nowy rok szkolny 2015/2016 oraz złożenia bukietu kwiatów pod pomnikiem ofiar II Wojny Światowej.
Serdeczne Bóg zapłać!


01 września 2015 - Rocznica wybuchu II Wojny Światowej
W 76. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej młodzież z Zespołu Szkół Publicznych w Pączewie uczciła pamięć ofiar niemieckiego nazizmu z naszej parafii. Przed Mszą Św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2015/2016 delegacja pod opieką nauczycielki mgr Grażyny Stolc złożyła bukiet biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem ofiar II Wojny Światowej oraz zapaliła znicz. To bardzo piękny gest.


15 sierpnia 2015 - Matki Boskiej Zielnej
A gdy będziemy schodzić z tego świata,
niechaj nas, niosących pełne naręcza dobrych uczynków,
przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta,
najdoskonalszy owoc ziemi,
abyśmy zasłużyli na przyjęcie do wiecznego szczęścia.
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Amen.


15 sierpnia 2015 - Święto Wojska Polskiego
15 sierpnia, w 95. Rocznicę Bitwy Warszawskiej, w Starogardzie Gdańskim, przed kościołem św. Wojciecha, miały miejsce obchody Święta Wojska Polskiego. Delegacje składały kwiaty pod tablicą poświęconą poległym i zmarłym żołnierzom 2 Pułku Legionów Polskich i 2 Pułku Szwoleżerów w latach 1914 – 1960. Obchody zakończyła Msza Św. w intencji ojczyzny, miasta i Wojska Polskiego, której głównym celebransem był ks. Franciszek Pielecki.
W skład dwóch delegacji składających kwiaty wchodzili nasi parafianie:
- Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim (Służba Więzienna) - Anna Maria Małecka i Renata Małecka
- Związku Żołnierzy Wojska Polskiego - Koło Nr 34 (Wojsko Polskie): Rafał Alfuth i Sławomir Bochniak.


11 sierpnia 2015 - filmik z występu Schola Cantorum Gymevensis w parafii Pączewo
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego zapisu występu chóru Schola Cantorum Gymevensis działającego przy Zamku Gniew, wykonującego chorał gregoriański. Filmik nagrano na zakończenie koncertu w kościele w Pączewie podczas odpustu parafialnego Przemienienia Pańskiego.


06 sierpnia 2015 - Odpust Przemienienia Pańskiego
W słoneczny czwartek 6 sierpnia w parafii Pączewo świętowaliśmy odpust Przemienienia Pańskiego.
   O 18-ej, w wypełnionym przez gości i parafian pączewskim kościele, rozpoczęła się Msza Święta. Głównym celebransem był ksiądz dr Wojciech Niemczewski – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej, wykładowca teologii fundamentalnej i religiologii w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Pelplińskiej, prefekt Collegium Marianum, Liceum Katolickiego im. Jana Pawła II w Pelplinie oraz wychowawca w internacie tejże szkoły. Wraz z dostojnym gościem mszę koncelebrowali ks. proboszcz Ireneusz Nowak i ks. kanonik Franciszek Kamrowski.
   Takiego kazania odpustowego to chyba jeszcze u nas nie było! Ks. dr Niemczewski od pierwszych fraz, kiedy to żartobliwie podjął temat piękna, wprawił nas w radosny nastrój. Mówił szybko, żywiołowo i tak, że chciało się słuchać. Generalnie było o pięknie Bożego stworzenia, o którym też były dzisiejsze czytania ewangeliczne. Nikt nie zrobi takiego piękna, jakie uczynił Bóg, zatem każde sztuczne upiększanie się przez kobiety czy zażywanie różnych środków, dopalaczy przez mężczyzn - nie uczyni nikogo pięknym w oczach Boga. Bóg jest piękny i chce, aby każde z Jego dzieci było piękne, unikało zła i brzydoty! Chce, abyśmy zachwycali się pięknem naszych rodzin, liturgii, codziennych drobnostek. Piękno wiąże się z dobrem!
   Bardzo uroczystą oprawę muzyczną tworzyli gospodarze: nasz organista Tomasz Malkowski oraz parafialna Schola Śpiewu Św. Cecylii, która przed Mszą Św. dała krótki recital wprowadzając przybyłych w bardzo radosny, odpustowy nastrój. Gościnnie wystąpił chór gregoriański Schola Cantorum Gymevensis działający przy Zamku Gniew, który pięknym śpiewem chorału gregoriańskiego (po łacinie) wytworzył wspaniały klasztorny klimat, wyciszył liturgię i przeniósł nas do zupełnie innej czasoprzestrzeni. Dopełnieniem tej duchowej uczty było spontaniczne, pięknie odśpiewane przez ks. Wojciecha wraz z chórem, po łacinie, błogosławieństwo końcowe. Po Mszy Św. Goście z Gniewa również wystąpili z krótkim koncertem.

04 sierpnia 2015 - Zaproszenie na odpust Przemienienia Pańskiego
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO PARAFII PĄCZEWO NA ODPUST PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO!
Msza Święta odpustowa zostanie odprawiona w czwartek 6 sierpnia o godzinie 18-ej. Msza będzie miała wyjątkową oprawę muzyczną!
Podobnie jak w zeszłym roku po Mszy Św. będą rozprowadzane pączewskie krówki odpustowe! Już pakuje je własnoręcznie do woreczków nasz Ksiądz Proboszcz Ireneusz Nowak!
ZAPRASZAMY!
11 czerwca 2015 - 24 rocznica święceń kapłańskich księdza proboszcza Ireneusza Nowaka

Kapłanów swoich dał nam Bóg,
By nas bronili z mocy złego,
Aby z ciernistych wiedli dróg
Zbłąkane owce wprost do Niego.

Księdzu proboszczowi parafii Pączewo,
wicedziekanowi Dekanatu Skórzeckiego
ks. Ireneuszowi Nowakowi
z okazji 24 rocznicy święceń kapłańskich
składamy życzenia
błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej,
zdrowia, radości, wielu sił do pełnienia posługi kapłańskiej.
Niech Najświętsze Serce ustrzeże Cię
we wszystkich chwilach życia!

Parafinie z Pączewa i Wolentala

11 czerwca 2015 - Zakończenie oktawy Bożego Ciała
Na zakończenie oktawy Bożego Ciała ks. Ireneusz Nowak tradycyjnie poświęcił przyniesione przez wiernych zielone wianuszki (niestety żadna z dziewczynek prószących kwiatki nie miała takiego na głowie).
Po Mszy Św. zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie zbiorowe. Stanęli do niego ci, którzy przyczynili się do upiększenia procesji w całej oktawie Bożego Ciała, w tym także kilku parafian.
Trudno jest ustawić tak wielką grupkę :) i ogarnąć wszystkie aspekty kompozycji zdjęcia :) Ale pamiątka jest!
Pogoda jak zawsze dopisała!

Święcenie wianuszków

Pamiątkowe zdjęcie grupowe


08 czerwca 2015 - Złoty Jubileusz Święceń Kapłańskich emerytowanego proboszcza ks. Henryka Martina
Ks. Henryk Martin przebywał zaledwie około 10 miesięcy w parafii Pączewo: najpierw w czasie choroby ks. Jana Rzepusa pełnił funkcję administratora, a po Jego śmierci, przez 8 miesięcy - do września 2008 roku, proboszcza parafii Pączewo. Z wielkim żalem opuścił naszą wspólnotę, odchodząc na emeryturę. W czasie swojego króciutkiego pobytu dawał piękne świadectwo skromności, pokory. Bardzo gorliwie wykonywał posługę duszpasterską. Prócz tego zdążył zorganizować remont organistówki, wstawienie nowych drzwi do obu naw bocznych oraz przygotować tablicę ogłoszeń w kościele. Co roku kieruje do nas życzenia adwentowo-bożonarodzeniowe.
Wyrządzone dobro zawsze wraca. Kiedy obecny proboszcz ks. Ireneusz Nowak usłyszał, że ks. Martin będzie świętował jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich jedynie na spotkaniu rocznika seminaryjnego w Pelplinie, bez wahania rzekł, że zapraszamy Księdza Jubilata do Pączewa i przygotowujemy Mszę św. jubileuszową. W czwartek ks. Nowak poinformował parafian o planowanej uroczystości oraz o tym, że jeżeli ktokolwiek uznałby, że z okazji jubileuszu można zrobić jubilatowi prezent, mógł w niedzielę złożyć na ten cel ofiarę. Cała reszta potoczyła się właściwie spontanicznie. Do popołudnia niedzieli 7. czerwca ks. Martin, znany z niebywałej skromności, był przekonany, że w poniedziałek 8. czerwca jedynie dołączy do codziennej Mszy Św. w Pączewie.

W sobotę, dokładnie w dzień Złotego Jubileuszu Ks. Martina, w pelplińskiej katedrze na Mszę Św. jubileuszową pod przewodnictwem Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny stawiło się 4 z 10 żyjących księży z rocznika seminaryjnego 1965 (11 już odeszło do Domu Pana). Przybyła też grupa 9 parafian z parafii Pączewo oraz kilku z parafii Nowa Cerkiew, którzy po Mszy Św. złożyli Księdzu życzenia.

Niedzielna ofiarność parafian przeszła najśmielsze oczekiwania.

W poniedziałek kościół wypełnili Ci, którzy chcieli i mogli, bo to dzień roboczy, przybyć – było nas bardzo wielu. Mszy Św. przewodniczył Ksiądz Jubilat Henryk Martin, koncelebrowali ks. proboszcz Ireneusz Nowak oraz rezydent ks. kanonik Franciszek Kamrowski.

I teraz nastąpią już tylko słowa pełne szczerego zachwytu.
Ksiądz Ireneusz Nowak skierował do Jubilata słowa o powołaniu, o trudzie posługi Jubilata w naszej parafii (poprzednik był tu proboszczem 23 lata, trudno obejmuje się parafię w takiej sytuacji) oraz złożył szereg serdecznych życzeń.
Schola Śpiewu Św. Cecylii pod batutą Stanisława Trochowskiego i organisty Tomasza Malkowskiego z młodzieńczą siłą i entuzjazmem wykonała kilka wcześniej niesłyszanych w naszym kościele pieśni o miłości i zaufaniu do Chrystusa. Akompaniujący na akordeonie Daniel Beling oraz na gitarze Krystian Żach na koniec zadebiutowali śpiewając w duecie - mamy w parafii prawdziwe talenty!
W ławeczkach zasiadło chyba tylko 6 dziewczynek prószących kwiatki i 3 chłopców niosących symbole. Aż się zatrwożyłam - gdzie reszta? Znaleźli się na koniec mszy - zeszli z chóru, gdyż upiększali uroczystość śpiewając w scholi! Takie fajne dzieciaki mamy w parafii!
Na koniec mszy, już po procesji, wyraziliśmy Księdzu Jubilatowi naszą radość z Jego obecności. Najpierw przygotowana przez panią katechetkę Irenę Trochowską młodzież dziś już gimnazjalna, która przyjęła I Komunię Świętą z rąk ks. Henryka Martina w 2008 roku. To był bardzo miły gest! Kolejne życzenia złożyła delegacja parafii. Pani Elżbieta Szwarc włożyła w nie ogromne serce i efekt był fantastyczny, życzenia były takie „nasze”, wyrażone z wielkim uczuciem. Panowie Zbigniew Szwarc i Stanisław Trochowski wręczyli prezenty, a pani Ela kosz kwiatów. Prywatne życzenia złożyli też państwo Batkowscy.
Na koniec wystąpił Złoty Jubilat. Powiedział między innymi, że choć był proboszczem przez ponad 20 lat w Niemczech, to tutaj, w Ojczyźnie, proboszczem był tylko w Pączewie.

Oprawa Mszy Św. była bardzo uroczysta. Ksiądz Martin był wyraźnie wzruszony i zaskoczony. Taki piękny jubileusz urządzili Jego byli parafianie! Wszyscy uczyniliśmy ten dzień niezapomnianym dla Księdza!
Dobro wraca! Do wszystkich, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do uświetnienia 50-lecia święceń księdza Martina też wróci, z pewnością ze zdwojoną siłą!

P.S.
Późno w niedzielę (z przyczyn organizacyjnych) zostały podjęte dwie próby zaproszenia do składu delegacji parafialnej pań z Wolentala, niestety obie zakończyły się fiaskiem, ale próbowaliśmy :)


08 czerwca 2015
Z zebranych na prezent jubileuszowy ofiar zakupiono: komplet wełniany (kołdra, prześcieradło, 2 poduszki), obrus o dł. 240cm z kompletem 8 serwetek, kosz kwiatów.
Ofiarodawcom ogromne BÓG ZAPŁAĆ!


06 czerwca 2015 - 50-lecie święceń kapłańskich emerytowanego proboszcza parafii Pączewo ks. Henryka Martina
Dziś wielkie święto emerytowanego proboszcza naszej parafii - ks. Henryka Martina - Złoty Jubileusz święceń kapłańskich. Na Mszę Św. jubileuszową pod przewodnictwem Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny stawiło się 5 z 10 żyjących księży z rocznika seminaryjnego 1965 (11 już odeszło do Domu Pana). Do pelplińskiej katedry przybyła też grupa parafian z parafii Pączewo oraz parafii Nowa Cerkiew, którzy po Mszy Św. złożyli Księdzu życzenia.
Na zaproszenie ks. proboszcza Ireneusza Nowaka w poniedziałek 8 czerwca będziemy gościli Księdza Jubilata na Mszy Św. w naszym kościele (o 18ej).

Pierwszy fotoreportaż z Mszy Św. - źródło: radioglos.pl

Drugi fotoreportaż z Mszy Św. - źródło: radioglos.pl
Relacja Radia Głos ze Złotego jubileuszu kapłaństwa rocznika 1965


04 czerwca 2015 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Boże domki

Procesja

Wystrój okien
W Boże Ciało ks. proboszcz Ireneusz Nowak mówił, że przyjmując Jezusa Eucharystycznego przytulamy go do swojego serca, a On przytula nas. Ze smutkiem zauważył, że mimo iż co roku około 20 dzieci przyjmuje po raz pierwszy Komunię Świętą, to potem niewielu z nich systematycznie widać w kościele.

Procesja z Jezusem Eucharystycznym niesionym w monstrancji przez ks. Nowaka przeszła przez Pączewo, zatrzymując się przy bożych domkach przygotowanych przez mieszkańców obu parafialnych wsi. Procesję uświetniły różne grupy: KGW z Pączewa z panem Grzegorzem, poczet sztandarowy Róż Różańcowych (panie w specjalnie na tę okazję uszytych spódniczkach), dzieci w białym orszaku prowadzonym przez Martę Stolc i Ewę Alfuth, strażacy z OSP w Pączewie i w Wolentalu, orkiestra dęta Michał Nagórski Brass Band (w której gra pan Trochowski), prowadzący śpiew organista wraz z dwoma wspomagającymi go panami oraz rzesza parafian. Wzorowo spisał się nowoczesny sprzęt nagłaśniający, który ksiądz proboszcz nabył na krótko przed Bożym Ciałem.

02 czerwca 2015 - Przed Bożym Ciałem
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zbliża się wielkim krokami. Jezus ukryty w Najświętszym Sakramencie wyjdzie na opłotki pobłogosławić domostwom.
To taki specyficzny czas, kiedy próbujemy upiększać parafialne tereny.
Krzysztof wystrzygł trawniki przy kościele.
Strażacy z OSP w Pączewie z własnej inicjatywy odnowili płot od przodu cmentarza. Chłopcy z drużyny młodzieżowej pod opieką kilku dorosłych strażaków chwycili w garść druciane szczotki i pędzle i czyścili, malowali! (Na załączonym zdjęciu zbiorowym jest większa część zaangażowanych w prace).
Na próby do prószenia kwiatków z dnia na dzień przychodzi coraz więcej dziewcząt i chłopców. Wszyscy oni zbierają zapasy na czwartkową procesję. Widać co chwilkę dziewczynki niosące siatki wypełnione kolorowymi kwiatami. Jedna z parafianek właśnie wracała z punktu zbiórki i mówiła, że ona zbierała kwiatki i prószyła, potem zbierała kwiatki z córką, dzisiaj z wnuczką. Taka rodzinna celebracja. Co by to było za Boże Ciało, gdyby najmłodsze dziewczynki w naszych rodzinach nie szły w białej procesji! Domki Boże też już w trakcie projektowania!
Do zobaczenia na procesji!

16 maja 2015 - Dzień Wspólnoty Służb Liturgicznych Diecezji Pelplińskiej
W sobotę, 16 maja 2015 roku, w Pelplinie odbył się Dzień Wspólnoty Służb Liturgicznych Diecezji Pelplińskiej zorganizowany przez Diecezjalne Duszpasterstwo Ministrantów i Lektorów.
Parafię Pączewo reprezentowała silna 21-osobowa grupa ministrantów i członków Scholi Śpiewu Św. Cecylii: Mateusz Bruchmann, Klaudia Cegłowska, Patrycja Cherek, Dominik Czubek, Katarzyna Falgowska, Daria Kalinowska, Jarosław Kłos, Łukasz Kosecki, Kacper Kotłowski, Weronika Langowska, Julia Malkowska, Natalia Narloch, Joanna Oller, Piotr Polakowski, Joanna Szwarc, Natalia Śliwicka, Michał Śliwicki, Zuzanna Wiśniewska, Maria Witkowska, Bernadeta Wycinka, Sebastian Żach. Opiekę sprawowała pani katechetka Irena Trochowska oraz pan organista Tomasz Malkowski z żoną Justyną.
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak pobłogosławił przed wyjazdem naszą grupę i modlił się o dobre wyniki w rywalizacji sportowej, podczas której dopingował drużynę osobiście.
Do Pelplina zjechało około 500 uczestników Dnia Wspólnoty z 22 parafii!
Pierwszym wielkim wydarzeniami tego dnia była bardzo uroczysta Msza Święta w Bazylice Katedralnej, której w koncelebrze z 13 kapłanami przewodniczył Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna. Modlono się w intencji wspólnot służb liturgicznych naszej diecezji.
Drugim wydarzeniem były Mistrzostwa Służb Liturgicznych na stadionie. Uczestnicy rywalizowali drużynowo w konkurencjach rekreacyjnych walcząc o puchar dla parafii oraz w konkurencjach sportowych walcząc o medale. Modlitwy księdza proboszcza odniosły skutek! Drużyna naszej parafii zdobyła trzy medale: Patrycja Cherek srebrny, a Kasia Falgowska brązowy medal w skoku w dal (w swoich kategoriach wiekowych), a grupa chłopców II miejsce w przeciąganiu liny.
Diecezjalny Zjazd Służb Liturgicznych był okazją pokazania swojej służby przy ołtarzu, podziękowania za swoją posługę oraz wzmocnienia w sobie rzetelności i gorliwości. Bardzo cieszy nas, że młodzież z parafii Pączewo nie dość, że z zapałem śpiewa i służy przy ołtarzu, to jeszcze chętnie bierze udział w takich spotkaniach integracyjnych.

Zdjęcia: Bernadka Wycinka

Fotorelacja również na stronie internetowej Radia Głos http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2015-05-17dzien-wspolnoty-sluzb-liturgicznych

10 maja 2015 - Uroczyste przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej


Zdjęcia: Adam Alfuth
(Dziękujemy!)07 maja 2015 - Nabożeństwo majowe w Wolentalu
Chwalcie łąki umajone...
Pojechałam do Wolentala bez zapowiedzi. Wiedziałam, że na dzieci i młodzież z tej wsi zawsze można liczyć. Co więcej, nie zawiodłam się, bo jechałam do Wolentala z pewną wyidealizowaną wersją sielankowego nabożeństwa majowego. Miała być przystrojona wstążkami figura św. Rocha. Miały być zielono-żółte pola. Miały być porzucone rowery i piłki. Miała być gromadka najmłodszych z rodzicami, dziewcząt i chłopców oraz młodzieży. I miał być prowadzący z gitarą, Krystian Żach. I jeszcze mieli stanąć wszyscy pięknym kołem wokół figury św. Rocha...
I dokładnie tak było... Była poważna modlitwa - litania Loretańska, śpiewy maryjne i wesołe pielgrzymkowe.
Może warto wsiąść na rower i kiedyś dołączyć o 17ej do takiego romantycznego nabożeństwa?... Z Pączewa jadąc powoli rowerem przez Czarnylas to będzie jakieś pół godziny drogi...

Bardziej szczegółowa relacja wkrótce.
Galeria po lewej - reportaż z nabożeństwa majowego w Wolentalu, po prawej - umajone pola, widoki ze spaceru pod Grabowo.

Bajkowo wyglądają wsie i pola w maju. A jak wszystko pachnie! Jadąc z Gdańska około 18ej w wielu wsiach widziałam przy przystrojonych krzyżach i kapliczkach grupki zebrane na majowym. Grupki starszych ludzi. Pomyślałam wtedy o naszym Wolentalu. Tam w październiku na nabożeństwo różańcowe w świetlicy dorośli mają "zakaz wstępu" - żeby nie przeszkadzali modlącym się dzieciom. Pomyślałam, że pewnie podobnie będzie z majowym przy figurze św. Rocha -nie będzie dorosłych, będą na pewno dzieci! Trzeba to sprawdzić.
W czwartkowe popołudnie nad Wolentalem chmurzyło się i moja mama zaniepokoiła się, czy aby po drodze nie napotkam majowej burzy. Byłam jednak pewna, że Matka Boska do nabożeństwa powstrzyma deszczyk. "Dmuchnęłam" powietrze w oponki żółtego roweru, wzięłam osiem pysznych cukierków do kieszeni - w razie gdybym po drodze zasłabła, bo to pierwsza przejażdżka w tym roku - i ruszyłam z Pączewa do Wolentala przez Czarnylas, bo tak bezpieczniej. Mąż mówił, że dojadę w pół godziny, ale przezornie ruszyłam 10 minut wcześniej. I 10 minut przed majowym dojechałam do Wolentala (ależ ten mój mąż wyrachowany).
Oto widok jaki zastałam. Godzina 16:50. Pan Krystian Żach siedział na trawce pod wystrojoną wstążkami figurą św. Rocha i brzdękał na gitarze. Przy nim już była zebrana grupka dziewczynek, w tym bliźniaczki z mamą. Obok kwitnące sady, zielone pola ze zbożem… Sielanka. Pan Krystian, który prowadzi tu majowe od czterech lat, mówi, że NIGDY, ale to NIGDY, podczas majowego nie padał deszcz, więc i dzisiaj chmury wytrzymają. Spytałam o dorosłych. Oni ponoć zbierają się pod krzyżem. Pojechałam tam szybciutko. Po drodze mijała mnie grupka chłopców idących z piłką oraz pani z dziećmi z rowerkiem. Wszyscy z uśmiechem witali się ze mną. Jedna z gospodyń akurat pieliła przed domem i powiedziała, że owszem, dorośli zbierają się przy krzyżu, o 18ej, ale niewiele osób. Te, które zwykle przychodziły albo umarły, albo nie mają dość sił i odwagi, aby przejść dość niebezpiecznym kawałkiem ruchliwej szosy. A w zeszłym tygodniu, gdy odmawiała przy krzyżu różaniec, taki nagły, rzęsisty deszcz lunął z nieba, że musiała skryć się pomiędzy krzakami i całe szczęście że mąż po nią przyjechał samochodem, bo zmokłaby do cna.
Wracam pod figurę. I kolejna scena jak z obrazka. Pan Krystian prowadzi litanię. Pod figurą grupka młodzieży, dzieci i mam, wszyscy zwróceni w kierunku św. Rocha i obrazu Matki Bożej. Porzucone na pagórku piłka i rower. Tak, jakby nabożeństwo majowe było wpisane w naturalny rytm życia tych ludzi… Na 17ą trzeba przerwać zabawę, codzienne prace i pójść pomodlić się na majowe… Po nowennie kilka pieśni. Pan Krystian gra na gitarze piosenki maryjne, pielgrzymkowe. Dzieci je znają, ja nie. W trakcie jednej z nich przybijany jest "żółwik", trzeba sąsiada pogłaskać po głowie -uśmiechy goszczą na buziach. Na koniec pada hasło "Iskierka". Wszyscy bez oporu łapią się za ręce i stają pięknym kołem wokół figury i obrazu. Śpiewają "Zapada zmrok…" Aż coś łapie za gardło… Wyobraźcie sobie Państwo taka majową scenografię - figura na lekkim pagórku, chmury przetykane słońcem, wokół pachnące, kwitnące sady i pola - i umieście w niej śpiewającą grupkę najmłodszych… "Znów jeden dzień odfrunął nam jak ptak"...
Robię jeszcze zdjęcie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Przywiozły go w 1991 roku z Jasnej Góry siostry pana Krystiana - to pamiątka z VI Światowego Dnia Młodzieży.
Warto było przebyć tę drogę między pachnącymi polami rzepaków, karykaturalnie przyciętymi lipami i klonami, aby modlić się na takim sielskim majowym wraz z wolentalakami. Namawiam! Jest jeszcze maj!


04 maja 2015 - św. Floriana patrona strażaków
4 maja 2015 roku w pączewskim kościele wicedziekan Dekanatu Skórzeckiego ks. Ireneusz Nowak odprawił Mszę Św., podczas której modliliśmy się przez wstawiennictwo św. Floriana o opiekę Bożą dla strażaków. Oprócz drużyn parafialnych OSP z Pączewa i Wolentala przybyli strażacy z innych gminnych drużyn Ochotniczej Straży Pożarnej. Ksiądz Nowak przypomniał postać świętego. Wszystkim strażakom złożył serdeczne życzenia, aby cechy ich patrona - odwaga, męstwo, zawierzenie Chrystusowi, zawsze były im bliskie. W imieniu strażaków księdzu dziekanowi Nowakowi podziękował Komendant Gminny OSP Skórcz dh Antoni Chyła. Zaproponował, aby w dzień św. Floriana w kościele w Pączewie corocznie gromadzili się strażacy nie tylko z parafii Pączewo, ale jak dziś - z całej gminy Skórcz. Ks. Nowak przyjął propozycję z radością.
Na zakończenie wykonaliśmy wspólne zdjęcie strażaków z ks. Nowakiem. Jak widać, i co szczególnie cieszy, licznie przybyli najmłodsi strażacy. Na zdjęciu widać trzy pokolenia druhów!
Po Mszy Św. strażacy zapalili znicze i modlili się przy pomniku ku czci ofiar II wojny światowej (wśród których był też współzałożyciel OSP w Wolentalu) oraz przy grobach druhów na pączewskim cmentarzu.

14 kwietnia 2015 - renowacja trzeciego feretronu
Ks. proboszcz Ireneusz Nowak podczas ostatniej niedzieli poinformował nas o działaniach podjętych celem ratowanie feretronu z przełomu XVIII i XIX wieku (około 200-letniego), ze scenami: "Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny" i "Wniebowstąpienie Jezusa". Wstępna opinia o feretronie wydana przez wykonujących prace konserwatorskie brzmiała: "Obiekt jest jednym z czterech unikatowych, barokowych feretronów będących w posiadaniu Parafii w Pączewie. Stan zabytku w chwili obecnej jest katastrofalny. Wielowiekowe używanie feretronu jako obrazu procesyjnego i złe warunki przechowywania spowodowały, że warstwa polichromii i złoceń jest niemal w 100% odspojona od silnie zdegradowanego podłoża. W maju 2011 r. wykonano prace tymczasowo zabezpieczające zabytek, jednakże brak natychmiastowej interwencji konserwatorskiej spowoduje, że feretron przestanie istnieć".
Renowację będzie wykonywać pani konserwator Aleksandra Sobczyk z Gdyni. Powrót feretronu do naszego kościoła planowany jest na listopad 2015 roku. Podobnie jak i w dwóch poprzednich tak i przy renowacji tego zostanie użyte złoto - będzie ni pokryta rama.
Temat renowacji podejmowany był już przy okazji odnawiania pierwszego feretronu (2011), natomiast około pół roku temu ks. Ireneusz Nowak złożył pierwsze wnioski o dofinansowanie. Koszt renowacji to około 36 000 zł. Dzięki staraniom naszego księdza proboszcza realizację współfinansują: Urząd Gminy Skórcz, Urząd Marszałkowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dzięki temu my parafianie pokryjemy prawdopodobnie jedynie 17% kosztów. O tym jak ważna to inwestycja niech świadczy fakt, że z powodu ograniczonych możliwości finansowych Urząd Marszałkowski w tym roku dofinansowuje jedynie 10 projektów i projekt renowacji naszego feretronu, zgłoszony przez ks. Ireneusza Nowaka, znalazł się w tejże najważniejszej dziesiątce.

Może nie zawsze umiemy okazać naszą wdzięczność, może nie mamy odwagi tego uczynić, ale z całego serca dziękujemy Księdzu Proboszczowi. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za tak intensywne ratowanie również materialnego dobra naszej parafii.

Bardzo dziękujemy też wszystkim instytucjom współfinansującym ratowanie feretronu.

Na zdjęciach:
1. Zdjęcie z odnawianym feretronem po procesji Bożego Ciała - lata 50-te XX wieku (zdjęcie dzięki uprzejmości pani Krystyny Rompy).
2. Zdjęcie z 2009 roku zniszczonego feretronu, który przez lata niezabezpieczony przechowywany był na nieogrzewanym poddaszu plebanii.

14 kwietnia 2015 - drzewka za organistówką
W ostatnich latach jesienią i na przedwiośniu masowo wycina się przydrożne drzewa lub przycina się ich korony do absurdalnych wysokości. Nasadzeń widać znacznie mniej. Nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak nie ulega tym trendom - postanowił zadrzewić tereny kościelne wokół plebanii i organistówki. Powstaje tam park. Inicjatywę podjął pan Henryk Dzienniak i wraz z kilkoma osobami posadził na górce za pączewską organistówką mieszany lasek. Również przed cmentarzem miejsce głogów dwuszyjkowych, którym nie służyła tutejsza gleba, zajęły malutkie świerki kaukaskie zasadzone przez pana Henryka.


14 kwietnia 2015 - akcja organizacji "Kirche in Not"
Mieszkańcy parafii Pączewo włączyli się do akcji zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zorganizowanej przez międzynarodową organizację katolicką Pomoc Kościołowi w Potrzebie ("Kirche in Not"). Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak będąc na misjach w Kazachstanie niejednokrotnie otrzymywał od tej organizacji pomoc dla prowadzonych przez niego parafii. Na dolnym parkingu kościelnym zebrano niepotrzebny sprzęt. Dochód z części z pozyskanych z rozbiórki zasili konto "Kirche in Not".


12 kwietnia 2015 - Niedziela Miłosierdzia Bożego
Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

www.faustyna.pl

Przypominamy, że w każdy piątek o 17ej, kiedy rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu, na początku odprawiane jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
Msze św.: 7.30; 9.00; 11.00.

"Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie,
przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował,
i to nas, umarłych na skutek występków,
razem z Chrystusem przywrócił do życia.
Łaską bowiem jesteście zbawieni" (Ef 2,4-5).

Wdzięczni Bogu za dar zbawienia, na nowo przeżywamy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.
Żyjmy pełni wiarą i nadzieją wypływającą z tak Wielkiego Misterium.
Pełni miłości wobec braci spotkanych na drogach naszego życia, bądźmy znakiem, że Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał.
Życzę obfitości łask i mocy wypływających z Krzyża i Zmartwychwstania Chrystusa.

ks. Ireneusz Nowak


05 kwietnia 2015 - NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
05:30 - 06:30 - Adoracja Najświętszego Sakramentu
06:30 - Procesja resurekcyjna i Msza św.


04 kwietnia 2015 - WIGILIA PASCHALNA
20.30 - Wigilia Paschalna (przynieśliśmy świece)


04 kwietnia 2015 WIELKA SOBOTA - święcenie pokarmów

10:00 - Święcenie pokarmów
10:00-12:00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim
12.00 - Święcenie pokarmów
16.00 - 20.30 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim


03 kwietnia 2015 - WIELKI PIĄTEK
16.00 - 18.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy
18:00 - Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej
do 22.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.

02 kwietnia 2015 - WIELKI CZWARTEK - ustanowienie sakramentów Kapłaństwa oraz Eucharystii
Z okazji Wielkiego Czwartku – święta Kapłańskiego
życzymy Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi
wszelkiej pomyślności, radości, zdrowia i sił do realizacji wszystkich szlachetnych planów.
Niech całe Księdza życie będzie napełnione światłością, miłością. Niech Pan Bóg prowadzi Cię po niełatwej drodze powołania.
Zapewniamy o codziennej modlitwie.

18:00 - Msza Św. Wieczerzy Pańskiej
do 22.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy29 marca 2015 - Niedziela Palmowa
Niedzielą Palmową rozpoczęliśmy Misterium Paschalne obejmujące śmierć, Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa, a także zesłanie Ducha Świętego na apostołów.
Dziś obchodzimy pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna się okres przeżywaniem Męki Pańskiej. Pierwsze wzmianki o święcie pochodzą z końca IV wieku. Procesje Niedzieli Palmowej zapoczątkowano w Jerozolimie. Już w średniowieczu obchodzono ją w Polsce.
Zgodnie z obrządkiem dziś nasi parafianie przynieśli do kościoła palemki - symbol odradzającego się życia. Jak z satysfakcją odnotowujemy, zdecydowana większość była zrobiona własnoręcznie ze świeżych roślinek. Opis Męki Pańskiej czytany był przez ks. proboszcza Ireneusza Nowaka oraz Bartosza Bąkowskiego i Jakuba Kittę.
Dzisiejsze zdjęcia pochodzą z pierwszej z trzech Mszy Św., sprawowanej o 7:30, kiedy w kościele jest najsłabsza frekwencja.
Od 1986 roku, zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

25 marca 2015 - odpust Zwiastowania Pańskiego
Dziś celebrowaliśmy odpust parafialny Zwiastowania Pańskiego. Najświętszej Ofierze przewodniczył ks. Czesław Narloch, proboszcz parafii Gostkowo (Dekanat Bytowski), kapelan strażaków z OSP w gminie Bytów. Współcelebransami byli ks. proboszcz Ireneusz Nowak i ksiądz kanonik Franciszek Kamrowski. W Liturgii Słowa uczestniczyła nasza parafialna młodzież.
Ksiądz Narloch, co trzeba przyznać, bardzo dobrze sie przygotował do kazania. Przekazał bardzo wiele, bardzo aktualnych treści, powołując się na współczesne fakty. Najważniejsza przekazana myśl - należy szanować życie. Trzeba przeżyć je z klasą i w zgodzie z Bogiem. I tak też umierać. Życie jest piękne! I my jesteśmy piękni! Każdy z nas dostaje drogę od Boga, który wymaga od nas jedynie zaufania, że damy radę ją przejść. Żeby wiedzieć jak iść, należy poznać zasady - jakby instrukcję obsługi - to Słowo Boże. Ksiądz mówił też, że ludzie popełniają teraz grzech światowości. Ciężko człowiekowi czerpać radość i satysfakcję z bycia sługą, jak zrobiła to Maria. Postawa służenia komuś przeciwstawia się obojętności. Musimy do takiej postawy dorosnąć i jak św. Jan Paweł II powtarzać "Totus Tuus".
Na zakończenie ksiądz Ireneusz Nowak złożył wszystkim przybyłym serdeczna życzenia, aby wszystkim się darzyło i spełniło się wszystko, czego tylko potrzebujemy.

15 marca 2015 - Niedziela powołaniowa
W IV niedzielę Wielkiego Postu, "niedzielę powołaniową", naszą parafię odwiedził kleryk Tomasz z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Poprzez swoje słowo pragnął dać własne świadectwo na temat wiary, powołania, służby Bogu i człowiekowi, odpowiedzieć na pytania: czym jest powołanie? Co to znaczy "być wybranym"?
Każdemu z nas Pan Bóg daje powołanie (do życia w rodzinie, w samotności, w stanie kapłańskim, zakonnym), a więc jest to dar od Boga. Nie trzeba na niego zasłużyć i nie może być brzemieniem - bo to dar od Boga. Skoro Bóg podarował nam powołanie, to i dał siły do trwania w nim. Kleryk Tomasz opowiedział rzeczowo o różnicy między byciem klerykiem, a księdzem, o 6-letniej nauce w seminarium połączonej z formacją duchową, które mają utwierdzić w przekonaniu o przyjęciu daru powołania. Prosił o modlitwę. Klerycy też oferują pomoc modlitewną. Poprzez stronę internetową i profil facebookowym WSD można składać intencje modlitewne, które klerycy włączają w każdą środę do nowenny. Po mszach świętych można było nabyć czasopismo wydawane przez kleryków WSD w Pelplinie oraz grę "Wyścig Boży". Można tez było porozmawiać z klerykiem Tomaszem indywidualnie.
Ksiądz Ireneusz Nowak podsumowując "niedzielę powołaniową" rzekł, iż w naszej parafii co miesiąc odbywa się nabożeństwo o powołania zakonne kapłańskie, a jedna z rodzin w każdy pierwszy czwartek miesiąca ofiarowuje intencję mszalną w tejże samej intencji. Mimo gorących próśb niestety nie ma w naszej parafii powołań do stanu zakonnego i kapłańskiego.
Módlmy się o powołanie dobrych duszpasterzy!

20 lutego 2015 - Droga Krzyżowa. Zakończenie rekolekcji wielkopostnych.
Przed rozpoczęciem adoracji Najświętszego Sakramentu odbyło się pierwsze w tegorocznym Wielkim Poście nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Dzisiaj również kończą się rekolekcje wielkopostne głoszone przez Ojca Zbigniewa Kotlińskiego. Po każdej Mszy Św. (o 11ej i 18ej) miały miejsce modlitwy o uzdrowienie duszy i ciała, a po nich każdy mógł skorzystać z indywidualnej modlitwy wstawienniczej z nałożeniem rąk kapłanów.

Ojcu Zbigniewowi składamy szczere podziękowania, wielkie Bóg zapłać za nauki.


18 lutego 2015 - Środa Popielcowa. Początek rekolekcji wielkopostnych.
Dziś rozpoczęliśmy okres 40-dniowego Wielkiego Postu. Aby przypomnieć sobie, że z prochu powstaliśmy i w proch się obrócimy, księża posypali nam głowy popiołem.

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy też rekolekcje wielkopostne, które głosi Ojciec Zbigniew Kotliński ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów.


06 stycznia 2015 - Objawienie Pańskie, Trzech Króli
Dziś świętujemy Objawienie Pańskie - objawienie się Boga człowiekowi. Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Tradycyjnie święcimy dziś kredę, kadzidło i wodę.

Od kilku lat w Polsce organizuje się orszaki Trzech Króli. Za niespełna godzinę taki orszak rozpocznie swój przemarsz w Pelplinie.


04 stycznia 2015
Dziś Msza Święta o godzinie 11:00 miała wyjątkową oprawę. Najświętszą Ofiarę sprawował przyjaciel parafii - misjonarz Ojciec Zibi, Ojciec Alabare - Ojciec Zbigniew Kotliński ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów. W ławach zasiedli kolędnicy misyjni, a z chóru usłyszeliśmy po raz pierwszy naszą parafialną Scholę Śpiewu Św. Cecylii.

Po Mszy Św. opiekunka Koła Misyjnego pani Irena Trochowska wraz z kolędnikami misyjnymi podziękowała wszystkim za serdeczne przyjęcie. Dzieci przekazały Ojcu Kotlińskiemu ofiary złożone podczas kolędowania w Pączewie - 1500zł. Przedstawiły też jeszcze raz króciutki spektakl pokazywany w domach. Ksiądz Zbigniew serdecznie podziękował. Ta ofiara zostanie przeznaczone na potrzeby dzieci w Kazachstanie. Ksiądz powiedział też, że za datki, które kolędnicy misyjni zebrali i przekazali poprzednio, zakupiono materiał na spodenki, bluzeczki i sukienki, które otrzymały dzieci w Boliwii.

Debiutująca dziś Schola Śpiewu Świętej Cecylii powstała z inicjatywy ks. proboszcza Ireneusza Nowaka, organisty Tomasza Malkowskiego i Krystiana Żacha. Opiekę sprawuje pani katechetka Irena Trochowska, a zespołem dyryguje Stanisław Trochowski. Schola zaśpiewała odważnie, bardzo radośnie, skocznie, energetycznie - porywająco! Pan Tomasz grał na organach, pan Daniel Beling na akordeonie, pan Krystian na gitarze. Co bardzo cieszy - w Scholi śpiewają i chłopcy i dziewczęta, najmłodsi, młodzi i troszkę starsi. Schola ćwiczyła zaledwie miesiąc. Na spotkaniach bywało nawet po 28 osób, dziś śpiewało 23. Dawka energii niesamowita - rośnie konkurencja Arce Noego :)