29-30 grudnia 2014 roku - Kolędnicy Misyjni
Przez dwa dni do domów w Pączewie pukali Kolędnicy Misyjni. Dwie grupy uczniów z Koła Misyjnego (działającego w ZSP w Pączewie) pod opieką pani Ireny Trochowskiej i pani Andżeliki Maleckiej śpiewały kolędy, składały życzenia i króciutko mówiły o sytuacji dzieci w krajach, gdzie odbywają się misje. Wszyscy gospodarze otrzymali w prezencie od kolędników aniołki na szczęście.

27 grudnia 2014 roku - Św. Jana Ewangelisty
Tradycja mówi, że nieżyczliwi ludzie przygotowali św. Janowi kubek zatrutego wina. Apostoł pobłogosławił wino i w ten sposób uwolnił je od trucizny. Na tę pamiątkę błogosławimy dzisiaj wino.

"Błogosławiony jesteś, Panie, Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy wino, które jest owocem winnego krzewu i pracy rąk ludzkich. Twój Syn Jednorodzony, nasz Pan, Jezus Chrystus, ustanawiając Eucharystię, obrał wino jako znak Nowego Przymierza we Krwi swojej. Pobłogosław † to wino i zachowaj od niebezpieczeństwa choroby tych, którzy będą je kosztować. Za wstawiennictwem świętego Jana, ucznia, którego Jezus miłował, umacniaj wśród nas wzajemną zgodę i bratnią miłość. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen."

Uwieczniliśmy księdza proboszcza oraz kilka parafianek, które są wierne tej pięknej tradycji święcenia wina - symbolu zgody i bratniej miłości.

27 grudnia 2014 roku - zima
  W Boże Narodzenie zdarzył się cud. Wbrew przewidywaniom meteorologów spadł puszysty śnieżek i chwycił mróz, który trzyma do dziś. To taki prezent dla nas od Boga na Jego własne urodziny. ;)

Drodzy Siostry i Bracia!

Kolejny raz w życiu pochylamy się nad Dzieciątkiem Jezus powitym w Betlejemskim Żłóbku.
Po raz kolejny na nowo odkrywamy tajemnicę Świąt Bożego Narodzenia,
bo na nowo odkrywamy tajemnice ludzkiego życia.

Jezus Chrystus, Bóg - Człowiek,
niechaj będzie dla każdego z nas
źródłem pokoju i mocy w pokonywaniu codziennych trudów ziemskiego pielgrzymowania.

Z najlepszymi życzeniami - ks. Ireneusz Nowak.

23 grudnia 2014 roku - Ostatnie roraty
Tak się złożyło, że ostatnia w tym roku Msza Święta roratnia odbyła się dziś o 7 rano. Z lampionami przybyli najwierniejsi, najdzielniejsi mali rycerze. Na koniec wszyscy zebrani w kościele otrzymali od księdza proboszcza Ireneusza Nowaka po wafelku, a dzieci jeszcze inne słodycze. Dziś tez padło ostatnie pytanie konkursowe - dotyczące postaci Św. Zachariasza, na które śpiewająco wręcz odpowiedziała Joanna Szwarc. Jutro Wigilia Bożego Narodzenia!

Moje najserdeczniejsze podziękowania
dla tych mieszkańców Wolentala, którzy przygotowali wystrój kościoła na Święta Bożego Narodzenia.
Żłóbek i dekoracje przy ołtarzu są bardzo ładne i wykonane naprawdę z wielkim poczuciem piękna i gustu.
Wiele ozdób zostało wykonanych własnoręcznie i wymagało to wiele godzin pracy.
Serdecznie dziękuję za oddanie włożone w trud tego dzieła.
Tymi, którzy przyczynili się do powstania tak pięknych dekoracji są następujące osoby:
p. Iwona i Tadeusz Graban, p. Lucyna i Roman Makiła, p. Maciej Makiła, p. Anna Shroeder, p. Daniel Schroeder, p. Dariusz Lis, p. Rafał Białkowski i p. Bogdan Polakowski (który służył transportem).

Serdeczne Bóg zapłać!


ks. proboszcz Ireneusz Nowak

21 grudnia 2014 roku - Świąteczne strojenie kościoła
Na nich można polegać! Drużyna sąsiedzka z Wolentala nigdy nie zawodzi! Fotoreportaż to aż 76 zdjęć które pokazują, ile trudu trzeba włożyć, aby nasz kościół przyodział świąteczną szatę. Trzy godziny w kościele i wieeeele godzin w domu przy wyrobie stroików, choineczek z szyszek, przygotowywaniu elementów dekoracji. Zwróćmy uwagę ile sprzętu i materiałów użyto. A ile tu włożonego serca!...

21 grudnia 2014 roku - Dystrybucja książki "Parafia Pączewo. Wspomnienia o ofiarach II wojny światowej."
Wszystkich, do których dotarły rozdawane dziś w kościele bezpłatnie książki "Parafia Pączewo. Wspomnienia o ofiarach II wojny światowej" proszę o życzliwy odbiór
Wszystkich, którzy po lekturze książki zapragną uzupełnić zawarte w niej informacje, dodać wspomnienia, podzielić się materiałem fotograficznym - zapraszam! Wydanie drugie poprawione i uzupełnione jest jak najbardziej możliwe do realizacji!

Autorka: Barbara Dembek-Bochniak


20 grudnia 2014 roku - "Parafia Pączewo. Wspomnienia o ofiarach II wojny światowej."
W przededniu Bożego Narodzenia mamy dla Państwa, głównie z parafii Pączewo, prezenciki. W wyniku inicjatywy lokalnej, której grupę reprezentatywną stanowili ks. Ireneusz Nowak, Barbara Dembek-Bochniak i Sławomir Bochniak, a w której wzięło udział wielu mieszkańców parafii Pączewo, kilku spoza niej oraz jeden mieszkaniec Hiszpanii, oddajemy w Wasze ręce za darmo książkę mojego autorstwa pod tytułem „Parafia Pączewo. Wspomnienia o ofiarach II wojny światowej”. 87 stron w kolorystyce czarno-białej, z 58 obrazkami, w tym zdjęciami 15 ofiar, przedstawia opowieść o czasach II wojny światowej w parafii Pączewo przetykaną wspomnieniami o życiu i tragicznych okolicznościach śmierci jej mieszkańców, ku czci których w listopadzie tego roku poświęciliśmy pomnik stojący przy kościele w Pączewie. Okładka książki przedstawia realną kompozycją z pączewskiego cmentarza – z miejsca, gdzie w 1946 pochowano zamordowane w 1944 roku w lesie Zajączek małżeństwo Wojtasiów (pod koniec cmentarza, po prawej). Na ostatniej stronie okładki widoczna jest mapa z orientacyjnymi miejscami pochówku ofiar z parafii Pączewo. Pokazuje ona, że mieszkańcy dwóch małych wsi: Pączewa i Wolentala ginęli na frontach w całej Europie, często brutalnie zmuszeni do walki po stronie okupanta. Opisane codzienne życie mieszkańców parafii Pączewo oraz wojenne losy ofiar są wręcz reprezentatywne dla społeczeństwa polskiego. Dużo by tu pisać i mówić. Jest o kim. Jest o czym. Druga część książki przedstawia tragiczne losy duchownych, którzy w jakikolwiek sposób byli związani z parafią Pączewo. Lektura tej części pokazuje bardzo jasno, że tak mała parafia miała szczęście mieć duszpasterzy – Wielkich Patriotów, Wielkich Polaków. Moje 20-letnie doświadczenie w nauczaniu matematyki w szkole średniej pokazuje, że najlepsze efekty osiąga się, jeżeli, mimo wieku odbiorcy, wszystko tłumaczy się od podstaw i prostym językiem. I tak napisana jest ta książka. Dobrze się ją czyta. Ośmielę się dodać, iż, moim zdaniem, książka powinna znaleźć się w spisie obowiązkowych lektur parafialnej młodzieży.
   Publikacja ta będzie udostępniona do wypożyczania między innymi w bibliotekach w Skórczu i w Pączewie.
   Książka została napisana w trzy tygodnie, całkowicie w ramach czynu społecznego. Ponieważ wspomnienia napływały dosłownie do ostatniego dnia, wymuszając ciągłe zmiany układu tekstu, zabrakło czasu na profesjonalną korektę, a więc wszystkie napotkane pomyłki językowe i edycyjne proszę przyjąć życzliwie. Nie zaciemniają one treści książki, a powodują jedynie, że publikacja jest bardziej swojska Mam nadzieję, że treści w niej ujęte pozostaną w pamięci na długo, a zaprezentowane postawy mieszkańców parafii Pączewo z II wojny światowej będą przyczynkiem do przemyśleń i wzmacniania patriotycznych postaw u młodego pokolenia.
   W imieniu grupy reprezentatywnej składam serdeczne podziękowanie Zarządowi Powiatu Starogardzkiego, a szczególnie panu Wicestaroście Powiatu Starogardzkiego Kazimierzowi Chyle, za przyjazne spojrzenie na naszą inicjatywę oraz za zgodę na całkowite sfinansowanie druku książki ze środków Powiatu Starogardzkiego.
   Dziękuję również wszystkim, którzy wspominając wojenne czasy, swoich najbliższych, opowieści przodków, przekazując fotografie, pomagając w przekazaniu materiałów przyczynili się do powstania tej publikacji.

Autorka: Barbara Dembek-Bochniak

P.S. Książka ukazała się w nakładzie 300 egzemplarzy, z czego kilkadziesiąt zostało przekazanych na cele promocyjne Powiatu Starogardzkiego oraz do bibliotek w województwie.
Książkę będzie można otrzymać po niedzielnych Mszach Świętych.

1 grudnia 2014 roku - Pierwsze roraty
Siedmiostopniowy mróz i późna godzina Mszy Św. nie odstraszyły naszych młodszych parafian i stawili się z lampionami na pierwszych roratach. Dzięki naszym małym zmarźlakom możemy poczuć atmosferę oczekiwania na Boże Narodzenie! Oto galeria pączewskich roratników ze swoimi lampionami.

30 listopada 2014 roku - Zaczynamy Adwent!
Dzisiaj pierwsza niedziela Adwentu. Serdecznie zapraszamy na roraty - Msze Święte ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego.
W tym tygodniu roraty będą odbywać się:
w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 18:00,
we wtorek o 7:00.

22 listopada 2014 roku - Dzień Seniora
Koło Gospodyń Wiejskich zorganizowało Dzień Seniora. W sympatycznym gronie miło upłynęły godziny przy przepysznych wypiekach, winku oraz kolacji.
Wielu uczestników biesiady żałowało, że w tym roku młodzież szkolna nie uradowała ich swoimi występami.

11 listopada 2014 - uroczyste poświęcenie pomnika ku czci zamordowanego w Lesie Szpęgawskim przez niemieckich nazistów księdza Franciszka Błędzkiego oraz Parafian - ofiar II wojny światowej

74 zdjęcia
Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak
11 listopada 2014 roku w Narodowe Święto Niepodległości w Pączewie został poświęcony pomnik, który jest złożonym przez współcześnie żyjących parafian hołdem księdzu Franciszkowi Błędzkiemu zamordowanemu w październiku 1939 roku przez niemieckich nazistów w Lesie Szpęgawskim oraz wszystkim parafianom - ofiarom II wojny światowej. Na mszy św. w intencji Ojczyzny zebrały się rodziny ofiar, parafianie oraz mieszkańcy okolicy. Mszę św. koncelebrowali: ks. proboszcz parafii Pączewo Ireneusz Nowak, ks. kanonik Franciszek Kamrowski oraz ks. Marcin Zabrocki z Gniewa. Strażacy, wojskowi oraz policjanci z parafii przyszli w mundurach. Aktywny udział w całej uroczystości brały harcerki z 1. Kociewskiej Drużyny Harcerek "Borowianki", z zastępu Zielone Mrówki.
21 zdjęć
Zdjęcia: Krzysztofa Alfuth
Podczas kazania ksiądz Ireneusz Nowak pokazał proroczy numer miesięcznika założonego przez św. Maksymiliana Marię Kolbego -"Rycerza Niepokalanej", z sierpnia 1939 roku. To ostatni numer przed wybuchem II wojny światowej Jego tematyka oscylowała wokół zbliżającej się wojny. Ks. Nowak otrzymał go będąc na misjach w Kazachstanie, jako wyraz wdzięczności od Polki wywiezionej tam przed II wojną. Nieznany autor napisał w tym numerze:

"Bitwę wygrywa nie tylko upojony szałem ataku żołnierz-bohater. Wygrywa ją przede wszystkim ofiarny, cichy trud żołnierza nie opuszczającego swego okopu mimo najstraszliwszego ognia nieprzyjacielskiego i grozy śmierci. O wodzach piszą z entuzjazmem, dekorują ich krzyżami i stawiają im pomniki. Cichy żołnierz z okopu pozostaje nadal nieznanym. Dopiero kiedyś, po latach, potomność, przed jego bezimienną, bohaterską mogiłą złoży hołd. Niemniej jednak i on jest bohaterem. Wielkość i bohaterstwo czynu mierzy się nie rozgłosem i sławą, ale miłością i poświęceniem, siłą wyrzeczenia i ofiary na rzecz ideałów."

Ksiądz Nowak mówił: "Te słowa są proroctwem dzisiejszego dnia, kiedy gromadzimy się przed bezimienną mogiłą w postaci tego pomnika, aby po 75 latach oddać hołd bohaterom. Zasłużyli sobie bardzo mocno, aby pamięć o nich trwała na wieki. Byli ludźmi sprawiedliwymi, pragnącymi pokoju, a jednak musieli oddać swoje życie." Wśród ofiar II wojny światowej był ksiądz proboszcz Franciszek Błędzki, który jak wielu duchownych oddał życie za wiarę. W tak małej społeczności zamieszkującej dwie wioski umiemy wymienić około sto osób, które zginęły. "Są ci, którzy świadomie oddali życie w sposób bohaterski stając w obronie ojczyzny. Są i przeżywający dramat, którzy nie ze swej woli, ale z przymusu zostali wcieleni do armii niemieckiej, Wehrmachtu, i tam być może musieli strzelać do swojego brata, który walczył po drugiej stronie. Są ci, o których mówi się, że zginęli przypadkowo. (…) Im ofiarujemy naszą pamięć, ten pomnik."

Ksiądz krótko przypomniał historię powstania pomnika. Idea uczczenia męczeńskiej śmierci ks. Błędzkiego oraz ofiar II wojny światowej zrodziła się podczas jednej z rozmów o patriotyzmie u ks. Nowaka, Barbary Dembek-Bochniak i Sławomir Bochniak. Realizacji pomnika podjął się artysta rzeźbiarz Piotr Tyborski. Wszyscy parafianie wsparli ideę powstania składając na ten cel ofiary, ten pomnik to ich dar. Aktywnie zaangażowało się Koło Misyjne, lokalne firmy. Przy okazji wydana była seria znaczków, obrazki, przygotowane cukierki odpustowe.

Po Mszy Św. Wszyscy przeszli pod pomnik. Przy okazji harcerki rozdawały pamiątkowe kalendarzyki.

Część uroczystości przed pomnikiem poprowadził w imieniu grupy inicjatywnej Sławomir Bochniak. Powitał wszystkich, którzy przybyli, aby spełnić obowiązek wobec ofiar tragedii, jaką była II wojna światowa. Mówił: "75 lat temu przez sześć długich 6 lat nasi najbliżsi, dziadowie, ojcowie, sąsiedzi, przyjaciele każdego dnia oddawali życie. W Narodowe Święto Niepodległości oddajemy im hołd." Została odczytana lista ofiar zakończona słowami: "… i wszyscy, których nie jesteśmy wymienić z imienia i nazwiska, bo przykrył je kurz historii. Miejmy ich w swoich sercach, pamiętajmy w modlitwie". Patrycja Szlosowska odczytała wiersz, który również zamieszczony był w "Rycerzu Niepokalanej" z sierpnia 1939 roku:

"Naprzód", K. H. Rostworowski

Gdy z lewej wróg i z prawej wróg
nie starczy okrzyk: "Źle jest!"
Trzeba nie szczędzić rąk i nóg,
nie pytać, jak kto będzie mógł
Ogniowy przyjąć chrzest!

Gorąco?-Ha!... W upalne dni
najprędzej łan dojrzewa!
W słońcu jak szabla rzeka lśni,
jak pancerz kora drzewnych pni,
jak srebrny pocisk mewa!

Na ramię broń, na piersi krzyż
i naprzód w imię Boże!
Wolę narodu mieczem pisz,
a gdyby zawiódł miecz i spiż,
niech Ducha wróg nie zmoże!

Bo Duch to hutmistrz, kowal, tkacz,
hartownik przy warsztacie.
Póki on żyje, w przyszłość patrz,
póki on żyje, w ogień skacz,
a nie zgorzejesz, bracie!

Zgorzeje tylko zewłok, łach,
uszyty z żył i skór!
Zgorzeje tylko głupi strach,
że kiedyś trzeba ("och" i "ach")
cielesne zdjąć mundury.

A trzeba! Trudno. Taki los!
Na froncie, czy w komorze
tak samo zjeży ci się włos,
tak samo w gardle zamrze głos,
więc naprzód w imię Boże!

Z sumienia twego uczyń biel,
amarant z krwi serdecznej,
i pod Ojczyzny stopy ściel
białoczerwony trud i cel,
a sztandar stworzysz wieczny!

Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak odmówił modlitwę, poświęcił pomnik. Organista Tomasz Malkowski zaintonował pieśń patriotyczną. Znicze oraz kwiaty w imieniu parafii złożyły harcerki. Bukiety pod pomnikiem położyły też inne grupy oraz osoby prywatne. Na samym końcu harcerki odśpiewały modlitwę.

Ksiądz proboszcz parafii Pączewo Ireneusz Nowak, Sławomir Bochniak i Barbara Dembek-Bochniak - inicjatorzy budowy pomnika
ku czci zamordowanego w Lesie Szpęgawskim przez niemieckich nazistów księdza Franciszka Błędzkiego
oraz Parafian - ofiar II wojny światowej

składają wyrazy wdzięczności i podziękowania:


autorowi projektu oraz wykonawcy pomnika artyście rzeźbiarzowi Piotrowi Tyborskiemu - za włożone serce, pasję i wysiłek twórczy, przekazanie głębokich treści w wizerunku pomnika - owocu Jego intelektu oraz talentu,

ofiarodawcom:

wszystkim Parafianom,
oraz:
Agro-Bart S.C. Sprzedaż Części Rolniczych Anna i Zygmunt Wysoccy z Pączewa,
Agrometal - Zakładowi Produkcyjno-Usługowemu Jan Batkowski z Pączewa,
Bankowi Spółdzielczemu w Skórczu,
Polanka Firmie Handlowo-Usługowej Bogdan Polakowski z Wolentala,
Przedsiębiorstwu Transportowo-Handlowemu SITRO z Pączewa
oraz
wszystkim pozostałym Ofiarodawcom, dzięki ofiarności których powstał pomnik,

Zbigniewowi Szwarcy, Zbigniewowi Wiklentowi oraz Grzegorzowi Maleckiemu
za ofiarną, bezinteresowną pomoc, stałą gotowość do jej niesienia oraz wielką życzliwość i optymizm,

wszystkim, którzy wspomogli organizacyjnie powstanie pomnika,

wszystkim, którzy podzielili się bolesnymi wspomnieniami o najbliższych - ofiarach II wojny światowej

Piotrowi Machalskiemu za bezinteresowne przekazanie bloków granitu polnego.

Ze szczerego serca Bóg zapłać!

7 listopada 2014 - uwagi do opublikowanego tekstu
W 116 numerze Biuletynu Samorządowego Powiatu Starogardzkiego znalazło się zaproszenie na uroczystość poświęcenia naszego pomnika. Mimo iż informacja wysłana do redakcji była poprawna, to w tekście przez redakcję skonstruowanym pojawiło się wiele rażących błędów. Ostateczny wygląd artykuły nie był konsultowany z wysyłającą treść zaproszenia B. Dembek-Bochniak.
Bardzo dziękujemy redakcji za życzliwość i zamieszczenie tekstu, jednakże z czystej rzetelności zmuszeni jesteśmy poinformować o błędach.
5 listopada 2014 - ostatni znaczek
Wkrótce będzie rozprowadzany ostatni z serii pączewskich znaczków przedstawiający pomnik ku czci ofiar II wojny światowej.

Wszyscy posiadacze kompletu jedenastu wcześniajszych znaczków ten otrzymają za darmo.

O symbolice pomnika można przeczytać w enu w linku "Pomnik".

30 października 2014 - zakończenie miesiąca różańcowego
Dzisiejsze modlitwy różańcowe rozpoczęły się piosenkami "Jezioro Genezaret" w Wolentalu oraz "Jak paciorki różańca" w Pączewie. Jak widać frekwencja dzieci w obu wioskach dopisała mimo, iż teraz dzieci chodzą modlić się po zmroku. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak w nagrodę za systematyczne uczęszczanie na różaniec przekazał dzieciom czekolady. W Wolentalu na dzieci czekały też słodycze ufundowane przez panią Annę Schroeder, która jest katechetką w szkole w Skórczu.

29 października 2014 - prośba
W związku z powstającą publikacją na temat ofiar II wojny światowej z parafii Pączewo bardzo proszę o kontakt wszystkie osoby, które mogą podzielić się choćby najskromniejszymi wspomnieniami o okolicznościach śmierci osób z poniższej listy (bardzo mile widziany też materiał fotograficzny związanymi z niżej wymienionymi ludźmi). Proszę o kontakt e-mail bdb@wp.pl lub osobisty.
W miarę możliwości proszę o kontakt do 15 listopada 2014 roku.

Anders Marian i Wacław,
Arasmus Roch,
Berent Bronisław,
Borkowski Stefan,
Cejrowski Albin
Cejrowski Franciszek,
Cejrowski Jan
Chyła Mieczysław
Deja Leon,
Gapa Jan
Gapa Weronika
Gibas Józef
Głodny Zygmunt
Górecki Antoni
Górecki Władysław
Gracz Feliks
Gracz Feliks,
Gracz Franciszek
Grubińska
Grynder Teodor
Grzonka Józef,l
Heimowski Bolesław
Jachlewski Aleks,
Jędrzejewski Antoni,
Kaczmarowski Piotr,
Klinowski Bronisław,
Knasiak Leon,
Kreja Antoni,
Ksiądz Wacław Bieliński,
Ksiądz Franciszek Błędzki,
Ksiądz Józef Czubek,
Ksiądz Jan Kajut,
Ksiądz Konrad Klin,
Ksiądz Stanisław Lipiński,
Ksiądz Feliks Niklewski,
Ksiądz Franciszek Podlaszewski,
Ksiądz Józef Szydzik,
Ksiądz Władysław Szypniewski,
Ksiądz Fabian Stanisław Wierzchowski,
Laskowski,
Lipiński Bernard,
Listewnik Tadeusz,
Łangowski Antoni,
Łęgowski Czesław,
Malinowski Antoni,
Meger Antoni,
Oler Józef,
Oller Leon,
Osowski Bronisław,
Piór Franciszek,
Prądziński,
Radomski Franciszek,
Rodzina Nagórskich,
Sajkowski Bronisław,
Simon Maks,
Sommerfeld Johann,
Sudak Roch,
Szczepiński Bronisław,
Szlosowski Antoni,
Szlosowski Jan,
Sztywa Stanisław,
Sztywa Władysław,
Szumacher Helena,
Szumacher Jan, Pączewo,
Szumacher Weronika,
Szwarc August,
Szwarc Franciszek,
Szwedowski kazimierz,
Torłop Franciszek,
Walkowski Jan,
Waltman Franciszek,
Wiklent Marian,
Wiklent Stanisław,
Wojtaś Helena,
Wojtaś Jan,
Wróblewski,
Wysocki Józef
28 października 2014 - październikowe konkursy

24 października w Zespole Szkół Publicznych w Pączewie rozstrzygnięto dwa konkursy zorganizowane przez panią katechetkę Irenę Trochowską.

Do pierwszego z nich pod hasłem "Pomysł na najpiękniejszy różaniec", odbywającego się corocznie, zaproszono dzieci z oddziałów 3-4-latków, "0" oraz klas I - III - wraz z rodzicami oraz dziadkami i babciami. Na konkurs wpłynęło 61 różańców. Dzieci i ich rodziny miały pomysłów co nie miara! Nagrody i dyplomy uroczyście wręczali: ks. proboszcz Ireneusz Nowak, dyrektorka szkoły Marta Pielak oraz organizatorka.
   Wyniki konkursu:
      Oddział 3-4-latków:
         I miejsce: Zuzanna Kreja
         II miejsce: Ksawery Alfut
         III miejsce: Oliwia Czechowska
         Wyróżnienie: Zuzanna Szulz
      Oddział "0":
         I miejsce: Filip Wojtaś
         II miejsce: Mateusz Stosik
         III miejsce: Maciej Kotowski
         Wyróżnienie: Mirosław Orlikowski
      Klasy I-III:
         I miejsce: Przemysław Langowski
         II miejsce: Sara Filipiak
         III miejsce: Hubert Falgowski
         Przydzielono aż 4 wyróżnienia: Karolina Orlikowska, Weronika Maciejewska, Marek Fierka, Mateusz Rynkiewicz
W tym konkursie bardzo ucieszyła nas wszystkich, a pewnie i Matkę Boską, aktywność rodzin, które tak licznie i pomysłowo wspomogły maluchy w wykonaniu różańców.

Drugi konkurs, tym razem zorganizowany dla klas IV-VI oraz gimnazjalnych, to konkurs plastyczny "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie".
   Wyniki:
      Klasy IV-VI:
         I miejsce: Eryka Szumacher
         II miejsce: Kacper Dzienniak
         III miejsce: Damian Bieliński
         Wyróżnienia: Natalia Narloch oraz Aleksander Wyczyński
      Gimnazjum:
         I miejsce: Szymon Malkowski
         II miejsce: Alicja Manuszewska
         III miejsce: Monika Doering
         Wyróżnienia: Paulina Stormowska oraz Wiktoria Landowska

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, laureatom i wyróżnionym gratulujemy! Pani Irenie Trochowskiej dziękujemy za włożony trud i życzymy kolejnych sukcesów oraz udanych pomysłów integrowania rodzin oraz uczniów.
(Zdjęcia i informacje dzięku uprzejmości pani Ireny Trochowskiej)

24 października 2014 - sukces Patrycji Szlosowskiej
W piątek 24 października 2014 roku nasza młoda parafianka z Wolentala Patrycja Szlosowska uzyskała III miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych w XIII Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Ulubiona Poezja Jana Pawła II". Konkurs ten odbywa się pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Dziekana Dekanatu Starogardzkiego, a przeprowadzany jest w gościnnych murach Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Starogardzie Gdańskim. ZSP w Pączewie reprezentowały dwie uczennice gimnazjum: Patrycja Szlosowska z parafii Pączewo oraz Agata Nalborska z parafii Skórcz. Dziewczęta przygotowywały się do konkursu pod okiem pani katechetki Ireny Trochowskiej. Patrycja zaprezentowała dwa wiersze: Adama Asnyka "Ja ciebie kocham!" oraz ks. Jana Twardowskiego "Śpieszmy się". Taka poezja nie należy do najłatwiejszych, trudno ją interpretować, tym bardziej wielkie słowa uznania dla naszej młodej recytatorki. To wielki sukces zarówno dla Patrycji, jak i pani katechetki Trochowskiej. Serdecznie gratulujemy!
Przy okazji trzeba wspomnieć, że Patrycja bardzo aktywnie i ofiarnie działa w Kole Misyjnym. Również jaj rodzeństwo wielokrotnie mieliśmy możliwość usłyszeć przy okazji świąt w naszym kościele podczas Liturgii Słowa (siostra Karolina śpiewała psalmy, brat Krystian czytał).


(Zdjęcia: 3 pierwsze Barbara Dembek-Bochniak, pozostałe dzięku uprzejmości pani Ireny Trochowskiej)

21 października 2014 - jak to z pomnikiem bywało...
(Zdjęcia Sławomir Bochniak i Barbara Dembek-Bochniak; wykorzystywanie zdjęć tylko za zgodą autorów)

Kamienie przemówiły...
Już jest! Już stoi! Pomnik upamiętniający męczeńską śmierć księdza proboszcza Franciszka Błędzkiego oraz parafian - ofiar II wojny światowej.
Wszystkich zapraszamy na poświęcenie pomnika w dniu 11 listopada 2014 roku.
O genezie pomnika, ofiarodawcach oraz bogatej symbolice pomnika - wkrótce.
Dzisiaj proponujemy obszerny fotoreportaż ukazujący powstawanie dzieła, którego autorem jest artysta rzeźbiarz Piotr Tyborski. Zdjęcia robione były od września 2013 roku do października 2014.

1 zdjęcie
15 września 2013 roku

Po apelu ks. proboszcza Ireneusza Nowaka wyruszyliśmy na poszukiwanie kamieni na pomnik. Wydawało się nam, że świetnym wyborem będzie kamień wskazany przez naszego pana organistę Tomasza Malkowskiego. Jednak wprawne oko artysty rzeźbiarza Piotra Tyborskiego zauważyło rysę - kamień pękłby przy obróbce.

11 zdjęć
06 października 2013 roku

Barbara Dembek-Bochniak, Sławomir Bochniak oraz artysta rzeźbiarz Piotr Tyborski wyruszyli na poszukiwanie kamieni na pomnik. W kamieniołomie w okolicach autostrady artysta bez wahania wskazał te właściwe.
Od razu też zaczęliśmy procedurę uzyskiwania zgody na zabranie kamienia.
Okolica była przepiękna. Na niebie pojawiło się nawet słoneczko oraz krzyż wyrysowany przez samoloty ;)

4 zdjęcia
24 listopada 2013 roku

Kamienie zostały przewiezione na górkę za pączewską plebanią. Transport odbył się dzięki staraniom parafialnych gospodarzy pana Zbigniewa Szwarcy oraz Zbiegniewa Wiklenta.
Zdecydowano, że na pomnik zostaną wykorzystane dwa kamienie. Ten będzie tworzył górną część.
Kamień na pierwszym planie to podstawa pomnika, po środku kamień rezerwowy, na końcu część górna.

2 zdjęcia
26 czerwca 2014 roku

Artysta rzeźbiarz Piotr Tyborski wyszlifował pole pod napis w kamieniu będącym podstawą pomnika.
Górną część postawiono pionowo.

6 zdjęć
17 lipca 2014 roku

Z kamienia zaczął wyłaniać się zarys krzyża harcerskiego (o symbolice wkrótce dolna i górna część dzwonu, zarys krzyża harcerskiego i symbolu Polski Walczącej.

12 zdjęć
25 lipca 2014 roku

Na górce pojawił się daszek przeciwsłoneczny/przeciwdeszczowy.
Artysta rzeźbiarz Piotr Tyborski w wolnych chwilach skonstruowałna podstawie pomnika zegar słoneczny.
Krzyż harcerski nabiera kształtów. Widać też rok 1939 wbijający się w dzwon. Symbol Polski Walczącej na razie bez zmian. W głowie artysty rzeźbiarza Piotra Tyborskiego cały czas trwał proces twórczy. Tutaj szkicuje jeden z pomysłów.

2 zdjęcia
08 sierpnia 2014 roku

Na krzyżu harcerskim widać coraz więcej szczegółów.

9 zdjęć
30 sierpnia 2014 roku

Artysta rzeźbiarz Piotr Tyborski i warsztat jego pracy.
Z pękniętego dzwonu, który przebity rokiem 1939 milknie wysypuje się wojenna zawierucha - kolejne lata II wojny światowej, które przytłaczają ów rok ostatni - 1945.
Polska Walcząca już prawie wypolerowana.
Krzyż harcerski prawie gotowy.

1 zdjęcie
06 października 2014 roku

Fundamenty pod pomnik już wylane na terenie przykościelnym.

2 zdjęcia
11 października 2014 roku

Podstawa pomnika z wyrzeźbioną inskrypcją:

"Ks. Franciszkowi Błędzkiemu
męczennikowi
niemieckiego nazizmu
oraz parafianom
ofiarom II wojny światowej"

już stoi przy pączewskim kościele.

150 zdjęć
16 października 2014 roku

Wcale nie jest łatwo zestawić dwa kamienne bloki. Oto żmudny proces zestawiania pomnika w wykonaniu grupy naszych fantastycznych parafialnych mężczyzn pod wodzą artysty rzeźbiarza Piotra Tyborskiego!

06-07 października 2014
Ojciec Pio zwykł był, przechodząc koło obrazu przedstawiającego Matkę Boską, mówić: "Pozdrawiam Cię, Maryjo. Pozdrów ode mnie Jezusa." Ona jest naszą najważniejszą pośredniczką w prośbach i podziękowaniach do Jezusa, do Boga! Dlatego też cały październik oddajemy Jej szczególną cześć spotykając się na modlitwach różańcowych. W parafii Pączewo oficjalnie odmawiamy różaniec w kościele w Pączewie oraz w świetlicy w Wolentalu. W obu miejscach bardzo cieszy obecność wielu dzieci! Razem w Pączewie i w Wolentalu zebrałaby się ich pewnie setka! Zdjęcia w kościele zrobiono kilka chwil przed rozpoczęciem różańca, kiedy jeszcze nie wszyscy najmłodsi dotarli. W obu wsiach różaniec prowadzą dzieci, przy czym w Wolentalu nad całością czuwa oraz zapewnia oprawę muzyczną Dobry Człowiek Krystian Żach. Katechetka pani Anna Schroeder wspomniała mi, że to już 25 lat jak mieszkańcy Wolentala modlą się przed obrazem Maryi, który i w tym roku stoi udekorowany na stole.

04 października 2014 - Msz św. dziękczynna z okazji 62. rocznicy powstania OSP Pączewo
W sobotę 4 października o 15ej w pączewskim kościele na Mszy Św. dziękczynnej z okazji 62. rocznicy istnienia OSP w Pączewie zebrali się strażacy z całej gminy Skórcz oraz samorządowcy. Ozdobą była bardzo liczna grupa zastępów młodzieżowych OSP. O porządek całego szyku dbał druh Antoni Chyła, a zastępy wprowadzała i wydawała komendy druhna Laura Bąkowska. Piękny to był widok, kiedy doświadczony strażak pan Antoni, w galowym mundurze, pochylał się z radą ku tym najmniejszym druszkom. Liturgię uświetniła Orkiestra Dęta OSP w Skórczu pod batutą druha Janusza Koseckiego oraz grający na organach Tomasz Malkowski.
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak życzył świętującym strażakom, aby otrzymali od Boga wszystko o co proszą, a z akcji strażackich wracali tak, jak na nie wyjeżdżają - bez najmniejszego uszczerbku. Druh Antoni Chyła podziękował w imieniu zebranych księdzu za sprawowanie najświętszej ofiary oraz życzył zdrowia. Po Mszy Św. Ksiądz proboszcz poświęcił nowy wóz bojowy pączewskich strażaków. Druga część obchodów rocznicy odbyła się w formie festynu strażackiego w hali sportowej.

W galerii po lewej stronie - zdjęcia z kościoła, po prawej - z hali sportowej

1 września 2014
W naszej parafii gościmy księdza misjonarza ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ks. Stanisława Kazka, posługującego na Madagaskarze. Na wczorajszym kazaniu ksiądz przybliżył nam działalność Duszpasterstwa Ludzi Morza Centrum Stella Maris (organizacji Kościoła Rzymskokatolickiego, która służy ludziom morza, oferując im gościnność, pomoc socjalną oraz posługę duchową) oraz pracę duszpasterską wśród biednych rybaków madagaskarskich.

Dziś, podczas mszy rozpoczynającej nowy rok szkolny kazanie było nietypowe, bo w formie dialogu. Nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak zadawał księdzu Stanisławowi pytania dotyczące nauki dzieci na Madagaskarze. Z odpowiedzi dowiedzieliśmy się na przykład, że dzieci na Madagaskarze nie mogą liczyć na dojazd do szkoły, chodzą do niej pieszo, czasami po 2 godziny w jedną stronę. Klasy są ok. 70-osobowe, ale nie ma problemu z dyscypliną, bo nauczyciele cieszą się dużym szacunkiem w społeczeństwie, tym bardziej wśród uczniów. Najmłodsi początkowo piszą kredą po tabliczkach, dopiero później używają zeszytów i książek. Wakacje mają w innym terminie - w czasie, gdy na wybrzeżu Madagaskaru szaleją orkany i cyklony i jest po prostu niebezpiecznie. Ferie mają jedynie w okolicach dnia Wszystkich Świętych. Również skala ocen jest całkowicie inna, niż w Polsce. Nasza szóstka, to na Madagaskarze 20/20 (podobnie jak we Francji, gdzie skala ocen waha się od 0 do 20) - oceny poniżej 10, na przykład 9/20 są ocenami niezaliczającymi. Komputer, telefon komórkowy lub gry komputerowe posiada jeden na tysiąc uczniów. Ksiądz proboszcz Nowak zauważył, że w takiej sytuacji, kiedy nasi uczniowie są dowożeni do szkoły, uczą się w znacznie mniej licznych klasach, mają bardzo dużo dni wolnych, mają łatwy dostęp do nowoczesnych technologii - powinni dziś podjąć decyzję, że będą w tym roku uczyć się bardzo pilnie i dostawać same szóstki, czego też ksiądz życzył zebranym w kościele dzieciom i młodzieży ze szkoły i przedszkola w Pączewie.

30 sierpnia 2014 - Msz św. dożynkowa - Dożynki Gminne Gminy Skórcz w Wolentalu
Mszę Św. odprawianą podczas Dożynek Gminy Skórcz koncelebrowali księża: ks. proboszcz parafii Pączewo Ireneusz Nowak, ks. proboszcz parafii Skórcz oraz ksiądz misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ks. Stanisław Kazek, który od ponad 20 lat swoją posługę sprawuje na Madagaskarze.

W kazaniu skierowanym do zebranych rolników i mieszkańców gminy ksiądz Kazek skorzystał ze swojego misjonarskiego doświadczenia. Powiedział na przykład, że na Madagaskarze jedynym uprawianym zbożem jest ryż, z którego nie piecze się chleba, w związku z tym mieszkańcy Madagaskaru odmawiają troszkę inną wersję modlitwy "Ojcze nasz". W miejscu "chleba naszego powszedniego" mówią "pokarmu naszego codziennego". Ksiądz Nowak poświęcił przepiękne wieńce dożynkowe z całej gminy. Na zakończenie podziękował rolnikom za ich pracę, trud i złożył życzenia. Po Mszy Św. starosta i starościna dożynkowi - Ewa Bakalarz oraz Zbigniew Wiklent - wraz z wójtem gminy Sławomirem Czechowskim oraz ks. Dariuszem Ryłko podzielili się z przybyłymi dożynkowym chlebem.

W naszej galerii są wieńce dożynkowe, sympatyczne ozdoby ze słomy, kilka widoków z Wolentala oraz zrobionych podczas jazdy z Wolentala do Czarnegolasu - pola uprzątnięte... Trzeba też zauważyć, czego nie widać zbyt mocno na zdjęciu z figurą św. Rocha, że mieszkańcy wstążeczkami oraz balonikami przystroili drogi dojazdowe do miejsca dożynek.

21 sierpnia 2014 - Parafia Pączewo na znaczkach (znakach opłaty pocztowej) - jedenasty znaczek serii
Po mszach świętych w niedzielę w pączewskim kościele rozprowadzany będzie już jedenasty, przedostatni znak opłaty pocztowej z serii przedstawiającej zabytki sakralne parafii. Tym razem widnieje na nim obraz z fragmentem z ołtarza bocznego - scena przedstawiająca Daniela w jaskini lwów.

Osoby spoza parafii Pączewo zainteresowane nabyciem kolekcji znaczków parafialnych
prosimy kierować zapytania i zamówienia na adres e-mail: znaczki2013@wp.pl lub bezpośrednio do księdza proboszcza.


15 sierpnia 2014 - Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
Dziś w święto Matki Boskiej Zielnej w naszym kościele ołtarz udekorowany był tradycyjnie plonami rolnymi i ziołami. Niektórzy parafianie pamiętali też o przyniesieniu bukietów, które na koniec mszy świętych święcił ksiądz kanonik Franciszek Kamrowski.

Dziś obchodzimy też rocznicę Cudu nad Wisłą, Bitwy Warszawskiej oraz święto Wojska Polskiego. Dwaj żołnierze rezerwy z naszej parafii aktywnie uczestniczyli w obchodach tego święta zorganizowanych w uroczystej wojskowej oprawie w Starogardzie Gdańskim w kościele św. Wojciecha.
P.S.
Zdjęcia w naszym kościele zrobiono po Mszy Św. o 7:30 - w późniejszych, ze względów organizacyjnych nie mogliśmy uczestniczyć.

06 sierpnia 2014 - Odpust Przemienienia Pańskiego
Takich odpustów jak w Pączewie nie ma w całym świecie! Dzisiaj, w środku tygodnia, w święto Przemienienia Pańskiego nasz kościół był szczelnie wypełniony bardzo eleganckimi gośćmi i parafianami. Jak oni śpiewali! Pan organista nie mógł wyjść z zachwytu! Ale też dzięki niemu organy brzmiały dziś iście świątecznie! Z tej radości, że śpiew taki wyjątkowy, to pan organista, jak twierdzi, podkręcił organy! Z wykonania "Boże coś Polskę" na koniec Mszy Świętej dumni mogą być wszyscy Polacy!

Mszę Świętą koncelebrowało trzech księży: ks. proboszcz Ireneusz Nowak, ksiądz kanonik Franciszek Kamrowski oraz gościnnie główny celebrans - ksiądz Jacek Gierszewski - proboszcz parafii Barcino w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Jakież piękne kazanie ksiądz Gierszewski wygłosił! O miłości! Dziś na Górze Pan Bóg pokazał nam kawałek Nieba. Mottem mowy był cytat z piosenki: "Ciągle zaczynam od nowa, choć czasem w drodze upadam, Wciąż jednak słyszę te słowa: kochać znaczy powstawać." Wśród wielu sprawnie poprowadzonych wątków znalazł się i ten o miłości rodzicielskiej, kiedy ksiądz powiedział niestety smutną prawdę, że: "Czasami rodzice mają za mało dzieci, dzieci - za mało rodziców, ale dzieci i rodzice razem - mają siebie dość"...

Na koniec uczestniczyliśmy w tradycyjnej procesji z Jezusem Eucharystycznym dookoła kościoła (nie miała końca...). Ksiądz proboszcz podziękował między innymi wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia odpustu: przede wszystkim Marcie (nasz Skarb Parafialny) i Bernadce, które zorganizowały orszak najmłodszych dziewczynek prószących kwiatki oraz eleganckiego chłopca niosącego poduszkę, służbie liturgicznej, strażakom, panu Mieczkowi Godlewskiemu za wystrój kościoła oraz B&S za przygotowanie odpustowych pamiątek parafialnych (krówki w okazjonalnych papierkach, obrazki, znaczki). Można było je nabyć na stoiskach, które prowadziła niezawodna nasza parafialna młodzież, której bardzo dziękujemy!
Bardzo serdecznie dziękujemy też za ofiary złożone za pączewskie pamiątki - Szczęść Boże wszystkim Ofiarodawcom!


03 sierpnia 2014 - Parafia Pączewo na znaczkach (znakach opłaty pocztowej) - dziesiąty znaczek serii
Od dzisiaj po mszach świętych w pączewskim kościele rozprowadzany jest już dziesiąty znak opłaty pocztowej z serii przedstawiającej zabytki sakralne parafii. Tym razem widnieje na nim obraz ze sceną Przemienienia Pańskiego z ołtarza bocznego - tego naszego odpustowego.

Osoby spoza parafii Pączewo zainteresowane nabyciem kolekcji znaczków parafialnych
prosimy kierować zapytania i zamówienia na adres e-mail: znaczki2013@wp.pl lub bezpośrednio do księdza proboszcza.


29 lipca 2014 - XXXII Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Góę w parafii Pączewo
Dziś w naszej parafii nocują pielgrzymujący w XXXII Gdańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Poczęstunek dla nich przygotowały panie z Pączewa i Wolentala. O 20:30 wszyscy spotkali się na Apelu Jasnogórskim. Wśród pielgrzymów jest pani Teresa, która na pielgrzymkowy szlak wyruszyła po raz dwudziesty siódmy!

27 lipca 2014 - Święcenie kierowców i pojazdów
Św. Krzysztof (wspominany 25 lipca) jest patronem Ameryki i Wilna; siedzib ludzkich i grodów oraz chrześcijańskiej młodzieży, kierowców, farbiarzy, flisaków, introligatorów, modniarek, marynarzy, pielgrzymów, podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy. Orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach.
W dzień jego dorocznej pamiątki poświęca się wszelkiego rodzaju pojazdy mechaniczne. Również w naszej parafii, po Mszach Św. ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak odmawiał modlitwę i święcił nasze pojazdy.

25 lipca 2014 - Przygotowania do odpustu Przemienienia Pańskiego
6 sierpnia, w środę, spotkajmy się po południu w Pączewie! Razem pomódlmy się w kościele, odwiedźmy bliskich i znajomych na cmentarzu, zasiądźmy z bliskimi przy wspólnym stole. Żeby ten dzień był szczególnie wyjątkowy przygotowaliśmy nawet nasze własne, parafialne słodycze i dewocjonalia – tak, żeby parafianie i ich goście mogli wracać z pączewskiego odpustu z wyjątkową pamiątką ze świętującej wspólnoty. Będą zatem nasze parafialne cukierki – krówki w dwóch rodzajach papierków specjalnie przygotowanych na odpust. Na jednym rodzaju papierków będzie widniał nasz kościół sprzed lat. Przygotowaliśmy też cztery obrazki wielkości karty kredytowej, czyli takie, aby można było włożyć je sobie do portfela jako swoiste polisy. Co przedstawiają? Scenę Zwiastowania NMP z ołtarza głównego w naszym kościele, Archanioła Michała z pączewskiej ambony, Sługę Bożego Jana Włocha z Pączewa oraz Świętego Rocha z kapliczki w Wolentalu. Na drugich stronach obustronnie lakierowanych obrazków stosowne modlitwy. Będzie też można zaopatrzyć się w znaczki - lub całą ich serię – przedstawiające zabytki sakralne naszej świątyni.

Wszystko to na pamiątkę tegorocznego odpustu. Zatem zapraszamy! Przyjedźcie na pączewski odpust, módlmy się wspólnie, uzyskajmy odpusty, odwiedźmy bliskich i wyjedźmy z pączewską pamiątką odpustową.

26 czerwca 2014 - Zakończenie oktawy Bożego Ciała
  Dzisiaj po raz ostatni w tym roku uczestniczyliśmy w procesji w oktawie Bożego Ciała. Tradycyjnie na koniec Mszy św. ks. proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił zielone wianuszki przyniesione do kościoła. Zrobiliśmy też zdjęcie zbiorowe uczestników tej części procesji, która podąża przed Jezusem Eucharystycznym.

22 czerwca 2014 - Parafia Pączewo na znaczkach (znakach opłaty pocztowej) - dziewiąty znaczek serii
Od dzisiaj po mszach świętych w pączewskim kościele rozprowadzany jest już dziewiąty znak opłaty pocztowej z serii przedstawiającej zabytki sakralne parafii. Tym razem widnieje na nim obraz ze sceną Zwiastowania NMP z ołtarza głównego.

Osoby spoza parafii Pączewo zainteresowane nabyciem kolekcji znaczków parafialnych
prosimy kierować zapytania i zamówienia na adres e-mail: znaczki2013@wp.pl lub bezpośrednio do księdza proboszcza.


19 czerwca 2014 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Boże domki (7 zdjęć)
   
Procesja (145 zdjęć)
   

To było dzisiaj! Dzisiaj Pan Jezus pod postacią Najświętszego Sakramentu, niesiony przez księdza proboszcza Ireneusza Nowaka, przeszedł dróżkami naszej parafii. Szliśmy z Nim i było nas wielu, jak nigdy! Przygotowaliśmy dla Niego cztery wspaniałe domki, żeby miał gdzie na chwilkę spocząć, spojrzeć na nas i nam pobłogosławić. Zapewne było Mu bardzo miło iść po prawdziwym kobiercu kolorowych kwiatków prószonych przez gromadkę ślicznych dziewczynek przygotowanych przez Martę Stolc i Bernadkę Wycinkę, z których większość, co odnotowujemy z radością, miała na głowach zielone wianuszki. Eleganccy chłopcy niosący różaniec, ministranci, pan Grzegorz z krzyżem, panie z KGW w regionalnych strojach niosące obrazy, poczet ze sztandarem róż różańcowych, na galowo ubrani strażacy z naszych parafialnych OSP niosący sztandary, lampiony i baldachim, pan organista Tomasz Malkowski wiodący śpiewy razem z Józefem Krasińskim oraz przede wszystkim niezawodna odmłodzona Orkiestra Dęta OSP Bobowo (z panem Stanisławem Trochowskim oraz, co widać na zdjęciach, liczną grupą młodzieży)... To wszystko na chwałę Pana Jezusa eucharystycznego... Chyba zdaliśmy egzamin...
Egzaminu za to nie zdały baterie z Carrefoura w sprzęcie nagłaśniającym. ;)

21 zdjęć ustrojonych domów


18 czerwca 2014

To nie zdarza się często! Dziś w naszym kościele ośmiu księży z rocznika kursowego 1959 świętowało na wspólnym zjeździe Szmaragdowy Jubileusz Święceń Kapłańskich. Właśnie w tym roku z rąk księdza biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego święcenia kapłańskie otrzymał gospodarz tegoż spotkania - rezydujący w Pączewie ksiądz kanonik dr Franciszek Kamrowski oraz ś.p. proboszcz parafii Pączewo ks. Franciszek Stachowiak. Cieszymy się, że Szanowni Księża Jubilaci po trzech latach zawitali do naszej świątyni ponownie, wszyscy w dobrym humorach!

Wszystkim Dostojnym Jubilatom życzymy dużo zdrowia, pogody ducha, pomyślności, a przede wszystkim opieki Pana Boga! Daj Boże spotkać się w tym samym gronie za kolejnych kilka lat!

Zdjęcie: Krzysztofa Alfuth
Dziękujemy!


28 maja 2014

Kliknij i obejrzyj 13 zdjęć
W kwietniu nastąpiły duże zmiany w zakrystii kościoła w Pączewie. Staraniem proboszcza ks. Ireneusza Nowaka odnowiono drewnianą podłogę oraz wymieniono meble na estetyczną, dębową zabudowę. Co prawda nie ma już w zakrystii historycznej szafy ubraniowej mieszczącej komeżki, na drzwiach której od dziesiątek lat podpisywali się ministranci - dopatrzyliśmy się podpisów z lat 50-tych zeszłego wieku! Pragniemy jednak poinformować, iż szafa ta nie została zniszczona.
Na rozwidleniu dróg prowadzących do Starogardu i do Grabowa, z cokołu w kształcie greckiej kolumny, od 123 lat spogląda na nas Święty Józef z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Od około tygodnia wygląda właściwie jak nowy! To zasługa Anny i Sławomira Narloch, z inicjatywy których wyczyszczono figurę oraz nadano jej nową, jaśniutką kolorystykę.
Kliknij i obejrzyj 3 zdjęcia
09 maja 2014 - Sakrament bierzmowania
9 maja w pączewskim kościele Ksiądz Biskup Senior Piotr Krupa włączył kwiat naszej parafialnej młodzieży do grona rycerzy Jezusa Chrystusa - udzielił im sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej - bierzmowania. W ten sposób 39 młodych ludzi stało się świadomymi apostołami Chrystusa, głosicielami Ewangelii wśród rówieśników, w rodzinie i w społeczeństwie, na ulicy i w kościele.
03 maja 2014 - Parafia Pączewo na znaczkach (znakach opłaty pocztowej) - ósmy znaczek serii
4 maja po mszach świętych w pączewskim kościele rozprowadzany będzie już ósmy znak opłaty pocztowej z serii przedstawiającej zabytki sakralne parafii. Tym razem do kolekcji dołączył znaczek z chrzcielnicą z kościoła w Pączewie.

Osoby spoza parafii Pączewo zainteresowane nabyciem kolekcji znaczków parafialnych
prosimy kierować zapytania i zamówienia na adres e-mail: znaczki2013@wp.pl lub bezpośrednio do księdza proboszcza.


01 maja 2014 - kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II
Egzaminy maturalne już za kilka dni. W święto najpracowitszego, dobrego i sprawiedliwego Józefa Rzemieślnika, o godzinie 19ej tegoroczni parafialni maturzyści, ich rodziny i znajomi modlili się wspólnie z ks. Ireneuszem Nowakiem podczas Mszy św. w intencji właśnie maturzystów. Ksiądz proboszcz w modlitwie powszechnej życzył, aby Duch Święty darzył naszej młodzieży nie tylko podczas egzaminów, ale i w życiu prywatnym. Powodzenia!

27 kwietnia 2014 - kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II

W niedzielę Miłosierdzia Bożego
miała miejsce
kanonizacja papieży Jana Pawła II i Jana XXIII.
Święty Jan Paweł II został patronem rodzin.
Św. Jan XXIII został nazwany "papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu".

Z okazji kanonizacji o 15ej zebraliśmy się na nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego. Po adoracji Najświętszego Sakramentu młodzież z pączewskiej szkoły przedstawiła inscenizację przygotowaną pod opieką nauczycielek pań Ireny Trochowskiej i Moniki Maciejewskiej. Wiersze, życiorys, pieśni, fragmenty nauczania i śpiew Pauliny z Zajączka (przy akompaniamencie organów, na których grał nasz pan organista) połączone z wyświetlaną prezentacją dały wzruszający efekt.
Na koniec ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak zapytał zebranych co myślą o tym, aby w naszym kościele co tydzień w piątek odbywała się trzygodzinna (15-18) adoracja Najświętszego Sakramentu do Miłosierdzia Bożego. Pomysł został przyjęty oklaskami. Dlatego też już w ten piątek od godziny Miłosierdzia, czyli od 15ej, w naszym kościele spotykamy się na modlitewnym czuwaniu!
Radość z włączenia naszego Wielkiego Rodaka w poczet świętych można okazywać w różny sposób. Spacer kilkoma uliczkami Pączewa pokazał, że ową radość potrafimy zamanifestować również strojąc nasze domy, sklepy, remizę...
Tylko jedno nieustrojone miejsce szczególnie rzucało się w oczy... Budynek Zespołu Szkół Publicznych w Pączewie, który przerażał pustymi uchwytami do flag. Kiedy na kanonizację orędownika idei ekumenizmu do Watykanu zmierzają prócz wyznawców naszej wiary wyznawcy judaizmu, islamu, jeżeli w szkole nauczana jest religia i zapewne więcej niż 90% dzieci i młodzieży z całej gminy uczęszcza na te zajęcia, jeżeli młodzież ze szkoły pod opieką nauczycieli ze szkoły przygotowuje spektakl ku czci Św. Jana Pawła II, jeżeli stroi się flagami ulice miast, jeżeli nasza Ojczyzna świętuje wyjątkowy dzień i wszystkie władze - łącznie z prezydentem kraju - czynnie uczestniczą w obchodach, to kierownictwo pączewskiej szkoły pokazało zupełną ignorancję i lekceważenie swoich uczniów, rodziców oraz społeczności lokalnej. Jest nam najzwyczajniej przykro z takiej postawy ludzi, którzy zarządzają placówką oświatowo-wychowawczą.

Barbara Dembek-Bochniak


Chrystus Zmartwychwstał!

Bracia i Siostry!
Nie szukajmy Jezusa wśród umarłych,
ale wśród żywych.
Grób jest pusty, a Jezus żyje.
W grobie niech pozostanie grzech,
a nasze życie niechaj będzie pełnią życia
z Chrystusem Zmartwychwstałym.

Radosnego, a zwłaszcza owocnego przeżycia świąt
życzy

ks. Ireneusz Nowak


21 kwietnia 2014 - PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
7.30, 9.00, 11.00 - Msze św.

20 kwietnia 2014 - NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
6.00 - 7.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu
7.00 - Procesja resurekcyjna i Msza św.


19 kwietnia 2014 - WIGILIA PASCHALNA
20.30 - Wigilia Paschalna (przynieśliśmy świece)


19 kwietnia 2014 WIELKA SOBOTA - święcenie pokarmów

10:00 - Święcenie pokarmów
10:-12:00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim
12.00 - Święcenie pokarmów
16.00 - 20.30 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim


18 kwietnia 2014 - WIELKI PIĄTEK

16.00 - 18.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy
18:00 - Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej
do 22.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.

17 kwietnia 2014 - WIELKI CZWARTEK - ustanowienie sakramentów Kapłaństwa oraz Eucharystii

Naszemu Księdzu Proboszczowi
Ireneuszowi Nowakowi
w dniu ustanowienia sakramentu Kapłaństwa
składamy życzenia
zdrowia, dużo sił do pełnienia posługi
oraz wielu łask Bożych i opieki Najświętszej Maryi Matki Jezusa w każdej chwili życia!

18:00 - Msza Wieczerzy Pańskiej
do 22.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy

13 kwietnia 2014 - Niedziela Palmowa
Niedziela Palmowa upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy na tydzień przed Zmartwychwstaniem. Tłum wyścielający Mu drogę gałązkami palmowymi juz po pięciu dniach zdecydował o śmierci krzyżowej Chrystusa...
Podczas dzisiejszej Mszy Św. wysłuchaliśmy zatem fragment Biblii opisującego właśnie ów triumfalny wjazd oraz fragment Męki Pańskiej (czytanego z podziałem na role).
Tym samym rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Od Wielkiego Czwartku rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne, które jest nierozerwalnym świętowaniem połączonym z Wielką Nocą.



25 marca 2014 - odpust Zwiastowania NMP i zakończenie rekolekcji wielkopostnych
Wyśpiewana wspólnie przez kilka setek głosów pieśń "Archanioł Boży Gabriel" rozpoczęła we wtorkowy wieczór 25 marca uroczystą Mszę Świętą w odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, kończącą również trzydniowe rekolekcje wielkopostne w naszej parafii. Mszę koncelebrowało trzech księży: ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak, ksiądz kanonik Franciszek Kamrowski oraz nasz gość głoszący nauki rekolekcyjne ks. dr Marcin Zabrocki – rzecznik sprawiedliwości i obrońca węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim Diecezji Pelplińskiej, wikariusz parafii pw. Św. Mikołaja w Gniewie. Ks. Marcin w dzisiejszej odpustowej nauce podkreślił kilka rzeczy:

- pierwszą: pokora i posłuszeństwo są niezbędne do zbawienia, a wzorem tych cnót jest dla nas Najświętsza Maria Panna;

- drugą: w okresie postu ważne jest czynienie przede wszystkim trzech dobrych uczynków: jałmużny, postu i modlitwy. Szczególnie modlitwa – również różańcowa - powinna być wpajana dzieciom od najmłodszych lat. W objawieniach w XX wieku Maria prosiła o odmawianie różańca dzieci – choćby w Lourdes. To dzieci pierwszokomunijne otrzymują różaniec, właśnie po to, aby już z niego korzystać. Na modlitwę nigdy nie jest za wcześnie!

- trzecią: uzyskiwanie odpustów zupełnych. Ten wysiłek może pomóc wydostać się obolałym duszom z czyśćca, a one z wdzięczności na pewno będą się modlić się w naszej intencji i pomogą nam w przyszłości!

W imieniu wszystkich uczestników nauk rekolekcyjnych, które głoszone były podczas Mszy Świętych, nabożeństwa Gorzkich Żali oraz w pączewskiej szkole składamy Księdzu Marcinowi Zabrockiemu serdeczne podziękowanie. Zapamiętamy, że Słowo Boże musi być dla nas ważniejsze od wszystkich innych słów, że lepiej tu podczas ziemskiej pielgrzymki znosić trudy po to, aby w życiu wiecznym móc radować się nagrodą od Boga, że wybór między słuchaniem Zbawcy lub ludu ogarniętego złym duchem - należy do nas, a wybory przez nas dokonywane, choćby pod naciskiem, są naszymi indywidualnymi wyborami, za które ponosimy całkowitą odpowiedzialność. Dziękujemy Księdzu za dynamiczne ćwiczenia duchowe. Mamy nadzieję, że okażemy się owym podatnym gruntem, w którym dobro Słowa Bożego wyda plon! Serdeczne Bóg zapłać!

10 marca 2014 - Parafia Pączewo na znaczkach (znakach opłaty pocztowej) - siódmy znaczek serii
5 marca rozpoczęliśmy Wielki Post. Dlatego na marzec przygotowaliśmy kolejny z serii znaków opłaty pocztowej tematycznie nawiązujący do tego wyjątkowego okresu. Przedstawia on zawieszony pod łukiem prezbiterium, pokaźnych rozmiarów, rzeźbiony w drzewie krucyfiks - inaczej rzeźbę Jezusa Ukrzyżowanego. Znaczek będzie do nabycia od niedzieli 16 marca.

Osoby spoza parafii Pączewo zainteresowane nabyciem kolekcji znaczków parafialnych
prosimy kierować zapytania i zamówienia na adres e-mail: znaczki2013@wp.pl lub bezpośrednio do księdza proboszcza.


08 marca 2014
Benedyktyni z Tyńca z zapraszają do udziału w akcji "Wielki Post z Ojcami Pustyni" . Pragną zapoznać wszystkich nas z nauką Ojców Pustyni na temat postu, modlitwy i jałmużny. Oto link do informacji: http://ps-po.pl/niezwykly-wielki-post-na-portalu-pspo-wstep/

02-04 marca 2014 - Adoracja Njświętszego Sakramentu

Kliknij i obejrzyj 3 zdjęcia
Jeszcze kilka lat temu przed Wielkim Postem odprawiano Nabożeństwo Czterdziestogodzinne. Dziś pozostały z niego połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu trzy kilkugodzinne nabożeństwa o charakterze pokutnym oraz przebłagalnym za grzechy popełnione przez chrześcijan w okresie karnawału. Są one wynagrodzeniem za winy nie tylko samych uczestniczących w adoracji, ale wszystkich ich współwyznawców. Chronią przed złem, pokusami i wszelkimi niebezpieczeństwami. Jak w przypadku każdej adoracji Najświętszego Sakramentu, służą pogłębieniu wiary i umocnieniu relacji z Bogiem.

W okresie Wielkiego Postu Droga Krzyżowa będzie odbywać się w piątki o 17:30 (przed Mszą św.).
Gorzkie Żale wraz homilią pasyjną odbywać się będą w niedziele o 15:00.
Zapraszamy!


02 marca 2014 - Kwesta z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Kliknij i obejrzyj 3 zdjęcia
Od 2011r. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tych, którzy nie złożyli broni pomimo zakończenia drugiej wojny światowej, zdając sobie sprawę, że wkroczenie wojsk sowieckich na tereny ziem polskich będzie oznaczało jedynie zmianę okupanta, a nie przyniesie upragnionej wolności. Bohaterowie podziemia niepodległościowego po aresztowaniu poddawani byli torturom, pokazowym procesom, po czym skazywano ich na karę śmierci. W obozach i więzieniach śmierć poniosło ok. 20 tys. Żołnierzy Wyklętych. Aby miejsca ich pochówku nie stawały się miejscami kultu i manifestacji patriotycznych, komuniści chowali bohaterów podziemia nocą, w bezimiennych grobach lub dołach.
Do rangi symbolu męstwa i oporu wobec komunistów urosły postaci majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", rotmistrza Witolda Pileckiego czy Danuty Siedzikówny "Inki".
W niedzielę po Mszach św. przed naszym kościołem kwestowano na ekshumację Żołnierzy Niezłomnych.


26 lutego 2014 - Parafia Pączewo na znaczkach (znakach opłaty pocztowej) - szósty znaczek serii
2 marca po mszach świętych w pączewskim kościele rozprowadzany będzie już szósty znak opłaty pocztowej z serii przedstawiającej zabytki sakralne parafii. Tym razem do kolekcji dołączył znaczek z najcenniejszym zabytkiem kościoła w Pączewie - tronującą Madonną z Dzieciątkiem.

Ryszard Szwoch opisuje ciekawą historię rzeźby:

"Najcenniejszym zabytkiem kościoła w Pączewie jest tronująca Madonna z Dzieciątkiem z końca XIV wieku. (...)Figura ta stała w prawej nawie kościoła między ławkami, pod ścianą, zupełnie zaniedbana i wymagająca renowacji. W końcu lat 50-tych oddana został przez księdza Józefa Radtke do konserwacji (u mgr Krystyny Dąbrowskiej w Toruniu). Ze względu na przeciągający się termin ukończenia tych prac w 1964 roku zażądano jej zwrotu bez względu na stan figury, jednak aż do 1972 roku starania rewindykacyjne nie przyniosły skutku. Po interwencji proboszcza Fr. Stachowiaka oraz konserwatora diecezjalnego długoletnie pertraktacje doprowadziły do wydania parafii odrestaurowanej figury, którą w lutym 1973 roku umieszczono w kościele pączewskim po 14 latach nieobecności. Koszt jej renowacji wyniósł podówczas 4tys. zł. Zdarzyła się wszakże nieprawdopodobna wręcz pomyłka, jako że zamiast prawowitej swej własności kościół otrzymał gotycką Pietę (będącą własnością kościoła w Nowem n/W.) W 1975 roku ostatecznie figura Madonny z Dzieciątkiem powróciła na swoje miejsce w Pączewie. Kuria biskupia zaleciła umieszczenie jej we wnęce prezbiterium, gdzie przez te lata eksponowana była figura Jezusa Zmartwychwstałego. Obecnie cenną tę rzeźbę w formie depozytu posiada Muzeum Diecezjalne w Pelplinie, dokąd została przekazana w 1983 roku dla zabezpieczenia przed ewentualną kradzieżą. 'Skoro wnętrze kościoła będzie odpowiednio i skutecznie zabezpieczone' - stwierdza dokument przejęcia figury - 'rzeźba będzie mogła wrócić do kościoła godnie eksponowana'."

Chciałoby się powiedzieć: Amen, czyli niech tak będzie...

Osoby spoza parafii Pączewo zainteresowane nabyciem kolekcji znaczków parafialnych
prosimy kierować zapytania i zamówienia na adres e-mail: znaczki2013@wp.pl lub bezpośrednio do księdza proboszcza.

26 stycznia 2014

Kliknij i obejrzyj
65 zdjęć
Dziś, w iście bożonarodzeniowej atmosferze, kiedy na dworze padał śnieg i mróz trzymał mocno, po mszy świętej o 11ej nasze serca rozgrzały jasełka zaprezentowane przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Publicznych w Pączewie. Spektakl powstał pod czujnym okiem pani katechetki Ireny Trochowskiej. Był to bardzo elegancko wykonany montaż scen biblijnych od Zwiastowania NMP do pokłonu Trzech Króli. Na uwagę zasługuje oprawa dźwiękowa jasełek, w której bardzo pomógł nasz pan organista, a której głównym elementem był anielski śpiew Pauliny z Zajączka.

Kliknij i obejrzyj
27 zdjęć
Czternaścioro uczniów z Zespołu Szkół Publicznych w Pączewie wzięło udział w XXII Kociewskim Konkursie Plastycznym na najciekawszą Szopkę Bożonarodzeniową - 2013 zorganizowanym przez OPP Starogard i Kociewskie Stowarzyszenie Edukacji i Kultury „Ognisko”. Zgłoszonych zostało aż 97 prac.
Miło nam poinformować, że I miejsce w kategorii klas I - III szkół podstawowych zajęła Zuzanna Wiśniewska, a II miejsce w kategorii klas IV-VI Magdalena Cejrowska. Opiekunką obu dziewcząt była pani katechetka Irena Trochowska. Dziewczętom gratulujemy!
Dziś w kościele mogliśmy podziwiać 5 z 14 szopek (nie wszystkie przetrwały wystawę w Starogardzie Gdańskiem). Po jasełkach ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak wręczył wszystkim obecnym autorom szopek po dużej czekoladzie, a dziewczętom wyróżnionym nagrody książkowe.
22 stycznia 2014 - Parafia Pączewo na znaczkach (znakach opłaty pocztowej) - piąty znaczek serii
26 stycznia po mszach świętych w kościele w Pączewie będzie rozprowadzany piąty z serii dwunastu znaczków (a właściwie znaków opłaty pocztowej) obrazujących obiekty sakralne z parafii Pączewo. Tym razem przedstawia on feretron Trójcy Świętej.

Osoby spoza parafii Pączewo zainteresowane nabyciem kolekcji znaczków parafialnych
prosimy kierować zapytania i zamówienia na adres e-mail: znaczki2013@wp.pl lub bezpośrednio do księdza proboszcza.


Jak już niejednokrotnie pisaliśmy złożone ofiary zasilają fundusz budowy pomnika wszystkich ofiar II wojny światowej z parafii Pączewo. Pomnik będzie wyrzeźbiony w kamieniu. Jesienią rozpoczęto już pierwsze prace. Jak pisaliśmy wielkie granitowe kamienie zostały przywiezione do Pączewa, gdzie artysta rzeźbiarz pan Piotr Tyborski zainicjował realizację swojego dzieła. Na jednym zdjęciu widać wielkość dwóch z trzech kamieni w porównaniu z postacią przeciętnego człowieka, na drugim wyrównaną podstawę jednego z głazów.

 

Rzeźby kamienne powstają najczęściej z marmuru lub piaskowca. Rzadziej, ze względu na trudności w obróbce, spotyka się rzeźby powstałe z granitu i innych rodzajów kamienia. Nasz pomnik ma być rzeźbą właśnie w opornym granicie - w dwóch jego blokach. Wykonanie jej jest czasochłonne, a koszt zużytych narzędzi bardzo wysoki. Ofiara złożona przez naszych przodków w czasie II wojny światowej jest jednak bezcenna. Zbliżająca się 75-ta rocznica wybuchu II wojny światowej jest bardzo dobrą okazją, aby trwałym pomnikiem upamiętnić naszych bohaterów.

06 stycznia 2014 - Objawienie Pańskie - Trzej Królowie

Kliknij miniaturkę i obejrzyj 7 zdjęć
Objawienie Pańskie - Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt w kościele. W Trzech Magach pierwotny Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon.
Tradycyjnie na koniec Mszy Św. ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił kadzidło, kredę i wodę, które każdy z nas mógł zabrać do domu. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców (Kacper - ofiarujący mirrę Afrykańczyk, Melchior - dający złoto Europejczyk i Baltazar - król azjatycki przynoszący do żłóbka kadzidło.) lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie: Christus mansionem benedicat, zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok. Dom kropi się wodą święconą, a spalane kadzidło podkreśla, że jest on miejscem modlitwy. Kadzidło - to żywica z różnych drzew, z domieszką aromatów wszystkich ziół. Kiedyś okadzano nią domy i nawet obory, a w nich chore zwierzęta.
05 stycznia 2014 - Jasełka
Jasło to staropolska nazwa żłobu. Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu. Właśnie taki spektakl przedstawiła dziś w naszym kościele grupa młodzieży z gminy Smętowo Graniczne, w składzie której dojrzeliśmy i naszego parafianina Kacpra.
Historia od przebudzenia pastuszków przez Aniołów po ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu przeplatana była tekstami zmuszającymi do zadumy, elementami nowoczesnymi (pastuszkowie zostali w końcu ochroniarzami małego Jezusa). Myślę, że w każdym z nas - a kościół pączewski był pełen - odezwały się przeróżne emocje. Rozbawił chrapiący pastuszek, czy mały diabołek, który zabierając Heroda do piekła pociesznie poszturchiwał go widłami przeuroczo zaśmiewając się przy tym. I pewnie niejednemu popłynęła łza przy finałowej "Kolędzie dla nieobecnych".
Opiekunki grupy - panie Regina Kotłowska i Sławomira Drahim mówią, że młodzież ćwiczyła od połowy listopada zbierając się w salce przy kościele. Przed Bożym Narodzeniem spotkania trwały i po trzy godziny. Efekt poświęcenia wolnego czasu pań i młodzieży jest jednak znakomity. Wszyscy mówili swoje kwestie z pamięci, bez najmniejszej podpowiedzi. Byli wspaniale ucharakteryzowani, mieli przygotowane rekwizyty. I było widać, że wspólna gra sprawia im dobrą zabawę. Już wystąpili w kościele Kościelnej Jani, w Smętowie, w Pączewie... I są plany na kolejne prezentacje.
Serdecznie dziękujemy całej grupie za przybycie do naszego kościoła i życzymy wielu łask Bożych!
Na początku mszy świętej ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak z uśmiechem grzmiał o cudzie, jaki miał miejsce w naszym kościele! Bo oto w pierwszej ławeczce przed ołtarzem siedział i modlił się diabeł! :)

Kliknij miniaturkę i obejrzyj 22 zdjęcia

02-03 stycznia 2014 - Kolędnicy Misyjni

Kliknij i obejrzyj 4 zdjęcia
Przez dwa dni nasze domy w Pączewie odwiedzali Kolędnicy Misyjni.

Kolędowały dwie grupy:
- młodsza:
Julia Wiśniewska, Agata Piontek, Zuzanna Wiśniewska, Joanna Szwarc, Radosław Bąkowski, Natalia Narloch
pod opieką pani katechetki Ireny Trochowskiej;
- starsza:
Klaudia Maciąg, Marta Kłos, Bernadeta Wycinka, Patrycja Cherek, Oliwia Chyła, Patrycja Szlosowska
pod opieką nauczycielki matematyki p. Angeliki Maleckiej.

Dzieci powiedziały przygotowany scenariusz 90 razy.
Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i złożone ofiary!

Kliknij i obejrzyj 3 zdjęcia

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości pani Ireny Trochowskiej! Serdeczne Bóg zapłać!