Uwaga!
Katolicki portal Opoka zorganizował konkurs na najładniejsze zdjęcie Szopki Bożonarodzeniowej.

Robimy telefonem zdjecie Szopki Bożonarodzeniowej (wykonanej własnoręcznie, lub szopki w miejscu publicznym) i wysyłamy MMSem z tematem

BN (spacja) [po spacji można wpisać tytuł zdjęcia] na numer 661 004 224 od dziś do godz. 12:00 dnia 10 stycznia 2011 roku.

Laureatów wybierają również internauci, którzy mogą głosować od 3 stycznia.
Nagrodą główną są 2 bilety na 8-dniowy wyjazd do Włoch ufundowane przez Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowe FRATER. Inne nagrody: atrakcyjne książki i płyty DVD, ufundowanych przez wydawców katolickich. Szczegóły konkursu na stronach Serwisu Bożonarodzeniowego portalu Opoka.

Zapraszamy do udziału! Fundacja "Opoka"

29 grudnia 2011

Kliknij i obejrzyj 5 zdjęć
(kolędnicy 2011)
Dzisiaj do pączewskich domów pukali rodzimi kolędnicy misyjni. Grupa młodzieży ze szkoły podstawowej pod opieką pani Ireny Trochowskiej oraz z gimnazjum - pod opieką pani Anny Laskowskiej-Piontek przychodziła z pieśnią na ustach oraz króciutkim przedstawieniem. Obie grupki podtrzymując tradycję kolędowania wspomagały dzieło pomocy misjom świętym. Jesteśmy pełni uznania dla młodzieży i pań opiekunek za całodzienny trud.
Na naszej stronie internetowej zamieszczamy już po raz czwarty zdjęcia kolędników. Grupka rozrosła się ilościowo. Miło zauważyć, że kilka osób kolęduje co roku - widać na zdjęciach jak wyrośli...

Kliknij i obejrzyj 4 zdjęcia
(kolędnicy 2008-2011)

28 grudnia 2011

Kliknij i obejrzyj 8 zdjęć
Herod Wielki, król żydowski, kiedy dowiedział się od Magów, że narodził się oczekiwany przez naród żydowski Mesjasz, wydał dekret nakazujący zamordować dwuletnich i młodszych chłopców z Betlejem i okolicy. W taki sposób chciał pozbyć się Pana Jezusa, który, jak się obawiał, mógł odebrać mu i jego potomkom panowanie. Dzisiaj obchodzimy ich wspomnienie - męczenników - Św. Młodzianków.
Dzisiaj ks. proboszcz Ireneusz Nowak zebranym na Mszy Św. dzieciom udzielił specjalnego błogosławieństwa. Dzieci dostały po obrazku. Zebrały się z księdzem przy szopce i przy nowonarodzonym Jezusku odśpiewały kolędy.

27 grudnia 2011

Kliknij i obejrzyj 4 zdjęcia
W święto Jana Ewangelisty, umiłownaego ucznia Jezusa, parafianki stawiły się z winem, które na koniec Mszy św. pobłogosławił ks. proboszcz Ireneusz Nowak.
Tradycja mói, że kiedy św. Jan głosił słowo Boże w Azji, "kapłan bożków Aristodemus" podburzył przeciw niemu lud. Zażądał, aby św. Jan poddał się próbie zatrutego wina. Próby tej nie przeszli wcześniej dwaj skazańcy - po jego spożyciu zmarli. Św. Jan wziął kielich, nakreślił na sobie znak krzyża i bez szkody dla zdrowia opróżnił puchar. Dodatkowo św. Jan dokonał cudu przywrócenia życia obu skazańcom. Wtedy kapłan bożków wraz z szeregiem wpływowych osób nawrócili się.
Na tę pamiątkę błogosławimy wino i prosimy Boga, aby nas uwolnił od wszelkiej trucizny nienawiści i podtrzymywał wśród nas wzajemną miłość, do której św. Jan Apostoł na wzór samego Jezusa tak gorąco zachęcał swoich uczniów.

24 grudnia 2011

Kliknij i obejrzyj 5 zdjęć
Narodziny Pana Jezusa obchodziliśmy z wielką radością. Staraniem Stanisława Trochowskiego zagrała orkiestra dęta z OSP w Bobowie. Organista Tomasz Malkowski intonował pieśni i grał na organach. Parafianie śpiewali. Cała ta oprawa muzyczna nadawała pączewskiej pasterce wzniosły charakter. Optymizmem napawały dające nadzieję słowa z motta listu Biskupa Pelplińskiego Jana B. Szlagi do diecezjan na Boże Narodzenie AD 2011: "Jeśli Boga szukacie, to Go znajdziecie!" (św. Jan Maria Vianney). Jeszcze starannie przygotowany przez pana Mieczysława Godlewskiego żłóbek (jak i wszystkie adwentowo-bożonarodzeniowe elementy wystroju kościoła), dobrze spisująca się służba liturgiczna...


Umiłowani Bracia i Siostry!

Oto narodził się Jezus, Bóg - Człowiek. To wydarzenie ze stajenki Betlejemskiej odkrywa nam prawdę o Bogu i o Człowieku; pozwala nam z nadzieją spojrzeć na nasze życie. Pójdźmy, pokłońmy się Bogu, który stał się Człowiekiem by dzielić ludzki los i aby nas zbawić.
W duchu nadziei płynącej z tej Świętej Nocy życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia i łask Bożych w Nowym Roku.

Ks. Ireneusz Nowak


23 grudnia 2011

Kliknij i obejrzyj 14 zdjęć
Na dzień przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia spotkaliśmy się w kościele na ostatnich roratach. Przy dźwiękach pieśni "Archanioł Boży Gabryjel" przez świątynię przeszła procesja sporej gromadki najmłodszych parafian z lampionami rozpraszającymi mroki kościoła. Pod koniec Mszy Św. zostały zebrane serduszka z dobrymi uczynkami i po raz ostatni w tym roku rozlosowano osoby, które zabiorą do domku figurkę Matki Bożej. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak nagrodził też kalendarzem dziewczynkę, która wysłuchawszy uważnie dzisiejszego czytania z ewangelii umiała odpoiwedzieć na zadane w związku z nim pytanie. Po błogosławieństwie i odśpiewaniu pieśni "Oto Pan Bóg przyjdzie", przed wystrojonym choinkami ołtarzem głównym do pamiątkowej fotografii razem z księdzem proboszczem i księdzem rezydentem Fr. Kamrowskim stanęły dzieci i młodzież uczęszczającą na nabożeństwa roratnie. Wszystkie dzieci otrzymały od księdza Nowaka po dobrej czekoladzie.
Kliknij i obejrzyj 14 zdjęć

Zdjęcia: Sławomir Bochniak10 grudnia 2011

Kliknij i obejrzyj 17 zdjęć
10 grudnia 2011r. o godzinie 15:00 w świetlicy w Wolentalu odbyło się spotkanie opłatkowe dla seniorów. Przybyło 45 osób oraz zaproszeni księża: ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak i ksiądz kanonik Kamrowski. Na początku przemówił sołtys Sławomir Kozera, po nim wójt Sławomir Czechowski, a na końcu Księża. Po przemówieniach Magdalena Krużycka, Celina Zagórska oraz Jakub Zagórski zaprezentowali krótką scenkę i złożyli przybyłym życzenia. Następnie wszyscy dzielili się opłatkiem i razem śpiewaliśmy kolędy, a na gitarze przygrywał nam Krystian Żach. Spotkanie zakończono poczęstunkiem. O piękny nastrój, i miłą atmosferę świątecznej uroczystości zadbali wokół wszytkich przybyłych gości: Maria Kozera, Martyna Kotlewska, Monika Kitta, Bartosz Słowik.

Martyna Kotlewska
[której bardzo dziękujemy za relację]27 listopada 2011 - I niedziela adwentu

Kliknij i obejrzyj 5 zdjęć
     Dziś I niedziela adwentu. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak zachęcał, aby w tym czasie oczekiwania wraz z Matką Bożą na narodziny Jej Syna:
- codziennie poświęcić kilka chwil na wspólną, rodzinną modlitwę,
- uczestniczyć w sakramencie pojednania,
- uczestniczyć wraz z dziećmi/wnukami w mszach roratnich, które będą się odbywać w środy i piątki.
Na okazję rozpoczynającego się czuwania ołtarz główny został przyozdobiony w kilka symbolicznych elemntów, które można obejrzeć na załaczonych zdjęciach. Autorem dekoracji jest pan Mieczysław Godlewski.


11 listopada 2011

Kliknij i obejrzyj 4 zdjęcia
     W Święto Niepodległości modliliśmy się w intencji naszej Ojczyzny, za wszystkich poległych w walce o wolność naszej Ojczyzny oraz za żyjących, którzy swoimi czynami służą dobru kraju. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak mówił o nierozerwalności naszej ojczyzny od wiary. Przypomniał, że oficjalny początek naszego państwa przypada na czas Chrztu Polski, kiedy to książę Mieszko wraz ze swoją świtą przyjął chrzest święty.
     Ksiądz wspomniał też postać św. Marcina, patrona dzisiejszego dnia, syna rzymskiego trybuna wojskowego. Marcin mając 15 lat wstąpił do armii. 3 lata później żebrakowi proszącemu o jałmużnę oddał połowę swej opończy. Następnej nocy ukazał mu się Chrystus odziany w ten płaszcz i mówiący do aniołów: "To Marcin okrył mnie swoim płaszczem." Pod wpływem tego wydarzenia przyjął chrzest, opuścił wojsko, doprowadził swoich rodziców do chrześcijaństwa. Osiadł jako pustelnik na wysepce Gallinaria, gromadząc wokół siebie wielu uczniów. W 361 r. założył pierwszy klasztor w Galii. W 371 r. mimo jego sprzeciwu, lud wybrał go biskupem Tours. Św. Marcin prowadził nadal surowe życie mnisze, budząc sprzeciw okolicznych biskupów. Klasztory, które zakładał, łączyły koncepcję życia mniszego z pracą misyjną.
     Po Mszy Św. uwieczniliśmy księdza proboszcza Ireneusza Nowaka z grupą naszych parafian, którzy na Mszę Św. za Ojczyznę stawili się w mundurach oraz ze służbą liturgiczną.


08 listopada 2011
Jak informowaliśmy 9 października do naszego kościoła powrócił odrestaurowany 300-letni feretron. Ten najcenniejszy, jednocześnie najbardziej zniszczony, z pączewskich feretronów został uratowany z inicjatywy naszego ks. proboszcza Ireneusza Nowaka. Jest to feretron procesyjny, rzeźbiony, złocony, polichromowany z poł. XVIII w. ze scenami: "Trójca Święta" i "Cudowne rozmnożenie chleba".
Prace konserwatorskie realizowano od 20 maja 2011 r. do 13 października 2011 r. Do pierwotnej świetności feretron doprowadziła konserwatorka zabytków pani Aleksandra Sobczyk z Gdyni.
Przeprowadzono następujące zabiegi konserwatorskie:
- dezynsekcja drewna
- wykonanie badań laboratoryjnych polichromii i złoceń
- rzeźbione sceny oraz dwustronnie rzeźbiną ramę oczyszczono zzabrudzeń i rozwarstwień
- osłabione drewno poddano impregnacji
- uzupełniono brakujące fragmenty snycerki
- odtworzono grunty klejowo - kredowe
- wykonano złocenia
- wykonano punktowanie polichromii w karnacjach postaci
- polihromie zabezpieczono werniksem akrylowym.
Prace wykonano zgodnie ze sztuką konserwatorską, uzyskując bardzo dobry efekt artystyczny.

Renowacja takiego zabytku jest niezwykle kosztowna, dlatego wkład własny parafii został wsparty finansami: Wszystkim darczyńcom wielkie Bóg zapłać!

01-02 listopada 2011
 
Kliknij i obejrzyj 7 zdjęć
W ZADUSZKI
Joanna Kulmowa
Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.

Smutek to jest mrok po zmarłych tu,
ale dla nich są wysokie, jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.


Kliknij i obejrzyj 2 zdjęcia


19 października 2011
   Październik, miesiąc różańcowy. Wszyscy biorą do ręki ów wieniec z róż i darują go poprzez codzienną modlitwę Matce Boskiej. Parafianie z Pączewa czynią to w kościele, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Tam księdzu proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi przychodzą z pomocą dzieci, które z mównicy odmawiają kolejne dziesiątki.
   Parafianie z Wolentala zbierają się w świetlicy wiejskiej. Wokół obrazu Matki Boskiej przystrojonego żywymi kwiatami gromadzą się mieszkańcy Wolentala. Są młodzi duchem, młodsi, ale najwięcej jest tych najmłodszych. Średnio koło 40 osób dziennie! Dziesiątki prowadzą właśnie najmłodsi. Nad nimi czuwa zawsze grono dorosłych, a całością spotkań dyryguje Krystian Żach. Krystian jest wolontariuszem Caritasu. Ma pasje - jedną z nich jest gra na gitarze. Na zakończenie każdej modlitwy różańcowej, przy akompaniamencie tego instrumentu, odśpiewane są pieśni maryjne i oazowe.


11 października 2011 - wizyta duszpasterska Księdza Biskupa Piotra Krupy w parafii Pączewo


Kliknij i obejrzyj 48 zdjęć
Dziś gościliśmy w naszej parafii ks. biskupa Piotra Krupę, który przybył złożyć wizytę duszpasterską.

W planie pobytu było między innymi spotkanie z Radą Parafialną oraz celebracja Mszy Św. w naszym kościele. Takie wizyty dostojnego gościa bywają raz na 5 lat, dlatego mimo szarugi jesiennej do naszej świątyni przyszliśmy z gorącymi sercami, rozmodleni, przygotowani duchowo.

Kazanie wygłoszone przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa oscylowało wokół pojęcia człowieczeństwa oraz bycia dobrym człowiekiem. Wychodząc od dykteryjki o filozofie poszukującym człowieka (dobrego człowieka), poprzez osobę Matki Boskiej - dobrego człowieka, Ksiądz Biskup dotarł do historii pewnego księdza spisanej przez Wojciecha Żukrowskiego. Ów ksiądz, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, poniżany i prowokowany przez obozowego kapo swoją postawą katolickiego kapłana umiał w najcięższych warunkach obronić swoje człowieczeństwo. Co znaczy być dobrym człowiekiem? Żyć w zgodzie z innymi, zgodnie z przykazaniami bożymi, uczestniczyć we Mszach św... Ksiądz Biskup wygłaszał kazanie bardzo spokojnie, przez co cały prezentowany wątek nabrał bardzo majestatycznego charakteru.

Przed błogosławieństwem końcowym Ksiądz Biskup poświęcił odnowiony feretron oraz sztandar Żywego Różańca z parafii Pączewo, który ufundowali członkowie naszych róż różańcowych.


Kliknij i obejrzyj 48 zdjęć


09 października 2011

Kliknij i obejrzyj 3 zdjęcia
Dziś Dzień Papieski - dzień przypadający w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (16 października). Z tej okazji w naszym kościele przed ołtarzem głównym pojawił się obraz z wizerunkiem naszego błogosławionego. Po Mszach św. zbierano wolne datki dla Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Również dzisiaj w naszym kościele pojawił się odrestaurowany 300-letni feretron, na którym z jednej strony jest scena przedstawiająca cudowne rozmnożenie chleba, z drugiej Trójca Święta. Ten najcenniejszy, jednocześnie najbardziej zniszczony, z pączewskich feretronów został uratowany z inicjatywy naszego ks. proboszcza Ireneusza Nowaka. Dzieła podjęła się konserwatorka zabytków pani Aleksandra Sobczyk z Gdyni. Swoją pracę wykonała wzorowo. Nasz feretron wygląda imponująco. Kolorystyka elementów jest taka, jak była na samym początku. Wszystkie fragmenty złocone są prawdziwym złotym. Wszyscy bardzo cieszymy się z powrotu pierwszego feretronu do naszej świątyni. Ksiądz powiedział, że podczas oględzin eksperckich znawcy orzekli, że fundator feretronu musiał być osobą majętną, ponieważ feretron jest bogaty w szczegóły i wyjątkowo zdobny.

Kliknij i obejrzyj 5 zdjęć z feretronem
P.S. (dygresja osobista)
Feretron ów ponad 30 lat temu stał przy bocznym ołtarzu. Byłam wtedy dzieckiem. Całe msze schodziły mi na liczeniu "chłopków" ze sceny cudownego rozmnożenia chleba. Za każdym razem liczba ich była inna i nigdy nie zgadzała się z tą biblijną :) Teraz jestem matematyczką... :) Ksiądz proboszcz żartobliwie powiedział, że zauważono, że wśród rzeszy zadowolonych z obdarowania chlebem musiał znaleźć się, jak to w życiu bywa, jeden człowieczek niezadowolony - i faktycznie jest jeden z nietęgą miną.


18 września 2011


Kliknij i obejrzyj 11 zdjęć
W dniu Św. Stanisława Kostki patrona Polski i polskiej młodzieży w naszym kościele miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Trzech chłopców: Dominik, Łukasz i Mateusz zostało uroczyście przyjętych do grona ministrantów. W kazaniu ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak przypomniał, że bycie ministrantem wiąże się z wielkim honorem. Ministranci są godni dotykać świętych naczyń liturgicznych - kielicha z Krwią Pańską, puszki z Najświętszym Sakramentem. Dzwoniąc dzwoneczkami pomagają zachować w kościele porządek tak, że wierni nie mają wątpliwości co należy robić. Są wielką pomocą dla kapłana - bez nich byłby w kościele wielki chaos. Ksiądz odmówił modlitwę. Nasi nowi ministranci przed wszystkimi złożyli uroczystą przysięgę. Wierni odśpiewali "Króluj nam Chryste" - hymn ministrantów. Mateusz, Dominik i Łukasz odziani w nowe komeżki i kołnierzyki z wielkim przejęciem przystąpili do służby przy ołtarzu. Wszystko miało bardzo odświętny charakter.
W tej chwili służbę ministrancką przy ołtarzu sprawuje 14 chłopców. Na zdjęciu razem z księdzem proboszczem uwieczniliśmy najnowszych trzech oraz ich starszych kolegów, którzy byli obecni na tej Mszy Św.
Podczas Mszy Św. ksiądz z radością wyliczał zaangażowanie naszej młodzieży w życie parafii: ministranci, lektorzy, służba liturgiczna dziewcząt, świeżo zawiązany ruch Światło-Życie (oaza).
Dwóch pączewskich ministrantów jest uczniami Collegium Marianum - Liceum Katolickiego im. Jana Pawła II w Pelplinie. To męskiego ogólnokształcące liceum katolickie, które powstało w 1836 r. i prowadzone jest przez Księdza Biskupa Diecezjalnego prof. dr hab. Jana Bernarda Szlagę. W tym roku szkolnym naukę w Collegium kończy Jakub Litwiński, natomiast Adam Alfuth jest uczniem klasy pierwszej.


28 sierpnia 2011 - dożynki parafialneKliknij i obejrzyj 17 zdjęć
Z dożynkowymi wieńcami przyszliśmy do kościoła,
Bo nas sam Pan Jezus dzisiaj tutaj woła,
Żeby podziękować Matuchnie kochanej
Za wszystkie nasze zboża szczęśliwie zebrane.
Dziękujemy Ci Maryjo, nasza Matko miła,
Boś Ty nasze pola przed żywiołem chroniła,
Że nas ominęły grady i powodzie,
Bo Twoja pomoc pomoc była klęsce na przeszkodzie.
Matuchno kochana nadal nas wspomagaj,
W naszej ciężkiej pracy zawsze nam pomagaj.
My, rolnicy, zobowiązani wśród naszego narodu
Pracować w pocie czoła, by nikt nie zaznał głodu.
Te wieńce ze zboża z radością zrobione
Przynieśliśmy dzisiaj, by były poświęcone.
Ten chleb przez kapłana tutaj poświęcony
Na pewno Bożą mocą będzie rozmnożony.
Niech nikt nie będzie spragniony chleba powszedniego (...).

K. Pęk

(...) Błogosław nam Pani nasza
Błogosław nam i rodzinom naszym
I miej nas w swej opiece teraz i po wsze czasy.

I. Przytulska


Zdjęcia z dożynek parafialnych dzięki uprzejmości pani Reginy Kuczyc i pani Elżbiety SzwarcKliknij i obejrzyj 17 zdjęć

15 sierpnia 2011 - Matki Boskiej Zielnej

Kliknij i obejrzyj 4 zdjęcia
W uroczystość Wniebowzięcia NMP, tradycyjnie zwaną uroczystością Matki Boskiej Zielnej, ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak święcił bukiety zbóż, kwiatów i ziół. W kazaniu powiedział, że takie bukiety symbolizują życie.
Zboże - to chleb, praca, trud człowieka. To również symbol łez i krzywd jakie dzieją się na świecie, gdzie polityczne nakazy wbrew prawom Bożym każą wylewać mleko, palić nadwyżki zbóż, wyrzucać warzywa. W tym samym czasie w Polsce jest wiele niedożywionych dzieci, a w Afryce panuje klęska głodu.
Zioła - to symbol zdrowia. Bóg dał je nam, abyśmy mieli czym zwalczać choroby. Wyznaczył też miejsca na Ziemi, w których Matka Boża pomaga wracać do zdrowia - Częstochowa, Lourdes, Fatima...
Kwiaty - to symbol radości. Radują oko i serce.
Tradycyjnie w bukietach naszych parafian pojawiły się owe rośliny, a także owoce pracy z sadów i warzywniaków. Ołtarz główny w naszym kościele ozdobiły wiązanki i koszyk pełen owoców i warzyw.

10 sierpnia 2011

Kliknij i obejrzyj 2 zdjęcia
Trwa szósta edycja konkursu Piękna Wieś w województwie pomorskim. Ideą konkursu jest ochrona i poprawa wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego pomorskich wsi. Codzienna troska o mieszkańców o naszą wieś została dostrzeżone i w eliminacjach gminnych i powiatowych zwyciężyło Pączewo. Teraz reprezentuje powiat starogardzki w finale wojewódzkim.
Z tego powodu w naszej wsi pojawiła się komisja wojewódzka. Pani sołtys Halina Wika wspierana między innymi przez zastępcę wójta panią Barbarę Tomczak, proboszcza ks. Ireneusza Nowaka, reprezentantów gminny, powiatu i mieszkańców (w tym KGW Pączewo, szkoły, młodzieżówki OSP) przygotowała różnorodne prezentacje działań naszej pączewskiej społeczności.
Delegacja zawitała najpierw do naszego kościoła, gdzie ks. proboszcz przedstawił rys historyczny, omówił ostatnie inwestycje oraz plany. Pochwaliliśmy się kronikami parafialnymi, stroną internetową parafii oraz publikacjami w "Tygodniku Parafialnym" i w "Pielgrzymie".

06 sierpnia 2011 - Odpust parafialny Przemienienia Pańskiego

Kliknij i obejrzyj 19 zdjęć
W sobotę pod wieczór spotkaliśmy się w naszym kościele na świątecznej Mszy Św. z okazji przypadającego odpustu parafialnego Przemienienia Pańskiego. Mszę świętą sprawował Ksiądz Infułat Stanisław Grunt - Dyrektor Ekonomiczny Kurii Biskupiej w Pelplinie, który przybył na nasze parafialne święto wraz z urodzonym w Pączewie księdzem Gerardem Rzanieckim, który jest misjonarzem w Niemczech.
Podczas Mszy Świętej liturgię Słowa w dużej części przygotowała nasza młodzieżowa służba liturgiczna. Kazanie odpustowe wygłosił Ksiądz Infułat St. Grunt. Poruszył w nim problemy i rozterki współczesnego świata. Pochwalił pracę naszego księdza proboszcza Ireneusza Nowaka na rzecz naszej parafii, a przede wszystkim Jego wkład w odrestaurowanie naszej świątyni. Więcej szczegółów z kazania wkrótce.
Po Mszy Św. reprezentanci parafii podziękowali Księdzu Infułatowi za sprawowanie Najświętszej Ofiary, wygłoszone kazanie (czyli przygotowaną dla nas odpustową ucztę duchową) oraz za opieką nad doczesną częścią życia naszej parafialnej rodziny, szczególnie podczas realizacji wspomnianych inwestycji i remontów.
Na koniec odbyła się uroczysta procesja połączona z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Nie zawiodły panie z KGW w Pączewie, które stawiły się w strojach ludowych oraz dziewczynki prószące kwiatki i niosące poduszkę, które wsparł elegancki chłopczyk.

Z powodu chwilowych kłopotów z aparatem fotograficznym
niestety nie uwieczniono początku Mszy Św. (liturgii Słowa).

11 lipca 2011

Kliknij i obejrzyj 2 zdjęcia
W święto św. Benedykta, patrona Europy na krótką wizytę do naszej parafii zawitał emerytowany ksiądz proboszcz Henryk Martin. Razem z naszym obecnym proboszczem - ks. Ireneuszem Nowakiem i ks. rezydentem Franciszkiem Kamrowskim sprawował najświętszą ofiarę. Ksiądz Martin zawitał do nas po drodze na rekolekcje kapłańskie w Pelplinie. W tym roku zaplanowano je w takim terminie, który obejmuje akurat dzień urodzin księdza. Z tej okazji nasz proboszcz ks. Nowak złożył ks. Martinowi życzenia. Ten z kolei podziękował za te słowa, życzenia zamieszczone m.in. w "Tygodniku Parafialnym" oraz za modlitwę. Ks. Martin sprawował mszę św. w intencji zmarłego proboszcza - poprzednika - ks. Jana Rzepusa oraz jego rodziców.

Z okazji 70-tej rocznicy urodzin życzymy
emerytowanemu ks. proboszczowi Henrykowi Martinowi
jak najwięcej słonecznych dni, uśmiechu, optymizmu,
wielu sił, zdrowia, poczucia wsparcia od wszystkich, z którymi Ksiądz spotka się jeszcze na swoich ścieżkach kapłaństwa.
Spełnienia marzeń!

Parafianie z Pączewa i Wolentala


10 lipca 2011 - Turniej Piłki Nożnej o Puchar Księdza Proboszcza Parafii Zwiastowania NMP w Pączewie

Kliknij i obajrzyj:
2 drużyny żeńskie i 5 męskich
Kategoria kobiet:
I miejsce: juniorki "młodsze" z OSP Pączewo
II miejsce: juniorki "starsze" z OSP Pączewo

Kategoria mężczyzn:
I miejsce: drużyna z Wielkiego Bukowca (kapitan: Sławomir Kowalewski)
II miejsce: OSP Pączewo
III miejsce: ministranci z parafii Pączewo
IV miejsce: juniorzy OSP Pączewo
V miejsce: OSP Wolental

Kliknij i obejrzyj:
117 zdjęć z meczu
W II Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Księdza Proboszcza Parafii p.w. Zwiastowania NMP w Pączewie wzięły udział 2 drużyny żeńskie i 5 męskich. Jak widać turniej z roku na rok przybiera na sile. Tym razem było nam miło, że wśród drużyn jedna była spoza parafii.
Organizacyjnie nad przebiegiem turnieju czuwał ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak oraz wiceprezes Gminnego Klubu Sportowego Szpak Jan Komorowski. Sędziował Marek Wirkus.
Zawodnicy dzielnie walczyli. Przez szkolne boisko przewinęło się bardzo wielu parafian-kibiców. Gdyby przyjrzeć się baczniej, to w grze było kilka piłek, a zacięta walka w różnych kategoriach wiekowych toczyła się również poza głównym polem. Ciepła i przyjemna, aczkolwiek lekko kapryśna, aura sprawiła, że atmosfera na boisku miała charakter pikniku rodzinnego.
Dzień wcześniej odbył się festyn w Pączewie. Pierwszą część stanowiły pokazy motocrossowe, drugą zabawa z konkursami i potańcówką.

04 lipca 2011 - zjazd kursowy rocznika 1959

2011 rok - 52 lata kapłaństwa
Kliknij i obejrzyj 17 zdjęć
Dzisiaj w naszym kościele kolejne wielkie wydarzenie - spotkanie rocznika kursowego 1959. Właśnie w tym roku z rąk księdza biskupa Kazimierz Józefa Kowalskiego święcenia kapłańskie otrzymał gospodarz tegoż spotkania - rezydujący w Pączewie ksiądz kanonik dr Franciszek Kamrowski. Na zjazd przyjechało 7 dostojnych gości. Wszyscy modlili się za dusze 12 kolegów, którzy odeszli już do Domu Ojca - między innymi naszego proboszcza ks. Franciszka Stachowiaka. Zanosili też prośby o zdrowie i siły dla 7 kolegów, którym zdrowie nie pozwoliło dotrzeć do Pączewa.
Kazanie wygłosił ksiądz Stefan Graś, który przez wiele lat był misjonarzem w Zambii. Wzruszająco wspomniał moment święceń. Upłynęły 52 lata od kiedy księża rocznika 1959 stali się prezbiterami Jezusa Chrystusa. Aby wytrwać w gorliwości każdy z nas, także i kapłan, musi być człowiekiem modlitwy. Na zakończenie, jako dziękczynienie dla Matki Najświętszej za kapłaństwo swoje i grupy kolegów z kursu, misjonarz ksiądz Stefan pięknie zaśpiewał pieśń w jednym z narzeczy afrykańskich.
Przemawiający na zakończenie ks. prałat pułkownik Bolesław Lichnerowicz - kapelan 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego - wspomniał, iż będąc wikariuszem w Smętowie jeździł przez Pączewo do Starogardu motorem. Wielką frajdę sprawiała mu wtedy jazda po pączewskich zakrętach z odpowiednio dużą szybkością. Ksiądz prałat podkreślił sens spotkań rocznikowych kursów. We wspólnocie człowiek odnajduje siebie i radość. Wielu z obecnych w kościele nie ma już ani rodziców, ani rodzeństwa i takie wspólne spotkanie jest bardzo potrzebne.

Księża podziękowali obecnemu proboszczowi, księdzu Nowakowi za przychylność oraz zaproszenie parafian, którzy tego dnia szacownych gości otoczyli szczególną modlitwą.
Zaraz po mszy św. księża udali się na cmentarz parafialny, aby pomodlić się przy grobie ks. Stachowiaka.

Spotkanie kursowe rocznika na początku lat 70-tych XX wieku

Uroczystość zjazdu kursu stała się impulsem do wspomnień. Dzięki uprzejmości pani Kazimiery Bielińskiej publikujemy zdjęcie ze zbiorów pani Lucyny Makiły, które przedstawia zjazd tegoż samego kursu - 1959 - na początku lat 70-tych XX wieku. Na zdjęciu widoczny jest ś.p. ks. Franciszek Stachowiak.
Serdeczne dziękujemy!30 czerwca 2011 - zakończenie oktawy Bożego Ciała

Kliknij i obejrzyj 6 zdjęć
Zakończyliśmy oktawę Bożego Ciała. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił zielone wianuszki, które przyniesiono na mszę św. Na zakończenie uwieczniliśmy na wspólnej fotografii księdza proboszcza i osoby zaangażowane w procesję przed Najświętszym Sakramentem.


23 czerwca 2011 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej
Z dzisiejszej homilii wygłoszonej przez naszego księdza proboszcza Ireneusza Nowaka:

"Bliskość Boga i człowieka podkreślają:
- święta Bożego Narodzenia - wtedy Bóg zstępuje na Ziemię, aby przyjąć ludzkie ciało;
- Triduum Paschalne - kiedy człowiek jest tak blisko Boga, że swoimi rękami przybija Go do krzyża, a Bóg swoją mocą wskrzesza śmiertelne ludzkie ciało z grobu;
- Boże Ciało - kiedy świętujemy Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, białej hostii, która jest owocem pracy rąk ludzkich. Bóg postanawia, że ta biała hostia wyprodukowana przez człowieka staje się Ciałem Chrystusa. To podkreślenie wielkiej godności pracy ludzkiej i życia człowieka.
Od samego początku chrześcijaństwa Kościół jako wspólnota ludzi wierzących - składająca się z ludzi grzesznych, ale dążących do świętości - nazywany jest mistycznym Ciałem Chrystusa. My wszyscy wierzący w jednego Boga w Trójcy Świętej stanowimy mistyczne Ciało Chrystusa. Każdy z nas potrzebny jest Bogu do spełnienia konkretnego zadania w życiu. Bez kogokolwiek z nas, bez wyjątku, to mistyczne Ciało, Kościół Święty, traci.
Ciało Chrystusa stanowimy wtedy, gdy dążymy do świętości, czyli przystępujemy do sakramentu pojednania i karmimy się Ciałem Chrystusa. Niech dzisiejsze święto będzie zachętą, abyśmy jak najczęściej korzystali z sakramentów świętych, nie zapominali o oczyszczeniu się z grzechów, również w pierwsze piątki miesiąca, których praktyka zanika. Korzystajmy z darów, które Bóg nam zostawił - również odpuszczenia grzechów. Pamiętajmy o częstym przyjmowaniu Komunii Św. Spożywając Ciało Chrystusa tu na ziemi, szykujemy sobie miejsce w Niebie. Teolodzy nazywają Eucharystię chlebem aniołów - a Bóg nam ludziom zostawił go na ziemi. Niech żywa wiara w Najświętszą Eucharystię przeniknie nasze serca, niech stanie się codziennością. Karmiąc się ciałem Chrystusa nie ustawajmy w drodze do Nieba."

   
Kliknij i obejrzyj 62 zdjęcia


Okna naszych domów podczas wizytacji Najświętszego Sakramentu...
(20 zdjęć)

19 czerwca 2011

Z radością informujemy, że nasz Ksiądz Proboszcz jest już w domu i czuje się lepiej!

Ksiądz Proboszcz serdecznie dziękuje wszystkim parafianom, który okazali Mu dzisiaj troskę i wsparcie.

Nie ustawajmy w modlitwie o zdrowie Księdza!

13 czerwca 2011

Kliknij i obejrzyj 32 zdjęcia
Dzisiaj, w święto NMP Matko Kościoła, w naszym kościele wielkie święto!
Nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak oraz koledzy z Jego seminaryjnego rocznika obchodzili jubileusz XX-lecia święceń kapłańskich. Mszę Św. celebrowało 11 księży z kursu, większość z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, jeden z Bydgoskiej. Na początku Mszy św. ksiądz proboszcz przedstawił kolegów. W homilii serdeczne słowa do gości skierował bardziej doświadczony stażem ksiądz kanonik Franciszek Kamrowski. Ksiądz mówił o powołaniu, kapłaństwie. Zwrócił uwagę, że od nas, a przede wszystkim od kapłanów, powinno emanować dobro i miłość.
Na zakończenie mszy św. delegacje dzieci, młodzieży, służby liturgicznej ołtarza, nauczycieli, strażaków, parafian i radnych kościelnych złożyły księdzu i wszystkim jubilatom życzenia.

Zdjęcia: Sławomir Bochniak15 czerwca 2011 roku
nasz Ksiądz Proboszcz Ireneusz Nowak
obchodzi XX-ą rocznicę święceń kapłańskich.

Przez te XX lat nasz Ksiądz Proboszcz wiernie, rzetelnie, z oddaniem wypełniał słowa swoich przyrzeczeń głosząc Słowo Boże i opiekując się duszami chrześcijan z Polski i Kazachstanu.
Dziękujemy Panu Bogu, że poprowadził ścieżki Twojego życia przez naszą parafię.
Dziękujemy za trzy lata owocnej pracy. W tak krótkim czasie dokonał Ksiądz wielkich dzieł
- zarówno dla naszych dusz, jak i dla szeroko pojętej kultury naszego regionu.
Dziękujemy za opiekę duchową nad nami, za zaktywizowanie naszej społeczności do pracy dla dobra naszego Kościoła - róż różańcowych, młodzieży (organizacja turniejów piłki nożnej, służba liturgiczna), naszych lokalnych ugrupowań (KGW, OSP). Dziękujemy za wykonane remonty naszej świątyni, za renowację feretronów.

Modlimy się za Ciebie - w szczególności w te dni - do Pana Boga, Maryi - Jego Matki i Wszystkich Świętych! Niech błogosławią Twojemu codziennemu trudowi, niech zachowują Cię w zdrowiu i pełni sił na długie lata posługi.
Niech Twoja dusza będzie radosna i młoda jak teraz, kiedy jest Ksiądz XX-latkiem!

28 maja 2011
Młodzieżowa reprezentacja naszej parafii uczestniczyła w Diecezjalnym Zjeździe Służb Liturgicznych. Po Mszy Św. w katedrze wszyscy przeszli na stadion. Tu odbyły się Diecezjalne Mistrzostwa Służb Liturgicznych. Młodzież konkurowała w różnych dyscyplinach w trzech kategoriach: klas 1-3, 4-6 oraz gimnazjalnych. Dwaj nasi ministranci zdobyli brązowe medale: Adam Alfuth w skoku w dal oraz Łukasz Kosecki w biegu na 100m. Serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia: Ewa Alfuth

Zdjęcia dzięki uprzejmości
Księdza Proboszcza
Ireneusza Nowaka

Zdjęcia: Sylwia Stosik


15 maja 2011
Szczęść Boże
W imieniu o. Ludwika Fąsa SVD pragnę z wielką radością zawiadomić, iż po trzyletnim oczekiwaniu doczekaliśmy się zamknięcia kolejnego etapu w drodze na ołtarze 19 Werbistów Sług Bożych. Nastąpi to 24 maja 2011 roku o godz. 10.00, w bazylice katedralnej w Pelplinie. J. E. ks. bp Jan Bernard Szlaga podczas Eucharystii dokona uroczystego zamknięcia procesu beatyfikacyjnego - na szczeblu krajowym - 122 Sług Bożych męczenników z okresu II wojny światowej. W ten to proces włączonych jest 19 Sług Bożych ze Zgromadzenia Słowa Bożego w tym Sł. B. Jana Włocha [z Pączewa].
Planowana jest transmisja uroczystości za pośrednictwem TV Trwam.
Zapraszamy serdecznie do włączenia się w to wydarzenie.

Życiorys Sługi Bożego Jana Włocha

Z poważaniem - Luiza Kabelis

08 maja 2011 - uroczystość I Komunii Świętej
Dziś w naszej parafii święto - grupka 14 dzieci po raz pierwszy przyjęła Pana Jezusa w postaci Komunii Świętej. Sakramentu udzielił nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. Do liturgii Słowa włączono rodziców, którzy byli równie przejęcie, jak ich latorośle.
Ksiądz w homilii nawiązał do własnych doświadczeń z okresu pracy misjonarskiej na Wschodzie. Mówił o tym, jak to mimo 60 lat życia bez księdza, kościoła, mszy św., z zakazem zgromadzeń na modlitwy, zakazem posiadania obrazków świętych czy modlitewników ludzie z dalekiego Kazachstanu wytrwali w wierze. Opowiedział historię dzieci, równolatków naszych przyjmujących po raz po pierwszy Komunię Św., których za udział w potajemnym śpiewaniu kolęd na "pasterce" podczas apelu w szkole publicznie oszpecono obcinając pukle włosów. Mimo innych prób udowadniania najmłodszym, że Boga nie ma wiara przetrwała. Jedynym wytłumaczeniem na to jest działanie Jezusa Zmartwychwstałego.

Kliknij jedną z miniaturek i obejrzyj 26 zdjęć

04 maja 2011 - Św. Floriana
W dzień Św. Floriana na wspólnej modlitwie w kościele zebrali się podopieczni świętego z naszej parafii - strażacy z OSP w Pączewie i w Wolentalu. Zrobiono pamiątkową fotografię.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza.

01 maja 2011 - beatyfikacja Sługi Bożego Jana Pawła II

Kliknij miniaturkę
obejrzyj 10 zdjęć
Litania do Jana Pawła II
Kyrie, elejson. Chryste, elejson. Kyrie, elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami!
Synu, Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami!
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami!
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami!
Bogurodzico Dziewico, módl się za nami!
Pielgrzymie Dobrej Nowiny, módl się za nami,
Pielgrzymie niosący Prawdę,
Pielgrzymie dialogu,
Pasterzu intelektualistów, módl się za nami,
Pasterzu dziennikarzy,
Pasterzu podróżników,
Pasterzu artystów,
Pasterzu sportowców,
Pasterzu pracujących i bezrobotnych,
Pasterzu Polaków,
Pasterzu całego świata,
Przyjacielu dzieci, módl się za nami,
Wielki Przyjacielu młodzieży,
Wzorze oddania się Niepokalanej, módl się za nami,
Wzorze pracowitości,
Wzorze pokory,
Pociecho cierpiących i nieuleczalnie chorych, módl się za nami,
Pociecho niepełnosprawnych,
Pociecho porzuconych i osieroconych,
Pociecho umierających,
Kapłanie otwarty na człowieka, módl się za nami,
Kapłanie serdeczny, szczery i radosny,
Orędowniku Miłosierdzia Bożego, módl się za nami,
Orędowniku pokoju,
Orędowniku cywilizacji miłości,
Orędowniku sprawiedliwości społecznej,
Orędowniku nadziei, która przekracza śmierć,
Nauczycielu modlitwy, módl się za nami,
Nauczycielu patriotyzmu,
Nauczycielu ekumenizmu,
Obrońco życia od chwili poczęcia po naturalną śmierć, módl się za nami
Obrońco godności każdego człowieka
Olbrzymie wiary, nadziei i miłości, módl się za nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzech świata, przepuść nam Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami!
(Kardynał Joseph Ratzinger, 16.04.2005r)
23-24 kwietnia 2011 WIELKANOC

Wigilia Paschalna

(Obejrzyj 13 zdjęć)

Msza Św. Rezurekcyjna

(Obejrzyj 7 zdjęć)


Drodzy Siostry i Bracia,
Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!

Jeżeli Chrystus powstał z pośród martwych, to i my razem z Nim powstańmy do nowego życia.
Porzućmy to co grzeszne, co niszczyło w nas obraz Boży a "przyobleczmy się w nowego człowieka".

Radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego!
Alleluja, Jezus żyje!

- ks. Ireneusz Nowak


21-23 kwietnia TRIDUUM PASCHALNE

Wielki Czwartek
- ustanowienie sakramentu Eucharystii
i sakramentu kapłaństwa

(Obejrzyj 14 zdjęć)

Wielki Piątek
- liturgia Męki Pańskiej

(Obejrzyj 14 zdjęć)

Wielka Sobota
- święcenie pokarmów

(Obejrzyj 10 zdjęć)

W Wielki Czwartek na początku mszy świętej młodzież powitała naszego kapłana - księdza proboszcza Ireneusza Nowaka dobrymi życzeniami oraz bukietem róż.
W krótkiej, treściwej homilii ksiądz proboszcz przybliżył nam oba sakramenty. Słusznie odniósł się do sytuacji w mediach, które kreują wizerunek kapłana zależnie od swoich potrzeb, często wymagając aby ten jednocześnie występował w mediach, pisał wiersze, komentował politykę, budował, inicjował akcje... Natomiast kapłan to osoba powołana do sprawowania Eucharystii i głoszenia Słowa Bożego. Sprawowanie jednej Eucharystii jest po wielokroć więcej warte, aniżeli wszelkie wyżej wymienione akcje razem wzięte.
W sprawowaniu dzisiejszej Mszy św. aktywnie uczestniczyła liczna grupa służby liturgicznej.

22 kwietnia 2011 - życzenia z poczty elektronicznej
Wielu łask i błogosławieństwa od Zmartwychwstałego!!!
Ślicznych Świąt....

17 kwietnia 2011
W Niedzielę Palmową przed kościołem uczennice z Koła Misyjnego rozprowadzały palmy oraz świąteczne ozdoby. Całkowity dochód z dobrowolnych datków przeznaczony jest na pomoc Misjom Św. Mimo iż spora część parafian korzysta z oferty, to jest też grono, które palmy robi własnoręcznie. Np. pani Maciejewska do swojego bukietu włożyła liście prawdziwej palmy, którą wyhodowała w domu.
Podczas mszy św. opis Męki Pańskiej był tradycyjnie czytany z podziałem na role.
W tę niedzielę mieliśmy ostatnią w tym roku okazje do udziału w nabożeństwie Gorzkich Żali połączonym z kazaniem pasyjnym księdza proboszcza Ireneusza Nowaka. Ksiądz starannie przygotował owe kazania. Gdyby tak malutcy i wielcy tego świata posłuchali zawartych w kazaniach danych, analiz i wyciągnęli odpowiednie wnioski, to na ziemi nie byłoby tylu krzywd i nieprawości.
10 kwietnia 2011
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak z dumą poinformował nas, że w Diecezjalnym Turnieju Lektorów nasz parafianin, uczeń 2 klasy Collegium Marianum - Jakub Litwiński zajął zaszczytne drugie miejsce.
Gratulujemy!
7 kwietnia 2011
W wyniku działania silnego wiatru runął najwyższy ze świerków przy kościele.
3 kwietnia 2011
Napisał do nas pan Michael Bulitta. W swoim liście poinformował, że na naszej stronie błędnie podano imię księdza, który pracował w naszej parafii podczas okupacji hitlerowskiej (zachęcam do zapoznania się z zasługami Księdza - link "Proboszczowie"). Ksiądz nie nazywał się jak napisano na stronie Jerzy, ale Franz Bulitta. Był kuzynem dziadka pana Michaela. Błąd został poprawiony.

Za tydzień w niedzielę zbiórka do puszek na kwiaty do Grobu Pańskiego.

24 marca 2011
Dzień 24 marca to nasze święto parafialne - odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. W tym roku obchody były szczególnie uroczyste, albowiem przybył na nie Ksiądz Biskup Diecezjalny Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga.
Prócz sprawowania Mszy św. odpustowej Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia dachu na kościele.

Po kliknięciu miniaturki można obejrzeć galerię zdjęć, których autorem jest Karol Kuczyc.

11-12 marca 2011
   Jesteśmy za półmetkiem rekolekcji. Ksiądz Zbigniew Kotliński w sowich naukach zawarł analizę losu duszy ludzkiej po śmierci. W pamięci utkwiła szczególnie myśl, że to nie Pan Bóg stworzył piekło, ale ludzie, którzy nie chcą kochać. Środa Popielcowa oraz rekolekcje wielkopostne to znakomita okazja i znakomita pora aby nawrócić się.
   Dziś było o istocie modlitwy. Witać dzień modlitwą, kładąc się na spoczynek nie zapomnieć o pacierzu, dziękować Panu Bogu za każdy dzień powszedni, za każdą drobnostkę. Ojciec Zbigniew zapewnił, że kto dziękuje, nie musi prosić... W dzisiejszą naukę zostało wplecionych wiele przykładów z życia Sługi Bożego Jana Pawła II Wielkiego - choćby obraz modlącego się w środku nocy ojca papieża, obraz Ojca św. leżącego krzyżem i modlącego się w magazynku na książki o pokój na Ziemi (podczas wizyty misji wojskowej w Iranie) i inne.
   Przy okazji Ojciec Alabare z zadumą powiedział, że z Jego rocznika zostało jedynie 4 misjonarzy, a z nich jedynie Ksiądz Kotliński może jeszcze chodzić. Wtedy nasz ks. proboszcz Ireneusz Nowak powiedział, że nie tylko chodzić, ale i latać, bo dopiero co przyleciał z misji w Rosji, a wkrótce poleci do Kazachstanu. Pozostaje gratulować zdrowia i życzyć Księdzu Kotlińskiemu jeszcze dużo sił, które jak widać Ojciec pożytkuje ku chwale Chrystusa.

W sobotę od 9:30 w naszej parafii miała miejsce spowiedź wielkanocna.
Tego dnia było też oficjalne zakończenie rekolekcji, choć Ojciec Zbigniew będzie z nami jeszcze jutro - wygłosi również kazanie pasyjne podczas nabożeństwa Gorzkich Żali.
Dzisiejsza nauka Księdza Kotlińskiego dotyczyła zawierzenia Matce Bożej - Maryi. Ksiądz w sposób bardzo logiczny, opierając się także na osobie Jana Pawła II Wielkiego, wykazał, że zostaliśmy oddani w Jej opiekę i przez Maryję wiedzie droga do zbawienia. Sugestywne przykłady uzmysłowiły sens i konieczność zawierzenia Matce Bożej. Bardzo wzruszający była opowieść o rodziny z Zamościa, która w czasie wojny została b;adym świtem zmuszona przez hitlerowców do opuszczenia swojego domu w pół godziny. Ojciec z dzieckiem na ręku i walizką w drugiej ręce już w obecności oprawcy spostrzegł figurkę Matki Boskiej. Hitlerowiec kazał wybierać - walizka albo figurka. I tak z synkiem i figurką, bez kromki chleba i bez odzieży na zmianę opuszczali dom - do którego po wojnie cudownie ocaleni wrócili w komplecie. Ksiądz Kotliński słusznie zauważył, że rodzina to ofiara. Kiedy zaczyna się wzajmne wyliczenie zasług to już jest koniec rodziny. Dzisiejsza nauka szczerze łapała za serce. Ojcu Zbigniewowi Kotlińskiemu szczere Bóg zapłać za tych kilka dni i za szerzenie właściwych postaw, o których bywa że ludzie, szczególnie młodzi - dla których są one niepopularne, zapominają.
Na zakończenie Ojciec Alabare udzielił nam odpustu zupełnego.

    9 marca 2011
Od niedzieli przygotowujemy się do Wielkiego Postu. Przez trzy dni odbywały sie w naszym kościele godzinne adoracje Najświętszego Sakramentu.
Dziś, w Środę Popielcową, czas na ćwiczenia duchowe, czyli rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je Ojciec Alabare - ks. Zbigniew Kotliński - przyjaciel naszej parafii, który dopiero co wrócił z misji świętych w Rosji.
Ksiądz był u nas ostatnio w okresie Bożego Narodzenia - po powrocie z Boliwii. Podczas pasterki krótko, acz barwnie opowiedział o misji w tym kraju. Dziś możemy zobaczyć na własne oczy to, o czym Ksiądz opowiadał. Klikając którąkolwiek miniaturkę obejrzymy galerię 36 zdjęć z ostatniego pobytu Ojca Alabare w Ameryce Południowej.22 lutego 2011
Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza mamy zaktualizowane linki: Pożegnaliśmy, Przywitaliśmy, Ślubowali.

9 stycznia 2011

Kliknij i obejrzyj 17 zdjęć
W Święto Chrztu Pańskiego podczas sumy nasz kościół "pękał w szwach". Na Mszę św. przyszło więcej niż zwykle dzieci. Przyczyną było zapowiedziane wcześniej widowisko o Bożym Narodzeniu, czyli jasełka, w wykonaniu grupy młodzieży z okolic Smętowa i Lalków. Scenariusz półgodzinnego spektaklu obejmował tradycyjne teksty kolęd i pastorałek, historię od Zwiastowania po przybycie Mędrców ze Wschodu oraz fragmenty o zabarwieniu filozoficznym. Powstał z wcześniejszych scenariuszy jasełek, które przygotowywała, podobnie jak te, pani Regina Kotłowska. Zebrała wokół siebie młodzież - od takiej z podstawówki, po licealną. Grupa przygotowywała się tylko w soboty. Efekt prac ujrzeliśmy... Dziewczęta grające na gitarach, śpiewające anielskimi głosami (również wzruszającą "Kolędę dla nieobecnych"), młodzież wczuwającą się w role i rzeczywiście grającą (nie "odklepująca" tekst), przemyślana scenografia (dekoracje, kostiumy, rekwizyty). Zobaczyliśmy co może zrobić z grupą utalentowanej młodzieży osoba z pasją, która poświęca swój czas i energię bliźnim. Piękny spektakl, wspaniała młodzież, rewelacyjna pani Kotłowska i zadowoleni widzowie wraz z Księdzem Proboszczem Ireneuszem Nowakiem... Dziękujemy.

***

Dzisiaj również wielka ogólnopolska akcja dobroczynna - XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Także i w naszej parafii wolontariusze (kilku z nich na zdjęciu po prawej) zbierali datki przeznaczone na sprzęt do leczenia dzieci z chorobami nerek i układu moczowego.


6 stycznia 2011 - Święto Objawienia Pańskiego - Trzech Króli

Kliknij i obejrzyj 3 zdjęcia
Dziś, po raz pierwszy od 1960 roku, Święto Objawienia Pańskiego jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Od Wigilii do Trzech Króli nasze domy odwiedzają kolędnicy. Tak też jest i w naszej parafii. Dzisiaj, właśnie w Trzech Króli trzydniowe kolędowanie po swojej rodzinnej wsi zakończyli młodzi kolędnicy z Wolentala. Grupka została przygotowana przez pania Lucynę Czechowską, którą wspierał wójt naszej gminy, a prywatnie mąż pani Lucyny - Sławomir Czechowski.


stat4u