28 grudnia 2008 - ŚWIĘTEJ RODZINY
Kolędnicy Dzisiaj w święto Świętej Rodziny na ostatniej mszy świętej ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak pobłogosłowił wszystkie dzieci i ich rodziców. Dzieci dostały po czekoladzie. Z kolei wczoraj, w Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty święcone było wino, które na mszę przynieśli parafianie. Święcenie wina odbywa się na pamiątkę zdarzenia. Mianowicie podczas pobytu św. Jana Apostoła w Rzymie Domicjan usiłował otruć św. Jana. Kielich pękł i wino się rozlało w chwili, gdy Apostoł nad nim uczynił znak krzyża świętego.
Od dzisiaj, jeszcze przez kolejne dwa dni nasze domy w Pączewie odwiedzać będzie z szopką, kolędą i wierszykami grupka młodzieży z koła misyjnego wraz z katechetka panią Ireną Trochowską lub pania Andżeliką Bielińską. Zbierane datki przeznaczone są na potrzeby misji w Kazachstanie, dokładnie dla parafii, w których do niedawna pełnił posługę nasz ksiądz proboszcz.
Błogosławieństwo dzieci
Fot. Anna Narloch



Biały opłatek...
Niewielka okruszyna chleba, a tak wiele treści mająca w sobie.
Tam jest człowieczy trud, cierpienie, może nawet krzywda.
Tam też jest radość życia i dzielenie się miłością.
W chlebie jest całe życie ludzkie.
Kiedyś Bóg stał się człowiekiem i ofiarował samego Siebie...
Dziękujmy Bogu za Jego miłość!

Radosnych i pełnych pokoju Świąt Bożego Narodzenia
i obfitości Bożych łask w Nowym Roku!
Dzielmy się miłością !

Ks. Ireneusz Nowak - proboszcz parafii



25 grudnia 2008 - BOŻE NARODZENIE (pasterka)
Homilię Pasterki nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak rozpoczął od fragmentu "Inwokacji" Kornela Makuszyńskiego:

Chcę serce moje jako bochen chleba
Pokrajać dla tych, których głód uśmierca,
Ty zasię spraw to, o Panienko z nieba,
Aby dla wszystkich mi starczyło serca.

Wokół tych słów oraz treści zawartej w życzeniach od księdza proboszcza umieszczonych na naszej stronie koncentrowała się dalsza część kazania.
Na koniec ksiądz przyznał, że jest wzruszony rzeszą przybyłych i tym, że znowu może być na Boże Narodzenie w kraju. Wspomniał, że w zeszłym roku w jednej z kazachskich parafii w mszach bożonarodzeniowych uczestniczyły tylko dwie osoby, w innej kilkunastu. Modliliśmy się za misjonarzy, którzy często właśnie prawie samotnie spędzają te radosne święta.
Ksiądz na koniec jeszcze raz życzył, aby nie zabrakło chleba i serca do dzielenia.

Trzeba koniecznie wpsomnieć o wystroju kościoła: pięny, tradycyjny, skromny, ale dopracowany w każdym szczególe. Na ołtarzu nowe świeczki, na mównicy okazjonalny bieżnik, przy ołtarzu Przemienienia Pańskiego choinka (cieszymy się z niej bardzo), a nawet w konfensonale dostrzegliśmy element dekoracji - poduszeczkę z Mikołajem i dziećmi :)

Pasterka Pasterka Pasterka Pasterka Pasterka Pasterka

Przy okazji zapraszam do przeczytania artykułu "Gloria, gloria in excelsis Deo",
który ukazał się w bożonarodzeniowym numerze "Gazety Kociewskiej"
(http://kociewiak.pl/gminy/skorcz_gmina/index.php?option=com_content&task=view&id=239&Itemid=33)
.


Dobrych Świąt Bożego Narodzenia Gościom naszej strony internetowej!



23 grudnia 2008

Zapraszamy na przedświąteczną, a może świąteczną, ucztędla ducha - chwilę poezji pełnej wiary i uczuć

Kliknij tutaj i przeczytaj

"Wiersze konfesyjne" Jana Majewskiego


Jego syn, Tadeusz Majewski, powiedział: "Mój ojciec WIE, że Bóg istnieje, on ma z NIM bardzo dobry kontakt".
Zapraszamy



21 grudnia 2008 - ostatnia niedziela adwentu
W ostatnią niedzielę adwentu ks. proboszcz Ireneusz Nowak opowiedział historię ze swojego pobytu na misji w Kazachstanie.
Parafia księdza była wielkości województwa pomorskiego, zamieszkiwało ją ludność głównie muzułmańska. Boże Narodzenie nie było dniem wolnym od pracy. Ksiądz Ireneusz chcąc pomóc w przeżywaniu świąt w siedmiu wsiach, gdzie mieszkało wielu katolików, poprosił stosowne władze o dzień wolnego w szkołach. Władze, które początkowo wyraziły zgodę, na dzień przed Wigilią wycofały się z obietnicy. Wigilia miała być normalnym dniem roboczym. Rozżalony ksiądz Nowak powiedział wtedy, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, jeżeli tylko On będzie chciał, to sprawi cud i dzieci będą miały Boże Narodzenie wolne. W nocy rozszalał się buran - straszliwa burza śnieżna, jaka w Polsce nie bywa. Jest zadymka, zawieja, mróz taki, że idąc przez podwórko można zamarznąć. Następnego dnia okazało się, we wszystkich siedmiu szkołach, które miały mieć wolne popękały szyby w oknach, kaloryfery i dzieci zamiast jednego, czy dwóch dni wolnych miały wolne całe dwa tygodnie, bo w szkołach nie można było prowadzić lekcji. Od tej pory miejscowe władze inaczej współpracowały z naszym księdzem Ireneuszem. Nawet prosiły naszego proboszcza o błogosławienie pól na czas zasiewów.
Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych!

08 grudnia 2008 - Niepokalane Poczęcie Maryi Panny
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak na dzisiejszych roratach w kontekscie święta Niepokalanego Poczęcia NMP zaakcentował fakt, iż Archanioł Boży Gabriel w czasie zwiastowania NMP zastał Ją czytając psałterz. Ksiądz spytał, kto z dzieci szkolnych i dorosłych ma przy sobie książeczkę do nabożeństwa - skarbnicę modlitw i pieśni... Oj niewielu... A dzisiaj był dzień poświęcenia książeczek pierwszokomunijnych. Wszyscy drugoklasiści otrzymali od księdza nowiutkie książeczki. Ksiądz z uśmiechem "srogo" ostrzegł, że oj!!! niech no ktoś teraz spróbuje przyjść do kościoła bez książeczki!!! :)
Dzisiaj zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie roratnie. Mimo, że dzieci było dość dużo, to serduszek w kipce niewiele... a dzieci na pewno robią dobre uczynki!!!
Na uwagę zasługuje adwentowy wystrój kościoła: po prawej stronie ołtarza wianek adwentowy, na mównicy okazjonalny obrus, a na klęczniku po boku widać figurkę małego Jezuska w koszyku z siankiem - to ta przechodnia figurka, którą otrzymują dzieci.
Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe


06 grudnia 2008 - Świętego Mikołaja, spotkanie opłatkowe i Dzień Seniora w Pączewie
Takiego dnia dawno już w parafii nie było. I nie było tylu niespodzianek. Po pierwsze na roratach ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak na pamiątkę św. Mikołaja obdarował wszystkie przybyłe dzieci słodyczami. Uwaga dzieci! :) Kto nie będzie chodził na roraty będzie podczas kolędy odpytany przez księdza z katechizmu!!! :)
Wcześniej w świetlicy szkolnej swój dzien połączony z dorocznym spotkaniem opłatkowym świętowali pączewscy seniorzy.
Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy od lat dzielili się opłatkiem, a w tym roku odeszli do Pana - ks. Jana Rzepusa i pani Agnieszki Czaja. Modlitwę poprowadził ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. Ksiądz określił spotkanie jako przedsmak Wigilii świąt Bożego Narodzenia. Mówił: "Czas adwentu jest czasem spotkań w naszych małych ojczyznach, wioskach, wspólnotach. Jesteśmy dla siebie osobami bliskimi. To dzisiejsze spotkanie niech jest spotkaniem miłości wzajemnej i życzliwości. Niech dobro, którym dzisiaj zostaniemy ubogaceni zagości przy stołach, w rodzinach w Wigilię. Życzę Bożej łaski i wytrwałości w codziennym trudzie i dobrego przeżycia okresu adwentu, radosnych świąt Bożego Narodzenia." W modlitwie przy błogosławieństwie darów padły słowa: "Naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi, którzy tego nie mają."
Tradycyjnie obecny był wójt gminy Skórcz Erwin Makiła, który życzył wszystkiego najlepszego, przede wszystkim zdrowia - bo ono jest najważniejsze, żeby nie zabrakło na stole skromnej strawy, pod choinką prezentów.
Atrakcji było co niemiara: świątecznie przystrojone stołyz smacznymi, domowymi wypiekiami i daniami przygotowane przez panie z KGW; wesołego aniołki z papieru - prezent dla każdego przybyłego własnoręcznie wykonany przez drugoklasistów; zaaplikowana przez te dzieci śmiechoterapia - 10 rad jak żyć długo w zdrowiu oraz z werwą odśpiewane "Sto lat"; wierszyki od starszej młodzieży; kwartet dziewcząt-Mikołajek zprowadzący biesiadę przy akompaniamencie muzycznym; Mikołaje wypełnione siankiem i słodką bombką, która nie wybucha własnoręcznie wykonane przez uczniów i pracowników ZSP w Pączewie, i jeszcze dwóch najprawdziwszych Mikołajów!!! Jeden z nich miał laskę - taką z XXI wieku! Z dzwoneczkiem - takim od roweru oraz z dołączonym rozweselającym Eliksirem Młodości. Mikołajowie po upewnieniu się, ż e wszystkie babcie, dziadkowie i dzieci przez cały rok byli grzeczni, zabrali się za rozdawanie słodkich prezentów. Aż miło było popatrzeć na te roześmiane twarze. W dużej mierze to zasługa pani Reni Kuczyc, która tradycyjnie zadbała o część kulturalno-rozrywkową. W tym roku pani Renia do współpracy zaangażowała najmłodszych. Z drżącym sercem poszła do szkoły. Sama podrzuciła gotowe pomysły, które dzięki współpracy głownie wychowawczyni drugiej klasy - Doroty Czerwińskiej - zostały zrealizowane. Dzieci wypadły świetnie, babcie i dziadkowie byli bardzo zadowoleni. I tak powinno być. Bo młodzieży od najmłodszych lat powinno wpajać się szacunek do jesieni życia.
Dla pani Reni, która wiele serca i energii wkłada we wszystkie swoje prace i która przygotowała cały scenariusz spotkania oraz je poprowadziła oraz dla wszystkich Pań z KGW w Pączewie - wielkie brawa i podziękowania od wszystkich uczestników.

W środę w "Gazecie Kociewskiej" ukaże się artykuł o tej imprezie.
Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe Dzień Seniora i spotkanie opłatkowe


30 listopada 2008 - I Niedziela Adwentu

Oto Pan Bóg przyjdzie
Z rzeszą Świętych k'nam przybędzie,
Światłość wielka w dzień ów będzie.
Alleluja!

Podczas dzisiejszej homilii ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak prosił, aby dzieci licznie przybywały na msze święte roratnie. Mają tradycyjnie przychodzić z lampionami. Oprócz tego Ksiądz zainicjował akcję ewangelizacyjną. Dzieci mają na codzienne roraty przygotowywać własnoręcznie zrobione serduszka o wysokości około 5cm i wpisywać do ich wnętrza dobry uczynek, który danego dnia uczyniły. Rodzice poproszeni zostali o dopilnowanie, aby wpis był uczciwy. Serduszka będą zbierane do koszyka. Na końcu mszy będzie losowane jedno serduszko. Dziecko, które je wykonało dostanie przechodnią figurkę Pana Jezusa i będzie miało za zadanie zorganizować w domu wspólną rodzinną modlitwę. Piękny to cel ewangelizacyjny i wychowawczy...

W każdy piątek zbierane będą datki na misje - dzieci mają uczyć się ofiarności. Mają w ciągu tygodnia zaoszczędzić np. na czipsach, i te kilka groszy oddać potrzebującym. Rodzice poproszeni zostali o niedawanie specjalnie na ten cel pieniędzy - dzieci same mają je wygospodarować. W naszej parafii w najbliższym czasie działać będzie dziecięce Koło Misyjne.

W zakrystii można nabywać świece Caritasu.

23 listopada 2008 - uroczystość Chrystusa Króla Króla Wszechświata
Zakończenie roku liturgicznego (kościelnego) w naszym kościele uświetniła schola Emmanuel z parafii Lalkowy. Dziewczęta wystąpiły u nas po drugi. Ostatni raz były okoła 2 lata temu.


16 listopada 2008
Podczas niedzielnych mszy świętych nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak uregulował sprawy związane ze służbą ministrancką. Padła prośba o niedawanie prywatnie do ręki ministrantom pieniędzy za udział w mszach ślubnych, pogrzebowych, czy kiedykolwiek. Pieniądze psują młodego człowieka (święta prawda ;) ) Ksiądz mówił, że służba ministrancka ma być wyrazem oddania i miłości do Pana Boga, a nie źródłem jakichś drobnych dochodów. Za to zostanie założony specjalny fundusz ministrancki i wszelkie datki od parafian, jakie będą wręczane dla ministrantów będą zasilały wspólne konto, z którego po uzbieraniu większej kwoty fundowane będą wycieczki, biwaki, stroje sportowe (bo może powstanie drużyna piłkarska) itp. To też w zasadzie powrót do tradycji, bo starsi pamiętają, że podobnie było za ks. Stachowiaka.
Już wyznaczono dyżury ministranckie. Parafianie przyjęli decyzje Księdza z zadowoleniem :)
Dziewczętom ksiądz obiecał, że i o nich pomyśli, może powstania jakaś schola...
W zakrystii można kupować za wolne datki poświęcony opłatek bożonarodzeniowy.

01-02 listopada 2008 -uroczystość Wszystkich Świętych oraz wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych
Uroczystość Wszystkich Świętych
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych


31 października 2008 - zakończenie nabożeństw różańcowych
Katechetka Anna Schroeder napisała:
"Dzis zakończenie Różanca św. i... miła niespodzianka: z tej okazji odwiedził dzieci w Wolentalu ks. Proboszcz Ireneusz Nowak. Przywiózł dzieciom czekolady, pomodlił się z nami za nieobecnych na różańcu i, w kontekście Uroczystości Wszystkich Świętych, za zmarłych. Na zakończenie pobłogosławił wszystkim obecnym. Po wspólnej modlitwie dzieci dzieci otrzymały obrazki z Matką Bożą i tajemnicami różańca, cukierki i czekoladę na osłodzenie smutku, że to już koniec - aż żal się rozstać! Pełni nadziei i obietnic, że spotkamy się za rok powędrowaliśmy do domów."
Różaniec w Wolentalu Różaniec w Wolentalu Różaniec w Wolentalu Różaniec w Wolentalu Różaniec w Wolentalu Różaniec w Wolentalu


29 października 2008 - Prasa!!!
W "Gazecie Kociewskiej" można przeczytać dwa artykuły o tematyce parafialnej: "Historia zapisana na pączewskich cmentarzach", "Ingres nowego proboszcza w parafii Pączewo"; oraz impresję "O Aniołach..." - autorstwa Barbary D.-B., zdjęcia Sławomir Bochniak.
Ponadto w internecie można znaleźć artykuły z "Gazety Kociewskiej":
- "Historia zapisana na pączewskich cmentarzach" na Kociewiaku
- "Historia zapisana na pączewskich cmentarzach" na Portalu Pomorza
- "Ks. Ireneusz Nowak. Z Kazachstanu do parafii Pączewo - cz. 1" na Kociewiaku
- "Pierwsze decyzje księdza: powrót do tradycji" na Portalu Pomorza
- "Pączewski Dzień Drzewa 2008" na Kociewiaku
- "Pączewski Dzień Drzewa 2008" na Portalu Pomorza
Zapraszamy do lektury!

25 października 2008 - uroczystość liturgicznego wprowadzenia nowego proboszcza ks. Ireneusza Nowaka
Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres Ingres

25 października, już po raz drugi w tym roku w parafii Pączewo gościł ks. bp Jan Bernard Szlaga. Pierwszą okazją była uroczystość pogrzebu długoletniego proboszcza parafii ks. Jana Rzepusa. Tym razem ks. biskup przewodniczył liturgicznemu wprowadzeniu ks. Ireneusza Nowaka w urząd proboszcza parafii p.w. Zwiastowania NMP w Pączewie.

Nowy duszpasterz parafii swoją mowę wstępną oparł na zawołaniu: "Służyć nie będąc obsługiwanym", które charakteryzuje postawę Maryi, gdy zwiastowano jej Boże plany. Jak przyznał ks. Nowak Najświętsza Maria Panna zajmuje szczególne miejsce w tajemnicy jego powołania , dlatego chciałby on wraz z parafianami temu zawołaniu sprostać.

Ks. bp Jan Szlaga mówił: "Niech dzień dzisiejszy przejdzie do historii jako ten dzień, w którym ksiądz proboszcz Nowak zaczyna pisać nowy rozdział historii parafii Pączewo. (...) Niech dzisiejsza modlitwa parafian będzie duchowym wsparciem dla księdza, aby nie czuł się samotny." Ksiądz dziekan dr Eugeniusz Stencel odczytał dokument nominacyjny mianujący ks. Ireneusza Nowaka proboszczem parafii Pączewo. Ten zaś wyznał prawdy wiary, zobowiązania i przyrzeczenia. Odśpiewano Veni Creator, Te Deum. Ksiądz biskup Jan B. Szlaga wprowadził ks. Nowaka w obowiązkowi proboszcza parafii Pączewo i nadał władzę jaka prawo kościelne daje proboszczowi. Na znak przyjęcia obowiązków proboszczowskich nałożył nowemu proboszcza stułę i wręczył klucz.

Podczas całej uroczystości wielokrotnie wspominano poprzedniego proboszcza parafii Pączewo - ks. Henryka Martina, który będąc już emerytem pełnił tą funkcję blisko rok. W serdecznych słowach mówił o nim ksiądz biskup. Wyraził słowa podziwu i wdzięczności, ponieważ ks. Martin objął parafię w niełatwym momencie, a w krótkim czasie wniósł do tutejszego kościoła wiele pomysłów. Rada Parafialna mówiła o tym, że żal było z nim się rozstawać, natomiast parafianie - że zapamiętali go, jako "kapłana dzięki któremu przez blisko rok byli uczestnikami wielkiej odnowy duchowej, który swoją gorliwą modlitwą, skromnością i ciepłym stosunkiem do parafian dał piękne świadectwo życia prawdziwie chrześcijańskiego". Ksiądz Martin, będący świeżo po operacji, nie mógł przybyć z daleka na uroczystość do Pączewa, ale łączył się z parafianami duchowo.

Materiały nadesłane przez katechetkę, P. Irenę Trochowską:

Program ingresu:

1. Procesja wejścia do kościoła
2. Powitanie księdza biskupa (młodzież, rada parafialna)
3. Po liturgicznym pozdrowieniu wiernych - powitanie Ks. Bp przez proboszcza i wprowadzenie w liturgię
4. Liturgia Słowa: czytanie lektor, psalm - organista, ewangelia - ks. wice dziekan, homilia Ks. Bp
5. Obrzęd wprowadzenia wg rytuału: mianowanie odczytuje ks. dziekan, przysięgę składa ks. proboszcz
6. Modlitwa powszechna - przedstawiciel parafii
7. Liturgia Eucharystyczna
8. Błogosławieństwo kończące liturgię Mszy Św: przedstawiciele wiernych -podziękowania dla ks. bp oraz życzenia dla nowego proboszcza, podziękowanie ks. proboszcza
9. Przejście procesyjne od ołtarza do bramy kościoła

Przemówienie Rady Parafialnej do Ks. Bp
EKSCELENCJO, NAJDOSTOJNIESZY NASZ ARCYPASTERZU
W imieniu Rady Parafialnej oraz całej wspólnoty Parafii Zwiastowania N.M. Panny w Pączewie mam zaszczyt powitać Księdza Biskupa. Dzieje się to już po raz drugi w tym roku.
Pierwszą okazją była smutna uroczystość pogrzebu naszego wieloletniego proboszcza Ks. Jana Rzepusa.
To właśnie w dzień pogrzebu Twoją decyzją został powołany do pracy duszpasterskiej w naszej Parafii Ksiądz Henryk Martin.
Mimo, że był tak krótko jakże wspaniale zapisał się w historii naszej wspólnoty.
Dzisiaj przybywasz Księże Biskupie aby dokonać kanonicznego wprowadzenia w urząd nowego proboszcza naszej Parafii.
Z całego serca dziękujemy Ci za skierowanie do posługi duszpasterskie w naszej wspólnocie Księdza Ireneusza Nowaka. Twoją decyzję Ekscelencjo przyjmujemy z radością.
Witając zarazem nowego duszpasterza pragniemy zapewnić Księdza Biskupa, że mianowany do naszej Parafii Ksiądz proboszcz będzie przez nas otoczony szacunkiem i zaufaniem.

Przemówienie młodziezy do ks. bp Ekscelencjo, Najdostojnieszy nasz Arcypasterzu!
Witamy Cię i nie mówimy do Ciebie gościu nasz, bo przecież jako Ojciec diecezji jesteś u siebie. My młodzież i dzieci parafii Pączewo cieszymy się z twojej obecności w tym szczególnym dniu, kiedy ustanawiasz nam, nowego duszpasterza. Pragniemy wyrazić Ci wdzięczność, Ekscelencjo, że dajesz nam pasterza, który będzie prowadził nas do Owczarni Pana.
Jan Paweł II w przemówieniu do młodzieży w Nowym Jorku w 1979 roku mówił takie słowa:
"Proszę was, abyście się przejęli waszą odpowiedzialnością za Kościół, odpowiedzialnością wynikającą z waszego katolickiego wychowania: abyście pomagali przez własne słowa, a przede wszystkim przez przykład życia w szerzeniu dobrej Nowiny."
Odpowiadając zatem na wezwanie Ojca Świętego chcemy Ci, Drogi Księże Biskupie wyrazić naszą wdzięczność, za to, że na drodze naszego dojrzewania do odpowiedzialności za Kościół stawiasz Duszpasterza, z którym będziemy mogli się modlić, słuchać Słowa Bożego, przyjmować Sakramenty i dążyć do Królestwa Niebieskiego.


22 października 2008 - nabożeństwa różańcowe
Nabożeństwo różańcowe W Pączewie młodzież spotyka się po codziennej mszy świętej w kościele. Młodzi pączewiacy dostojnie prowadzą kolejne dziesiątki. Nad wszystkim czuwa katechetka Irena Trochowska. Siła i zapał w głosie naszej młodzieży promieniują na licznie uczestniczących w różańcu parafian i przekładają się na wspólną gorliwą modlitwę. W środę, przy niesprzyjających warunkach pogodowych również stawiła się garstka dzieci i młodzieży - utrwaliliśmy ją na wspólnym pamiątkowym zdjęciu z księdzem proboszczem i panią katechetką.
W Wolentalu młodzi modlą się wspólnie w świetlicy wiejskiej. Katechetka Anna Schroeder mówi, że to cudowny rok! Na różaniec w Wolentalu przychodzi codziennie około 45 dzieci! A jak pięknie one odmawiają pacierze! Nawet te z zerówki!

w "Gazecie Kociewskiej" ukazały się artykuły autorstwa Barbary Dembek-Bochniak: "Pierwsze dycyzje księdza - powrót do tradycji" i "Paczewski Dzień Drzewa 2008"

21 października 2008 - Pączewo na www.kociewiak.pl
Ks. Ireneusz Nowak. Z Kazachstanu do parafii Pączewo - cz. 1

Pączewski Dzień Drzewa 2008

18 października 2008 - Prasa!!!
W najnowszym numerze "Pielgrzyma" (nr 21 z 19 i 26 X 2008) w dziale "O parafii" ukazał się artykuł pod tytułem "Ziemia łez i krwi". Powstał on na podstawie rozmowy autorki artykułu - Marzeny Bławat z naszym księdzem proboszczem Ireneuszem Nowakiem.

W najbliższym numerze "Gazety Kociewskiej", który ukaże się w środę 22 października prawdopodobnie znajdą się dwa artykuły: jeden o Dniu Drzewa w Pączewie, drugi - wywiad z naszym księdzem proboszczem Ireneuszem Nowakiem.

W następnym numerze "Tygodnika Parafialnego" - tym na przyszłą niedzielę ukaże się prawdopodbnie również relacja z Dnia Drzewa.

Zapraszamy do lektury!

15 października 2008



"Silny i dobry człowiek jest jak drzewo dające cień spieczonej ziemi
lub jak skała udzielająca schronienia w czasie burzy"

Księdzu Proboszczowi Parafii Pączewo
IRENEUSZOWI NOWAKOWI
w dniu Jego urodzin życzymy
dużo zdrowia, radości w posłudze duszpasterskiej
oraz siły do realizacji wszystkich planów i zamierzeń.
Niech śmieje się do Księdza cały świat! Życzymy długich i szczęśliwych lat życia!
Wszechmogący Bóg oraz Najświętsza Matka niech zsyłają na Księdza swoje dary.

Parafianie

13-14 października 2008 - DZIEŃ DRZEWA W PĄCZEWIE
Trzeci rok z rzędu mieszkańcy Pączewa nie zawiedli i w połowie października wzięli udział w światowym Dniu Drzewa.
Dzięki sprawnej współpracy pani sołtys Haliny Wika, naczelnika OSP Pączewo pana Andrzeja Czubka oraz pani Teresy Cejrowskiej z KGW razem z młodzieżową drużyną OSP posadziliśmy przy drodze polnej wiodącej do Wysokiej lipy, wiązy, graby i klony jesionolistne. Na terenie przykościelnym posadziliśmy szczepione na pniach irgi.
Radni z naszej wsi - pani Regina Kuczyc z mężem oraz pan Zbigniew Szulc z całą rodzinką również przyłączyli się akcji i dali piękny przykład.
Kolejny rok niezawodny okazał się pan Marian Bieliński z żoną. Nasi pączewscy gospodarze wraz z wnuczkiem wsadzili 10 olch.
Obchody Święta Drzewa możliwe były przede wszystkim dzięki panu Zbigniewowi Wesołowskiemu odpowiedzialnemu w gminie Skórcz za ochronę środowiska, który co roku pamięta o nas i przychylny jest naszej idei sadzenia drzew liściastych. Serdecznie Panu dzięujemy! Święto Drzewa potwierdziło, że na pączewiaków, naszą młodzież i najmłodszych można liczyć! Chwilka relaksu na świeżym powietrzu i drzewostan w naszej wsi wzbogacił się o kolejne 50 drzewek!
Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia tegorocznej kampanii składa inicjatorka akcji: Barbara Dembek-Bochniak

1 września 2008 - POŻEGNANIE NASZEGO KSIĘDZA PROBOSZCZA HENRYKA MARTINA ORAZ POWITANIE NOWEGO KSIĘDZA PROBOSZCZA IRENEUSZA NOWAKA PRZEZ MŁODZIEŻ SZKOLNĄ
1 września 2008 r.w ZSP w Pączewie zabrzmiał pierwszy dzwonek.
O godz. 800 odprawiona została Msza Św. w intencji uczniów gimnazjum, którą odprawiał Ks. mgr Henryk Martin. Na początku Mszy Św. Ks. Henryk przedstawił młodzieży nowego proboszcza Ks. mgr Ireneusza Nowaka.
W Liturgię Mszy Św. włączyła się młodzież.
Po błogosławieństwie na zakończenie Mszy Św. młodzież podziękowała Ks. proboszczowi Henrykowi Martinowi za rok duszpasterzowania w naszej parafii:
CZCIGODNY KSIĘŻE PROBOSZCZU!
Dziękujemy za rok troski o parafię i szkołę. Gdy przed rokiem zostałeś posłany do Pączewa, pokazałeś nam jak trzeba szanować pamięć o poprzednikach. Dziękujemy za troskę o chorych i ubogich w parafii. Dużo serca i pracy włożyłeś proboszczu, by nasza świątynia była piękniejsza. Dziękujemy, że zawsze Ksiądz pamiętał o naszej szkole. Służyłeś nam swoją mądrością i kontaktami. Był Ksiądz na szkolnych apelach religijnych. Skorzystaliśmy z pouczającego słowa skierowanego do nas podczas rekolekcji.
Zechce ksiądz przyjąć najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wytrwałości, radości i wszelkich łask Jezusa, któremu służysz. Niech wspomaga Cię Matka Najświętsza. Na pamiątkę przyjmij księże ten upominek i kwiaty od całej społeczności gimnazjalnej.
Bóg zapłać!

Serdeczne podziękowania za rok posługi w parafii i szkole złożyła Pani Dyrektor Grażyna Stolc.
Nowego proboszcza powitała młdzież:
Drogi Księże
Witamy Cię serdecznie w imieniu wspólnoty gimnazjalnej i powierzamy się Twej pasterskiej pieczy. Ufamy, że będziesz gorliwie budował Bożą świątynię z żywych kamieni jakimi jesteśmy. Życzymy wszelkiego dobra oraz Bożego Błogosławieństwa na lata pracy w naszej parafii. Niech nie zabraknie ludzkiej życzliwości i solidarnego wsparcia we wszystkich troskach, i poczynaniach dla dobra wspólnoty parafialnej.
Szczęść Boże!

O godz. 930 Mszę Św. miała Szkoła Podstawowa wraz z zerówką. Odprawił ją ks. mgr Ireneusz Nowak. W Liturgię Mszy Św. włączyły się dzieci.
Po zakończonej Mszy Św. dzieci podziękowały Ks. proboszczowi Henrykowi Martinowi za rok posługi w nasze parafii:

DROGI KSIĘŻE PROBOSZCZU!
Nie chcieliśmy, by było tak. Zmienił ksiądz nasz mały świat. Przez niecały rok z nami i dla nas, a dziś musimy pożegnać się.
Tak wiele, ksiądz wniósł do tej parafii. Z całego serca dziękujemy za wszystko: za dobroć, zapał, uśmiech, że byłeś blisko nas.
Tak niestety jest w życiu kapłana.
Co jakiś czas przychodzi zmiana.
Żyć z tym wszyscy spokojnie musimy
I jak najlepiej księdzu życzymy:
By posługa kapłańska, nadal radość przynosiła. By Bóg błogosławił księdza osobie, Matka Boża niech księdza zawsze darzy łaskami.
Bóg zapłać!

Dzieci powitały nowego Ks. proboszcza:
Drogi Księże
Życzymy Księdzu wiele łask Bożych i opieki Najświętszej Maryi Panny, na każdy dzień kapłańskiego posługiwania w naszej wspólnocie parafialnej. Niech otacza Księdza szacunek i wdzięczność ludzi za ofiarną pracę, pełną bezinteresownej miłości w wypełnianiu tak odpowiedzialnego powołania
Szczęść Boże!

Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie

Irena Trochowska


31 sierpnia 2008 - POŻEGNANIE NASZEGO KSIĘDZA PROBOSZCZA HENRYKA MARTINA

Z całego serca dziękujemy i dziękować będziemy Panu Bogu, Jego Matce i wszystkim świętym za to, że przez niespełna rok mieliśmy szczęście mieć wzorowego Duszpasterza:
naszego kochanego Księdza Proboszcza parafii Pączewo
ks. mgr Henryka Martina

człowieka niezwykle skromnego, serdecznego, dobrego, zdyscyplinowanego, wymagającego od siebie i innych nauczyciela wspaniale nauczającego o Bogu, pokazującego nam klarowną drogę do życia wiecznego, bardzo dobrego gospodarza parafii.

Dziękujemy Ci Księże Proboszczu za wzór pobożności, rozmodlenia, gorliwości, rzetelności, empatii, jaki nam swoją osobą dajesz. Dziękujemy za chwile ciszy, za wszystkie codzienne katechezy, za piękne czytanie i tłumaczenie nam Słowa Bożego, za przemyślane oprawy zarówno codziennych mszy świętych jak i uroczystości kościelnych. Dziękujemy za wszystkie rady, jakich nam przez ten rok udzielałeś. Choć nie zawsze byliśmy wzorowymi uczniami, to będziemy je pamiętać i wcielać w życie. Dziękujemy w imieniu tych wszystkich, którym w trudnych okresach życia podałeś pomocną dłoń. Dziękujemy Ci za to, że w krótkim czasie rzetelnie wykonałeś wiele prac gospodarczych w naszej parafii.

Nie ustaniemy w modlitwie o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. Nie ustaniemy w modlitwie dziękczynnej za Ciebie Księże Proboszczu! Prosić też będziemy Pana Boga abyś w swojej rodzinnej okolicy służył ludziom jak najdłużej ciesząc się dobrym zdrowiem, humorem, miłością i wdzięcznością bliźnich.

Szczęść Ci Boże i Matko Boża - szafarko łask, nasz Księże Proboszczu!

Twoi Parafianie

Drogi Księże Proboszczu

Tak niedawno do nas przyszedłeś, a to już prawie rok. Przyszedłeś do nas, aby spełnić niełatwą misję kapłańską.
Twoim spokojem, cierpliwością i przykładną posługą kapłańską pełnioną w naszej parafii umocniłeś naszą wiarę i pełne zrozumienie na rzecz tworzenia dobra wspólnego.
Jesteśmy dumni, że kapłan o tak wyjątkowej osobowości był zawsze z nami, wspierał nas i zachęcał do wspólnej modlitwy.
W pokorze ducha może Ksiądz powiedzieć za świętym Pawłem:
"Pan stanął przy mnie, aby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii".
Dzisiaj z całego serca dziękujemy Ci za wszystko.
W imieniu Rady Parafialnej i całej wspólnoty parafialnej przyszło nam z żalem pożegnać się z Księdzem Proboszczem.
Zechciej więc przyjąć na dalsze lata najserdeczniejsze życzenia:
zdrowia, wytrwałości, mocy Ducha Świętego na każdy dzień i wszelkich łask Jezusa, któremu służysz.
Bóg zapłać!

Pożegnanie naszego Księdza Proboszcza Henryka Martina Pożegnanie naszego Księdza Proboszcza Henryka Martina Pożegnanie naszego Księdza Proboszcza Henryka Martina Pożegnanie naszego Księdza Proboszcza Henryka Martina Pożegnanie naszego Księdza Proboszcza Henryka Martina Pożegnanie naszego Księdza Proboszcza Henryka Martina
Zdjęcia 1-5: Swav
Zdjęcie nr 6: Anna Narloch
Tekst później

30 sierpnia 2008 - DOŻYNKI GMINNE W CZARNYMLESIE
Dożynki Gminne w Czarnymlesie Dożynki Gminne w Czarnymlesie Dożynki Gminne w Czarnymlesie Dożynki Gminne w Czarnymlesie Dożynki Gminne w Czarnymlesie Dożynki Gminne w Czarnymlesie Dożynki Gminne w Czarnymlesie Dożynki Gminne w Czarnymlesie Dożynki Gminne w Czarnymlesie Dożynki Gminne w Czarnymlesie Dożynki Gminne w Czarnymlesie
Tekst później

26 sierpnia 2008 - ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ - KRÓLOWEJ POLSKI
W święto Matki Boskiej Częstochowskiej ks. proboszcz Henryk Martin przystroił i wyeksponował przed ołtarzem głównym nasz obraz Czarnej Madonny.
W homilii ksiądz przypomniał historię jasnogórskiego obrazu. Zwrócił uwagę, że zawsze przy obrazie byliśmy wolni - nawet gdy potop szwedzki zalał naszą ojczyznę, to jedynie "kurnik" na Jasnej Górze oparł się najeźdźcy i stał się dla reszty kraju motywacją do walki ze Szwedami.
Matka Boża na obrazie wskazuje dłonią na swojego Syna - to przesłanie dla nas, że przez Maryję możemy dotrzeć do Pana Jezusa - mówił ksiądz. Jasnogórska Pani została naszej ojczyźnie dana, aby byc jej siłą, pomocą i tarczą...
Licznie zebrani w kościele na mszach świętych odnowiliśmy Śluby Jasnogórskie.

24 sierpnia 2008 - PARAFIALNE ŚWIĘTO PLONÓW
Dzisiejszy dzien zdominowały trzy wydarzenia:

1. Na porannych mszach świętych nasz ksiądz proboszcz Henryk Martin zasmucił nas informując o swoim rychłym opuszczeniu naszej parafii. Nasz ksiądz, który już jakiś czas przebywa na emeryturze wraca w swoje rodzinne strony.

2. Na popołudniowej mszy św. ksiądz proboszcz Henryk Martin święcił plony oraz nowo wstawione boczne drzwi. Zatem święcenie drzwi odbyło się w dniu parafialnego Święta Plonów - w dniu będącym podsumowaniem rocznej pracy, w dniu, w którym dziękujemy Bogu za efekty siewów. Taki splot wydarzeń bardzo uradował naszego księdza. Splot ten miał niejako swoje odniesienie do posługi Księdza w naszym kościele. Postanowienie o tym remoncie było jedną z pierwszych decyzji, które podjął nasz Ksiądz po objęciu parafii, a zrządzeniem Boskim poświęcenie nastąpiło w dniu dziękczynnym za rok pracy...

3.Dożynki Parafialne (więcej o nich napiszę później). Oto fotoreportaż:
                                                               


22 sierpnia 2008 - WSPOMNIENIE NMP KRÓLOWEJ
Dzisiaj została sfinalizowana jedna z większych ostatnich inwestycji w naszej świątyni: wymiana drzwi do obu wejść bocznych. Głównym inicjatorem przedsięwzięcia jest nasz ksiądz proboszcz Henryk Martin. Drzwi, których koszt pokrywany jest z ofiarności parafian, zostały wykonane przez Zakład Stolarski pana Szwedy z Czarnegolasu.
Należy wspomnieć, iż podczas niespełna 8-miesięcznego pełnienia funkcji proboszcza, ksiądz Henryk Martin oprócz przedsięwzięcia mającego na celu wymianę drzwi zaplanował, zorganizował i nadzorował między innymi gruntowny remont organistówki i utworzenie tablicy ogłoszeń w kościele.
           


druga połowa sierpnia 2008
Uczestnicząc w codziennych mszach świętych modliliśmy sie razem z naszym księdzem proboszczem Henrykiem Martinem między innymi w aktualnych intencjach społecznych: za ofiary wojny w Gruzji, za ofiary oraz o zdrowie poszkodowanych po nawałnicach, które przeszły przez południowe tereny Polski. Dziękowaliśmy też Bogu, iż mimo prognoz, burze i wichury nie przeszły nad naszym regionem.

***

Zaktualizowano link "Przywitaliśmy".

***

Redaktor Naczelny, ks. Wojciecha Mikulskiego SI, oraz pracownicy Redakcji Katolickiej Polskiego Radia S.A.
serdecznie zaproszają do słuchania audycji, o których więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.polskieradio.pl/katolicka
24 sierpnia (PR I, godz.6.00-9.00) audycja Jedynki Familijnej - "Śladami katedr" będzie poświęcona Bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, a także historii, atrakcjom turystycznym i kulturalnym miasta. Mamy nadzieję, że audycja zaciekawi zarówno dorosłych jak i dzieci.



10 sierpnia 2008 - ODPUST PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO (niedziela)
Sumę odprawił oraz kazanie odpustowe powiedział dziekan Dekanatu Skórzeckiego - ks. dr Eugeniusz Stencel. Oto kilka myśli:
***Cel życia, do którego wszyscy zmierzamy to wspólnota z Bogiem. Zmierzamy do naszego przyszłego przemienienia, nieodwracalnego życia, które Pan Bóg pragnie podarować każdemu z nas. Jak pisał św. Paweł, nasza ojczyzna jest w Niebie. Tu jesteśmy tylko przechodniami. Warto żyć, dobrze, uczcicie i szlachetnie. Odnowić i pielęgnować przyjaźń z Chrystusem, czyli życie chrześcijańskie. Od przyjaźni z Nim zależy nasze szczęście ziemskie i wieczne.
***Tak jak Apostołowie przeżyli zachwyt majestatem Boga na Górze Tabor, tak my powinniśmy na nowo zachwycić się Bogiem! Odnaleźć Go na nowo! Odkryć na nowo tęsknotę za Bogiem!
Ksiądz prałat wskazał też trzy dziedziny, w których powinniśmy dokonywać przemian: nasze myślenie, nasze mówienie i nasze postępowanie. Przekazał nam też rady: ***Aby przemieniać myślenie na Boże powinniśmy słuchać i czytać Dobrą Nowinę.
***"Człowiek słowem złym zabija tak, jak nożem" - jak śpiewał Czesław Niemen - zastanówmy się, w jaki sposób mówimy do najbliższych? Pamiętajmy, aby sądy o innych zostawić Panu Bogu, choćby wydawało się nam, że znamy cała prawdę - prawdę zna tylko Pan Bóg.
***Jest możliwe odbicie się od każdego dna. Każdy człowiek, jeżeli tylko będzie chciał i współpracował z łaską Bożą, to może poprawić się. Niech każdy z nas usłyszy wezwanie skierowane osobiście do niego, wezwanie do przemienienia, bo każdy z nas upada. Zmiany zaczynajmy od siebie.
Ks. dr Stencel mówił, że szczególnym miejscem duchowej przemiany myślenia, mówienia i postępowania jest nasza świątynia. To tu jest nasza Góra Tabor. Tu słuchając Ewangelii przemienia się nasze myślenie, tu rodzą się postanowienia. "Ceńmy sobie to, że mamy świątynie, że mamy kapłanów. Umiejmy być Panu Bogu wdzięczni za to, że jest z nami. Umiejmy słuchać Jego słowa, karmić się Jego Ciałem i że tu w tej świątyni możemy przemieniać się w ludzi lepszych, w ludzi świętych."
Na zakończenie mszy świętej młodzież podziękowała Księdzu Dziekanowi. Nasz ksiądz proboszcz Henryk Martin, dołączył do ich słów własne podziękowanie za to, że w sytuacji, gdy po prawie ćwierćwiecznej posłudze duszpasterskie w Niemczech wrócił do Polski i objął naszą parafię, gdy dużo rzeczy było dla naszego księdza nowych, to zawsze, ale to zawsze mógł liczyć na pomoc, radę i życzliwość ks. dr Eugeniusza Stencla. Na końcu modliliśmy się o powołania kapłańskie.

06-08 sierpnia 2008 - rekolekcje przedodpustowe
Drugiego dnia rekolekcji było o Mszy Św. Ksiądz prosił: "Nie pozwalajmy sobie na stwierdzenie, że nie mamy czasu dla Boga. Ten czas nie jest nasz, to jest czas Boży, dany nam od Boga i Bóg może nam go w każdej chwili zabrać". Życzeniem Pana Jezusa było, aby na pamiątkę Jego śmierci na Krzyżu i Zmartwychwstania ludzie gromadzili się i nie zapomnieli o Jego ofierze. Tą pamiątką jest właśnie sprawowanie i uczestnictwo w codziennych Mszach Św. To jedyna taka Pamiątka, która staje się Obecnością. W logiczny sposób ksiądz Martin udowodnił, że msze święte odbywają się na naszym świecie nieustannie - co pół godziny 8 tys. księży na całej kuli ziemskiej rozpoczyna mszę świętą, a więc chwalimy Boga bez przerwy! Ksiądz przypomniał nam też, ile razy w jakich przypadkach możemy przyjmować Komunię Św.

Temat trzeciego dnia rekolekcji to sakrament pokuty i pojednanie z Bogiem. Ksiądz Henryk Martin podkreślił, że nie ma przypadku, aby ktoś proszący Pana Jezusa o przebaczenie, tego przebaczenia nie uzyskał. Pamiętać jednak należy o tym, że spowiedź święta to religijne przeżycie, które polega na osobistym spotkaniu z Bogiem, a więc ważne jest przekonanie, że Bóg jest blisko nas. Ksiądz przypomniał nam wagę rachunku sumienia, żalu i postanowienie poprawy oraz podał przypadki i warunki, kiedy grzechy są człowiekowi przebaczone bez spowiedzi świętej.

06 sierpnia 2008 - ODPUST PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO (środa)
Przemienienie Pańskie - ukazanie przez Chrystusa swojego Bóstwa - miało miejsce tylko jeden raz, tylko wobec trzech Apostołów, i tylko przez moment. Dokonało się po modlitwie, dlatego właśnie ona była tematem pierwszego dnia rekolekcji przedodpustowych ciekawie, sumiennie przygotowanych i poprowadzonych przez naszego Księdza Proboszcza Henryka Martina. Najważniejsze myśli z tego dnia to takie, że modlitwa "Ojcze nasz" pochodzi z Nieba. Sam Pan Bóg nam ją dał w odpowiedzi na prośbę Jego uczniów: "Panie, naucz nas modlić się". Dlatego należy odmawiać ją codziennie z wielką chwałą i pobożnością. Na podstawie przedstawionych przez księdza Martina przykładów można wnioskować: bardzo ważna jest modlitwa w rodzinie, w domu oraz przekazywanie młodemu pokoleniu zwyczaju modlenia się. Nasz proboszcz zwrócił się z serdeczną prośbą, abyśmy z okazji rekolekcji postanowili sobie codziennie rozpoczynać dzień myślą o Bogu i rano czynić znak Krzyża Świętego. Prosił też, aby dziękować Panu Bogu za każdą chwilę życia. W codziennej modlitwie, czy to w domu, czy w kościele, dobrze jest korzystać z książeczek do nabożeństwa. Czytając teksty możemy bardziej się skupić, sens słów jest wtedy łatwiej zrozumiały a modlitwa bardziej gorliwa.

04 sierpnia 2008 - DZIEŃ PROBOSZCZA
Dzisiaj obchodzimy Dzień Proboszcza. Patronem dnia jest Święty Jan Maria Vianney, proboszcz z Ars. Z tej okazji naszemu obecnemu Księdzu Proboszczowi Henrykowi Martinowi życzymy, aby jak najdłużej w zdrowiu był z nami.
Ksiądz Martin odprawił dzisiaj o godzinie 17:00 dodatkową mszę świętą w intencji naszego zmarłego w styczniu księdza proboszcza Jana Rzepusa oraz za pana Benedykta K., którą zamówili pielgrzmi z Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę nocujący u jednej z naszej parafianek. Ksiądz Martin specjalnie wybrał dzisiejszy dzień - Dzień Proboszcza na tą mszę, gdyż - jak mówił na początku mszy świętej - chciał w ten sposób też uczcić pamięć ks. Rzepusa, który w zeszłym roku był naszym proboszczem. Podczas krótkiej homilii zapoznaliśmy się z osoba patrona dzisiejszego dnia. Na koniec mszy ksiądz Martin wyraził nadzieję, iż pielgrzymi, którzy ofiarowali mszę byli duchem z nami (gdyż byli o terminie i godzinie poinformowali). My codziennie na mszach świętej wraz z księdzem wspominamy podążających na Jasna Górę i codziennie też śpiewamy w ich intencji pieśń na zakończenie. Często jest to "Po górach, dolinach", a dzisiaj "Gwiazdo śliczna". Ksiądz Proboszcz wspomniał też dziś też o trudzie pielgrzymowania w warunkach kapryśnej aury.

31 lipca 2008 - Kociewska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę przechodzi przez naszą parafię

       



29-30 lipca 2008 - Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w naszej parafii
"Dzisiaj "Boży wędrowcy" pokonali blisko trzydzieści pięć kilometrów, doznając życzliwości od mieszkańców: Godziszewa, Siwiałki, Trzcińska, Starogardu Gdańskiego, Jabłowa, Jabłówka, Bobowa, Pączewa, Wolentala oraz Skórcza. " - tak donosił 29 lipca serwis informacyjny XXVI Gdańskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.
We wtorek, w godzinach popołudniowych przez nasze wsie przeszły grupy tejże pielgrzymki. Słychać je było juz z daleka. Każda z grup z werwą wyśpiewywała chwałę Bogu i Maryi. Chyba były to jedne z weselszych grup, które szły przez naszą wieś w ostatnich latach. Nasi parafianie mogli uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim oraz porannej mszy świętej. Nasz ksiądz proboszcz, który odprawiał z pielgrzymami mszę świętą był tak uradowany z tego powodu, że jeszcze na wieczornej mszy świetej 30 lipca wspominał pątników, ich drogę przez góry, doliny naszej okolicy i razem z nami modlił sie w ich intencji. Wszyscy odśpiewaliśmy "Po górach, dolinach" mając przed oczami orszak maszerujących przed oblicze Pani Jasnogórskiej ludzi. Nasz ksiądz proboszcz, który ponad 20 lat odbywał służbę duszpasterską w Niemczech, radował się pewnie podwójnie widząc zapewne po raz pierwszy od owych 20 lat z jaką radością, energią i jak licznie Polacy zawierzają Matce Bożej i wędrują do Częstochowy.
Tegoroczna gdańska pielgrzymka odbywa się pod hasłem: "Bądźmy uczniami Chrystusa".

          

Zdjęcia z Wolentala - Monika Boldt, dziękuję!

Inauguracja Serwisu Pielgrzymkowego Opoki i eListy Pielgrzymów

Każdy kto idzie lub sympatyzuje z pielgrzymką może zapisać się na e-Liście Pielgrzymów, umieszczając tam swój pseudonim i zdjęcie. Po powrocie z pielgrzymki, uczestnicy będą mogli wymieniać się tam swoimi wrażeniami, komentarzami i fotografiami.

http://pielgrzymki.opoka.org.pl

Pozdrawiamy Zespół Portalu www.opoka.org.pl

28 lipca 2008
W Galerii Wolental letnie krajobrazy Wolentala - dziękuję Monice. W Galerii Pączewo dwa nowe zdjęcia z widokiem naszego kościoła.
Uzupełniono link Artykuły z TP o ostatnie dwa artykuły.
<

12 lipca 2008

"Człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to kim jest,
lecz przez to czym dzieli się z innymi"
Jan Paweł II

Nasz Księże Proboszczu
Henryku Martinie!


Ponieważ dzielisz się z nami tylko dobrem, chcemy Ci za to serdecznie podziękować. Nadmiar dobroci nie szkodzi, a człowiek jest tyle wart, ile jest w stanie kochać. Zatem
w dniu Twoich urodzin
prosimy Boga, aby dał Ci siłę, żebyś mógł dalej robić wszystko, czego On sam od Ciebie żąda - aby potem mógł żądać od Ciebie, czego będzie chciał.

Życzymy Księdzu dużo serdeczności, życzliwości, dobroci i miłości od każdego napotkanego człowieka! Szczęść Boże i Matko Boża naszemu Księdzu Proboszczowi w zdrowiu i dobrym przeżywaniu każdego następnego dnia tego życia!

Parafianie

01 lipca 2008
Zaktualizowano wpisy z ksiąg parafialnych (linki Pożegnaliśmy, Ślubowali). Linki te powstają ściśle według zapisów z ksiąg parafialnych, dlatego np. osoby zmarłe nie ujęte w naszych, pączewskich księgach nie są ujęte też w spisach na stronie (z jednym wyjątkiem - ś.p. Józefa Szefera - organisty).
Aktualizacja linku Przywitaliśmy zostaje chwilowo wstrzymana.
Troszkę zaktualizowano informacje o proboszczach pączewskich.


30 czerwca 2008
W czerwcu spotykaliśmy się codziennie po mszach świętych na nabożeństwach ku czci Serca Jezusowego. Kilkukrotnie modliliśmy się wraz z księdzem proboszczem Henrykiem Martinem w intencji księży, którzy wcześniej m.in. prowadzili posługę duszpasterską w naszej parafii. I tak:
18 czerwca: za księży parcujących w naszej parafii od czasu wojny
22 czerwca: o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Włocha (od uczestników pielgrzymki do Pieniężna)
22, 24 i 25 czerwca:za ks. Jana Rzepusa.
27 czerwca szczególnie czcilismy Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. Jej obraz został wyeksponowany przed ołtarzem głównym. Każdy z nas do niedzieli włącznie mógł przed obrazem i ołtarzem powierzyć Matce Bożej Nieustającej Pomocy swoje troski i mógł Jej podziękowac za opiekę.

W Ciekawostkach zamieszczono: modlitwy - wieczorną i poranną (te, które na spotkaniu w Pączewie w listopadzie 2007 roku otrzymali seniorzy od ks. Henryka Martina), pieśń ze słowami siostry Urszuli Ledóchowskiej (melodia "Kiedy ranne wstaja zorze") pt. "Hymn do Gwiazdy Morza".
W Artykułach z TP dodano te, które ukazały sie od 18go maja.


29 maja 2008
W Galerii Wolental kolejna porcja zdjęć, tym razem wiosennych, autorstwa Moniki Boldt. Serdecznie dziękuję.

28 maja 2008 - Nabożeństwa Majowe w Wolentalu
W tym roku, po kilkuletniej przerwie, w Wolentalu przy figurze św. Rocha odbywały się spotkania majowe dla dzieci.
Dzieci pod opieką pani katechetki lub zastępującej ją Agnieszki Kitta odmawiały Litanię Loretańską i śpiewały piosenki maryjne.
Spotkania kończyły się "Iskierką": dzieci stojąc wokół figury, trzymając się za ręce śpiewały:
"Dobrze, że jesteś (3x),
co by to było, gdyby Cię nie było...".


26 maja 2008 - Dzień Matki
To takie proste...

To takie proste: cztery ściany
Bielony sufit i podłoga
I wyzłacany dach słomiany
I dym wznoszący się do Boga...
To takie proste - skrzyp kołyski
I pochylona twarz matczyna,
I w oczach ojca gniewu błyski,
I gwar rodzeństwa... to Rodzina...
Szczerości chwile i prostoty,
Dzieciństwa dni, młodzieńcze lata,
I pożegnania i powroty
Z gościńców dalekiego świata...
To takie proste, takie znane,
Jak zmierzch zimowy przy kominie...
Lecz gdy zostanie ci zabrane,
Gdy bezpowrotnie już przeminie,
Gdy będziesz sam wśród obcych ludzi
W zaszczytach tonąć i w dostatkach
Naraz się w tobie okrzyk zbudzi:
Gdzie jest mój dom? Mój Ojciec?
I moja ukochana Matka?
I taki żal Cię wówczas schwyci
Zagubionego w ulic tłoku,
Że zapatrzony w tamto życie
Ze łzami w oczach zwolnisz kroku...
I w ciszy, tak przez noc stroskaną,
Upływać zacznie przeszłość droga...
I niski próg... I dach słomiany...
I dym wznoszący się do Boga...

22 maja 2008 - Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej






Zdjęcia: Rafał Alfuth - dziękuję

Zróbcie Mu miejsce

Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba,
Pod przymiotami ukryty chleba!
Zagrody nasze widzieć wychodzi
I, jak się dzieciom Jego powodzi.

Otocz Go wkoło, rzeszo wybrana,
Przed Twoim Bogiem zginaj kolana!
Pieśń chwały Jego śpiewaj z weselem,
On Twoim Ojcem, On przyjacielem.

Nic dosyć było to dla człowieka,
Że na ołtarzu codzień go czeka:
Sam ludu Swego odwiedza ściany,
Bo nawyki bawić między ziemiany.

Uścielajcie Mu kwiatami drogi,
Którędy Pańskie iść będą nogi!
Okrzyknijcie to na wszystkie strony:
"W środku nas idzie Błogosławiony!"

Straż przy nim czynią Anieli możni,
Nie przystępujcie blisko, bezbożni!
Obyście kiedyś i wy poznali,
Jakiegośmy tu Pana dostali!

On winy nasze darować lubi,
Jego się wsparciem ten naród chlubi.
W domu i w polu daje nam dary,
Serc tylko naszych żąda ofiary.

Niesiemy ci je, Boże, niesiemy!
Dawaj nam łaski, sercać dajemy.
I tej zamiany między stronami
Niebo i ziemia będą świadkami.

My nie słyszymy, jak nam niebiosy
Odpowiadają swemi odgłosy.


12 maja 2008 - Uroczystość Przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej
11 dzieci z naszej parafii po raz pierwszy przyjęło Komunię Świętą

Pan Jezus już się zbliża,
już puka do mych drzwi!
Pobiegnę Go przywitać,
z radości serce drży!

Kliknij tutaj,
aby pobrać plik dźwiękowy
z homilią naszego księdza proboszcza Henryka Martina
Zaktualizowano link "Artykuły z TP".

7 maja 2008 roku
Na stronie Zgromadzenia Słowa Bożego w Pieniężnie, dokładnie pod adresem:

http://www.seminarium.org.pl/meczennicy/zamkniecie/zamkniecie.html

można przeczytać relację oraz obejrzeć ponad 120 zdjęć z uroczystego zamknięcia procesu beatyfikacyjnego - na poziomie diecezjalnym - 19 Sług Bożych męczenników ze Zgromadzenia Księży Werbistów, z okresu II wojny światowej, w tym kl. Jana Włocha z Pączewa.

3 maja 2008 - Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski

Tradycyjnie w okolicy dnia świętego Floriana odprawiona została w naszym kościele msza święta w intencji strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z Pączewa i Wolentala. Na końcu mszy świętej zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie naszych strażaków z naszym księdzem proboszczem.

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć je w powiększeniu


W Galerii Wolental 3 nowe zdjęcia - dziękuję Ewelinie!

1 maja 2008
W Galerii Wolental 9 nowych zdjęć - dziękuję Monice!

28-30 kwietnia 2008 roku - Dni Krzyżowe
Przez trzy dni poprzedzające Wniebowstąpienie Pańskie modlimy się w naszym kościele o pogodę, urodzaj i łaski dla pracujących - głównie na polach.
Msze święte rozpoczynamy procesją w czasie której odmawiamy litanię do Wszystkich Świętych. Przy krzyżu misyjnym nasz ksiądz proboszcz Henryk Martin udziela specjalnego błogosławieństwa na cztery strony świata.
W poniedziałek ksiądz wspomniał, że Dni Krzyżówe poprzedzają czwartek Wniebowstąpienia Pańskiego, który w Niemczech, gdzie nasz ksiądz pełnił służbę kapłańską kilkadziesiąt lat, jest dniem wolnym od pracy. Na terenach byłej NRD za oficjalny powód podawano święto mężczyzny - mimo, iż w istocie chodziło o wspomnienie ostatniego ukazania się Chrystusa Zmartwychwstałego swoim uczniom - mężczyznom właśnie.

We wtorek ksiądz proboszcz wspominając na słowa św. Ojca Pio mówił o tym, że trzeba Pana Boga prosić o łaski, a potem koniecznie Mu za nie dziękować. Każdy z nas powiniec uczyć się pokory.
Dzisiaj również modliliśmy się za kapłanów poległych w czasie II wojny światowej - dziś przypada rocznica uwolnienia więźniów z obozu koncentracyjnego w Dachau (w 1945 roku).

23 kwietnia 2008 roku - Pieniężno, uroczyste zamknięcie procesu beatyfikacyjnego - na poziomie diecezjalnym - 19 Sług Bożych męczenników ze Zgromadzenia Księży Werbistów, z okresu II wojny światowej, w tym kl. Jana Włocha z Pączewa
Kliknij tutaj,
aby przeczytać
ŻYCIORYS SŁUGI BOŻEGO KLERYKA JANA WŁOCHA


Kliknij tutaj,
aby zapoznać się
z
AKATYSTEM KU CZCI BOGURODZICY


Kliknij tutaj,
aby pobrać plik dźwiękowy
z
FRAGMENTEM AKATYSTU
(wykonanie: Br. Grzegorz Kendik SVD, Frt. Grzegorz Dżala SMSAA, Frt. Andrzej Zalewski SVD, Frt. Tomasz Marciszkiewicz SVD, Frt. Krzysztof Książek SVD)


Kliknij tutaj, aby przeczyta artykuł opublikowany w "Tygodniku Parafialnym" z dnia 4 maja 2008 roku z relacją z pielgrzymki do Pieniężna
Fotorelacja z pielgrzymki do Pieniężna.



10 kwietnia 2008 roku - MSZA ŚWIĘTA za dusze trzech proboszczów parafii Pączewo
ks. Józef Radtke
1900-1973
ks. Franciszek Stachowiak
1931-1985
ks. Jan Rzepus
1945-2008


02 kwietnia 2008 roku - 3 ROCZNICA ODEJŚCIA SŁUGI BOŻEGO JANA PAWŁA ii DO DOMU OJCA
29 marca, w sobotę w oktawie Wielkanocy, w parafii Pączewo obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie śmierci Jana Pawła II. Jak mówił nasz ksiądz proboszcz Henryk Martin, to nie przypadek, że wrócił On do Domu Ojca już po sobotniej liturgii Niedzieli Miłosierdzia Bożego. To właśnie Jan Paweł II jest twórcą kultu Miłosierdzia Bożego. Właśnie w Polsce ustanowił centrum tego kultu - w Wielkiej Bazylice Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Razem z księdzem proboszczem Henrykiem Martinem codziennie modliliśmy się i modlimy o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, również przy okazji odmawiania Nowenny do Miłosierdzia Bożego. Dzisiaj obchodzimy 3 kalendarzową rocznicę powrotu do Domu Ojca naszego Papieża. Ksiądz proboszcz zachęcał do czytania nauk wielkiego rodaka, bo jak przyznał niestety już rośnie pokolenie (najmłodsze klasy szkoły podstawowej), dla którego osoba Jana Pawła II jest obca...

31 marca 2008 roku - ODPUST ZWIASTOWANIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Dzisiejsza wspominamy wielkie zdarzenie. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, będzie Synem samego Boga.

30 marca 2008 roku - NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego nasz ksiądz proboszcz Henryk Martin przypomniał między innymi symbolikę obrazu namalowanego według wskazówek siostry Faustyny.
  • oczy Jezusa to takie oczy Syna Bożego patrzące na nas z Krzyża Świętego,
  • prawa ręka w geście błogosławieństwa,
  • lewa ręka wskazuje na serce Pana Jezusa, z którego wychodzą promienie: blady i czerwony
  • blady promień symbolizuje wodę, którą chrzci się człowieka,
  • czerwony promień symbolizuje krew, która jest życiem dusz, obietnicą zmartwychwstania i życia wiecznego,
  • prawa noga wysunięta, jakby Jezus kroczył ku człowiekowi.


26 marca 2008 roku - ŚWIĘTEGO DOBREGO ŁOTRA
Na mszy świętej nasz ksiądz proboszcz Henryk Martin mówił o patronie dnia dzisiejszego - Świętym Dobrym Łotrze.
Święty Dyzma (imię pochodzi z apokryfów) był tym człowiekiem, o którym pisze w swojej Ewangelii św. Łukasz, że kiedy jeden z ukrzyżowanych z Jezusem łotrów urągał Mu, Dyzma skarcił go, że oni umierają słusznie, za swe zbrodnie, ale Jezus nic złego nie uczynił. I zwrócił się do Jezusa, prosząc, żeby wspomniał na niego, kiedy już przyjdzie do swego królestwa. A Jezus obiecał Dobremu Łotrowi - bo tak go od tego czasu nazywamy - że jeszcze dziś będzie z Nim w raju. Był to pierwszy swoisty akt kanonizacji, którego jeszcze na Krzyżu dokonał Chrystus.
Dobry Łotr jest symbolem Bożego Miłosierdzia. Pokazuje, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga. Stanowi wzór doskonałego żalu za grzechy. Jest między innymi patronem diecezji przemyskiej.

23 marca 2008 roku - WIELKANOC, NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Niech zwycięstwo Chrystusa będzie zwycięstwem każdego z nas, każdej rodziny, naszej parafii. Niech radosna Matka Boża błogosławi i opiekuje się każdym domem, każdą naszą rodziną!

Ksiądz proboszcz
Henryk Martin
Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary
Składają jej wierni uwielbień swych dary.
Odkupił swe owce Baranek bez skazy,
Pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.
Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
Choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.
Maryjo, ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.
Żywego już Pana widziałam, grób pusty,
I świadków anielskich, i odzież, i chusty.
Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja,
A miejscem spotkania będzie Galilea.
Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy,
O Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.

"Oto dzień, który Pan uczynił, radujmy się w nim i weselmy".
Psalm 118
Najlepsze życzenia wielkanocne dla Gości naszej parafialnej strony składa
- administrator strony


22 marca 2008 roku - WIELKA SOBOTA, ŚWIĘCENIE POKARMÓW



21 marca 2008 roku - WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
Dzisiaj w homilii nasz ksiądz proboszcz powiedział, że możemy dziś sobie postawić pytanie, które stawia się zwykle w obliczu śmierci, przy trumnie ukochanego człowieka: Co On dla mnie uczynił? Dzisiaj przenieśliśmy to pytanie na osobę Jezusa Chrystusa. Ksiąz mówił: "Nie wolno nam dzisiaj wyjść z tej świątyni, nikomu, dopóki na to pytanie nie znajdzie własnej odpowiedzi." Wracając do wczorajszej opowieści o Ojcu Kolbem, w kontekście dzisiejszego dnia ksiądz Martin powiedział, że gdy Fr. Gajowniczek, już jako osoba starsza był na uroczystości beatyfikacji Ojca Kolbe, łzy wdzięczności płynęły mu po twarzy. Franciszek już wiedział, co to znaczy oddać życie za drugiego człowieka. Maksymilian Kolbe darował mu tylko doczesność, kilkadziesiąt lat. "Ten, którego dzisiaj wspominamy chce nam podarować wieczność całą, całe szczęśliwe życie wieczne. Już je nam podarował. Zdobycie tego życia wiecznego zależy tylko od nas. Każdy z nas ma taką możliwość tylko dlatego, że Jezus Chrystus z Nazaretu, Król Żydowski oddał za nas życie."


20 marca 2008 roku - ZAPROSZENIE NA ZAMKNIĘCIE PROCESU BEATYFIKACYJNEGO M.IN. KL. JANA WŁOCHA Z PĄCZEWA
Zaproszenie
Z wielką radością powiadamiamy,
iż 23 kwietnia 2008 roku o godz. 17.00, w Kościele Seminaryjnym w Pieniężnie,
nastąpi uroczyste zamknięcie procesu beatyfikacyjnego - na poziomie diecezjalnym -
19 Sług Bożych męczenników ze Zgromadzenia Księży Werbistów, z okresu II wojny światowej,
w tym kl. Jana Włocha z Pączewa.
Do wspólnego przeżywania wspomnianej uroczystości, pragniemy zaprosić
Ks. Proboszcza wraz ze wspólnotą parafialną.

Ks. Ludwik Fąs SVD
Pieniężno, 20 marca 2008 roku

Plan Uroczystego zamknięcia procesu beatyfikacyjnego
- na poziomie diecezjalnym -
19 Sług Bożych męczenników z okresu II wojny światowej,
ze Zgromadzenia Księży Werbistów
23 kwietnia 2008 roku w Pieniężnie
13.00 Obiad, zwiedzanie muzeum, klasztoru
14.30 Spotkanie informacyjno-modlitewne w kościele seminaryjnym:
     Informacje o Pieniężnie, Werbistach
     Męczeństwo
     Sylwetki męczenników, Sług Bożych
     Akatyst (śpiew)
     Przebieg procesu beatyfikacyjnego
     Co nas czeka jeszcze przed beatyfikacją
     Nasze przygotowanie do beatyfikacji
     Różaniec.
16.40 Przerwa
17.00 Ceremonia zamknięcia Procesu Rogatoryjnego (Abp W. Ziemba)
17.45 Msza św. (Abp W. Ziemba)


20 marca 2008 roku - WIELKI CZWARTEK
1
Sław języku tajemnicę
Ciała i najdroższej Krwi,
którą jako Łask Krynicę
wylał w czasie ziemskich dni,
Ten, co Matkę miał Dziewicę,
Król narodów godzien czci.
2
Z Panny czystej narodzony,
posłan zbawić ludzki ród,
gdy po świecie na wsze strony
ziarno słowa rzucił w lud,
wtedy cudem niezgłębionym
zamknął Swej pielgrzymki trud.
3
W noc ostatnią, przy Wieczerzy,
z tymi, których braćmi zwał,
pełniąc wszystko jak należy,
czego przepis prawny chciał,
sam Dwunastu się powierzył,
i za pokarm z Rąk Swych dał.
4
Słowem, więc Wcielone Słowo
chleb zamienia w Ciało Swe,
wino Krwią jest Chrystusową,
darmo wzrok to widzieć chce.
Tylko wiara Bożą mową
pewność o tym w serca śle.
5
Przed tak wielkim Sakramentem
upadajmy wszyscy wraz,
niech przed Nowym Testamentem
starych praw ustąpi czas.
Co dla zmysłów niepojęte,
niech dopełni wiara w nas.
6
Bogu Ojcu i Synowi
hołd po wszystkie nieśmy dni.
Niech podaje wiek wiekowi
hymn triumfu, dzięki, czci,
a równemu Im Duchowi
niechaj wieczna chwała brzmi.
Amen.
   Dzisiaj obchodzimy rocznicę ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii (Najświętszej Ofiary Ołtarza) oraz Kapłaństwa. Licznie zebraliliśmy się w kościele by uczestniczyć w liturgii mszy świętej. Już przygotowana Ciemnica, Grób Pański (dużo serca w przygotowanie dekoracji włożył pan Mieczysław Godlewski), organista ładnie śpiewał, ale przede wszystkim mieliśmy okazję po raz kolejny wysłuchać wzruszającej, wyjątkowej homilii, jaką chyba tak mówić potrafi tylko nasz ksiądz proboszcz Henryk Martin :)
   A więc było o sakramencie kapłaństwa... Wśród wielu ważnych słów była opowiastka o życiu na misji, dokładnie o wiosce, w której brakuje kapłana. Mieszkańcy wsi co niedzielę spotykali się na wspólnych mszach świętych. Na ołtarzu kładli stułę, która pozostała im po księdzu, który zmarł. Kolejne teksty mszy świętej czytały kolejne osoby, ale gdy przychodziło do modlitw na Podniesienie - wtedy zapadała cisza. Absolutna cisza przerywana jedynie szlochem niektórych wiernych. Nikt, poza kapłanem, nie miał prawa odczytywać tych modlitw...
Była też opowieść o bohaterskim kapłanie, naszym świętym ks. Maksymilianie Kolbe, którego 90-ą rocznicę święceń kapłańskich będziemy obchodzić w tym roku. Ojciec Kolbe na pytanie hitlerowców kim jest (gdy wyraził chęć pójścia do bloku głodowego w miejsce Franiciszka Gajowniczka) odpowiedział: "Kapłanem katolickim". Z bloku głodowego, w którym zamknięto Go wraz z 9 współwięźniami dochodziły śpiewy i modlitwy. Towarzyszył przy śmierci wszystkich 9 więźniów. Ksiądz Kolbe pomógł im wszystkim po ludzku przejść na drugą stronę... Gdy został przy życiu sam, aby przyspieszyć Jego śmierć, podano Mu zastrzyk fenolu. Stało się to 14 sierpnia, w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 1941 roku...
   Kapłan poświęca swoje życie dla bliźniego. I choć czasem jest grzeszny, bo jest tylko człowiekiem, to jednak życie ofiaruje innym ludziom. Dlatego ksiądz poprosił o modlitwę za kapłana wypowiadającego te słowa (a więc za siebie), za księdza, który głosił z tego miejsca homilię przed rokiem (a więc za ś. p. ks. Jana Rzepusa), i za wszystkich kapłanów, również tych nieżyjących. Poprosił o modlitwę w intencji kapłana szczególnie wtedy, gdy zdarzy się nam mówić o nim źle...

16 marca 2008 roku - NIEDZIELA PALMOWA
"Dzisiejsza niedziela jest jedną z najważniejszych niedziel - tą, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Przypomina nam uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Przez 40 dni przygotowywaliśmy nasze serca przez modlitwę, post i uczynki chrześcjijańskiej miłości. Zgromadziliśmy się na mszach, aby rozpocząć uroczyste obchody Misterium Paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy aby tam umrzeć i zmartwychwstać."
- mówił na dzisiejszych mszach świętych nasz ksiądz proboszcz Henryk Martin.
Dzisiejsza ewangelia opisująca mękę Pańską - od Wieczernika po złożenie do grobu - winna byc odczytywana z podziałem na role. Tak właśnie odczytano ten tekst na mszy świętej o godzinie 9. Rolę Pana Jezusa czytał ksiądz, narratorem był ministrant Waldek, a kwestie pozostałych osób czytał ministrant Patryk. W Niedziele Palmową, aby móc kontemplować oryginalny tekst męki Pana Jezusa, na mszy nie ma homilii.

Na początku mszy świętej, zgodnie z tradycją zostały pobłogosławione palmy, które nasi parafianie przynieśli do kościoła. Dominowały te z bazi i barwinku (bukszpan), ale były też wykonane z suszków (nieśmiertelników) oraz innych materiałów.

Na zdjęciu grupka młodszej młodzieży z naszej parafii - z palmami.

W "Świętach na Kociewiu", w kwietniu opisane są przysłowia kociewskie. Z ich lektury jasno wynika, że w tym roku będzie wielki urodzaj.
"Gdy w Niedzielę Kwietną słońce świeci
będą pełne stodoły i sieci. "

12 marca 2008 roku
Podczas piątego tygodnia Wielkiego Postu na codziennych mszach świętych nasz ksiądz proboszcz Henryk Martin zaznajamia nas z tekstem "Drogi Krzyżowej z Janem Pawłem II". Przypominamy, że ten tekst od zeszłego roku dostępny jest na naszej stronie w linku Ciekawostki.

08 marca 2008 roku
W Muzeum Ziemi Kociewskiej ul. Boczna 1 w Starogardzie Gdańskim można zakupić za około 30zł tekę w formacie A3 "WZORY HAFTU KOCIEWSKIEGO". Zawiera ona wzornik według naszej Małgorzaty Pestki-Garnyszowej oraz Marii Wespowej. W tece oprócz kolorowych wzorów haftów dołączono arkusze do przeniesienia wzoru na płótno. Zamieszczono też dokładny instruktaż przenoszenia rysunku z plansz na materiał, opis metod haftu oraz numerację kolorów użytych nici według producentów. Bardzo wartościowa pozycja w bardzo niskim nakładzie, bardzo dobrze wydana przez Gdański Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Niezbędna pozycja w biblioteczce każdego Kociewiaka :)

27 lutego 2008 roku
W Galerii Wolental kolejne dwa romantyczne zdjęcia, które nadesłała Monika! Monice bardzo dziękuję!

25 lutego 2008 roku
Wielki Post powinien być dla nas okresem szczególnej modlitwy, okresem wstrzemięźliwości oraz jałmużny. Przez cały zeszły tydzień rozważania księdza proboszcza Henryka Martina koncentrowały się wokół Drogi Krzyżowej. Jak napisał w liście pasterskim biskup pelpliński Jan B. Szlaga, to nabożeństwo w Wielkim Poście odprawia się częściej - w pozostałych okresach roku też należy kontemplować Drogę Krzyżową. Podczas rozważań na codziennych mszach świętych ksiądz Martin mówił w kontekście geograficznym, historycznym i kulturowym o drodze Pana Jezusa na Golgotę.

Na jednej z mszy dowiedzieliśmy się, gdzie należy umiejscawiać które stacje Drogi Krzyżowej (które przed Jerozolimą, które w samym mieście, które poza nim - i dlaczego). Na kolejnej mszy ksiądz uzmysłowił nam kogo i dlaczego dopiero w danym miejscu mógł spotkać Pan Jezus na kolejnych odcinkach Drogi Krzyżowej. W kolejnym dniu ksiądz Henryk omówił grupy ludzi, których Pan Jezus spotkał, gdy dźwigał krzyż oraz omówił symboliczny wymiar owych grup. Wszystko to podane bardzo logicznie, prosto, a przede wszystkim bardzo interesująco. Warto chodzić na codzienne msze święte w naszym kościele...

Uwieńczeniem tygodniowych nauk rekolekcyjnych księdza proboszcza Henryka Martina była piątkowa Droga Krzyżowa. Jak co tydzień młodzież (tym razem również męska) przygotowana przez panią katechetkę odczytywała przy każdej stacji rozmyślania. Czasami chyba dość trudne...

6 lutego 2008 roku - ZAKOŃCZENIE ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
      Przed Wielkim Postem w naszym kościele przez trzy dni adorowaliśmy po godzinie Najświętszy Sakrament. Była to znakomita okazja do wewnętrznego wyciszenia, uspokojenia się, modlitwy, podziękowania Panu Bogu, przeproszenia Go oraz złożenia przed Jego obliczem swych próśb. Adoracja Najświętszego Sakramentu przypomina o obecności Zbawiciela w naszej duszy, o Jego bliskości, miłości i pokorze, która skłania Go do ukrycia swojej wielkości i potęgi pod osłoną drobinki chleba i wina. Wszystko to dla nas, abyśmy bez lęku i przymusu zbliżali się do Niego, rozmawiali z Nim i okazywali Mu naszą miłość.
Pączewska adoracja była prowadzona przez księdza proboszcza Henryka Martina i była dla nas prawdziwymi rekolekcjami, odnową duchową. Śpiewaliśmy pieśni, przypominaliśmy sobie główne przykazania Boskie, odmawialiśmy modlitwy o powołania kapłańskie, o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, o pomoc dla ludzi pozostających w róznych nałogach oraz wiele innych. Ksiądz Martin zaproponował nam, aby korzystając z naszych książeczek do nabożeństwa, czytać pieśni religijne. W ten sposób czasami bardziej jesteśmy w stanie wczuć się w treści, które chciał nam przekazać autor.
We wtorek, w ostatni dzien karnawału i ostatni dzień naszej adoracji Najświętszego Sakramentu przygotowując się do Wielkiego Postu czytaliśmy wszyscy "Lament Duszy nad cierpiącycm Chrystusem" ze wszystkich części Gorzkich Żalów. Modliliśmy się również za osoby, które z różnych powodów nie mogły przyjść na adorację i za tych, którzy mogli, ale nie chcieli przyjść. Ksiądz proboszcz ze smutkiem w głosie mówił, że coraz częściej religijność w wielu ochrzczonych rodzinach ogranicza się jedynia do uczestnictwa w niektórych niedzielnych mszach świętych. Brakuje modlitwy w domu. Między innymi ten problem i modlitwy do Boga zawarte były w pieśniach religijnych (wykonywanych we współczesnej aranżacji), które podczas wtorkowej adoracji mogliśmy usłyszeć z magnetofonu. W ten sposób nasz ksiądz proboszcz harmonijnie połączył radość ostatniego dnia karnawału z zadumą nad nadchodzącym okresem Wielkiego Postu, za co serdecznie Księdzu dziękujemy! Wśród pieśni, które usłyszeliśmy było też przejmująco odśpiewane Wezwanie do Ducha Świętego, które dedykujemy wszystkim Gościom naszej strony na okres Wielkiego Postu.

Duchu święty wzywam Cię
Przyjdź, umocnij mnie
Oddal mroków cień, jasny rozpal dzień
Twój jest czas i świat
Pełnia Boskich praw, Tyś natchnieniem mym
I przebudzeniem - Duchu święty przyjdź

2 lutego 2008 roku - OFIAROWANIE PAŃSKIE, MATKI BOSKIEJ GROMNICZNEJ
     Dzisiejsze święto Matki Boskiej Gromnicznej zakończyło okres bożonarodzeniowy. Msza święta w naszym kościele miała wyjątkowy charakter. W dużej mierze była to zasługa dzieci przygotowujących się do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej. Przygotowane przez panią katechetkę współtworzyły uroczystą oprawę mszy świetej: czytały czytanki, śpiewały psalm. Podczas mszy świętej ksiądz proboszcz Henryk Martin poświęcił książeczki do nabożeństwa dla tychże dzieci. Jak powiedział, dobrze byłoby, aby dzieci umiały korzystać i wykorzystywały te książeczki do modlitwy jak najczęściej. Ksiądz poprosił, aby każde tegoroczne dziecko pierwszokomunijne ze swojej własnej książeczki przeczytało po zwrotce kolędy. Dzieci, czasami drżącym głosem, wykonały polecenie. Przejęcie było widać również na twarzach rodziców, jak również babć dzieci. :) Wszystko to spowodowało, że ta msza była bardzo wyjątkowa. Ksiądz Martin z uśmiechem wsłuchiwał się w czytania i śpiewy dzieci. Oby więcej takich mszy!
      Ponieważ święto Matki Boskiej Gromnicznej kończy okres Bożego Narodzenia, ksiądz Henryk Martin zaprosił po raz ostatni w tym okresie wszystkie dzieci wraz z rodzicami do żłobka, aby oddać ostatni pokłon Dzieciątku Jezus. Z zadumą powiedział, że nie wiadomo co nam ten rok przyniesie, nie wiadomo, czy dane będzie nam wszystkim pokłonić się przed żlóbkiem w następne Boże Narodzenie...       

Z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Życia Konsekrowanego życzymy naszemu księdzu proboszczowi
Henrykowi Martinowi
i wszystkim osobom konsekrowanym:
Z okazji święta Waszego
życzenia wszystkiego najlepszego:
niech każdy dzień dostarcza radości
i uśmiech zawsze w sercach gości,
niechaj problemy Was omijają,
a wszyscy bardzo Was kochają!

Wiele łaski, sił, nadziei i Bozego błogosławieństwa w posłudze duszpasterskiej! Radości z wszystkich Bożych owoców tej posługi!

20 stycznia 2008
   Jeszcze dziś na ambonie w naszym kościele mogliśmy przeczytać motto z obrazka prymicyjnego ś.p. ks. Jana Rzepusa: "Wiem, komu zawierzyłem". Nasz nowy proboszcz (dotychczasowy administrator parafii) - ks. Henryk Martin specjalnie zostawił go jeszcze na jakiś czas. Myśl, jaką ś.p. ks. Rzepus obrał jako hasło życia, ma bardzo głeboką treść. Dlatego podczas króciutkich nauk na codziennych mszach świętych ksiądz Martin odnosił się do niej, analizował ją. Podczas dzisiejszej homilii ksiądz apelował, aby nie zapominać, szczególnie w modlitwie, o zmarłym księdzu proboszczu. Ks. Martin zachęcał, abyśmy i my, czytając Pismo Święte, umieli w nim odnaleźć takie zdania, które najlepiej odzwierciedlałyby nasze życie.


Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Anny Schroeder





19 stycznia 2008

Mowy pożegnalne wygłoszone podczas uroczystości pogrzebowej księdza proboszcza Jana Rzepusa.

MOWA POŻEGNALNA, KTÓRĄ WYGŁOSIŁ W IMIENIU PARAFIAN PRZEWODNICZĄCY RADY PARAFIALNEJ STANISŁAW TROCHOWSKI

PODZIĘKOWANIA DZIEKANA DEKANATU SKÓRZECKIEGO KSIĘDZA DR EUGENIUSZA STENCLA

MOWA POŻEGNALNA, KTÓRĄ WYGŁOSIŁA DYREKTOR ZSP W PĄCZEWIE GRAŻYNA STOLC


(mowy pożegnalne zebrała pani Anna Schroeder)

W "Tygodniku Parafialnym" (nr 2 (875) z 13.01.2008 roku) został zamieszczony artykuł "Parafia Pączewo żegna swojego Proboszcza. 05.01.08". Większość materiałów do artykułu (mowy pożegnalne, wybrane wpisy z Księgi Kondolencyjnej, zdjęcia) pod moją nieobecność do redakcji dostarczyła, a zatem artykuł opracowała, pani Anna Schroeder, za co chcę Jej tą drogą serdecznie podziękować. (Barbara D.-B.)














KSIĘGA KONDOLENCYJNA





     Jan Rzepus urodził się 7 sierpnia 1945 roku w Jedlinie (koło Pszczyny), jako syn Jana i Gertrudy z domu Niestrój. Kształcił się w gimnazjum w Katowicach. W latach 1964-1965 Studiował w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Po odbyciu dwuletniej zasadniczej służby wojskowej wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie, gdzie 21 maja 1972 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

     Jako wikariusz pracował w Matarni, Nięrzywieciu, Lubiewie, Wałdowie i Skórczu (1980-1984). 1 lipca 1984 roku został mianowany proboszczem parafii Pączewo. Ksiądz Jan Rzepus pełnił funkcję dziekana dekanatu osieckiego.

     Cała służba Księdza Jana Rzepusa, którą pełnił w naszej parafii całą swoją człowieczą istotą, całym swoim jestestwem była służbą pełną miłosierdzia. Komu tylko mógł pomagał. Szczególnym szacunkiem darzył osoby starsze. Wśród nich również emerytowanych księży, którzy w naszej parafii, pod skrzydłami księdza Jana Rzepusa zawsze mogli liczyć na opiekę i pomoc; którzy to księża zawsze byli serdecznie zapraszani do wspólnego świętowania pączewskich odpustów. Ksiądz Rzepus wprowadził zwyczaj systematycznych odwiedzin osób chorych i nie mogących samodzielnie przychodzić do kościoła. To ksiądz Jan Rzepus umożliwił nam codzienną spowiedź świętą, słuchając jej przed każdą mszą świętą. Szczególna opieką otaczał ksiądz również strażaków z OSP w naszej parafii, Koła Gospodyń Wiejskich. Jako gospodarz naszej parafii ksiądz Jan Rzepus gruntownie odnowił nasz kościół, jak również dokonał wielu zmian w wyglądzie terenów przykościelnych i cmentarza. Do najważniejszych wykonanych prac należały: podniesienie prezbiterium, otynkowanie zewnętrznych naw bocznych, nowe oszklenie okien, renowacja wieży kościelnej, wyposażenia kościoła (wszystkie ołtarze, ambona, chrzcielnica), położenie nowego dachu na kościele, naprawa organów, modernizacja nagłośnienia kościoła, wybudowanie nowego ogrodzenia cmentarza, przebudowa ogrodzenia kościoła, przerobienie budynku gospodarczego przy plebani na kostnicę, postawienie nowego krzyża misyjnego...

     Niezbadane są wyroki Boże, ale zawsze są pełne mądrości. Na początku września 2007 roku wszystkimi wstrząsnęła informacja o nagłym załamaniu stanu zdrowia naszego księdza proboszcza Jana Rzepusa. Dzisiaj Ksiądz Jan raduje się w Domu Naszego Ojca. Już nie cierpi.


     Pragniemy serdecznie podziękować Tobie Księże Janie za cały trud Twej służby w naszej parafii. Za szukanie i budzenie ludzkich serc. "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Oby przyrzeczenie w tym błogosławieństwie zawarte spełniło się teraz na Tobie. Teraz, gdy stanąłeś wobec Stwórcy, Sędziego i Ojca.


     Łączymy się w żalu z Matką Księdza Jana Rzepusa...

Barbara Dembek-Bochniak





statystyka