FESTYN GMINNY "MAGIA POLNYCH KWIATÓW"
16 czerwca 2007


Śpiewa ci obcy wiatr, zachwyca wielki świat, a serce tęskni.
Bo gdzieś daleko stąd został rodzinny dom, tam jest najpiękniej,

Tam właśnie teraz rozkwitły kwiaty: stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki.
Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły ojczyste kwiaty,
W ich zapachu urodzie jest Polska.

     Dziś w Pączewie, na terenach przyszkolnych odbył się gminny festyn "Magia polnych kwiatów". Spora część festynu oscylowała wokół Ochotniczej Straży Pożarnej z Pączewa, która obchodzi 55-tą rocznicę powstania. Tak naprawdę nasza OSP jest jedną z pierwszych w gminie i powstała ponad 100 lat temu, niestety udokumentowana jest historia jedynie 55-u ostatnich lat.
    Zatem na początku została poświęcona figura świetego Floriana, która zostanie umieszczona w kapliczce, która zostanie zbudowana przy remizie strażackiej. Pani konferansjerka wyraziła życzenie, aby strażacy w uroczystość Bożego Ciała chodzili z figurą w procesji. Czas pokaże, czy nasi druhowie się spiszą :)
    Delegacja obecnych władz OSP Pączewo uroczyście podziękowała i wręczyła bukiet kwiatów pączewskiemu strażakowi, który ma największy staż - 50 lat (tak na prawdę większy, bowiem już w wojsku był strażakiem), wieloletniemu komendantowi - panu Albinowi Falgowskiemu. Pan Albin był wyraźnie wzruszony.
    Na boisku szkolnym pojawił się samochód strażacki, którym druhowie z Pączewa przywieźli grochówkę. Bardzo smaczną grochówkę!
    Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy dla najmłodszych zorganizowane przez strażaków. Atrakcją okazały się biegi dzieci po wężu strażackim z prądownicą w ręku, ubranych w czerwone, strażackie hełmy! Powodzenie miało też przepychanie w górę po równi pochyłej piłki koszowej za pomocą strumienia wody puszczanej z węża.
    Tyle atrakcji przygotowanych przez strażaków. Oczywiście uczestnicy konkurencji otrzymywali nagrody!
    Dzieci próbowały również swoich sił skacząc w workach! Jak się okazało, to wcale nie takie proste dotrzeć w tym worku do mety bez wywrotki :)
    Poza tym ważnym elementem był konkurs na najpięniejszy bukiet z polnych kwiatów. Pierwsze miejsce zdobyła pani Justyna Czubek, która swoją kompozycję umieściła na drewnianym wozie. Drugie miejsce należało do pani Agnieszki Maleckiej, trzecie - do Adama Stormowskiego.
    Oczywiście były przemówienia reprezentantów władz gminy, powiatu.
    Były występy młodzieży ze szkół oraz świetlic z gminy Skórcz. Jak zwykle uwagę przyciągały Kociewianki z Barłożna, które przygotowuje pani Dróżdż. Wszystkie ubrane w stroje regionalne śpiewały piosenki kociewskie.
    Zachwycił repertuar chóru SZPAKI działającego w Kole Emerytów i Rencistów w Skórczu. Łza się w oku kręciła, gdy wsłuchiwaliśmy się w wykonanie "Ojczystych kwiatów", czy piosenki "Ach, jak przyjemnie!". Żal serce ściska, że takie utwory odchodzą w zapomnienie i nie uczy się ich naszej młodzieży w szkole!!!
    Na pochwałę zasługują Koła Gospodyń Wiejskich z Pączewa oraz z Barłożna, które przygotowały poczęstunek. Panie z Pączewa występowały pod szyldem "Kobiety Kwiaty". Były kiełbaski, kanapki, ciasta, murzynki, napoje... Było też stoisko z watą cukrową.
    Wieczorową porą można było potańczyć. Na zabawie na świeżym powietrzu przygrywał zespół Carmin.

Więcej o festynie oraz galeria zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ!