WWW.PPACZEWO.PELPLIN.OPOKA.ORG.PL


   Fundacja "Opoka" została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 1998 r. celem służenia Kościołowi katolickiemu w Polsce w zakresie tworzenia systemu elektronicznej wymiany informacji oraz serwisu internetowego. Minął rok od czasu, kiedy na serwerze Fundacji umieściłam stronę internetową parafii Pączewo. Z okazji "roczku" pozwalam sobie przedstawić Czytelnikom ciekawostki z "życia" strony.

   Strona traktuje o przeszłości i teraźniejszości naszej parafii. Na niektórych podstronach załączyłam system zliczania statystyk (pomijający wejścia autora strony, czyli moje). Oto krótka analiza zebranych danych.

   Miło mi poinformować, że szukając informacji w internecie, trafiło do nas 2307 osób z różnych krajów (Niemiec, USA, Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Szwecji, Australii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Danii, Czech, Belgii, Brazylii, Kanady, Chorwacji, Meksyku, Holandii, Ukrainy i Urugwaju) i z różnych miast Polski (przeważnie z Pomorza, ze Śląska, ale też z okolic prawie wszystkich byłych miast wojewódzkich - od Gdańska po Bielsko-Białą, od Zielonej Góry po Białystok - z całej Polski).

   Aby znaleźć informacje internauta wpisuje słowa w wyszukiwarce. W odpowiedzi dostaje adresy stron, na których takich słów użyto. I tak na pączewską stronę trafiano po wpisaniu: Pączewo, Wolental, Zelgoszcz, Barłożno, Kasparus; parafia Pączewo, Pelplin, w Dobrczu, w Miłobądzu, św. Mateusza w Starogardzie; Jan Rzepus, Piotr Breiski, Szydzik, Szypniewski (księża kiedyś pracujący w parafii), ksiądz Eugeniusz Filipski; kościół w Pączewie; Tygodnik Parafialny (!!!) itd.

   W Aktualnościach zamieszczono 68 informacji oraz kilkadziesiąt zdjęć z życia parafii. Ta podstrona cieszy się największą oglądalnością. Po niej popularne są kolejno: informacje o proboszczach, spis tych, którzy przeszli do Wieczności, wiadomości o kościele, powołaniach itd… Po wizytacji księdza biskupa podstronę ze zdjęciami z tego wydarzenia w ciągu 2 dni obejrzało ponad 20 gości…

   Jaki był efekt wejść na naszą stronę widać poniekąd po lekturze Księgi Gości. Na stronie są dwie takie księgi, w nich w sumie ponad 70 wpisów. Wszystkie bardzo sympatyczne. O ich różnorodności niech świadczy kilka przykładów:

   Grzesiek z Katowic: Sporo czytania, ale warto, pozdrawiam;

   Janina z Olsztyna: W Pączewie mieszkała moja Ciocia. Bywałam u niej czasami. Bardzo podoba mi się wasza strona Przypomniałam sobie dzieciństwo

   Ks. Józef z Katowic: Pozdrawiam bratnie Pączewo, parafię mile wspominanego przeze mnie współparafianina z Załęża księdza proboszcza Janka R.

   Cindy z Rzeszowa: Witam... mój tata pochodzi z Pączewa.. ale miłość zaprowadziła go do Rzeszowa, skąd pochodzi moja mama..mam miłe skojarzenia z Waszym kościołem... serdecznie pozdrawiam;

   Goszczący na naszej stronie proszą o pomoc w znalezieniu informacji o przodkach. Polskie małżeństwo z Los Angeles, które wyjeżdżając za granicę nie wzięło Biblii, poprosiło przez pocztę elektroniczną o pomoc w znalezienie fragmentu, zwykle czytanego podczas Wigilii. Dzięki otrzymanej z naszej strony pomocy mogli lepiej przeżyć Boże Narodzenie 2005.

   Wielkie słowa podziękowania należą się księdzu Piotrowi Breiskiemu (Pączewiakowi), który dzięki stronie nawiązał z nami łączność mailową i to dzięki niemu mamy wiele informacji z historii parafii.

   Miło mi też poinformować, iż wysoko oceniono zawartość i formę naszej strony internetowej. Pochwalił ją ksiądz Wojciech Węckowski (odpowiedzialny za obsługę merytoryczną oficjalnej strony Diecezji Pelplińskiej). Po zgłoszeniu strony do wyszukiwarek, na Onecie przyznano nam 4 gwiazdki! Dla porównania znaczna większość parafii gdańskich, czy starogardzkich ma tylko 3 gwiazdki. Maksymalną - 5 zauważyłam przy stronie Bazyliki Mariackiej. Jest to wyróżnienie, mimo, iż - świadomie, z myślą o umiejętnościach obsługi programów przez osoby starsze - strona jest skonstruowana bardzo prosto!

   Jedyne czego potrzeba - to czasami wsparcia duchowego i pomocy przy zbieraniu bieżących informacji. Nadal liczę na młodzież… Zapraszam do współpracy!Opiekun i twórca strony internetowej parafii Pączewo

Barbara Dembek-Bochniak

"Tygodnik Parafialny" nr 50 z 10.12.2006