UPIĘKSZYLIŚMY PĄCZEWO


   Majówki oraz zainicjowane za czasów Piusa VII majowe nabożeństwa maryjne - jednoznacznie kojarzą się z pełnią rozkwieconej wiosny. W maju kwitną kwiaty, krzewy, drzewa - świat jest piękny.

   Pączewo od kilku lat jest w czołówce podczas konkursów na najpiękniejszą posesję, czy wieś. Wszyscy starają się, aby w ogródkach było kolorowo i pachnąco. W zeszłym roku z inicjatywy pączewskiego KGW zadrzewiono i zakrzewiono okolice zbiornika wodnego strażackiego, ogródek jordanowski, teren przykościelny oraz przy kapliczkach.

   Z kolei w tym roku przy poparciu pani sołtys Haliny Wika oraz przy nieocenionej pomocy i przychylności pana Zbigniewa Wesołowskiego z Urzędu Gminy Skórcz udało się zorganizować akcję upiększania naszej wsi - głównie jej części pod Grabowo. Za fundusze z UG Skórcz otrzymaliśmy kilka sztuk pięknych drzewek ozdobnych - szczepionych głogów Paul Scarlet. To te drzewka, które kiedyś pięknie różowo kwitły w czasie Bożego Ciała przy figurze św. Józefa. Ksiądz proboszcz Jan Rzepus zdecydował, że zagoszczą tam ponownie. Oprócz tego dwa takie drzewka posadzono przy kostnicy. Otrzymaliśmy też 20 dorodnych jarzębin i klonów. Upiększyć naszą wieś - sadząc te drzewka wzdłuż dróg i miedz swoich pól - pomogli państwo: Bąkowscy, Bielińscy, Dembek i Laskowscy.

   Gorąco zachęcam wszystkich - również z innych wsi, aby zorganizowali takie akcje na jesień. To kosztuje nas jedynie tyle - co zapał. A pięknie jest, gdy wiosną drzewka zielenią się i kwitną, na jasień buchające feerią barw, a na zimę są żywicielem dla dzikiego ptactwa. Oby drzewa liściaste powróciły do krajobrazu naszych wsi i pól i cieszyły nie tylko nas, ale i inne stworzonka boskie.

   Wszystkim, których wymieniłam z nazwiska w tym tekście - pragnę bardzo serdecznie podziękować za pomoc i przyłączenie się do akcji.

Barbara Dembek-Bochniak

"Tygodnik Parafialny" nr 20 z 14.05.2006