SPOTKANIE OPŁATKOWE W PĄCZEWIE


Aby powiększyć zdjęcia - kliknij je     16 grudnia 2006 roku młodzi duchem Pączewiacy zebrali się na spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez panią sołtys Halinę Wika.

      Na początku wszyscy zaśpiewali kolędę. Ksiądz proboszcz Jan Rzepus odmówił modlitwy, pobłogosławił wszystkich przybyłych (szczególnie osoby starsze) oraz pokarm na stołach, po czym symbolicznie przełamał opłatek z najstarszym przybyłym Pączewiakiem. Zdążyliśmy zrobić jeszcze wspólne zdjęcie i ksiądz pojechał sprawować obowiązki spowiednika do Lubichowa.

      Po złożeniu sobie życzeń (dominowało życzenie zdrowia oraz błogosławieństwa Bożego) Pączewiacy zasiedli do stołu pięknie zastawionego domowymi, pysznymi wypiekami naszych pań - tych samych, które między innymi przygotowują wieńce dożynkowe, sadzą drzewka, upiększają naszą wieś. Oprócz kanapek, ciast, rogalików, faworków, mandarynek zebrani mogli skosztować pieczone jabłka prosto z pieca. Nie zabrakło też barszczyku!

      Spotkanie miało iście bożonarodzeniowy charakter. Pani Regina Kuczyc wzorowo odczytała napisaną gwarą kociewską gawędę Antoniego Górskiego "Uż znówki bańdzie Wigilija". Później, z pomocą Pączewiaków, przedstawiłam trzy staropolskie pastorałki. Przy pierwszej (o zwierzątkach - pierwszych świadkach narodzin Chrystusa) wszyscy pomogli stworzyć nastrój szopki betlejemskiej - usłyszeliśmy owieczki, kozy, osły, wołki... Druga opowiadała o tym, jak pastuszkowie dowiedzieli się o narodzinach Zbawiciela i przybiegli do szopy. Trzecia - o kolędnikach - uświetniona była radośnie wyśpiewywanym przez zgromadzonych "Hej kolęda, kolęda!". Wspaniale został wykonany przez wszystkich zebranych Pączewiaków, przygotowany przeze mnie na kartkach, "mix" siedmiu radosnych kolęd. Rozpoczęliśmy kociewskim "Zagrzmiało, rujnyło w Betlyjam ziamni", skończyliśmy utrzymanym w rytmie najbardziej polskim - poloneza "Bóg się rodzi". Efekt był wspaniały! Mimo obaw niektórych osób udało się nawet rzadko u nas śpiewane "A wczora z wieczora". Śpiewali wszyscy! I to jak! Pani sołtys w nagrodę dała każdemu po czekoladzie.

      Spotkanie utrzymane w rodzinnej atmosferze trwało kilka godzin. W tle świąteczne melodie grał Michał Stormowski. Na spotkaniu obecny był także wójt naszej gminy pan Erwin Makiła.

      Wszyscy, którzy nie skorzystali z zaproszenia, mogą jedynie żałować, że nie uczestniczyli w tym świątecznym wydarzeniu.

      Pragnę przypomnieć, że na stronie internetowej parafii Pączewo (www.ppaczewo.pelplin.opoka.org.pl) w Ciekawostkach zamieszczony jest scenariusz modlitwy wigilijnej, z którego można skorzystać przygotowując Wieczerzę Wigilijną.

Barbara Dembek-Bochniak

"Tygodnik Parafialny" nr 53 z 31.12.2006