15 SIERPNIA W PĄCZEWIE



      We wtorek, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny najwcześniejsza msza św. w pączewskim kościele odprawiona była przez księdza proboszcza Jana Rzepusa w intencji "za błogosławione zbiory kłosów zbóż, ziół i kwiatów".
     Tego dnia, jak mówi mądrość ludowa, każdy kwiatek woła: Weź mnie do kościoła! Dlatego nasi parafianie stawili się w kościele z pięknymi bukietami kwiatów, ziół, kłosów zbóż. Poświęcone bukiety zielne nabrały różnorakich właściwości dobroczynnych i leczniczych. Teraz trzeba będzie starannie je przechować, najczęściej wieszając koło obrazu Matki Bożej, aby na przyszły rok zetrzeć je na proch i dosypać do ziarna siewnego.
     Kilka gospodyń przyniosło do pobłogosławienia koszyczki wypełnione plonami z własnych warzywniaków i pól. W ten sposób podziękowały Matce Bożej za urodzaj i poprosiły o ochronę dla owoców i warzyw na zimę przed szkodnikami.


      Przed stołem Pańskim pojawiła się piękna kompozycja kwiatów, ziół, zbóż i innych darów ziemi. To dzieło naszych pączewskich artystek działających pod wodzą pani Danuty Bukowskiej: Stefanii Cegłowskiej, Reginy Kuczyc, Agnieszki Maleckiej, Anny Stormowskiej i Haliny Wika. Ta grupa pracuje też nad wieńcem dożynkowym. Uroczystość Matki Boskiej Zielnej zapowiada koniec żniw i często bywała łączona z dożynkami. Należy wspomnieć, że pączewskie wieńce dożynkowe, które powstały przy współudziale również innych Pączewianek, to wytwory mające cechy dzieła sztuki. Panie tworzą w oparciu o własną koncepcję, nadając wieńcom niepowtarzalny charakter. Kunsztowne wykonanie i ogrom pracy są doceniane: pączewski wieniec dożynkowy w 2004 roku (paschał z księgą) zdobył I miejsce w dożynkach powiatowych, natomiast w 2005 (kielich z hostią) - I miejsce w dożynkach wojewódzkich.

      W 1989 roku dniu 15 sierpnia przywrócono status święta narodowego. Tego dnia oprócz uroczystości Matki Boskiej Zielnej obchodzimy rocznicę "Cudu nad Wisłą" oraz święto Wojska Polskiego. Dobrze jest pamiętać w obliczu tak ważnego dnia o wywieszeniu flag maryjnych i narodowych. Taka postawa świadczy o szacunku do Ojczyzny oraz poszanowaniu dla historii i tradycji.

Barbara Dembek-Bochniak

"Tygodnik Parafialny" nr 34 z 20.08.2006