DOŻYNKI PARAFIALNE W PĄCZEWIE

   3września 2006 rokuw parafii Pączewo miały miejsce Dożynki Parafialne. Przy bardzo uroczystej oprawie mszy świętej podziękowaliśmy Panu Bogu za zebrane plony i prosiliśmy o Jego błogosławieństwo na rozpoczynające się siewy.
   Na początku mszy, przy dźwiękach pieśni dożynkowej, do kościoła wprowadzono wieniec niesiony przez pączewskich rolników. Bochen dożynkowy złożyła na ołtarzu Elżbieta Szwarc. Regina Kuczyc odczytała okazjonalny wiersz. Słowo Boże usłyszeliśmy w wykonaniu przedstawiciela młodzieży - Karola Kuczyca. Reprezentant rolników Zbigniew Szulc odczytał dożynkową modlitwę powszechną.

   Ksiądz proboszcz Jan Rzepus w homilii wspomniał o tym, że o różnych trudnościach, towarzyszących życiu i pracy na roli wiedział dobrze Ojciec Święty Jan Paweł II. Przed laty przypominał o tym: "Jeśli mówię o poszanowaniu ziemi, nie mogę zapomnieć o tych, którzy najbardziej są z nią związani. Myślę tu o rolnikach, którzy [...] w całej Polsce, bezpośrednio zmagają się z ziemią czerpiąc z niej owoce niezbędne dla życia mieszkańców miast i wsi. [...] Z wdzięcznością i szacunkiem chylę głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali tę ziemię potem czoła, a gdy trzeba było stawać w jej obronie, nie szczędzili również krwi. Z tą samą wdzięcznością i szacunkiem zwracam się do tych, którzy i dziś podejmują ciężki trud służby ziemi. Niech Bóg błogosławi pracy waszych rąk" (Jan Paweł II, Zamość, 12.VI. 99).
   Ksiądz pobłogosławił przyniesione do kościoła bukiety żniwne, nasiona oraz sam wieniec dożynkowy.
nbsp;  Wieniec dożynkowy to symbol wszystkich darów Bożych, jakie otrzymujemy. Tegoroczny pączewski jest zrobiony w kształcie tradycyjnej korony zwieńczonej oryginalnym krzyżem. Danuta Bukowska, Teresa Cejrowska, Stefania Cegłowska, Elżbieta Doering, Maryla Kołodyńska, Regina Kuczyc, Agnieszka Malecka, Anna Stormowska i Halina Wika - to dzięki tym paniom zachowany pozostał w naszej parafii obyczaj dożynkowy. Cały materiał roślinny do wieńca one same zebrały, ususzyły i upięły w tak artystyczny kształt. One też wraz z organistą Michałem Stormowskim zajęły się oprawą słowną i muzyczną mszy świętej. Po prostu wykonały kawał dobrej roboty!Barbara Dembek-Bochniak

"Tygodnik Parafialny" nr 37 z 10.09.2006