Z ŻYCIA PARAFII PĄCZEWO
17 października Ksiądz Biskup pomocniczy Piotr Krupa udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży parafii Pączewo. Na pytanie Księdza Biskupa: "Jakich łask oczekujecie od Pana Boga w tym sakramencie?" młodzi ludzie gremialnie odpowiedzieli: "Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad."
W homilii Ksiądz biskup Piotr Krupa odniósł się do trzech darów sakramentu bierzmowania.

Żyć według wiary.
Tutaj Ks. Biskup podał przykład życia Judasza, który będąc uczniem Jezusa sprzedał Go za 30 srebrnych blaszek -
poszedł drogą ciała, nie ducha. Gdy to pojął, obrzydły mu srebrniki. Swoje życie, życie według ciała zakończył dramatycznie.
Również inny uczeń Jezusa - Piotr uległ słabości według ciała, bo się zaparł się swojego Mistrza, ale gdy otrzymał Ducha Św., opuścił go strach. Nie bał się oddać swoje życie za Jezusa na krzyżu. Miał jedynie prośbę, aby ukrzyżować go głową w dół, bo nie czuł się godzien umierać tak, jak Pan Jezus, którego przecież wcześniej zaparł się.
Ksiądz Biskup mówił: "Jesteście w wieku, kiedy stajecie przed dylematem: jak żyć? Są dobre i złe drogi, trudno czasami wybrać. Sakrament bierzmowania pomaga w wyborze – pomaga żyć według wiary, czyli wypełniać przykazania Boże." W dialogu z Ks. Biskupem młodzież przypomniała wspólnie Dekalog. "Gdyby do tego dodać ‘Pięć przykazań kościelnych’ i ‘Dwa przykazania miłości’ to wiemy jak żyć!"

Wiarę wyznawać.
Na pytanie "Jak się wyznaje wiarę?" Ks. Biskup usłyszał od młodzieży akt wiary. Wśród innych form wyznawania wiary - choćby żegnania się znakiem krzyża św. w różnych sytuacjach życiowych, zdejmowania czapki przed krzyżem – biskup Krupa wspomniał też o setkach męczenników za wiarę. Przybliżył opowieść już nieżyjącego Ks. Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego. Będąc młodym człowiekiem był więźniem obozu koncentracyjnego Dachau. Pewnego listopadowego dnia, w wyjątkowym zimnie, gdy zacinał śnieg i deszcz wszyscy więźniowie godzinami stali na apelu, bo ktoś nie mógł doliczyć się jednego więźnia. Znudzony kapo, żeby się zabawić, wyjął różaniec, który zapewne zabrał komuś, bo w obozie nie wolno było można się modlić. Rzucił go w błoto i przydeptał. Do stojących księży powiedział: "Jeżeli teraz chcecie wyznać wiarę, klękajcie w błoto i całujcie różaniec!" Wszyscy, jak jeden mąż stanęli w kolejce, klękali, choć ledwo trzymali się na nogach i całowali ów różaniec... Kapo stał i każdemu pochylonemu zdążył jeszcze przyłożyć dwie pałki. Ks. Abp Majdański mawiał, że w takich chwilach Pan Bóg daje człowiekowi dużo siły. To było najtrudniejsze wyznanie wiary w jego życiu, ale dające najwięcej radości...

Stawać w obronie wiary.
Trzeba umieć stanąć w obronie wiary, gdy ktoś wiarę ośmiesza, opowiada niestosowne kawały o świętych, o Panu Bogu... Ks. bp nakreślił obraz czołgów przewracających wieże kościołów na Wschodzie. W owych świątyniach znajdowali się ludzie, nie uciekali. W ten sposób bronili swoich kościołów, swojej wiary...

Ksiądz Biskup pomocniczy Piotr Krupa zakończył homilię słowami: "Nie bójcie się w zwykły sposób, taki, jaki macie w sercu, wiarę wyznawać, według wiary żyć, wiary świętej bronić. O to się w tym sakramencie będę razem z wami bronił."

Na zakończenie zwrócił się ze szczególnymi słowami do świadków młodzieży bierzmowanej oraz do ich rodziców.
W intencji bierzmowanych młodych parafian pączewskich modlili się między innymi przybyli z dekanatu księża.
I można jeszcze raz zadać pytanie postanowione przez Ks. Biskupa Piotra Krupę przed udzieleniem sakramentu: "Czy ci młodzi ludzie, którzy pragną przyjąć sakrament bierzmowania, wiedzą, jak wielki dar otrzymują od Pana Boga w tym sakramencie(...)?"...

Barbara Dembek-Bochniak
(podziękowania dla Izabeli i Michała za pomoc w zdobyciu materiałów)




Tygodnik Parafialny; nr 43 (968); 01.11.2009