Z ŻYCIA PARAFII PĄCZEWO
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak w homilii przypomniał, że dogmat Wniebowzięcia NMP ogłosił w konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus" ("Najszczodrobliwszy Bóg") w 1950 roku papież Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Stało się tak między innymi dlatego, że Matka Chrystusowa była poczęta bez grzechu, skoro Bóg obdarzył Ją przywilejem Niepokalanego Poczęcia, to konsekwencją tego jest, że nie podlegała prawu śmierci. Śmierć bowiem jest skutkiem grzechu pierworodnego. Ponadto nie wypadało, aby ciało, z którego Chrystus wziął swoją ludzką naturę, miało podlegać rozkładowi. Ponadto Pius XII w swojej Konstytucji Apostolskiej nie mówi nic o śmierci, a jedynie o chwalebnym uwielbieniu ciała Maryi i jego wniebowzięciu.

Matka Boska Wniebowzięta jako patronką ziemi i jej bujnej roślinności, dlatego tradycyjnie w dniu Matki Boskiej Zielnej błogosławi się wiązanki kwiatów i pierwocin roślin. Również w naszej parafii pamiętamy o tym pięknym zwyczaju, który jest również podziękowaniem za urodzaj i prośbą o dalszą opiekę nad uprawami. Na zdjęciu uwieczniliśmy w tym roku panią Lucynę z Wolentala, która co roku na święto MB Zielnej przynosi starannie zrobiony bukiet zbóż i ziół oraz przystrojony koszyczek pełen pierwocin roślin.

***

Jaki może być powód, aby mieszkanki parafii przychodziły do kościoła z torebkami? Wystarczy dać okazję do noszenia okularów, które trzeba jakoś przetransportować. A są one potrzebne odkąd na ławkach naszego kościoła pojawiły się śpiewniki. Teraz każdy, kto tylko wejdzie do kościoła, z zapałem zaczyna modlitwę z tą książeczką. Śpiewniki zakupił ks. proboszcz, gdy zabrakło w naszej parafii organisty. Teraz w dni powszednie zebrani ochoczo śpiewają a capella nawet po kilka zwrotek pieśni. Już nauczyliśmy się kilku nowych, odkurzyliśmy te dawno nieśpiewane. A w niedziele w okresie wakacji na organach w naszym kościele gra student wydziału teologicznego (specjalność kapłańska) Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie - Rafał Eggert. Pan Rafał jest jednym z dwóch kleryków na roku, którzy potrafią grać na tym instrumencie. Spytany kim chciał być najpierw: organistą, czy księdzem? - z błyskiem w oku pewnie odpowiedział: księdzem! A zatem życzymy na drugim roku samych piątek w szkole i żeby skończył Pan studia śpiewająco!

Barbara Dembek-Bochniak




Tygodnik Parafialny; nr 33 (958); 23.08.2009