SPOTKANIE OPŁATKOWE U PĄCZEWSKICH SENIORÓW
Koło Gospodyń Wiejskich z Pączewa zainaugurowało tegoroczny sezon spotkań opłatkowych w gminie Skórcz. W Mikołajki w świetlicy szkolnej stawili się seniorzy, emeryci i renciści. Tegoroczny opłatek, podobnie jak dwa lata temu połączony był z Dniem Seniora. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy od lat dzielili się opłatkiem, a w tym roku odeszli do Pana - ks. Jana Rzepusa i pani Agnieszki Czaja. Modlitwę poprowadził ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. Ksiądz określił spotkanie jako przedsmak Wigilii świąt Bożego Narodzenia. Mówił: "Czas adwentu jest czasem spotkań w naszych małych ojczyznach, wioskach, wspólnotach. Jesteśmy dla siebie osobami bliskimi. To dzisiejsze spotkanie niech jest spotkaniem miłości wzajemnej i życzliwości. Niech dobro, którym dzisiaj zostaniemy ubogaceni zagości przy stołach, w rodzinach w Wigilię. Życzę Bożej łaski i wytrwałości w codziennym trudzie i dobrego przeżycia okresu adwentu, radosnych świąt Bożego Narodzenia." W modlitwie przy błogosławieństwie darów padły słowa: "Naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi, którzy tego nie mają." Tradycyjnie obecny był wójt gminy Skórcz Erwin Makiła, który życzył wszystkiego najlepszego, przede wszystkim zdrowia - bo ono jest najważniejsze, żeby nie zabrakło na stole skromnej strawy, pod choinką prezentów.

Na świątecznie przystrojonych stołach na pączewiaków czekały smaczne, domowe wypieki oraz dania przygotowane przez panie z KGW. Był też ciepły barszczyk z uszkami, owoce, różne eliksiry… Nasze panie od około dziesięciu lat tak umilają życie naszym staruszkom! W tym roku spotkanie miało nadzwyczaj bogatą oprawę kulturalną. Na twarzy każdego seniora pojawił się szczery uśmiech na widok wesołego aniołka stojącego na każdym talerzyku. Tą papierową ozdobę z czekoladowym, świątecznym cukierkiem w środku oraz z życzeniami od KGW i Rady Sołeckiej wykonały dzieci z drugiej klasy szkoły podstawowej. Również one pomysłowo poprzebierane za babcie, dziadków, za lekarza zaaplikowały seniorom śmiechoterapię - 10 rad jak żyć długo w zdrowiu oraz z werwą odśpiewały "Sto lat". Później były wierszyki od starszej młodzieży, a kwartet dziewcząt-Mikołajek z gimnazjum wykonał piosenką "Wesołe jest życie staruszka". Seniorów zaproszony do biesiady - przy akompaniamencie muzycznym odśpiewano repertuar ze specjalnie przygotowanego śpiewnika.

Ale nie był to koniec atrakcji! Dyrektor ZSP w Pączewie Grażyna Stolc dziękując za przybycie do szkoły, obdarowanie tego miejsca uśmiechem i dobrą energią z której potem przez cały rok społeczność szkolna korzysta, każdemu wręczyła niespodzianki wykonane przez uczniów -Mikołaje wypełnione siankiem i słodką bombką, która nie wybucha.

Po chwili na salę przybyło dwóch najprawdziwszych Mikołajów!!! Jeden z nich miał laskę - taką z XXI wieku! Z dzwoneczkiem - takim od roweru oraz z dołączonym rozweselającym Eliksirem Młodości. Mikołajowie po upewnieniu się, że wszystkie babcie, dziadkowie i dzieci przez cały rok byli grzeczni, zabrali się za rozdawanie słodkich prezentów. Aż miło było popatrzeć na te roześmiane twarze. A owe uśmiechy i miód na sercach to w dużej mierze zasługa pani Reni Kuczyc, która z kulturą związana jest od zawsze. Będą uczennicą chętnie organizowała wszelkie akademie i uroczystości, a teraz w dojrzałym życiu realizje się na tym polu należąc do KGW. Od kilku lat pani Regina szukała pomocy przy zorganizowaniu atrakcji na Dzień Seniora wśród znajomych. Wszystko było ładnie, ale... wszystko opierało się na pracy dorosłych. A gdzie tu najmłodsze pokolenie? W tym roku pani Renia zmieniła koncepcję i z drżącym sercem poszła do szkoły. Sama podrzuciła gotowe pomysły, które dzięki współpracy głownie wychowawczyni drugiej klasy - Doroty Czerwińskiej - zostały zrealizowane. Do tego kilka inicjatyw szkolnych i powstał wzorcowy program artystyczny. Dzieci wypadły świetnie, babcie i dziadkowie byli bardzo zadowoleni. I tak powinno być. Bo młodzieży od najmłodszych lat powinno wpajać się szacunek do jesieni życia. Dla pani Reni, która wiele serca i energii wkłada we wszystkie swoje prace i która przygotowała cały scenariusz spotkania oraz je poprowadziła oraz dla wszystkich Pań z KGW w Pączewie - wielkie brawa i podziękowania od wszystkich uczestników.

O spotkaniu opłatkowym w Pączewie doniosła też w środę lokalna prasa - "Gazeta Kociewska".

Barbara Dembek-Bochniak
Tygodnik Parafialny; nr 50 (923); 14.12.2008