PĄCZEWSKI DZIEŃ DRZEWA PO RAZ TRZECI

Trzeci rok z rzędu mieszkańcy Pączewa nie zawiedli i w połowie października wzięli udział w światowym Dniu Drzewa. Pomysłodawca tego dnia Juliusz Morton mawiał: "Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość". Główny cel tego dnia to posadzenie drzew, tych magicznych towarzyszy codzienności, którzy chronią, koją, radują, są ostoją dla śpiewających ptaków... Wspomnijmy w tym momencie jedną ze zwrotek pieśni "Gwiazdo śliczna, wspaniała":

Gdy ptaszkowie śpiewają, Maryję wychwalają,
słowiczkowie wdzięcznym głosem śpiewają, ach śpiewają...

Zgodnie z ideą w tym dniu drzewa sadzą wszyscy: od osób znanych po młodzież i dzieci. Tak też było w tym roku w Pączewie.

Dzięki sprawnej współpracy bezkonkurencyjnej pani sołtys Haliny Wika, naczelnika OSP Pączewo pana Andrzeja Czubka oraz pani Teresy Cejrowskiej z KGW razem z młodzieżową drużyną OSP posadziliśmy przy drodze polnej wiodącej do Wysokiej lipy, wiązy, graby i klony jesionolistne. Licznie przybyłe młode druhny i druhowie sprawnie kopali dołki, wozili wodę, sadzili drzewka. Z kolei na terenie przykościelnym posadziliśmy szczepione na pniach irgi. To nie pierwszy zielony element dekoracyjny dodany do otoczenia naszej świątyni. Wcześniej za fundusze zdobyte za zajęcie w tym roku pierwszego miejsca w konkursie "Piękna Wieś" panie z KGW zakupiły przeróżne iglaki i posadziły je w pomysłowych kompozycjach.

Nie zawiedliśmy się również na radnych z naszej wsi. Zarówno pani Regina Kuczyc z mężem jak i pan Zbigniew Szulc z całą rodzinką przyłączyli się akcji. Przy polnych drogach i na miedzach posadzili lipy i graby.

Kolejny rok niezawodny okazał się pan Marian Bieliński z żoną, którzy zawsze chętnie odpowiadają na apel o posadzenie roślinek. Nasi pączewscy gospodarze wraz z wnuczkiem wsadzili 10 olch.

Obchody Święta Drzewa możliwe były przede wszystkim dzięki panu Zbigniewowi Wesołowskiemu odpowiedzialnemu w gminie Skórcz za ochronę środowiska, który co roku pamięta o nas i przychylny jest naszej idei sadzenia drzew liściastych. Na łamach "Tygodnika Parafialnego" chcemy Panu bardzo serdecznie podziękować!

Święto Drzewa potwierdziło, że na pączewiaków, naszą młodzież i najmłodszych można liczyć! Chwilka relaksu na świeżym powietrzu i drzewostan w naszej wsi wzbogacił się o kolejne 50 drzewek!

Na stronie internetowej parafii można obejrzeć więcej zdjęć z Dnia Drzewa w Pączewie.

Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia tegorocznej kampanii składa

inicjatorka akcji: Barbara Dembek-Bochniak
Tygodnik Parafialny; nr 43 (916); 26.10.2008