GMINNY FESTYN "MAGIA POLNYCH KWIATÓW" W PĄCZEWIE     

Śpiewa ci obcy wiatr, zachwyca wielki świat, a serce tęskni.
Bo gdzieś daleko stąd został rodzinny dom, tam jest najpiękniej,

Tam właśnie teraz rozkwitły kwiaty: stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki.
Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły ojczyste kwiaty,
W ich zapachu urodzie jest Polska.


      W sobotę 16 czerwca w Pączewie, odbył się gminny festyn "Magia polnych kwiatów". Spora część imprezy oscylowała wokół Ochotniczej Straży Pożarnej z Pączewa, która obchodzi 55-tą rocznicę powstania. Wiadomo, że nasza OSP jest jedną z pierwszych w gminie i powstała ponad 100 lat temu, niestety udokumentowana jest historia jedynie 55-u ostatnich lat.
      Tak więc na początku została poświęcona figura świętego Floriana. Delegacja obecnych władz OSP Pączewo uroczyście podziękowała i wręczyła bukiet kwiatów strażakowi, który ma największy staż służby - 50 lat, wieloletniemu komendantowi - panu Albinowi Falgowskiemu. Każdy mógł skosztować bardzo smacznej strażackiej grochówki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy dla najmłodszych zorganizowane przez druhów z OSP. Atrakcją okazały się biegi dzieci po wężu strażackim z prądownicą w ręku, ubranych w czerwone, strażackie hełmy! Powodzenie miało też przepychanie piłki koszowej za pomocą strumienia wody z węża strażackiego.

     


      Dzieci próbowały również swoich sił skacząc w workach! Jak się okazało, to wcale nie takie proste dotrzeć w tym worku do mety bez wywrotki :)
      Ważnym elementem był konkurs na najpiękniejszy bukiet z polnych kwiatów. Pierwsze miejsce zdobyła pani Justyna Czubek, która piękną, kwiatową kompozycję umieściła na drewnianym wozie.

     


      Były występy młodzieży ze szkół oraz świetlic z gminy Skórcz. Jak zwykle uwagę przyciągały Kociewianki z Barłożna, które przygotowuje pani Dróżdż. Wszystkie ubrane w stroje regionalne śpiewały piosenki kociewskie.
      Zachwycił Chór SZPAKI zrzeszający osoby z Koła Emerytów i Rencistów w Skórczu. Łza się w oku kręciła, gdy wsłuchiwaliśmy się w wykonanie "Ojczystych kwiatów", czy piosenki "Ach, jak przyjemnie!". Żal serce ściska, że takie utwory odchodzą w zapomnienie i obce są większości dziatwy szkolnej...


      Na pochwałę zasługują Koła Gospodyń Wiejskich z Pączewa oraz z Barłożna, które przygotowały poczęstunek. Panie z Pączewa występowały pod szyldem "Kobiety Kwiaty". Były kiełbaski, kanapki, ciasta, "murzynki", napoje... Było też stoisko z watą cukrową.
      Na stronie internetowej można obejrzeć więcej zdjęć z festynu.

Barbara Dembek-Bochniak

"Tygodnik Parafialny" nr 25 z 24.06.2007