ŚWIĘTO DRZEWA 2007 W PĄCZEWIE

Drzewa moje ojczyste! (...)
Pomniki nasze! Ileż co rok was pożera
Kupiecka, lub rządowa, (...) siekiera!
Ni wieszczom, którym cień wasz tak miły jak ptakom.
Adam Mickiewicz, IV księga "Pana Tadeusza"    Przyjemnie jest iść w skwarny dzień na przechadzkę i delektować się chłodem, jaki daje cień przydrożnych drzew. Przyjemnie jest w taki dzień usiąść wśród zieleni pachnących kwieciem drzew i wsłuchiwać się w trele skrzydlatych śpiewaków, które uwiły na nich gniazda... Od nas zależy, czy sobie i przyszłym pokoleniom damy szansę na takie sielskie życie... Warto propagować ideę sadzenia drzew, zwłaszcza liściastych, tych które wiosną cieszą oko pachnącym kwieciem, latem dają cień, jesienią radują feerią barw, są naturalnymi stołówkami dla ptaków, a my mamy okazję do odrobiny gimnastyki i spotkań towarzyskich przy zagrabianiu liści... Kolorowe, jesienne liście to dla najmłodszych świetny materiał dydaktyczny do nauki kolorów, rozróżniania gatunków drzew, do kształtowania wrażliwości estetycznej i świadomości przyrodniczej...

    Kolejne drzewa przy drodze krajowej E222 stoją z wyrokiem... Dlatego zachęcam do sadzenia drzewek liściastych. Drzewo ściąć jest bardzo łatwo, trwa to krótko... Zanim posadzone młode drzewka osiągną duże gabaryty miną dziesiątki lat. Pomyślmy o przyszłości naszych bliskich! Sadźmy drzewa liściaste już dziś!

    Od 2003 roku organizowany jest ogólnopolski i międzynarodowy program Święto Drzewa. Co roku 10 października w Polsce oraz w wielu innych krajach na świecie sadzone są drzewa oraz prowadzona jest kampania edukacji ekologicznej. Miło nam poinformować, że i nasza wieś pośrednio uczestniczyła w owej akcji.


    W Pączewie akcje sadzenia drzew i roślin ozdobnych przeprowadzony były wiosną i właśnie w październiku. Głównie dzięki uprzejmości pana Zbigniewa Wesołowskiego z Urzędu Gminy Skórcz otrzymaliśmy kolejne fundusze na zakup drzewek ze szkółki. Na łamach Tygodnika chcę bardzo serdecznie podziękować Panu za pamięć i przychylność.

    Na wiosnę w Pączewie zagospodarowano skwerek przy ulicy prowadzącej do Czarnegolasu sadząc różne drzewa i krzewy, siejąc trawę, stawiając ławeczki. Oprócz tego przy polnych drogach posadzono klony, graby, lipy, jesiony i olchy. W centrum wsi od wiosny można było podziwiać ukwiecony napis "Pączewo wita".

    Jesienią, w październiku przy cmentarzu oraz przy drogach na Grabowo, do szkoły i do biblioteki posadzono jabłonie i śliwy purpurowe, głogi dwuszyjkowe, cyprysiki, migdałowiec, ognik złoty, irgi.

    W Pączewie na wiosnę będzie znowu piękniej.

    Dziękuję za przyłączenie się akcji paniom z KGW, pp. Alfuth i pp. Kuczyc. Zapraszam do udziału w podobnej akcji na wiosnę. Szczegóły na parafialnej stronie internetowej.

Barbara Dembek-Bochniak

Tygodnik Parafialny; nr 44 (865); 04.11.2007