SERWIS PAPIESKI - POLSKI

SERWIS PAPIESKI - WATYKAŃSKI

motto: "Spojrzał z miłosierdziem i wybrał"

"Miserando Atque Eligendo"


Poza niebieską tarczą umieszczono symbole godności papieskiej, takie same jakie widniały na herbie Ojca Świętego Benedykta XVI. Mitra i paliusz umieszczone są między skrzyżowanymi kluczami złotym i srebrnym, związanymi czerwonym sznurem. Na górze umieszczono symbol zakonu, z którego pochodzi nowy papież – Towarzystwa Jezusowego (słońce).

W centrum papieskiego herbu, na błękitnej tarczy, widnieje słońce, a na jego środku umieszczono wysoko symbol Chrystusa IHS. Nad literą H wznosi się krzyż, poniżej niej trzy czarne gwoździe. Umieszczenie tych symboli oznacza, że ukrzyżowany Chrystus jest słońcem, światłem dla całego świata. W dolnym prawym rogu herbu znajduje się gałąź kwiatu nardu, a w lewym rogu umieszczono gwiazdę symbolizującą Maryję Pannę, Matkę Chrystusa i Kościoła. Z kolei kwiat nardu przedstawia świętego Józefa, patrona Kościoła powszechnego.

Jak wyjaśniono na oficjalnej watykańskiej stronie w tradycyjnej ikonografii krajów języka hiszpańskiego św. Józef przedstawiany jest jako ten trzymający gałąź nardu w dłoni. Jak zaznaczono poprzez umieszczenie tych symboli w herbie Papież Franciszek chciał wyrazić swoje zawierzenie Najświętszej Maryi Pannie i świętemu Józefowi.

Hołd dla Bożego Miłosierdzia

Motto Ojca Świętego Franciszka zaczerpnięto z homilii św. Bedy Czcigodnego kapłana (Homila 21; CCL 122, 149-151), który komentując ewangeliczny epizod powołania św. Mateusza, napisał „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus zobaczył celnika, a ponieważ było to spojrzenie zmiłowania i wyboru, rzekł do niego: „Pójdź za Mną”).

Vaticana.va wyjaśnia, że homilia ta jest hołdem dla Bożego Miłosierdzia. Jest ona czytana w Liturgii Godzin w święto św. Mateusza i ma szczególne znacznie w życiu i itinerarium duchowym obecnego Następcy Świętego Piotra. Bowiem, w święto św. Mateusza zalediwe 17-letni Jorge Mario Bergoglio doświadczył w sposób szczególny miłującej obecności Boga w swoim życiu. Po tym, jak został biskupem postanowił, iż słowa wypowiedziane przez św. będą jego zawołaniem biskupim, a jako papież Franciszek zechciał umieścić je jako swoje motto – wyjaśnia vaticana.va.

Za wramionachojca.blog.onet.pl