Do I wojny światowej na wieży kościelnej znajdowały się trzy dzwony: Jan, Szczepan i Zuzanna. Dwa z nich wykonano w 1624 roku, jeden w 1839 roku.
Największy z nich posiadał napis: "Da pacem Domine in diebus nostris (...)", które to wołanie o pokój w dobie wojny 30-letniej było szczególnie aktualne.
Na najmniejszym z dzwonów widniał napis: "Omnis spiritus laudet Dominum".
Trzeci dzwon darował kościołowi Pączewianin Małkowski, jako dowód swej wdzięczności za błogosławieństwo i opiekę nad jego majątkiem w czasie wojen napoleońskich.
Z rozporządzenia władz pruskich, dzwony pączewskie zarekwirowane zostały na cele wojenne. Dwa zdjęto i 23 listopada 1917 roku oddano do przetopienia. Trzeci pękł w 1920 roku.


Pożegnanie dzwonów przed oddaniem ich do przetopienia w 1917 roku


     W 1919 roku proboszcz Rekowski sprawił nowy, 117 kilogramowy dzwon. Zdobił go napis: "Sancta Maria - ora pro nobis".

     W 1923 rokuproboszcz Błędzki sprawił następny dzwon, tym razem o wadze 274 kg.

     Tak więc do II wojny światowej Pączewo posiadało dwa dzwony. Niestety okupant hitlerowski zabrał je w 1943 roku na cele wojenne.

     Po skończonych działaniach wojennych najstarszy dzwon (pęknięty) z 1624 roku, został ponownie przelany w 1958 roku. Jako Józef umieszczono go na wieży.
     Staraniem proboszcza Stachowiaka, zakupiono w 1978 roku dalsze dwa dzwony. Ich poświęcenie odbyło się 11 czerwca. Nadano im imiona Maryja i Alojzy.


Maryja i Alojzy

Rodzice Chrzestni dzwonów Maryja i Alojzy



     Nie można zapomnieć też o sygnarku, który jeszcze kilkanaście lat temu przypominał, że za 5 minut zacznie się msza. Zawieszony był na przyczółku prezbiterium zwieńczonego chorągiewką-wiatrowskazem.


Na podstawie: M. Pestka-Garnyszowa "Pączewo - z dziejów i obyczaju wsi kociewskiej".
Skany z tejże publikacji. Fotografie ze zbiorów własnych.