15 października 2024 - Urodziny Księdza Proboszcza

"Bądź tym, kim Bóg chciał, żebyś był, a zapalisz cały świat."
Święta Katarzyna ze Sieny


Drogi Księże Proboszczu Ireneuszu Nowaku,
z okazji urodzin życzymy Tobie dużo zdrowia, siły i wytrwałości w podejmowanych dziełach.
Twoja troska o duchowy rozwój parafian, o dziedzictwo parafii,
a także Twoje zaangażowanie w administrowanie nią, w tym w nadzór nad remontem kościoła,
są nieocenione i są dla nas niezwykłym darem.
Niech każdy Twój dzień będzie wypełniony Bożym błogosławieństwem,
opieką Matki Bożej,
a także pełen radości oraz satysfakcji z wypełnianych zadań.
Z modlitwą i wdzięcznością
Parafianie


14 października 2024 - Nabożeństwa różańcowe w Wolentalu
To już prawie półmetek października - miesiąca różańcowego. Z radością publikujemy zdjęcie rozmodlonej uśmiechniętej gromadki najmłodszych parafian, którzy od poniedziałku do piątku o 16-ej w świetlicy wiejskiej w Wolentalu wspólnie modlą się na różańcu, radując tym Matkę Bożą.
Dziękujemy Pani Annie Schroeder za zdjęcia.
Wszystkich parafian zachęcamy do włączenia się we wspólne nabożeństwa. W Pączewie spotykamy się w dni powszednie o 16:30 w kościele.
Zawsze po różańcu sprawowana jest Msza św., która trwa około pół godzinki - to zapewne mniej, niż niejeden z nas spędza na codziennym przeglądaniu smartfona. Może warto i owe pół godzinki zostać w kościele i poświęcić je Panu Bogu - z większą korzyścią dla siebie, swojej duszy, niż przeglądając internet.

13 października 2024 - XXIV Dzień Papieski
Hasłem obchodzonego dzisiaj XXIV Dnia Papieskiego są słowa "Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia" (interpretacja hasła tutaj: https://dzielo.pl/dzien-papieski/dzien-papieski-2024/haslo/). Podczas dzisiejszych kazań ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak nawiązał do postaci Świętego Jana Pawła II. Kiedy nasz Wielki Papież odszedł do Domu Pana, świat zwolnił swój bieg, miliony ludzi oddawały hołd Zmarłemu i deklarowały zgłębiać, szanować i respektować nauczanie Jana Pawła II, który zawsze podkreślał, aby nie bać się wypłynąć na głębię, wymagać od siebie, choćby inni od nas nie wymagali, a w życiu kierować się Słowem Bożym... Ksiądz zachęcał do przyjmowania właśnie takiej postawy i stawania się wzorem dla innych, do propagowania myśli i nauczania naszego Świętego.
Po Mszach św. złożyliśmy datki na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którą powołała Konferencja Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Jej działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, w tym wspieranie zdolnej niezamożnej młodzieży.
P.S.
Po Mszy św. o 7:30 puszkę kolektową dzierżył nasz Pan kościelny Zbigniew Szulz, który ofiarnie i sumiennie wspiera Księdza proboszcza Ireneusza Nowaka na porannych Eucharystiach, a jak trzeba było - to i wspierał doświadczeniem początkujących ministrantów, upewniających ich kiedy zadzwonić dzwoneczkami, kiedy uklęknąć...
7 października 2024 - Wspomnienie Matki Bożej Różańcowej
Trwa październik - miesiąc, w którym szczególnie zanosimy prośby do Matki Bożej, modląc się na różańcu świętym. W pączewskim kościele dzisiejszą wspólną modlitwę prowadziła Pani Hania z córką Natalią.
Dzisiaj dzień szczególny, w którym wspominamy Matkę Bożą Różańcową. Na początku Mszy św. ksiądz Ireneusz Nowak wyjaśnił, dlaczego wspomnienie to obchodzimy 7 października. Zwracając się szczególnie do zebranych dzieci opowiedział też o objawieniach w Fatimie, gdzie Matka Boża prosiła dzieci - Łucję, Hiacyntę i Franciszka - o modlitwę na różańcu o pokój na ziemi. Ksiądz opowiedział o swoim spotkaniu z Siostrą Łucją, kiedy ta była już w sędziwym wieku. Zapytana o to, dlaczego Maria objawiła się dzieciom, wskazała, że dzieci nie potrafią kłamać, a ich miłość i gorliwość są szczere. Po Mszy św. ksiądz poświęcił różańce dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii oraz wszystkich, którzy takowe przynieśli do kościoła. Ponieważ dzieci pięknie, głośno modliły się w trakcie Eucharystii, ksiądz prosił, aby rodzice już uczyli je odmawiać choć dziesiątek na różańcu codziennie.

2 października 2024 - Uroczystość przyjęcia Sakramentu Bierzmowania
2 października Jego Ekscelencja Najdostojniejszy Bp dr Arkadiusz Okroj - Biskup Pomocniczy w kościele w Czarnymlesie udzielił Sakrament Bierzmowania młodzieży z części dekanatu skórzeckiego. W gronie młodych ludzi, którym Biskup przekazał znamię darów Ducha Świętego, było dwunastu naszych młodych parafian, których wspierał ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. Nasza młodzież wzięła aktywny udział posługując do Mszy Świętej (ministranci) oraz uczestnicząc w Liturgii Słowa (Agata Peek i Stanisław Rybak). Młodzieży, która przyjęła Sakrament Bierzmowania, życzymy, aby przyjmując Dary Ducha Świętego, świadomie i odważnie z nich korzystała, stając się prawdziwym orszakiem Rycerzy Chrystusa, gotowych mężnie wyznawać wiarę i świadczyć o dojrzałości chrześcijańskiej.
Zdjęcia: Andrzej Peek

22 września 2024 - Pomoc poszkodowanym przez powódź
Zgodnie z zapowiedzią Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka - po każdej dzisiejszej Mszy Świętej odbyła się zbiórka na rzecz pomocy poszkodowanym przez powódź. Nasi parafianie chętnie udzielili wsparcia, które dotrze do potrzebujących za pośrednictwem Carits - instytucji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, która od samego początku kataklizmu aktywnie włączyła się w udzielanie ratunku.
Wszystkim Ofiarodawcom w tej i innych zbiórkach, w tym w sołeckich - Bóg zapłać, a Organizatorom zbiórek - Szczęść Boże!

Na konto Caritas została przekazana cała kwota ze zbiórki, to jest ponad 3 tys. złotych.

9 września 2024 - Artykuły na temat wykopalisk w Pączewie opublikowane w internecie
Pogrzeb antywampiryczny z XVII wieku
W kościele w Pączewie pochowano... wampira? Archeolodzy badają tajemnicze znalezisko
Straszne odkrycie w Polsce. Archeolodzy: szkielet wampira
Odkrycie na Pomorzu. "Wampira w kościele nikt się nie spodziewał"
Zagadkowy grób w Pączewie. "Wampira w kościele nikt się nie spodziewał"

8 września 2024 - Pogrzeb antywampiryczny z XVII wieku - relacja w TVP3 Gdańsk, w głównym wydaniu Panoramy z 8 września 2024
Niezwykłe odkrycie archeologów w Pączewie niedaleko Starogardu Gdańskiego. Podczas prac odkopano szczątki ludzkie z XVI i XVII wieku. Sprawa nabiera grozy, ponieważ jedna z pochowanych tam osób uważana była w tamtych czasach za wampira. Świadczą o tym narzędzia, z którymi została pochowana.

Pogrzeb antywampiryczny z XVII wieku.
TVP3 Gdańsk, Panorama, wydanie z 8 września 2024 roku
Źródło: https://gdansk.tvp.pl/82200243/pogrzeb-antywampiryczny-z-xvii-wieku?fbclid=IwY2xjawFMBKNleHRuA2FlbQIxMAABHb0ahVCvs4FWnK6e84kuy2LIsIMxe9ZJenJCdwO-Uk8Yj8lepol_VfM95w_aem_5sWHd5jclw8vgvS8DMdvlA

6 września 2024 - Wampir w kościele, czyli antywampiryczny pochówek w naszym kościele - relacja w głownym wydaniu Faktów TVN

Wampir z Pączewa, czyli wykopaliska archeologiczne w naszym kościele.
Fragmenty programu Fakty TVN, wydanie z 6 września 2024 roku
Źródło: https://fakty.tvn24.pl/zobacz-fakty/wydanie-z-6-wrzesnia-ep8075297

5 września 2024 - Odkrycia archeologiczne w naszym kościele!
30 sierpnia 2024 roku na profilu facebookowym pracowni archeologicznej Archeo-Adventure (https://tiny.pl/11fhnv6m) pojawiła się informacja, że w naszym kościółku jest ""brama do świata zmarłych"...
I dzisiaj za łukiem, gdzie wisi krzyż przed prezbiterium, archeolodzy z Archeo-Adventure odsłonili szczątki dwóch osób, które dostąpiły przywileju pochówku w pączewskim kościele...
Oto materiał fotograficzny udostępniony przez Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka - którego nie zawiodła intuicja... Nie dość, że dzięki Jego staraniom wiemy już, że w świątyni są malowidła ścienne z XIV wieku, to teraz odkrywane są artefakty, które pozwolą wzbogacić znaną nam wiedzę o dziejach naszej parafii, ochronić nasze dziedzictwo kulturowe, a także zwiększyć świadomość społeczną na temat naszej historii.
Wszystkim, którzy uczestniczą w tym dziele - serdeczne Bóg zapłać i Szczęść Boże!
Jak informuje Archeo-Adventure:

"Dziękujemy za zaufanie! Wszyscy pochowani zmarli pozostaną w miejscu swojego spoczynku, wkrótce do zespołu dołączy Pani antropolog, która określi wiek i płeć osobników pochowanych w prezbiterium, zachowane pochówki są datowane na XVI i XVII wiek."


2 września 2024 - Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2024/2025
Każde wielkie dzieło w historii Polski rozpoczynane było z Bogiem. Podobnie w naszym kościele Mszą Świętą rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2024/2025. Czytania przypomniały nam, że wszelka mądrość pochodzi od Boga, który występuje w trzech Osobach (Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty). Ksiądz Ireneusz Nowak zachęcał do zwracania się w codziennej modlitwie w szczególności do Ducha Świętego, który jest dawcą siedmiu Darów, a wśród nich Daru Mądrości, Daru Rozumu i Daru Umiejętności. Modlitwy do Niego można znaleźć choćby w książeczkach do nabożeństwa, które otrzymaliśmy na I Komunię Świętą.
Ksiądz poświęcił przyniesione tornistry, plecaki, książki, zeszyty i przybory szkolne. Wszystkim życzył udanego roku szkolnego.
Po Mszy Świętej zgromadziliśmy się pod pomnikiem ofiar II wojny światowej. Ksiądz przypomniał jego symbolikę. Wspólnie odmówiliśmy modlitwę. Delegacja Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Pączewie złożyła wiązankę kwiatów i znicze.
Uczniowie rozpoczęli naukę, zaczęła się jesień - kiedy wychodziliśmy z kościoła, żegnały nas odgłosy dzikich gęsi, kluczami odlatujących do ciepłych krajów...

1 września 2024 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 2-8 września 2024 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

UWAGA!
Msza Święta na rozpoczęcie Roku Szkolnego
będzie w PONIEDZIAŁEK o godz. 16.30



1 września 2024 - 85. rocznica wybuchu II Wojny Światowej; badania archeologiczne
Dziś, w 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, po każdej Mszy Świętej (tutaj po tej o 7:30) gromadziliśmy się przy pomniku ku czci zamordowanego w Lesie Szpęgawskim przez niemieckich nazistów księdza Franciszka Błędzkiego oraz Parafian - ofiar II wojny światowej, aby wspólnie z naszym proboszczem księdzem Ireneuszem Nowakiem modlitwą oddać hołd tym, którzy złożyli życie na ołtarzu Ojczyzny.
W kościele trwają prace archeologiczne, stąd Msze św. sprawowane są w takich zmienionych warunkach.
Zdjęcie z Panem Henrykiem Dzienniakiem - z portalu Archeo-Adventure.
Dziękujemy Panu Heniowi za zainteresowanie i ofiarną pomoc. Jeszcze troszeczkę więcej doświadczenia i sami będziemy konserwować :).

24 sierpnia 2024 - Bukiety
Piękne kwiaty z ogródka mogą być wspaniałym darem przynoszonym do kościoła na chwałę Pana. Kwiaty symbolizują piękno stworzenia Bożego i są wyrazem naszej wdzięczności oraz oddania. Święty Franciszek z Asyżu mówił: "Kwiaty są pięknymi słowami i hieroglifami natury, za pomocą których pokazuje nam, jak bardzo nas kocha."
Przynosząc kwiaty do kościoła, możemy uczcić Boga i podkreślić naszą miłość oraz szacunek dla Jego dzieł. To także sposób na upiększenie miejsca modlitwy i stworzenie atmosfery sprzyjającej skupieniu i kontemplacji.
Dziękujemy wszystkim, którzy podarowali kwiaty z ogródków oraz układali piękne bukiety strojące nasz piękny kościół!

20 sierpnia 2024 - Dotacje na renowacje pączewskiej świątyni
12 sierpnia Wójt Gminy Skórcz opublikował wykaz udzielonych w 2024 roku dotacji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków - na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków i położonych w granicach administracyjnych Gminy Skórcz. Wszystkie cztery przyznano naszej parafii!
Bóg zapłać naszemu Księdzu proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi za wszelkie starania, dzięki którym pączewska świątynia jest odnawiana, poznajemy dziedzictwo kulturowe naszej Wspólnoty, a nasz kościół staje się coraz bardziej ważnym miejscem na mapie zabytków historycznych Kociewia i Polski! Wspierajmy naszego Księdza modlitwą, słowem i czynem w tym niełatwym, żmudnym dziele!

18 sierpnia 2024 - Publikacja w "Pielgrzymie"
"Pielgrzym", 18 i 25 sierpnia 2024, nr 17 (906)
Artykuł "Odpust Przemienienia Pańskiego", autor - Barbara Dembek-Bochniak

15 sierpnia 2024 - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
15 sierpnia obchodzimy w Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej. O ile święto Bożego Narodzenia jest najwspanialszym i największym świętem Boga Ojca, Wielkanoc - Syna Bożego, Zielone Świątki - świętem Ducha Świętego, o tyle Wniebowzięcie jest największym świętem Matki Bożej (za priest.pl). Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak zakończył dzisiejsze kazanie apelem, aby na każdym kroku zauważać działanie Boga. Mszę św. tradycyjnie zakończyło błogosławieństwo i pokropienie święconą wodą bukietów, które przynieśliśmy do kościoła.
Z okazji Święto Wojska Polskiego ksiądz złożył życzenia wszystkim żołnierzom. Podkreślił ich ofiarę i bohaterstwo, szczególnie w dzisiejszych trudnych czasach. Zauważył, że prawdziwy Polak nie znieważy polskiego munduru, a ci, którzy opluwają żołnierzy broniących naszej Ojczyzny, a nawet pozbawiają wolności, to wrogowie Polski. na Mszy Świętej o 7:30 podczas liturgii Słowa jak zawsze bardzo ładnie czytała oraz śpiewała Agata Peek.
Na koniec Pan Tomasz Malkowski zaintonował na organach "Boże coś Polskę", której to pieśni odśpiewaliśmy dwie zwrotki.

"Panie, nasz Boże, Ty sprawiasz, że na ziemi rosną trawy, zioła i zboża na pożywienie i lekarstwo dla ludzi i zwierząt. Od Ciebie pochodzi obfitość wody i promieni słońca, aby wszystko, co się zieleni i rozkwita, owocowało, gdy nadejdzie czas zbiorów.
Prosimy Cię, pobłogosław przyniesione do Ciebie pierwociny zieleni tego roku, młode pędy zbóż, trawy, zioła i kwiaty. Zachowaj je od suszy, gradu, powodzi i wszelkiej szkody, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt.
A gdy będziemy schodzić z tego świata, niech nas, niosących pełne naręcza dobrych czynów, przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc tej ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do Twojego domu. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen."

Boże coś Polskę przez tak długie wieki
Otaczał blaskiem potęgi i chwały.
Coś ją osłaniał tarczą swej opieki
Od nieszczęść, które przygnębić ją miały.
   Przed Twe ołtarze zanosim błaganie,
   Ojczyźnie wolność, racz nam wrócić, Panie!
Ty, któryś potem tknięty jej upadkiem,
Walczących wspierał za najświętszą sprawę,
I chcąc świat cały mieć jej męstwa świadkiem,
W nieszczęściach samych pomnażał ich sławę.
   Przed Twe ołtarze zanosim błaganie...

6 sierpnia 2024 - Odpust Przemienienia Pańskiego
Tegoroczny pączewski odpust Przemienienia Pańskiego świętowaliśmy w świątyni, w której w wyniku wstępnych prac konserwatorskich odkryto malowidła z XIV wieku. Sumę odpustową sprawowali w koncelebrze ksiądz doktor prawa kanonicznego Marcin Zabrocki (promotor sprawiedliwości oraz obrońca węzła małżeńskiego i święceń kapłańskich w Sądzie Biskupim Diecezji Pelplińskie, proboszcz parafii pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Płociczu) oraz nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak.
Głosząc kazanie, ksiądz Zabrocki nawiązał do naszego kościoła, który kryje w sobie ślady religijności naszych przodków, które jako materialne dziedzictwo wraz z dziedzictwem wiary winniśmy przekazywać kolejnym pokoleniom. Na Górze Tabor, przemieniając się w obecności swoich uczniów, Pan Jezus przekazał im swoje dziedzictwo, którym rozpoczęła się misyjna, pasterska, ewangeliczna posługą apostołów, którzy nieśli ludziom Słowo Boże. Dzisiaj człowiek może czuć się pogubiony w życiu jedynie z własnej winy. Ma dostęp do Słowa Bożego w kościele, prasie i innych mediach katolickich. Korzystając z tych źródeł musi być ostrożny, by nie ulec fałszywym proroctwom. Poznawać wiarę, by nią żyć. Tutaj ksiądz Marcin podał przykład Błogosławionej Rodziny Ulmów, dla których prawo Boże stało ponad ludzkim. Propaganda głoszona we współczesnym świecie jest często promocją zła i ma za zadanie uśpić sumienie ludzi. Musimy zatem być wyczuleni, aby narzucane prawa ludzkie, nie przyćmiły nam praw boskich. Królestwa i potęgi przemijają, ale nadejdzie Królestwo bez końca. Wiara w Królestwo Boże, które będzie początkiem nowego życia, niech umacnia w nas ufność pokładaną w Bogu. Ożywiajmy wiarę – wtedy będą dziać się w naszym życiu boskie cuda. Ludzie wolni, żyjący bożą miłością zawsze wiedzieli, i będą wiedzieć co jest dobrem, a co złem. W uroczystość Przemienienia Pańskiego Pan Bóg przypomina, że jest ze swoim ludem. My zaś chciejmy żyć dla Niego, trwać przy Nim, opowiadać się za Nim, sprawiać, że słowa i przykazania Boga będą mieć największe znaczenie. Ksiądz Zabrocki przypomniał i omówił warunki uzyskania odpustu zupełnego.
Na koniec Mszy Świętej pan Tomasz Malkowski zaintonował hymn "My chcemy Boga", który odśpiewaliśmy z sercem.

29 lipca 2024 - Pielgrzymi
Szczęść Boże wszystkim pielgrzymującym przed tron Jasnogórskiej Matki.
Dzisiaj przez naszą parafię przeszli pątnicy idący w 42. Gdańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Poczęstunek dla nich przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pączewie.
Bóg zapłać paniom z KGW oraz wszystkim, których datki umożliwiły ugoszczenie pielgrzymów!

24 lipca 2024 - Średniowieczne malowidła odkryte w pączewskim kościele!

Z ekscytacją i wielkim entuzjazmem informujemy,
że ku radości konserwatorów dzieł sztuki ofiarnie i żmudnie wykonujących prace konserwatorskie w naszej świątyni - Pani Elżbiety Przebierowskiej oraz Pani Moniki Palki -
a także naszego księdza proboszcza Ireneusza Nowaka, który intuicyjnie czuł, że nasza świątynia kryje w sobie skarby
- w naszym kościele odkryto dobrze zachowane fragmenty średniowiecznych malowideł ściennych z XIV wieku!

Serdecznie gratulujemy Paniom oraz Księdzu Proboszczowi! Takich odkryć nie dokonuje się codziennie! To wydarzenie historyczne dla naszej parafii oraz Kociewia!

Na długi czas wykonywania prac konserwatorskich oraz archeologicznych życzymy wytrwałości, kolejnych miłych niespodzianek - Szczęść Boże!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza.
21 lipca 2024 - Święcenie pojazdów
25 lipca wspominamy Świętego Krzysztofa - patrona kierowców, podróżnych, kolejarzy, rycerzy, poszukiwaczy skarbów i żeglarzy. Tradycyjnie w niedzielę poprzedzającą ten dzień ksiądz proboszcz pobłogosławił wszelkiego rodzaju pojazdy, wzywając opieki św. Krzysztofa. Mieliśmy też okazję dołożyć swoją cegiełkę na zakup i eksploatację samochodów używanych w pracy misyjnej.
Po Mszach św. kwestowaliśmy na poczęstunek, którym Koło Gospodyń Wiejskich z Pączewa chce ugościć pielgrzymów 42. Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, którzy 29 lipca (poniedziałek za dwa tygodnie) zatrzymają się w naszym kościele na krótką modlitwę i odpoczynek (orientacyjny czas: przyjście 16:45, wyjście 17:15).
Wszystkim, którzy wsparli zbiórki - serdeczne Bóg zapłać.

MODLITWA KIEROWCÓW:
Boże daj mi pewną rękę i bystre oko, abym nikomu nie wyrządził żadnej szkody. Nie pozwól Dawco życia bym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa, a także zachowaj od nieszczęścia i wypadku. Pohamuj pokusę nadmiernej szybkości. Oby piękno stworzonego przez Ciebie świata i radości Twej łaski towarzyszyły mi na zawsze. Amen.


14 lipca 2024 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 15-21 lipca 2024 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie i harmonogram peregrynacji ikony MB Nieustającej Pomocy

1 czerwca 2024 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 3-9 czerwca 2024 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

30 maja 2024 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w naszej parafii
Mszę Świętą o 11:00, po której szliśmy z Najświętszym Sakramentem w uroczystej procesji, sprawował ksiądz Jan Morawiec, na co dzień rezydujący w parafii Skórcz.
Podczas homilii ksiądz podzielił się własnymi wspomnieniami z czasów, kiedy był klerykiem i uczestniczył w bardzo uroczystej procesji Bożego Ciała w Krakowie, w której wzięli udział także kardynał Karol Wojtyła oraz kardynał Stefan Wyszyński. Trasa przemarszu była bardzo długa. Liczny orszak tworzyli przedstawiciele klasztorów i zakonów, a także mieszkańcy pewnie z połowy krakowskich parafii. To był czas, kiedy wybranym grupom zawodowym nie pozwalano uczestniczyć w życiu religijnym. Mimo że nie można było uczestniczyć w procesjach - ludzie szli w nich. Teraz mamy, czasy, kiedy każdy może zamanifestować swoja wiarę - ale nie każdy chce to robić.
Dziękujemy księdzu Janowi za obecność wśród nas.
Tą drogą składamy życzenia naszemu Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi - szybkiego nabierania sił!

28 maja 2024 - Publikacja w "Pielgrzymie"
"Pielgrzym", 26 maja i 2 czerwca 2024, nr 11 (900)
Artykuł "Renowacja figury św. Józefa w Pączewie", autor - Barbara Dembek-Bochniak

27 maja 2024 - Nabożeństwa majowe w Wolentalu
"Jak co roku nasza kochana młodzież przy wsparciu dorosłych okazała się niezawodna i bardzo licznie zbierała się przy figurze Świętego Rocha w Wolentalu na modlitwie i śpiewie ku czci Matki Bożej podczas nabożeństw majowych. Różaniec oraz litanię prowadzili zarówno dorośli jak i dzieci. Z roku na rok coraz liczniej spotykamy się przy figurze św. Rocha." - niezawodnie informuje Pan Andrzej Peek

Zachęcamy do nadsyłania relacji fotograficznych z krótkich opisem z aktywności religijnych. Podzielmy się i zachęćmy innych!


20 maja 2024 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 20-26 maja 2024 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie i harmonogram peregrynacji ikony MB Nieustającej Pomocy

13 maja 2024 - Wspomnienie NMP Fatimskiej
13 maja – we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej - modliliśmy się na pierwszym w tym roku Nabożeństwie Fatimskim. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak przybliżył krótko objawienia fatimskie, a później podzielił się z nami własnymi wspomnieniami ze spotkania z Siostrą Łucją - jedną dziewczynek, którym ukazała się Matka Boża Różańcowa, Matka Boża Pokoju – oraz z peregrynacji figury MB Fatimskiej w kazachskiej parafii (wielkością większej niż nasze województwo), której proboszczem był nasz ksiądz Ireneusz. Przywożący figurę spodziewali się maksymalnie 20 osób, które przybędą na wspólną modlitwę. Jakaż była radość, gdy oczekujących był wielki tłum. Okazało się, że przewodniczący kołchozu - muzułmanin – ogłosił dzień wolny od pracy, by zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie, mogli powitać i zanieść swe prośby do Najświętszej Panienki z Fatimy. Ksiądz wspomniał na małego muzułmanina o imieniu Nursułtan, który podszedł do naszego księdza i poprosił, aby nauczył go modlić się na różańcu, bo bardzo spodobała się dziecku taka modlitwa. Podsumowując kazanie ksiądz Nowak powiedział, że Matka Boża objawia się dzieciom, bo one mają czyste serca. Ksiądz zachęcił, aby wzorem Łucji, Hiacynty i Franciszka z Fatimy wszystkie dzieci, abyśmy wszyscy, modlili się na różańcu – o zdrowie, o pokój,...

12 maja 2024 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 13-19 maja 2024 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

12 maja 2024 - Pierwsza Komunia Święta
Oto są baranki młode,
oto ci, co zawołali Alleluja!
Dopiero przyszli do zdrojów,
światłością się napełnili,
Alleluja, alleluja!

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego dziewięcioro dzieci z parafii Pączewo po raz pierwszy przyjęło do swoich serc Pana Jezusa w Komunii Świętej. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak w kazaniu opowiedział o drodze do Nieba, w którą dzieci wyruszyły w dniu, kiedy otrzymały Sakrament Chrztu Świętego. Był szczęśliwy, kiedy widząc je modlące się po pierwszej spowiedzi - nad ich główkami dostrzegła aureole - znak świętości, powołania do świętości.
Wspaniałą oprawę muzyczną przygotował organista Łukasz Niklewski wraz z parafialną scholą.
Z dumą informujemy też, że nasz Ksiądz Proboszcz samodzielnie przygotował pamiątkowe obrazki dla komunikantów!

9 maja 2024 - Renowacja figury Świętego Józefa
Święty Józef z Dzieciątkiem Jezus na ręku od 133 lat strzeże naszej parafii, spoglądając w kierunku kościoła z wysokiego cokołu w kształcie greckiej kolumny, u stóp której wyryto "St. Joseph - Ora pro nobis – 1891" ("Św. Józefie – módl się za nami"). W czasie II wojny światowej okupant niemiecki burząc te figurę, zrzucił ją bez uszkodzenia podstawy i statuy. Rankiem sąsiedzi ukryli figurę na cmentarzu między grobami. Tak przetrwała wojnę. Ufundowana przez imienników patrona, została też przez nich ponownie ustawiona. Informuje o tym napis na odwrocie podstawy kolumny – „Renovatum 1939 i 1945”.
Naszym chrześcijańskim moralnym obowiązkiem jest dbać o przydrożne figury, krzyże i kapliczki, które są naszym parafialnym dziedzictwem.
Przed równo dziesięciu laty, w połowie maja 2014 roku, Państwo Anna i Sławomir Narlochowie z potrzeby serca objęli mecenatem figurę Świętego Józefa – swojego sąsiada. Została ona wyczyszczona oraz zyskała nową, jaśniutką kolorystykę.
W maju 2024 roku Państwo Anna i Sławomir Narlochowie ponownie zorganizowali renowację, powierzając wyczyszczenie oraz malowanie figury Panu Rafałowi Turzińskiemu i Panu Grzegorzowi Dubieli (https://rafalt.eu/). Efekt już można podziwiać!
W imieniu parafian składamy serdeczne Bóg zapłać Pani Annie i Sławomirowi Narlochom. Życzymy Państwu dużo zdrowia i jesteśmy przekonani, że Święty Józef będzie otaczał Państwa rodzinę, a i naszą całą parafię, troskliwą opieką!
Panu Turzińskiemu oraz Panu Dubieli dziękujemy za serce włożone w odnowienie figury.

Źródło zdjęć: Pani Anna Narloch, profil FB Pana Rafała Turzińskiego, Barbara Dembek-Bochniak


6 maja 2024 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 6-12 maja 2024 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie i harmonogram peregrynacji ikony MB Nieustającej Pomocy

28 kwietnia 2024 - Publikacja w "Pielgrzymie"
"Pielgrzym", 28 kwietnia i 5 maja 2024, nr 9 (898)
Artykuł "Odpust Zwiastowania NMP i początek peregrynacji w parafii ikny Matki Bożej Nieustającej Pomocy", autor - Barbara Dembek-Bochniak

23 kwietnia 2024 - Pogrzeb śp. Księdza Henryka Martina
Modlitwą podczas Mszy Świętej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pelplińskiego Ryszard Kasyny sprawowanej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku oraz mową pożegnalną na cmentarzu pożegnaliśmy emerytowanego pączewskiego proboszcza śp. Księdza Henryka Martina.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie.

19 kwietnia 2024 - Pożegnanie śp. Księdza Henryka Martina

18 kwietnia 2024 roku nad ranem
do Domu Pana przeszedł
proboszcz parafii Pączewo w latach 2007-2008

KSIĄDZ HENRYK MARTIN


Wieczny odpoczynek racz Jemu dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj Jemu świeci na wieki!


Msza Święta pogrzebowa będzie sprawowana pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku we wtorek, 23 kwietnia 2024 roku, o godz. 11.30.
Ciało zmarłego Kapłana zostanie złożone na cmentarzu w Więcborku.
Różaniec w intencji śp. ks. Henryka w Kaplicy Sióstr Franciszkanek w Więcborku od piątku 19 kwietnia do poniedziałku, 22 kwietnia o godz. 18.15 oraz w dniu pogrzebu w kościele przed Mszą św.
(Po kliknięciu zdjęcia otworzy się album zdjęć z posługi śp. Księdza Henryka Martina w naszej parafii)

Pożegnanie śp. Księdza Henryka Martina, proboszcza parafii pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie (05.01-31.08.2008)

Tak droga każda, którą człowiek chodzi,
na ten gościniec wszystkich nas wywodzi.
Niedługo Przewielebny Księże Henryku z Tobą się ujrzymy.
Jużeś tam doszedł, my jeszcze idziemy,
Trzeba ci spocząć po skończonej ziemskiej posłudze, po tym biegu,
lecz znowu wstaniesz, boś tu na noclegu.

Święty Jan Paweł II, którego darzyłeś wielkim szacunkiem, powiedział o kapłaństwie:

"Powołanie na drogę rad ewangelicznych rodzi się
z wewnętrznego spotkania z miłością Chrystusa,
która jest miłością odkupieńczą. (...)
Ten, który odwiecznie oddany Ojcu,
samego siebie "daje" w tajemnicy Odkupienia,
wezwał oto człowieka, aby on również całego siebie
dał na szczególną służbę dzieła Odkupienia (...)"

Przewielebny Księże Henryku, swoim życiem przepięknie, wiernie zaświadczyłeś, że całego siebie dałeś na szczególną służbę dzieła Odkupienia. A służba ta była cicha, pokorna, ofiarna, cierpliwa, nie szukająca poklasku…

Do parafii pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie przybyłeś już jako emeryt 14 października 2007 roku. Ujrzeliśmy kapłana niezwykle skromnego, nieśmiało uśmiechającego się, wkładającego całe swe serce w przepiękne, żarliwe sprawowanie Najświętszej Ofiary. Z niezwykłą pieczołowitością przygotowywałeś niedzielne i świąteczne kazania i homilie – ukraszone wzmiankami z historii chrześcijaństwa, przykładami czynów i słów świętych, szczególnie Świętego Jana Pawła II. Mimo wagi i trudności podejmowanej tematyki, prawiłeś je w sposób zrozumiały przez każdego. Kiedy przed codziennymi Mszami Świętami przechodziłeś przez naszą świątynię, zawsze uśmiechałeś się do każdego z nas, przyjaźnie machałeś ręką w powitalnym geście, a nam robiło się ciepło na sercu. Dziękujemy Tobie za przepiękne komentarze do codziennych czytań Słowa Bożego, których słuchało się jak kolejnych odcinków przepięknej opowieści, której przecież wszyscy jesteśmy bohaterami. Dziękujemy za wszelką dobroć, jaką okazałeś nam, będąc początkowo administratorem, a od 5 stycznia do 31 sierpnia 2008 roku proboszczem naszej parafii. Ciebie, Wielebny Księże radował pobyt z nami, bo po wielu latach zagranicznej posługi misyjnej sprawowanej dla osób chorych, dla dorosłych przybywających do Niemiec głównie w celach zarobkowych, cieszyłeś się codziennym parafialnym życiem, a szczególnie możliwością udzielania Sakramentów Świętych. Dzięki Tobie powrócił zwyczaj nabożeństw dla dzieci przy bożonarodzeniowej szopce. Dzięki Twojej trosce najmłodsi uczyli się korzystać z modlitewników - prosta umiejętność, ale jakże potrzebna. Jesteśmy wdzięczni za wizyty u chorych i cierpiących, którym okazywałeś empatię i dawałeś nadzieję.

Zauważyłeś też problemy administracyjne i podjąłeś trud ich rozwiązania. Zorganizowałeś remont organistówki, wymianę drzwi w bocznej nawie naszego zabytkowego kościoła. Tablica informacyjna, która zawisła z Twojej inicjatywy, do dziś pełni swoją funkcję.

To było zaledwie 10 i pół miesiąca naszej wspólnej podróży, której my, parafianie z Pączewa i Wolentala nie zapomnimy. Wyrażamy wdzięczność również za coroczne życzenia adwentowo-bożonarodzeniowe, które do nas, parafian pączewskich, przysyłałeś aż do 2019 roku, podsumowując w nich miniony rok, akcentując wydarzenia nadchodzącego czasu oraz darując cenne wskazówki.

Święty Jan Paweł II zwrócił się do kapłanów i takimi słowami:

"Nasze życie jest darem Bożym.
Powinniśmy uczynić z niego coś dobrego.
Wiele jest sposobów dobrego wykorzystania życia,
angażując je w służbę ideałom ludzkim i chrześcijańskim.
Jeżeli dzisiaj mówię wam o całkowitym poświęceniu się Bogu w kapłaństwie,
w życiu zakonnym, w życiu misjonarskim, to dlatego,
że wielu z was Chrystus wzywa do tej nadzwyczajnej przygody.
On potrzebuje, chce potrzebować waszej inteligencji, waszych sił,
waszej wiary, waszej miłości, waszej świętości.
Jeżeli Chrystus wzywa was do kapłaństwa, to dlatego,
że On chce pełnić swoje kapłaństwo
za pośrednictwem waszego poświęcenia i posłannictwa kapłańskiego."

Przewielebny Księże Henryku Martinie - 18 kwietnia stawiłeś się przed obliczem Boga Najwyższego z naręczem dobrych uczynków, owoców Twojej Wiary, Miłości, Mądrości, Dobroci, Skromności i Cierpliwości. Prosimy:

Boże - ten zmarły w domu Twym przebywał, żył w Twojej wierze,
Twej pomocy wzywał, że na Twej łasce wspierał się bezpieczny,
daj duszy jego odpoczynek wieczny...


18 kwietnia 2024 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 19-28 kwietnia 2024 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie i harmonogram peregrynacji ikony MB Nieustającej Pomocy

14 kwietnia 2024 - Prośba!

W związku z postępującymi pracami konserwatorskimi w perełce Kociewia
- naszym kościele z XIV wieku -
Ksiądz Proboszcz Ireneusz Nowak
zwraca się z uprzejmą prośbą o:
- udostępnienie starych zdjęć z wnętrza naszej świątyni (po zeskanowaniu zostaną zwrócone),
- pomoc w ustaleniu miejsca krypt i zejścia do nich,
- informację o miejscach, na których były zdobienia malownicze kościoła,
- inne informacje od osób, które brały udział w pracach remontowych kościoła, lub pamiętają wygląd kościoła sprzed lata.
Kontakt bezpośrednio z Księdzem Proboszczem lub:
telefoniczny:+48 518 778 004
e-mailowy: ppaczewo@pelplin.opoka.org.pl
FB: komentarze pod postem z prośbą.


8 kwietnia 2024 - Odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
W tym roku 25 marca 2024 roku celebrowaliśmy Wielki Piątek, dlatego najważniejszy odpust w parafii Pączewo - Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - świętowaliśmy dopiero 8 kwietnia. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Andrzej Szopiński z Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej. Koncelebrowali ją ks. Marcin Zabrocki oraz proboszcz ks. Ireneusz Nowak. Wyjątkowości uroczystości dodał fakt, że tego dnia rozpoczęła peregrynację parafii Pączewo ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Wspaniałe, ciekawe i bardzo przystępne kazanie odpustowe wygłosił ksiądz Andrzej Szopiński. Kapłan zwrócił uwagę, że w scenie Zwiastowania Najświętsza Maryja Panna czytała psałterz. Kiedy człowiek otwiera serce na Słowo Boże i zaczyna dialog z Bogiem - jak miało to miejsce podczas spotkania Maryi z Archaniołem Gabryjelem w Nazarecie, czy jak ma to miejsce w naszym codziennym życiu - dzieją się rzeczy wielkie! Dlatego chciejmy usłyszeć słowa Chrystusa i nie pozwólmy ich zagłuszyć.
Nawiązując do peregrynacji obrazu ksiądz Szopiński nauczył nas czytać ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, co bez wątpienia pomoże nam w skupieniu i modlitwie w domach. Zdolność pisania ikon posiadają osoby obdarzone cnotą wiary, potrafiące dłuższy czas skupić się na modlitwie, z talentem pozwalającym tworzyć na obrazie postacie, z którymi łatwo wejść w relację. W ikonografii znaczenie mają symbole, gesty i barwy. By odkryć bogactwo ikony - trzeba umieć ją przeczytać. Ksiądz objaśnił nam symbolikę peregrynującego obrazu, wskazując kolejne elementy na kopii ikony umieszczonej w feretronie, podarowanej parafii w dniu odpustu przed pięciu laty przez księdza proboszcza Ireneusza Nowaka. Matka Boża odziana jest w czerwoną suknię - symbol dziewictwa, niepokalania oraz w płaszcz w kolorze ultramaryna (prawie granatowy) - oznaczający macierzyństwo. Pan Jezus ma na sobie zieloną tunikę. Zieleń kojarząca się z pełnią życia symbolizuje dogmat o Bóstwie Chrystusa Dawcy Życia - prawdziwego Boga. Brązowy (kolor ziemi, jesieni, ale i ziarna) płaszcz Jezusa zaświadcza o Jego człowieczeństwie, cielesności - o prawdziwym Człowieku. Czerwona przepaska to oznaka wojownika i męczennika, który oddaje życie za przyjaciół swoich - za nas, a zatem wskazuje misję Chrystusa. Na ikonie napisano Archanioła Michała po lewej i Archanioła Gabryjela po prawej stronie. Ten drugi trzyma narzędzia Męki Pańskiej - gwoździe i krzyż bizantyjski. Ten krzyż stylizowany jest na drabinę, która symbolizuje połączenie nieba z ziemią. Dzięki niej Słowo Wcielone schodzi z nieba na ziemię, a po Zmartwychwstaniu Jezus wstępuje do nieba. Ta drabina to droga dla każdego z nas, którą wspinamy się każdego dnia z naszym krzyżem, by odkrywać i wypełniać nasze powołanie. Złote tło symbolizuje w ikonografii niebo. Ksiądz Andrzej Szopiński zachęcił nas, abyśmy modląc się, wpatrywali się w piękne oczy Matki Bożej Nieustającej Pomocy wychylającej się do nas z nieba, abyśmy z miłością i oddaniem zawierzali Jej swoje rodziny i wypraszali wstawiennictwo u Trójcy Przenajświętszej.
Serdecznie dziękujemy za tę piękną naukę.
Na koniec Mszy Świętej Ksiądz Andrzej Szopiński poświęcił ikonę peregrynacją Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a ksiądz Ireneusz Nowak przekazał ją pierwszej rodzinie.
Razem z parafianami i gośćmi w naszym święcie uczestniczyli księża z Dekanatu Skórzeckiego. W oprawie muzycznej razem z organistą Łukaszem Niklewskim wspaniale odśpiewaliśmy pieśni o Zwiastowaniu NMP oraz hymn Magnificat - Wielbij Duszo Moja Pana.



30 marca 2024 - Wigilia Paschalna
Pusty grób to symbol, to filar naszej wiary - powiedział w trakcie kazania podczas Wigilii Paschalnej ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, zwyciężając grzech, śmierć i szatana. Z Krzyża Jezusa płynie dla nas moc do życia na ziemi i przejścia do nieba, bo człowiek jest powołany do życia wiecznego, a momentem zmiany jego życia doczesnego na wieczne w Niebie jest śmierć. Z wydarzeń, o których była dzisiaj mowa w Ewangelii, wypływają Sakramenty Święte, z których pierwszy - Chrzest jest właśnie pierwszym krokiem do wieczności, bo przyjąwszy go umieramy dla grzechu, rodzimy dla Jezusa i stajemy się dziećmi Boga. Ludzie, którzy w imię tzw. tolerancji, wolności i postępu nie chrzczą swoich dzieci, by miały później wybór, od małego dbają o ich zdrowie i wszelkie potrzeby doczesne, ale odrzucają rozwój duchowy. To, co jest potrzebne do życia duchowego, daje nam Chrystus w swoim Zmartwychwstaniu. Zechciejmy dziękować Bogu za wielkie rzeczy, które dla nas uczynił i przygotował.
Na koniec Mszy Świętej odbyła się procesja rezurekcyjna.
Ksiądz serdecznie podziękował wszystkim, którzy pomogli w organizacji Triduum Paschalnym, w tym: Państwu Głogowskim i Kołodyńskim oraz Panu Henrykowi Dzienniakowi za przygotowanie świątecznego wystroju, w tym Ciemnicy i Grobu Pańskiego; druhnom i druhnom z oddziałów oraz młodzieżowych drużyn OSP Pączewo i OSP Wolental, a także harcerkom ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej za trzymanie straży przy Ciemnicy i Grobie Pańskim, scholii pod kierunkiem organisty Łukasza Niklewskiego za śpiew i oprawę muzyczną, służbie liturgicznej oraz ministrantom (duże brawa dla ceremoniarzy za wsparcie księdza proboszcza i ukierunkowywanie pozostałych ministrantów) oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Serdeczne Bóg zapłać!

Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak, Sławomir Bochniak
Wykorzystywanie zdjęć przez media - tylko za zgodą autorów


30 marca 2024 - Wielka Sobota - Święcenie pokarmów
Wielkosobotnie święcenie pokarmów

Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak, Sławomir Bochniak
Wykorzystywanie zdjęć przez media - tylko za zgodą autorów


29 marca 2024 - Wielki Piątek
Wielki Piątek to dzień sądu, męki i śmierci Chrystusa.
Każdy z nas niesie na swoich ramionach jakiś krzyż.
Trzeba ten krzyż nieść zanurzając się w krzyż Chrystusa, jednocząc się z naszym Zbawcą.
Straż grobową pełnią druhowie parafialnych jednostek OSP. Na początku przy Grobie Pańskim na warcie stanął Ojciec z Córką...

Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak, Sławomir Bochniak
Wykorzystywanie zdjęć przez media - tylko za zgodą autorów


28 marca 2024 - Wielki Czwartek
Liturgią Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy świętowanie Triduum Paschalnego. Uroczystemu wejściu Księdza proboszcza Ireneusza Nowaka w asyście ministrantów towarzyszyła gromko odśpiewana Barka. Ponieważ Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa, zaraz na początku Mszy Świętej delegacja złożyła Księdzu życzenia i wręczyła upominek, który, mamy nadzieję, będzie wywoływał na Księdza twarzy uśmiech.
Podczas kazania Ksiądz Ireneusz Nowak podkreślił, że Sakrament Eucharystii i Sakrament Kapłaństwa to filary wiary chrześcijańskiej. Wspomnieniem wydarzenia z czasów misyjnych – wzruszającego nieoczekiwanego spotkania w Kazachstanie z Polakiem Józefem, który czekał na kapłana 60 lat – uświadomił nam, jak wielki jest głód wiary i zapotrzebowanie na księży wśród ludzi pragnących Boga. Ksiądz zadał pytanie – co będzie z Kościołem Chrystusowym, który jest atakowany i zniesławiany przez media? Przypomniał nam, że w czasach prześladowań pierwszych chrześcijan Kościół był najsilniejszy. Życie jest zjednoczone z Krzyżem Chrystusa, a moc w słabości się doskonali! W Krzyżu objawia się moc Chrystusa. – Chrystus i Krzyż są naszą mocą! Nie ma dla nich alternatywy. Nie lękajmy się Krzyża! Na naszej drodze niech będzie Eucharystia, którą Chrystus zostawił na ziemi jako pokarm, który spożywać będziemy i w wieczności.
Po przeniesieniu Pana Jezusa do Ciemnicy rozpoczęła się adoracja. Wartę zaciągnęli druhowie z naszych parafialnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.
Podczas Mszy Świętej wyjątkowo rozbrzmiewał śpiew w kościele, bo prócz dorosłych bardzo głośno i wyraźnie było słychać naszą parafialna scholę prowadzoną przez organistę Łukasza Niklewskiego. Młode głosy, które rozbrzmiewały z dużą energią, potwierdzają nadzieję wyrażoną dziś przez Księdza Proboszcza.

Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak, Sławomir Bochniak
Wykorzystywanie zdjęć przez media - tylko za zgodą autorów


28 marca 2024 roku - Ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii
W dniu ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa
naszemu Wielebnemu Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi
dziękujemy za gorliwe i konsekwentne wskazywanie nam drogi do zbawienia, do Pana Boga,
za kojenie cierpień i obdarzanie nas Bożym pokojem.
Przepraszamy za wszystko, czym Księdza zasmuciliśmy.
Prosimy Jezusa - Boskiego Pasterza, który powołał Apostołów, aby uczynić ich rybakami dusz ludzkich,
aby umacniał Księdza Bożą mocą i błogosławił Księdzu,
aby otwierał przed Księdzem nowe horyzonty, dawał siły,
by będąc solą ziemi i światłością świata,
dalej niezmiennie dostrzegał Ksiądz świat spragniony światła prawdy i miłości.
Niech Święty Ireneusz, najwybitniejszy teolog starożytności, otacza Księdza szczególną opieką, wstawia się za Księdzem przed Bogiem i pomaga Księdzu we wszystkich potrzebach.
Prosimy też Matkę Najświętszą, aby strzegła Księdza przed wszelkim złem.
Niech dopisuje Księdzu zdrowie i optymizm!

Parafianie


OBCHODY ŚWIETEGO TRIDUUM PASCHALNEGO
WIELKI CZWARTEK:
- 18:00 - Msza św. Wieczerzy Pańskiej
- do 21:00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Ciemnicy
WIELKI PIĄTEK:
- 16.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Ciemnicy
- 18.00 - Liturgia Męki Pańskiej
- do 21:00 adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim
WIELKA SOBOTA:
- 10.15-12.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim
- 10:00 i 12:00 - Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny
- 16.00-20:20 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim
WIGILIA PASCHALNA: 20.30
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO:
- 9:00 i 11.00 - Msze św.
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY:
- 7.30, 9.00, 11.00 - Msze św.


25 marca 2024 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 25 marca - 1 kwietnia 2024 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

24 marca 2024 - Niedziela Palmowa
Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie! O, Królu izraelski! Hosanna na wysokości.

11-12 marca 2024 roku - Rekolekcje wielkopostne
W zeszłym tygodniu w naszej parafii gościliśmy Księdza Andrzeja Saguna - proboszcza parafii pw. św. Anny w Strącznie (która obejmuje aż cztery kościoły - parafialny i trzy filialne).
Ksiądz Sagun głosił przez dwa dni rekolekcje dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych.
Pierwszego dnia nauki dla najmłodszych oscylowały wokół cnót Boskich - Wiary, Nadziei i Miłości, a hasło drugiego dnia mówiło nam, że Msza Święta - to najkrótsza droga do Nieba! Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu odpowiadając na pytania - co to jest miłość, szacunek, cierpliwość do drugiego człowieka, jak je okazywać...
Składamy serdeczne podziękowanie Księdzu Andrzejowi Sagunowi za piękne przekazanie treści, serce, energię i czas, które poświęcił, aby rozniecić w nas iskrę Bożą, aby jeszcze lepiej przygotować nas do godnego przeżywania największego świata - Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Serdeczne Bóg zapłać!

Ksiądz Andrzej pomagał nam odnowić nasze dusze z wielką energią, by poczuć radość z bycia chrześcijaninem, katolikiem! Nauczył najmłodszych nowej piosenki!
Jak to na Kociewiu bywa, rdzenni mieszkańcy mimo gorących serc czasami nie mają odwagi, aby okazać swoje emocje. Ale staramy się! Dla tych, którzy nie zdążyli opanować piosenki i choreografii, a także dla tych, którzy swoją nieobecnością stracili szansę na jej naukę na żywo - filmik z rekolekcji, który niech na nowo wleje wesele w nasze dusze, jeszcze bardziej rozpali w nich miłość do Boga. Zaśpiewajmy w domu, zatańczmy! Nauczmy piosenkę nasze rodziny i rówieśników! Kto śpiewa - dwa razy się modli! I ma dobre serce!
Księdzu rekolekcjoniście Andrzejowi Sagunowi wspieranemu przez naszego proboszcza księdza Ireneusza Nowaka - ze szczerego serca dziękujemy! Z pewnością nauczona piosenka będzie brzmieć w niejednej główce i duszy!

Za zdjęcia, filmik i życzliwość serdeczne Bóg zapłać Pani Hannie Głogowskiej!


3 marca 2024 - Gorzkie Żale
Nabożeństwo Gorzkich Żali połączone z kazaniem pasyjnym ks. Ireneusza Nowaka oraz adoracją Najświętszego Sakramentu to dobrze spędzona niedzielna godzina!
Dzisiaj tematem przewodnim rozważań była zdrada - Judasza i Piotra. Ksiądz uzmysłowił nam także, że szatan kusi do grzechu dwa razy - raz, żeby uczynić zło, a drugi raz, szydząc z postępku grzesznika, by ten zwątpił w Boże miłodzierdzie...

1 marca 2024 - Droga Krzyżowa
W okresie Wielkiego Postu w skupieniu przeżywany nabożeństwa Drogi Krzyżowej (piątki o 16:30) oraz nabożeństwa Gorzkich Żali połączone z kazaniami pasyjnymi (niedziela o 15:00).
Zapraszamy! Przypomnijmy o nabożeństwach naszym najbliższym, dzieciom, znajomym...

14 lutego 2024 - Środa Popielcowa
Licznie przybyliśmy do pączewskiego kościoła, aby z okazji rozpoczynającego się Wielkiego Postu dać posypać popiołem nasze pochylone w pokorze głowy. Oto kilka myśli z dzisiejszego kazania wygłoszonego przez księdza proboszcza Ireneusza Nowaka:
Dawnymi zwyczajami pokutnymi wskazującemu na chęć nawrócenia było odziewanie worów pokutnych i posypanie głów popiołem. Dzisiaj przyjęcie na pochyloną głowę popiołu jest zewnętrzną oznaką pragnienia i gotowości do przemiany naszych serc. Serce to źródło i oznaka moralności człowieka. Treść dzisiejszych czytań i Ewangelii jasno wskazuje, że owo nawrócenie winno mieć miejsce w naszych sercach i mieć charakter absolutnej przemiany. Taką głęboką intelektualną i duchową przemianę opisuje greckie słowo metanoia. Ksiądz proboszcz przypominał filary chrześcijańskiego przeżywania Wielkiego Postu:
  1. modlitwa - pamiętajmy o nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, o adoracji Najświętszego Sakramentu, nabożeństwie błagalne o łaski do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ale i o osobistej rozmowie z Bogiem,
  2. post - nakazany ale i narzucony indywidualnie,
  3. jałmużna - pragnienie pochylenia się nad niedolą bliźniego i czynienie miłosiernych uczynków względem potrzebujących.
Ks. Nowak życzył pożytecznego przeżycia Wielkiego Postu oraz jak najlepszego przygotowania się do radości świat Zmartwychwstania Pańskiego.


Uwaga! Zmiana! Poranna Msza święta w Popielec o 9:00, a nie jak zapowiadano o 10:00!


11 lutego 2024 - Adoracja Najświętszego Sakramentu (dawne nabożeństwo czterdziestogodzinne)
Godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu dziękowaliśmy Panu Bogu za dar Eucharystii w Kościele. Tym samym rozpoczęliśmy modlitwy na wzór dawnego nabożeństwa czterdziestogodzinnego, które związane było z końcem karnawału i przygotowaniem do Wielkiego Postu. Polegało na adoracji Najświętszego Sakramentu od niedzieli poprzedzającej rozpoczęcie Wielkiego Postu do wtorku przed Popielcem włącznie. Miało na celu wynagrodzenie za popełnione grzechy.
Podobnie jutro i pojutrze będziemy mieć sposobność do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem podczas nabożeństw eucharystycznych. Zapraszamy wszystkich do naszego kościoła - to będzie dobrze spożytkowany czas!

11 lutego 2024 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 12-18 lutego 2024 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

2 lutego 2024 - Święto Ofiarowania Pańskiego
Czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu świętujemy Ofiarowanie Pańskie - pamiątkę ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. Święto Ofiarowania Pana Jezusa, w trakcie którego odbywały się procesje ze świecami, należy do najdawniejszych - było obchodzone w Jerozolimie już w IV w. W czasie Ofiarowania starzec Symeon wziął na ręce swoje Pana Jezusa i wypowiedział prorocze słowa: "Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela" (Łk 2, 32).
Od X w. upowszechnił się obrzęd poświęcania świec, których płomień symbolizuje Jezusa - Światłość świata, Chrystusa, który uciszał burze, był, jest i na zawsze pozostanie Panem wszystkich praw natury. Dlatego i w naszym kościele podczas Mszy św. ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił świece, szczególnie te przyniesione przez dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przystąpią do Komunii Świętej.
Dzisiejsze święto nazywane jest dniem Matki Bożej Gromnicznej. Polacy widzą w Maryi Tę, która sprowadziła na ziemię niebiańskie Światło i która nas tym Światłem broni i osłania od wszelkiego zła. Dlatego często brano do ręki gromnice, zwłaszcza w niebezpieczeństwach wielkich klęsk i grożącej śmierci. Niegdyś wielkim wrogiem domów w Polsce były burze, a zwłaszcza pioruny, które zapalały i niszczyły domostwa, przeważnie wówczas drewniane. Właśnie od nich miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Zwykle była ona pięknie przystrajana i malowana. W czasie burzy zapalano ją i stawiano w oknach, by prosić Maryję o ochronę. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów.
Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek - kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny - ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia. (za brewiarz.pl) Dlatego i w naszej świątyni dzisiaj chowamy żłóbek i żegnamy choinki.
6 stycznia 2024 - Trzech Króli
Dziś uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli, pamiątka objawienia się Pana Jezusa całemu światu pogańskiemu. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak w kazaniu przypomniał, że dary przyniesione Jezuskowi przez Mędrców symbolizowały królestwo (złoto), boskość (kadzidło) i zwiastowanie śmierci (mirra). W tamtych czasach tylko króla Heroda zatrwożyło przyjście Jezusa na świat, a większość ludzi, przeszła obojętnie wobec wielkiego wydarzenia przepowiedzianego przez proroków. Podobnie jest i dziś - kiedy na świecie dzieje się wiele sytuacji wspomnianych w Piśmie Świętym, to ludzie są na nie zobojętniali... Po Mszy św. ksiądz Nowak poświęcił pakieciki kadzidła i kredy, by każdy z nas mógł zabrać je do domu na pamiątkę Objawienia Pańskiego. Kredą zapisujemy na drzwiach C+M+B - "Christus Mansionem Benedicat", "Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)" ("Chryste błogosław temu domowi/mieszkaniu"). A miła woń kadzidła niech rozniesie się w naszych domach.