31 grudnia 2023 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 2-7 stycznia 2024 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

31 grudnia 2023 - Nabożeństwo dziękczynne za 2023 rok
Nabożeństwem dziękczynnym nasza Wspólnota zakończyła 2023 rok. O 15ej razem z księdzem proboszczem Ireneuszem Nowakiem przeprosiliśmy, podziękowaliśmy i prosiliśmy Boga... Razem zaśpiewaliśmy najpiękniejsze kolędy.

31 grudnia 2023 - Święto Świętej Rodziny
W Święto Świętej Rodziny ksiądz Ireneusz Nowak po Mszach św. udzielił błogosławieństwa Rodzinom. W kazaniu uświadomił nam smutną rzeczywistość, że zmienia się model rodziny. Kiedyś rodziny utrzymywały ze sobą większy kontakt, poświęcały więcej czasu na odwiedziny, rozmowę, wspólne zasiadanie do stołu oraz wspólną modlitwę. Zapraszały Boga do swojego życia. Ksiądz podkreślił moc modlitwy. Bóg wysłuchuje nasze modły, choć może nie od razu widoczne są efekty. Jako przykład, ksiądz opowiedział nam historię z własnej posługi misyjnej w Kazachstanie..

29 grudnia 2023 - Kolędnicy Misyjni
Dzisiaj nasze domy odwiedzili kolędnicy, aż cztery grupy, by obdarować nas kolędą i życzeniami na Nowy Rok. My zaś mieliśmy okazję drobnym datkiem wspomóc misjonarzy i wspólnoty, którym posługują.
Serdeczne Bóg zapłać składamy zarówno kolędnikom, jak i opiekującym się nimi: Pani Angelice Maleckiej, Pani Annie Urban, Panu Henrykowi Kozerze, Panu Tomaszowi Maleckiemu oraz Panu Krzysztofowi Słowikowi.

Bóg zapłać za dostarczone zdjęcia :)


25 grudnia 2023 - Plan kolęd w 2024 roku

PLAN KOLĘD (KLIKNIJ)


24 grudnia 2023 - Pasterka
Pasterką rozpoczęliśmy świętowanie Bożego Narodzenia! Podczas kazania Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak podkreślił, że Jezus Chrystus jest postacią historyczną, której bóstwo jest teraz podważane. Życzył, aby w obecnych czasach, czasach propagandy i promocji zła, Boże Narodzenie dawało siły do walki z własnymi słabościami oraz nadzieję na to, że wokół znajdziemy wielu ludzi dobrej woli, dzięki którym zwycięży dobro i sprawiedliwość.
Radość dzisiejszej nocy podkreśliły niezwykle radośnie i energetycznie wyśpiewane kolędy. Wykonała je nasza parafialna schola działająca pod opieką organisty Łukasza Niklewskiego. To był ich pierwszy występ! Z chóru brzmieli, jak owe zastępy anielskie, które pojawiły się po Narodzeniu Pańskim i wesoło oznajmiały "Gloria, Gloria in excelsis Deo!" Świąteczne brzmienie scholi dopełniały skrzypce, na których grała Olka. Wierni, wracając od Komunii Świętej, z zaciekawieniem spoglądali w górę na chór. Razem z Księdzem Nowakiem podziękowaliśmy scholi i panu organiście gromkimi brawami. ksiądz życzył, aby schola rozwijała się i zawsze odważnie śpiewała na chwałę Pana! Alleluja i do przodu! Wszyscy dołączamy się do tych życzeń!
W tym roku żłóbek stanął na tle rozgwieżdżonego nieba. Spoglądając w modlitwie na Jezuska, możemy poczuć klimat nocy w Betlejem...
24 grudnia 2023 - Szymon ministrantem!
Kiedy pierwsza gwiazdka błyśnie na niebie, zasiadając w domach przy wieczerzy wigilijnej, a o 22ej uczestnicząc w Pasterce zaczniemy świętowanie Bożego Narodzenia.
Na ostatniej adwentowej Mszy Świętej wzięliśmy udział w radosnym wydarzeniu - sześcioletni Szymon Wika, który od ponad roku terminował przy ołtarzu, został przez Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka pasowany na ministranta. Ksiądz uroczyście nałożył Szymonowi poświęcony kołnierzyk, a nowy ministrant przed całą społecznością głośno, wyraźnie i bardzo poważnie powtórzył rotę przysięgi.
Szczęść Boże Szymonowi w jego ministranckim powołaniu!

22 grudnia 2023 - Ostatnie roraty
Na dwa dni przed Bożym Narodzeniem ostatni raz w Adwencie 2023 roku uczestniczyliśmy w roratach. W modlitwie powszechnej dzieci wskazały konieczność modlitwy za rodziców, rodziny, nauczycieli, kapłanów, Księdza Proboszcza, a nawet za strażaków. Dzisiejsze pytanie konkursowe dla grupy starszej młodzieży okazało się dość trudne, natomiast najmłodsi ze swoim nie mieli problemu i chyba wszyscy stanęli w kolejce, aby odpowiedź wyszeptać księdzu Nowakowi na ucho. Wszyscy oni zostali nagrodzeni! Mało tego, aby radość z narodzin Jezusa była jeszcze większa prezenciki dostali też najnajmłodsi, którzy stawili się roraty, a wszystkie dzieci otrzymały jeszcze po czekoladzie. Po tradycyjnym zdjęciu zbiorowym rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu! Zachęcamy do uczestnictwa w tej wyjątkowej formie spotkania ze Zbawicielem. Okazja ku temu jest w każdy piątek po Mszy Świętej.

20 grudnia 2023 - Roraty
Na dworze ciemno, plucha i wiatr. Takie warunki niestraszne naszym najmłodszym, którzy niezawodnie stawili się na dzisiejsze roraty, aby w procesji po kościele rozjaśniać adwentowe mroki światełkiem lampionów, wziąć udział we Mszy Świętej, aktywnie uczestniczyć w modlitwie powszechnej, przynieść serduszka i inne ozdoby choinkowe okraszone spisanymi dobrymi uczynkami, a później zmierzyć się w adwentowym konkursie liturgicznym. A dla zwycięzców - precjoza! Różańce oraz wisiorki z medalikami, krzyżykami, albo innymi katolickimi ozdobami.
A nasza świątynia stroi się na Boże Narodzenie!
Przypominamy, że w czwartek od 19:00 można wysprzątać swoje serca! Księża z dekanatu będą słuchać spowiedzi!

15 grudnia 2023 - Intencje mszalne 16-26 grudnia 2023 roku
Intencje

17 grudnia 2023 - Niedziela Gaudete
Nazwa trzeciej niedzieli Adwentu - niedzieli "Gaudete" - pochodzi od pierwszych słów antyfony na wejście – "Gaudete in Domino semper. Iterum dico: Gaudete", czyli "Radujcie się zawsze w Panu. Jeszcze raz powtarzam – Radujcie się". Tego dnia zapalana jest różowa świeca w adwentowym wieńcu, a księża celebruję liturgię w różowym ornacie, jeżeli taki posiadają.
Niedziela "Gaudete" jest jednym z dwóch dni w roku liturgicznym, kiedy kapłan sprawuje mszę św. w szatach koloru różowego, który wyraża przewagę światła. Po raz drugi w ciągu roku księża celebrują eucharystię w różowych szatach w IV Niedzielę Wielkiego Postu nazywaną niedzielą „Laetare”.

6 grudnia 2023 - Roraty o 6:30
Dzisiaj, w dzień Świętego Mikołaja, roraty rozpoczęły się jeszcze po ciemku, o 6:30. Frekwencja dopisała! Dziękujemy Rodzicom, którzy też wcześnie wstali i zapewnili bezpieczne dotarcie dzieci do kościoła!
Po roratach ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak zaprosił dzieci, a było ich około dwadzieścioro pięcioro, do plebanii na śniadanie. Wszystkie zostały obdarowane czekoladą, którą prawdopodobnie w czasie nabożeństwa Święty Mikołaj zostawił dla dzieci w domu Księdza. Nasi najmłodsi byli bardzo szczęśliwi i ocenili, że śniadanie było znakomite! A czekały na nich kanapki z bułek z wędliną, pomidorem oraz z nutellą. Jak widać na zdjęciach, rozeszły się, zanim ksiądz zdołał zrobić pamiątkowe zdjęcia.
Po śniadaniu wszystkie dzieci razem z Księdzem Nowakiem pomaszerowały dziarsko do szkoły.
Księdzu Proboszczowi Bóg zapłać za przygotowanie takiej miłej gościny!

3 grudnia 2023 - Pierwsza Niedziela Adwentu
Adwent 2023 rozpoczęty! Czas oczekiwania na Dzieciątko Jezus - Boga w ludzkiej Osobie, na Nadzieję Świata! Ksiądz proboszcz Ireneusz zaprasza na roraty! Dzieci przychodzą koniecznie z lampionami oraz serduszkami zapisanymi własnymi dobrymi uczynkami! Najbliższe roraty w poniedziałek o 17:00. Kolejne w środę - św. Mikołaja - o 6:30 - a po nich tradycyjne śniadanko - ciepła herbatka lub kakao oraz kanapeczki - u Księdza Proboszcza w plebanii! Któż, jak nie dzieci, ma towarzyszyć Maryi i Józefowi w drodze do Betlejem? ?? W zakrystii można nabyć świeczki Caritas - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz opłatki.

11 listopada 2023 - Msza św. za Ojczyznę
O 10:00 społeczność naszej parafii zebrała się na Eucharystii sprawowanej przez księdza proboszcza Ireneusza Nowaka, aby wspólnie modlić się w intencji naszej Ojczyzny. Ksiądz Nowak w rozważaniach z okazji Narodowego Święta Niepodległości, opowiadając o miłości do Ojczyzny, opowiedział o Polakach, którzy będąc małymi dziećmi razem z rodzicami zostali zesłani przez sowietów na nieludzką ziemię - stepy kazachskie. Mimo niezwykle ciężkiego życia zostali wychowani w duchu umiłowania Polski oraz wiary katolickiej, która stanowiła o ich tożsamości narodowej. Będąc ponad 80-letnimi staruszkami wrócili do Polski, zamieszkali w Domu Spokojnej Starości i są szczęśliwi, że ich doczesne szczątki spoczną w polskiej ziemi. Ich dzieci rozsiane są po całym świecie - w Kazachstanie, Rosji, a syn walczy o wolność Ukrainy... Po Mszy św. przy pomniku zamordowanego przez Niemców ks. Franciszka Błędzkiego i ofiar II wojny światowej z parafii Pączewo ksiądz poprowadził nabożeństwo. Kilkoro parafian uczciło dzisiejsze święto strojem - bądź odświętnym mundurem, bądź przystrojeniem w barwach narodowych. Podczas Mszy św. organista Łukasz Niklewski zaintonował kanon pieśni patriotycznych: hymn "Ciebie Boże chwalimy", "Nie rzucim, Chryste, świątyń Twych" oraz "Boże coś Polskę" - gromko odśpiewanych przez wiernych.

11 listopada 2023 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 12-19 listopada 2023 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

2 listopada 2023 - Święto Wszystkich Wiernych Zmarłych
W Zaduszki, Święto Wszystkich Wiernych Zmarłych, modlimy się w sposób szczególny za zmarłych, którzy w drodze do Nieba muszą przejść przez Czyściec. Jak powiedział nasz ksiądz proboszcz Ireneusz w jak zawsze ciekawym kazaniu - możemy pomóc duszom czyśćcowym naszą modlitwą, a przede wszystkim Najświętsza Ofiarą - Mszą Świętą w intencji zmarłego.
Po Mszy św. o 17:00 udaliśmy się na cmentarz, gdzie idąc w procesji odmówiliśmy razem z księdzem różaniec święty w intencji zmarłych.

1 listopada 2023 - Wspomnienie Wszystkich Świętych
Dzisiejsza uroczystość - jak każda uroczystość w Kościele - ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem dzisiaj wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń). (Źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-01.php3 ).
Po zakończeniu Mszy Świętej o 11:00 ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak przewodził procesji na cmentarz oraz modlitwom za zmarłych. Później przeszedł na cmentarz pocholeryczny, by i tam pomodlić się, zapalić znicz i złożyć kwiaty.

Bóg zapłać Pani Hani Głogowskiej za zdjęcia z nabożeństwa na cmentarzu pocholerycznym.

29 października 2023 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 30 października - 5 listopada 2023 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

25 października 2023 - Nabożeństwa różańcowe w Wolentalu
Kończy się październik - miesiąć różańcowy. W Wolentalu nad organizacją modlitw czuwa Pani Kozera. Codziennie od poniedziałku do piątku przychodzi bardzo dużo osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Co do prowadzenia różańca, to nikogo nie trzeba prosić, gdyż dzieci z ochotą dzielą się dziesiątkami różańca. Oby tak dalej.

Andrzej Peek


Bóg zapłać!

15 października 2023 - XXIII Dzień Papieski, Dzień Dziecka Utraconego oraz urodziny Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Obchodzony dziś, 15 października - w przededniu 45. rocznicy wyboru, XXIII Dzień Papieski odbywa się pod hasłem "Św. Jan Paweł II - Cywilizacja życia". Św. Jan Paweł II przestrzegał, że losy naszej cywilizacji zależeć będą od wyniku trwającej konfrontacji między kulturą życia a kulturą śmierci. (źródło i więcej: https://dzielo.pl/dzien-papieski/dzien-papieski-2023/haslo/)
Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego dnia publiczna zbiórka pieniędzy. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która przyznaje stypendia uzdolnionym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę "żywego pomnika" św. Jana Pawła II, jakim nazywani są stypendyści Fundacji. Po porannych Mszach św. nasi parafianie złożyli na datki ten cel do puszek.
Podczas nabożeństwa różańcowego połączonego z adoracją Najświętszego Sakramentu dziękowaliśmy za pontyfikat Jana Pawła II. Z okazji przeżywanego Dnia Dziecka Utraconego wskutek poronienia, choroby, wypadku, zabójstwa, samobójstwa lub innych okoliczności modliliśmy się w intencji tych dzieci oraz ukojenia serc ich najbliższych.
Po nabożeństwie uczciliśmy urodziny naszego Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka odśpiewując "Wszystkiego dobrego życzymy, życzymy" oraz wręczając kwiaty i prezencik. Cieszymy się, że wywołało to uśmiech na księdza twarzy, który zaprosił wszystkich do wspólnego zdjęcia.
15 października 2023 - 61. urodziny Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka

Naszemu Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi
z okazji 61. urodzin
łask Bożych, opieki Matki Bożej,
dużo zdrowia, radości i optymizmu
życzą
Parafianie

15 października 2023 roku (niedziela)

13 października 2023 - Nabożeństwo Fatimskie
Dzisiejszym nabożeństwem do Matki Bożej zakończyliśmy tegoroczne wspominanie objawień maryjnych w portugalskiej Fatimie. Od maja w każdy trzynasty dzień miesiąca szliśmy w procesjach za Najświętszym Sakramentem i figurą Matki Bożej Fatimskiej, krzepko niesioną przez naszych mężczyzn. Dzisiaj na dworze panowała słota i uroczyste przejście odbyło się na terenie świątyni. Po procesji, adorując Najświętszy Sakrament, odmówiliśmy różaniec, ostatnią dziesiątkę odśpiewując.

7 października 2023 - Kongres Różańcowy
We wspomnienie Matki Bożej Królowej Różańca, delegacja Róż Różańcowych z naszej parafii wzięła udział w Diecezjalnym Kongresie Różańcowym w Pelplinie. Uczestniczyliśmy w konferencji oraz Mszy Świętej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ryszarda Kasyny. Modliliśmy się za naszą parafię, Ojczyznę i o pokój na świecie.

Irena Trochowska

Bóg zapłać!


2 października 2023 - Nabożeństwa różańcowe
Październik to miesiąc, w którym w szczególny sposób modlimy się do Matki Boskiej, odmawiając różaniec święty. Dzisiaj w pączewskim kościele modliły się dziewczynki i chłopcy, młodzież starsza i jeszcze bardziej starsza, a nabożeństwo odważnie prowadziły: Julka, Marta i Natalia. Pół godzinki w kościele w Pączewie (poniedziałek-czwartek od 16:30, w piątki podczas adoracji Najświętszego Sakramentu) lub w świetlicy w Wolentalu (od 16:00) - to najlepiej zagospodarowany czas w ciągu dnia!
Zapraszamy! Dołączcie do naszych wspólnot!

4 września 2023 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
O 16:00 w naszym kościele na Mszy Świętej rozpoczynającej nowy rok szkolny 2023/2024 stawili się ci, którzy ten okres chcą rozpocząć godnie - z Bogiem. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak zwracając się do zebranych przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, przedstawicieli oświaty oraz członków rodzin najmłodszych opowiedział o szkole Chrystusa i złożył tradycyjne życzenia. Podczas modlitwy powszechnej dzieci modliły się za nauczycieli, za Księdza Proboszcza oraz o to, aby w tym roku do szkoły nie zawitały żadne choroby i zarazy. Oprawa Eucharystii była bardzo doniosła. Ksiądz czytał modlitwy w świątecznej formule, a liturgię grą na organach oraz prowadzeniem śpiewu przyozdobił organista Łukasz Niklewski. Na koniec Mszy ksiądz zaprosił przed główny ołtarz dzieci, które przyniosły do poświęcenia tornistry, plecaki i książki, zeszyty i przybory szkolne. Ksiądz Nowak obdarował wszystkich uczniów na dobry początek roku szkolnego zakładkami do książek. Po Mszy Świętej przeszliśmy pod pomnik ofiar II Wojny Światowej, by modlitwą oddać cześć dzieciom, które zamordowano w czasie II Wojny Światowej oraz wszystkich trwających wojen, również w Ukrainie. Pod pomnikiem bukiet i zapalone znicze złożyła delegacja uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Pączewie pod opieką nauczycielki Pani Grażyny Stolc, a także dwoje uczniów indywidualnie.
3 września 2023 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 4-10 wrzesnia 2023 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

20 sierpnia 2023 - Publikacja w "Pielgrzymie"
"Pielgrzym", 20 i 27 sierpnia 2023, nr 17 (880)
Artykuł "Odpust Przemienienia Pańskiego", autor - Barbara Dembek-Bochniak

15 sierpnia 2023 - Matki Bożej Zielnej
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przypadające pod koniec żniw, naród polski nazwał świętem Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia wdzięczni za opiekę Boga i Jego Matki gospodarze przynoszą płody rolne: zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce. Również w naszej parafii tradycja ta jest żywa. Podczas Mszy św. organista Łukasz Niklewski zaintonował hymn "Wielbij duszo moja Pana". Pod koniec Eucharystii ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak pobłogosławił przyniesione bukiety. Zwyczajowo zrobiliśmy tez wspólne zdjęcie (zdjęcia z Mszy św. o 7:30).
P.S. Mieszkańcy drogi pod Grabowo spisali się na medal :)
Szczęść Boże!

13 sierpnia 2023 - Kociewiacy przed tronem Czarnej Madonny
Na Jasnej Górze trwa pielgrzymkowy szczyt. Po dwóch tygodniach wędrówki przed tronem Matki Boskiej Częstochowskiej stawili się pielgrzymi z Kociewia, a wśród nich także reprezentacja naszej parafii :)

Źródło zdjęć i filmiku: profil FB Ks. Rafała Barcińskiego https://www.facebook.com/rafal.barcinski

Czarna Madonna w wykonaniu pielgrzymów z Kociewia.

10 sierpnia 2023 - Na wakacyjnym szlaku - z wizytą u Ojca Alabere w Tuchomiu
Podczas wakacyjnych wojaży nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak zawitał w klasztorze Redemptorystów w Tuchowie, by spotkać się z przyjacielem naszej parafii o. Zbigniewem Kotlińskim (Ojcem Alabare) i z o. Tomaszem (46 lat na misji w Brazylii).
O. Zbigniew 26 września leci do Kazachstanu i pozdrawia parafię Pączewo.

I my serdecznie pozdrawiamy oby Księży Misjonarzy! Gratulujemy Im takiego przyjaciela, jak nasz Ksiądz Proboszcz.
Obu Ojcom życzymy dużo zdrowia, sił i uśmiechu każdego dnia!
Szczęść Boże! Całoroczna ruchoma szopka w klasztorze oo Redemptorystów w Tuchowie.

6 sierpnia 2023 - Odpust Przemienienia Pańskiego
  Tegoroczny odpust Przemienienia Pańskiego przypadł w niedzielę. Sumie odpustowej przewodniczył przyjaciel naszej parafii ksiądz Krzysztof Łachut, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Słonowicach w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Mszę koncelebrował nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak.
Słowo Boże na wszystkich trzech Mszach św. głosił Ksiądz Krzysztof. Jego spokojny głos i subtelna intonacja podkreśliły zasadniczą myśl, którą nam przekazał, potęgując cały wydźwięk swojej przemowy. Zdaniem zdobywców gór droga na szczyt i zdobycie go przemienia człowieka. Pan Jezus z Apostołami wszedł na Górę Tabor właśnie po to, aby ich przemienić, aby wrócili mądrzejsi, z oczami otwartymi na Jezusa i na to, czego wcześniej nie zauważali. I my mamy dziś założyć okulary wiary, by zobaczyć Chrystusa i to, czego nas uczy - by zobaczyć dobro w drugim człowieku. Ksiądz Łachut sugestywnymi przykładami z życia i z Pisma Świętego uświadomił nam, jak ważne są niepopularne dziś: delikatność, pokora, miłość, wyrozumiałość, empatia i zrozumienie dla niedoskonałości bliźniego - cechy, których świadectwo daje nam zawsze Pan Jezus. Ksiądz zaapelował, aby pomagać drugim w łaśnie delikatnością, wyrozumiałością... Szczytem naszego życia, naszą Góra Tabor, jest Eucharystia, podczas której Jezus przemienia nasze życie. Pójście na Mszę udręczonym smutkiem koi ból, daje nadzieję, siłę, a przychodzącym do Boga z radością - uczucie to pomnaża. Ksiądz Krzysztof zwrócił się do nas, abyśmy starali się kierować w życiu bożymi kategoriami, byśmy widzieli Niebo i drugiego człowieka. "To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!"
30 lipca 2023 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 31 lipca - 6 sierpnia 2023 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

23 lipca 2023 - Święcenie pojazdów
Na dwa dni przed wspomnieniem Świętego Krzysztofa ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak tradycyjnie modlił się do Boga w intencji kierowców oraz święcił pojazdy. Datki zebrane przy tej okazji przekazywane są na utrzymanie i zakup samochodów dla misjonarzy.
Po Mszach św. można tez było złożyć ofiarkę na ugoszczenie pielgrzymujących na Jansa Górę. Zbiórka, jak widać, spotkała się z życzliwym odzewem.

22 lipca 2023 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 22-30 lipca 2023 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

17 lipca 2023 - Dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
W piątek 14 lipca 2023 roku Premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ogłosili wyniki naboru w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Z dumą informujemy, że na liście dofinansowanych projektów znalazły się aż trzy dotyczące kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie, opracowane przez Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka i złożone za pośrednictwem Urzędu Gminy Skórcz.
  1. Prace konserwatorsko-budowlane przy wzmocnieniu wewnętrznych ścian i konstrukcji wieży kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie – kwota dofinansowania: 470 400 zł
  2. Wykonanie badań oraz dokumentacji na kontynuację prac konserwatorsko-budowlanych przy kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie – kwota dofinansowania: 112 700 zł
  3. Prace konserwatorsko-budowlane przy części zachodniej i południowej zabytkowego ogrodzenia, wokół dawnego cmentarza przy kościele pw. Z. N. M. P w Pączewie – kwota dofinansowania: 460 600 zł

Łączna kwota dofinansowania na potrzeby ochrony naszego zabytkowego kościoła: 1 043 700 zł

Składamy szczere Bóg zapłać Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi za troskę, konsekwencję i serce włożone w ratowanie naszego kościoła. Dziękujemy też wszystkim, którzy przyczynili się organizacyjnie i przyczyniają finansowo do ratowania naszej świątyni.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków to program wspierający samorządy terytorialne w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych.
Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny to 2%.
13 lipca 2023 - Nabożeństwo Fatimskie
Trzynasty dzień miesiąca dla Matki Bożej Fatimskiej! Podobnie jak 13 maja, 13 czerwca, tak i 13 lipca po Mszy Świętej ksiądz Ireneusz Nowak poprowadził nabożeństwo maryjne i przeszliśmy w procesji wokół kościoła - niosąc krzyż, sztandar róż różańcowych oraz figurę Matki Bożej z Fatimy.
Matko Różańca Świętego - módl się za nami!

3 lipca 2023 - Młodzież z parafii Pączewo na 11. edycji spotkania młodzieży diecezji pelplińskiej "Przystań - Warsztaty dla duszy"
17 czerwca 2023 roku młodzież diecezji pelplińskiej, a wśród nich grupa przygotowujących się do bierzmowania młodych ludzi z Pączewa i Wolentala, wzięli udział w 11. edycji "Przystani - Warsztatów dla duszy" w Pelplinie, która jest okazją do tego, aby poprzez inspirujące warsztaty, wspólną modlitwę, rozwój pasji, uwielbienie Pana Jezusa, celebrację Mszy Świętej i koncert ewangelizacyjny głosić Dobrą Nowinę. Opiekunami byli katechetka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pączewie Pani Anna Urban oraz Joanna i Andrzej Peekowie.
Warsztaty rozpoczęły się o 11:00 zapisami do grup tematycznych. Dziewczęta wybrały zajęcia z rękodzieła, a chłopcy grę terenową oraz warsztaty sportowe. Po spotkaniu o 12:00 z Biskupem Diecezjalnym Ryszardem Kasyną młodzież do 14:00 uczestniczyła w wybranych aktywnościach. Po obiedzie w plenerze zaplanowane było odmówienie w katedrze koronki do Miłosierdzia Bożego, ale że cała młodzież - około 1,5 tysiąca osób - zebrała się przy scenie w parku, to tam o 15:00 wszyscy odśpiewali tę modlitwę.
Po nabożeństwie przed scenę wezwano księży, którzy przyjechali z młodzieżą, udzielono im błogosławieństw i modlono się w ich intencji. Księża rozpoczęli plenerową posługę spowiedzi świętej, z której skorzystała i nasza młodzież.
O 16:30 Ksiądz Biskup Ryszard Kasyna przewodniczył w katedrze Mszy św. w koncelebrze księży pelplińskich oraz około pięćdziesięciu przybył z diecezji. Wspólnie modliło się ok. 2 tys. wiernych. Słowo Boże wygłosił biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj. Mówił o szukaniu drogi życiowej. Każdy młody człowiek ma wyznaczoną i zapisaną swoją ścieżkę życiową. Jedni odnajdują ją bardzo szybko, inni cały czas szukają. Bardzo ważnym czynnikiem jest, ażeby szukać jej razem z Bogiem.
Po Mszy Świętej wszyscy udali się na koncert zespołu ewangelizacyjnego Na cały Głos, który trwał od 18:00 do 20:00. Tę część transmitowało Radio Głos i telewizja. Młodzież bawiła się i śpiewała piosenki religijne. Harcerki, a wśród nich także druhny z Pączewa i z Wolentala, dbały o to, ażeby nikomu nie zabrakło wody i czegoś słodkiego. W trakcie koncertu w orszaku, z udziałem także naszych parafialnych harcerek z pochodniami w rękach, z katedry na scenę przybył Jezus ukryty w Najświętszym Sakramencie. Około 19:40 udzielono błogosławieństwo.
Na zakończenie Ksiądz Biskup Diecezjalny przekazał dobre słowo na drogę i wyraził radość ze bardzo cieszył się ze spotkania z młodzieżą, ich duszpasterzami i opiekunami.

Andrzej Peek

Bóg zapłać za zdjęcia i relację!

23 czerwca 2023 - Msza św. na zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023
Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?
Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary? (...)
Wdzięcznym Cię tedy sercem. Panie, wyznawamy,
Bo nad to przystojniejszej ofiary nie mamy. (...)
Twoja łaska, Twa dobroć nigdy nie ustanie.
Chowaj nas, póki raczysz, na tej niskiej ziemi,
Jedno zawżdy niech będziem pod skrzydłami Twemi.
Dzisiaj o 16:00 w naszym kościele na dziękczynnej Mszy Świętej w dniu zakończenia Roku Szkolnego 2022/2023 wspólnie z naszym księdzem proboszczem Ireneuszem Nowakiem modlili się świadomi dobrodziejstwa Bożego i wdzięczni za otrzymane łaski ministranci, uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i sąsiedzi.

17 czerwca 2023 - 120-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolentalu
W sobotę 17 czerwca 2023 roku w naszym kościele ks. Ireneusz Nowak sprawował Mszę Świętą z okazji 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolentalu. Historycznym momentem było poświęcenie Sztandaru, który otrzymało OSP w Wolentalu. Sztandar jest symbolem jedności pokoleń strażaków, społeczności lokalnej. To także symbol trwania przy wartościach - "Bogu na chwałę – ludziom na pożytek".
Druhnom i druhom z OSP Wolental życzymy właśnie trwania w tej posłudze, w zdrowiu i z Bożym błogosławieństwem!

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063774211227


16 czerwca 2023 - Jeszcze raz wspomnijmy zakończenie oktawy Bożego Ciała
Wróćmy jeszcze do miłych wspomnień z zakończenia oktawy Bożego Ciała. Oto kilka zdjęć otrzymanych dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Peeka.

15 czerwca 2023 - Nowy ministrant Jakub
Radość w parafii - mamy nowego ministranta!
15 czerwca 2023 roku w szeregi ministrantów naszej parafii został przyjęty Jakub Kelpin! Jakub już od jakiegoś czasu przygotowywał się do tej roli, służąc przy ołtarzu, ale dopiero wczoraj przed Księdzem Proboszczem Ireneuszem Nowakiem, w obecności koleżanek, kolegów i licznie zgromadzonych parafian, pięknie złożył Panu Bogu przysięgę ministrancką. Ksiądz Nowak uroczyście zawiązał Jakubowi kołnierzyk i od tej chwili nasz nowy ministrant oficjalnie i w pełni służy przy ołtarzu.
Za temat przewodni kazania ksiądz proboszcz przyjął posługę ministrancką. Wytłumaczył dzieciom i dorosłym, skąd się biorą ministranci. Otóż biorą się... z domów, w których pobożni rodzice wspierają swoich synków w podjęciu tej odpowiedzialnej i zaszczytnej służby! Tradycyjnie Ksiądz Nowak przypomniał, że pierwszym ministrantem był chłopiec, który przyniósł pięć chlebków i dwie rybki Jezusowi głoszącemu kazanie na górze. Wtedy Chrystus uczynił cud rozmnożenia. Dzisiaj ministranci posługują Jezusowi, przynosząc na ołtarz chleb i wino, żeby mógł się wydarzyć największy cud - przemienienie w Ciało i Krew Zbawiciela.
Składamy wyrazy szacunku Rodzicom i Rodzinie Jakuba za to, że modlitwą i swoja postawą dają wzór prawdziwej miłości chrześcijańskiej. Jakubowi życzymy, aby ta radość, która maluje się na Jego twarzy, trwała, a posługa Panu Jezusowi była dla Niego zawsze powodem do dumy! Szczęść Boże!

Zdjęcie dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka, organisty Łukasza Niklewskiego oraz Jakuba Peeka - Bóg zapłać!


15 czerwca 2023 - Zakończenie oktawy Bożego Ciała
15 czerwca 2023 roku Msza Święta na zakończenie oktawy Bożego Ciała zgromadziła w pączewskim kościele około trzydzieścioro dzieci i około stu wiernych. Ksiądz proboszcz Ireneusz jest bardzo szczęśliwy ze względu na wyjątkowość tego tygodnia.
Po pierwsze – frekwencja w kościele każdego dnia dopisywała. We wcześniejsze dni oktawy prócz dzieci w kościele modliło się średnio pięćdziesięciu dorosłych!
Po wtóre – skuteczność modlitw dzieci. Podczas codziennych modlitw powszechnych dzieci zgłaszały intencje, wśród których przodowała prośba o deszcz – choć nikt w efekt nie ufał, bo dzieci przychodziły bez parasolek :) Ale jak się okazało – modlitwy dzieci z parafii Pączewo zostały wysłuchany i w dniu zakończenia oktawy cała noc i w dzień padał rzęsisty, życiodajny deszcz! Z powodu ulewy niemożliwe było przejście w procesji za Najświętszym Sakramentem. W zamian ksiądz Ireneusz poprosił dzieci, aby w podzięce wysypały kwiatki przed krzyżem i figurą Matki Bożej. Dzieci wskazując intencje, modliły się także za księdza proboszcza, za rodziców, pokój na świecie, nauczycieli, babcie i dziadków, a nawet za Pana Boga– ale tutaj szybciutko ksiądz Nowak objaśnił, że Panu Bogu jedynie dziękujemy za Jego dary.
Po trzecie – wyjątkowe kazanie. Ksiądz proboszcz porównywał nasz kościół do ula, dziewczynki do pszczółek, chłopców do trutni (one tez są niezbędni w ulu), a mamusie i tatusiów do pszczelich par królewskich. Ponieważ nie było procesji, pszczółki musiały zostać w ulu, a wszyscy wiemy, że one bardzo lubią słodkości! A zatem w podzięce za ich pracę, codzienny udział w orszaku, zbieranie kwiatków, przygotowywanie ślicznych białych strojów, uplecenie pięknych zielonych wianuszków – ksiądz proboszcz poczęstował wszystkich mieszkańców naszego ula czekoladami i rożkami lodowymi.
Po czwarte – dzieci każdego dnia wyglądały przepięknie, świątecznie i wspaniale modliły się.
Ksiądz proboszcz podsumował ten tydzień krótko, z przekonaniem mówiąc: "To była naprawdę fajna oktawa".
Wszystkim, którzy przyczynili się do tej opinii – serdeczne Bóg zapłać i niech Pan Bóg błogosławi!

Zdjęcie dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka i organisty Łukasza Niklewskiego - Bóg zapłać!


08 czerwca 2023 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ksiądz Ireneusz Nowak podczas kazania przypomniał dzisiaj, że Pan Jezus jest naszym przewodnikiem w drodze do zbawienia. Jest naszym pokarmem i pokrzepieniem.
Dzisiaj Pan Jezus utajony w Najświętszym Sakramencie wyszedł na opłotki zobaczyć, jak nam się dzieje...
Ksiądz proboszcz podziękował serdecznie WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do uświetnienia dzisiejszej procesji. A procesja była piękna...

Zdjęcia Barbara Dembek-Bochniak. Wykorzystywanie zdjęć przez media tylko za zgodą autora lub księdza proboszcza parafii Pączewo.


05 czerwca 2023 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 05-11 czerwca 2023 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

31 maja 2023 - Ostatnie w 2023 roku nabożeństwo majowe w Wolentalu
Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Peeka, który przysłał nam piękne zdjęcie, możemy na chwilkę poczuć klimat ostatniego nabożeństwa majowego w Wolentalu przy figurze Świętego Rocha!
Bóg zapłać!

28 maja 2023 - Publikacja w "Pielgrzymie"
"Pielgrzym", 28 maja i 4 czerwca 2023, nr 11 (874)
Artykuł "Msza św. w intencji strażaków z gminy Skórcz", autor - Barbara Dembek-Bochniak

20 maja 2023 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 21-28 maja 2023 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

14 maja 2023 - I Komunia Święta trzynaściorga dzieci
Trzynaścioro dzieci z naszej parafii przystępując do Sakramentu Eucharystii, po raz pierwszy w pełni uczestniczyło we Mszy Świętej. Podczas kazania ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak wyraził radość z tego, że przystępujące do Komunii Świętej dzieci spowiedzią świętą oczyściły swoje serca i dusze, aby móc godnie przyjąć Pana Jezusa. Zewnętrznym symbolem czystości, podobnie jak podczas chrztu biała szatka, są dzisiaj białe alby. Ksiądz Ireneusz podkreślił rolę rodziców w wychowaniu religijnym dzieci. Apelował o to, aby rozmawiać z dziećmi o Bogu, zadając choćby pytanie, co było dzisiaj na religii.
Dzieci wraz z rodzicami oraz ojcami chrzestnymi aktywnie uczestniczyły w kolejnych częściach Mszy św.
Wielkie wsparcie podczas przygotowań Księdzu proboszczowi oraz dzieciom i rodzicom okazała katechetka Pani Anna Urban oraz organista Pan Łukasz Niklewski.

Zdjęcia Barbara Dembek-Bochniak
Wykorzystywanie zdjęć przez media tylko za zgodą autorki lub Księdza Proboszcza

13 maja 2023 - Nabożeństwa fatimskie
W 106. rocznicę objawień Matki Bożej w portugalskiej Fatimie w naszym kościele po Mszy św. sprawowanej przez księdza proboszcza Ireneusza Nowaka modliliśmy się podczas nabożeństwa i przeszliśmy wokół kościoła w procesji z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie oraz z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Podczas homilii ksiądz Nowak opowiedział o wizycie w sanktuarium w Fatimie, podczas której miał okazję zobaczyć Łucję, która była jedną z trojga dzieci, którym każdego 13. dnia miesiąca od maja do października objawiła się Maria.
Trzeba podkreślić, że zebrani w kościele parafianie wspaniale śpiewali pieśni, szczególnie maryjne, intonowane przez organistę Łukasza Niklewskiego.
Zapraszamy do pączewskiego kościoła na nabożeństwa z procesją w kolejne Dni Fatimskie - trzynaste dni teraz już od czerwca do października.

8 maja 2023 - Nabożeństwa majowe w Wolentalu
Maj to miesiąc, w którym w całej Polsce gromadzimy się przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach na nabożeństwach poświęconych Najświętszej Maryi Pannie. Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Peeka publikujemy zdjęcia ze spotkań przy figurze Świętego Rocha w Wolentalu. Pierwsze zdjęcie jest z pierwszego majowego - z 4 maja, a z liczniejszą gromadką parafian - z 5 maja. Tradycyjnie śpiew i modlitwy prowadzi Pan Krystian Żach, akompaniując na gitarze.
Zachęcamy wszystkich, aby przybywali przed figurę Świętego Rocha na 17:00. Taka wspólnota w pięknym majowym klimacie - to pozostaje w pamięci na całe życie, a przy tym - jakich łask jest źródłem! Przespacerujmy się, podjedźmy na rowerze - módlmy się przy kapliczkach w maju!

6 maja 2023 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 6-14 maja 2023 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

4 maja 2023 - Świętego Floriana
We wspomnienie Świętego Floriana męczennika druhny i druhowie z oddziałów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Barłożna, Pączewa i Wolentala modlili się w naszym kościele podczas Najświętszej Ofiary sprawowanej przez księdza Ireneusza Nowaka z okazji Dnia Strażaka.
W kościelnych ławach zasiadły trzy pokolenia strażaków.
Organista Łukasz Niklewski zaintonował "Święty Florianie patronie nasz". Ksiądz Nowak tradycyjnie przypomniał postać mężnego żołnierza rzymskiego Świętego Floriana, który w czasach prześladowania chrześcijan wstawił się za wierzącymi legionistami, za co zginął śmiercią męczeńską. Ksiądz zaapelował do strażaków, aby modlili się do swojego patrona, a w sytuacji nagłego wyjazdu do akcji, kiedy brakuje czasu na modlitwę, żeby chociaż westchnęli do Świętego Floriana.
Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim strażakom za to, że prócz udzielania pomocy w sytuacjach kryzysowych, aktywnie uczestniczą w życiu Kościoła. Złożył przybyłym życzenia.
Po Mszy św. słowa wdzięczności do księdza Ireneusza skierował druh Antoni Chyła - prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skórczu. Zaapelował do przybyłych, aby dbali o zachowanie ceremoniału i tradycji strażackiej, również w wymiarze religijnym.
Tradycyjnie po Mszy św. zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Barbara Dembek-Bochniak
Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak i Sławomir Bochniak Wykorzystywanie zdjęć i tekstu:
- przez media tylko za zgodą autorów;
- uczestnicy Mszy św. i obecne oddziały OSP - z podaniem źródła (FB parafii Pączewo https://www.facebook.com/ParafiaPaczewo lub strona WWW parafii Pączewo http://www.ppaczewo.pelplin.opoka.org.pl/)


8 kwietnia 2023 - Wigilia Paschalna
O 20:00, a więc po zapadnięciu zmroku, zakończyła się trwająca od 16:00 adoracja Pana Jezusa i rozpoczęła się celebracja Wigilii Paschalnej - najważniejsza Msza Święta w roku liturgicznym. Tradycyjnie Mszę zapoczątkowała liturgia światła. Od niesionego przez księdza proboszcza Ireneusza Nowaka paschału zapaliliśmy przyniesione świece. Podczas liturgii Słowa wysłuchaliśmy czytań biblijnych, przeplatanych psalmami responsoryjnymi i modlitwami. Podczas homilii ksiądz Nowak zawiązując do przenośnego chleba - pieczonego bez zakwasu, bo kwas kojarzył się z czymś niedobrym - zaapelował, abyśmy odrzucili właśnie kwas, zło i żyli zgodnie z nauką Chrystusa.
W trakcie liturgii chrzcielnej po błogosławieństwie wody odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne.
Ksiądz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia oprawy świąt wielkanocnych. Złożył wszystkim życzenia.
Po liturgii eucharystycznej wszyscy poszliśmy za Jezusem Zmartwychwstałym w procesji rezurekcyjnej. Mszę Świętą zakończyło uroczyste błogosławieństwo. Wychodziliśmy z kościoła przy radosnych dźwiękach "Alleluja" granych na organach przez organistę Łukasza Niklewskiego.

8 kwietnia 2023 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 10-16 kwietnia 2023 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

8 kwietnia 2023 - Święcenie pokarmów
O 10:00 i 12:00 zebraliśmy się w naszym kościele, żeby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. Między jednym a drugim spotkaniem była okazja do adoracji Pana Jezusa złożonego do grobu.
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak odmówił modlitwę z błogosławieństwem i pokropił święconą woda koszyczki. Tradycyjnie zrobiliśmy wspólne zdjęcia.
7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek
Podczas Wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu.
Podczas Liturgii Słowa Bożego wysłuchaliśmy dwóch czytań, psalmu (bez organów) oraz opisu Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje
Podczas Adoracji Krzyża oddaliśmy cześć Jezusowi przyklękując.
Po Komunii Świętej Jezus Eucharystyczny został przeniesiony do Grobu Pańskiego.
W Ciemnicy i przy Grobie Pańskim Straż Grobową trzymali strażacy i członkowie Młodzieżowych Drużyn z OSP w Pączewie i OSP w Wolentalu.
Wczoraj Ksiądz Proboszcz Ireneusz Nowak podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania eleganckiego wystroju Ciemnicy i Grobu Pańskiego, w szczególności Pani Hannie Głogowskiej, Panu Henrykowi Dzienniakowi, Panu Grzegorzowi Maleckiemu oraz Panu Łukaszowi Niklewskiemu.

6 kwietnia 2023 - Wielki Czwartek
Wielki Czwartek rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Ten dzień jest pamiątką ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa oraz Eucharystii. Jak powiedział dzisiaj Ksiądz Proboszcz Ireneusz Nowak - Eucharystia to pomost między Bogiem i ludźmi, a Kapłani to szafarze tajemnic Boga, łącznicy między Bogiem i ludźmi.

W jeden z Wielkich Czwartków Święty Jan Paweł II powiedział do Kapłanów:

"To właśnie wiara w Chrystusa daje nam siłę, abyśmy spoglądali w przyszłość z ufnością. Wiemy bowiem, że zło istnieje w sercu człowieka od samego początku i tylko wtedy, gdy zbliży się do niego Chrystus, a on pozwoli Mu się Ť zdobyć ť, będzie zdolny rozsiewać wokół siebie pokój i miłość. Na nas, jako na sługach Eucharystii i Sakramentu Pojednania, w szczególny sposób spoczywa zadanie rozszerzania w świecie nadziei, dobroci i pokoju."

W dniu ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa wyrażamy wdzięczność naszemu Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi, że świadectwem własnego życia oraz ofiarną posługą duszpasterską uobecnia wśród nas Chrystusa.
Kapłaństwo to powołanie i łaska, która całe Księdza życie naznacza "pieczęcią służby najpotrzebniejszej, nieodzownej: zbawienia dusz".
Dziękujemy, że wskazuje nam Ksiądz właściwe ścieżki do tego celu.
Życzymy Księdzu błogosławieństwa Bożego, zdrowia, dużo siły i optymizmu w pełnieniu posługi kapłańskiej.
Szczęść Boże!

2 kwietnia 2023 - 18. rocznica przejścia Jana Pawła II do Domu Ojca

2 kwietnia 2023 - Niedziela Palmowa
Na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy obchodzimy Niedzielę Palmową, obchodzona w Polsce już od średniowiecza. Również w tym roku Panie z KGW Pączewo wraz z Panią Hanią Głogowską, Panią Bożeną Lewandowską i Panem Henrykiem Dzienniakiem przystroiły główny ołtarz okazałą palmą. Poranną Mszę św. sprawował ksiądz Krzysztof Dalecki. Poświęcił przyniesione przez nas palemki, obficie pokrapiając je wodą święconą. Dzisiejsza ewangelia o Męce Pańskiej została odczytana tradycyjnie z podziałem na role. Pod koniec Mszy św. dołączył do nas Ksiądz Proboszcz Ireneusz Nowak. Ciepłymi słowami ksiądz proboszcz podziękował Księdzu Daleckiemu za sprawowanie opieki nad parafią, a ksiądz Dalecki w równie miłych słowach podziękował za ciepłe i miłe przyjęcie.
Cieszymy się z powrotu naszego księdza proboszcza i życzymy dużo zdrowia i sił!
Księdzu Krzysztofowi z całego serca dziękujemy za rzetelnie pełnioną posługę w zastępstwie w naszej parafii, za wspólnie spędzony czas, uśmiech i skromność. Życzymy Księdzu błogosławieństwa Bożego na dalsze lata, sukcesów w pracy naukowej. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś Jego kapłańska ścieżka zostanie choć na chwilkę wytyczona przez parafię Pączewo. Szczęść Boże!

2 kwietnia 2023 - Intencje mszalne i ogłoszenia duszpasterskie 3-9 kwietnia 2023 roku
     
Intencje Ogłoszenia duszpasterskie

26 marca 2023 - Życzenia na egzaminy
Co prawda Ksiądz Krzysztof Dalecki egzaminy zdaje dopiero w środę i czwartek, ale już dodajmy Księdzu modlitwą sił do owocnego przygotowania i prośmy Ducha Świętego o jeszcze większą moc Jego Darów na czas egzaminów! Szczęść Boże Księdzu!

26 marca 2023 - Intencje mszalne 27 marca - 2 kwietnia 2023 roku
Intencje

25 marca 2022 - Odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
Dziś imieniny naszej Parafii - odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. O 11:00 rozpoczęła się Suma odpustowa, którą sprawował ks. Marcin Zabrocki (proboszcz parafii Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Płociczu) w koncelebrze z ks. Krzysztofem Daleckim. Również tym razem przekaz naszego kaznodziei odpustowego Księdza Marcina był jasny i ważny. Jesteśmy spadkobiercami pierwszym chrześcijan, którzy otworzyli drzwi swoich serc, swoich państw Panu Bogu, przyjęli wskazane przez Niego zasady i starali się je przestrzegać. Kontynuujemy ich dzieło. Od nas zależy, jak jest postrzegana i jaka będzie kondycja wiary katolickiej. Jeżeli mówimy, że za naszych ojców, czy dziadków coś było nie do pomyślenia - choćby nieprzybycie na Mszę św. do kościoła w dniu odpustu parafialnego - to przecież my dopuszczamy do tego, jesteśmy odpowiedzialni za takie zachowania. Ksiądz Zabrocki apelował o ponowne odnalezienie, a także o pomoc bliźnim w odnalezieniu - drogi do Boga. Słusznie zauważył, że najlepsze, co nas może nas za życia spotkać, to błogosławieństwo od Boga - bo ono daje zdrowie na duchu, na ciele i poczucie szczęścia. Razem z Księdzem Marcinem i Księdzem Krzysztofem modliliśmy się w intencji naszego Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka.
Oprawę muzyczną przygotował jak zawsze wzorowo organista Łukasz Niklewski. Zaśpiewaliśmy: "Archanioł Boży Gabryjel", "Chrystus Pan karmi nas", Magnificat - "Wielbij duszo moja Pana", "Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi"...
Wykorzystywanie zdjęć przez media tylko za zgodą autorki - Barbary Dembek-Bochniak
24 marca 2022 - Życzenia na odpust ZNMP od Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka

Wszystkim, którzy świętują Odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny,
składam najserdeczniejsze życzenia.
Niech Maryja uprosi Wam u Boga obfitości błogosławieństwa.
W tej trudnej dla mnie sytuacji łączę się z Wami w modlitwie
i serdecznie pozdrawiam.

Ksiądz Proboszcz Ireneusz Nowak


23 marca 2022 - Zapraszamy na odpust parafialny!

19 marca 2022 - Publikacja w "Pielgrzymie"
"Pielgrzym", 19 i 26 marca 2023, nr 6 (869)
Artykuł "Rekolekcje wielkopostne", autor - Barbara Dembek-Bochniak

19 marca 2023 - Gorzkie Żale
Nabożeństwo Gorzkich Żali poprowadził dziś Ksiądz Krzysztof Dalecki zastępujący naszego Księdza Proboszcza. Zgodnie z sugestią ks. Ireneusza Nowaka, Ksiądz Krzysztof rozwinął kazanie pasyjne wokół kolejnego grzechu głównego - chciwości. Trzeba przyznać, że słowa układały się Księdzu gładko, a myśli przekazane zostały ciekawie i zrozumiale. Śpiew poprowadził nasz organista Łukasz Niklewski.
Serdecznie pozdrawiamy naszego Księdza Proboszcza! Księdzu Krzysztofowi, który emanuje optymizmem, życzymy wielu łask i dobrych wrażeń z pobytu w naszej parafii.
P.S.
Z kronikarskiej dociekliwości odnotowujemy, że prawdopodobnie Ksiądz Krzysztof jest pierwszym po wojnie kapłanem posługującym (również na zastępstwie) w naszej parafii, który nosi zarost, a do tego mając niespełna 36 lat, jest jednym z najmłodszych. Młodszy był tylko ks. Franciszek Bieliński, który na trzy miesiące objął parafię w 1945 roku, mając 28 lat, oraz ks. Franciszek Stachowiak, który w 1964 roku, zostając proboszczem, miał 33 lata, a rok wcześniej, kiedy ks. Radtke złamał nogę, był pączewskim wikarym.
19 marca 2023 - Ogłoszenia i intencje mszalne 20-26 marca 2023 roku
Intencje Ogłoszenia

11 marca 2023 - Ogłoszenia i intencje mszalne 13-19 marca 2023 roku
Intencje Ogłoszenia

6 marca 2023 - Intencje mszalne 6-12 marca 2023 roku
Intencje

5 marca 2023 - Zachody słońca 3-5 marca

3 marca 2023 - Komunikat


27 lutego 2023 - Komunikat
ODWOŁANE 5 MARCA 2023 EOKU


23 lutego 2023 - Trzeci dzień rekolekcji
Ojciec Stanisław Kazek miał pracowity dzień - rano Msza św. z naukami, o 16:00 Droga Krzyżowa i spotkanie z dziećmi, o 18:00 Droga Krzyżowa i nauki ogólne, a o 19:15 spotkanie z młodzieżą. Tematem ostatniego dnia rekolekcji było miłosierdzie. Podczas spotkania z dziećmi Ojciec Stanisław zaakcentował znaczenie Kół Misyjnych. Podziękował wszystkim dzieciom, które aktywnie działają w takim kole w naszej parafii oraz wszystkim, którzy życzliwie wspierają to dzieło. Pieniążki zebrane dzięki aktywności Kół Misyjnych są przekazywane właśnie misjonarzom. Ksiądz Kazek opowiedział dzieciom, jak wygląda życie ich rówieśników na Madagskarze i na co wydane są pieniążki. Produktami pierwszej potrzeby na tej afrykańskiej wyspie jest żywność i odzież (ulubiony ryż, kasza z warzywami). Dzieci, które przyjmują pierwszy raz Komunię św. otrzymują od Księdza buty. Bardzo je szanują i często idąc nawet dwie godziny do szkoły, niosą je w ręku, żeby za szybko się nie zużyły. Często ubrania uszyte z materiałów zakupionych za datki misyjne są jedynymi odświętnymi strojami, jakie posiadają. Pomoc lekarska jest odpłatna. Rodziny są tak ubogie, że często nie stać ich na posyłanie do szkoły wszystkich dzieci. Ksiądz zauważył, że dziewczęta na Madagaskarze maja znacznie trudniejsze życie od chłopców. Zaapelował do zebranych w naszym kościele chłopców, aby darzyli szacunkiem swoje koleżanki. W parafii św. Teresy, gdzie posługuje o. Stanisław, jest aż 70 ministrantów - dziewczęta i chłopcy. Wszystkie dzieci bardzo lubią o. Stanisława. Wiedzą, że jest serdeczny, życzliwy i obdaruje je cukierkami, które dla tamtejszych dzieci są dużym luksusem. Ksiądz powiedział kilka słów po malgasku, podziękował w tym języku za dary od Koła Misyjnego. Odpowiadając na pytania dzieci opowiedział np. o tradycyjnym, plemiennym nadawaniu imion dzieciom. Na koniec spotkania Ojciec Kazek udzielił wszystkim błogosławieństwa po malgasku. Zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Dzieci podziękowały Ojcu chóralnym "Dziękujemy". Pamiętajmy, aby w naszej modlitwie wspomnieć misjonarzy i dzieci z Madagaskaru!
23 lutego 2023 - Drugi dzień rekolekcji
Dzisiaj podczas dwóch Mszy św. Ojciec Stanisław Kazek głosił ogólne nauki rekolekcyjne. Na 16:00 w kościele stawiły się dzieci ze szkoły podstawowej (niektóre z młodszym rodzeństwem i rodzicami). Mszę św. sprawował nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. Podczas nauki rekolekcyjnej Ksiądz Stanisław opowiedział o życiu rówieśników z Madagaskaru i nawiązując do Wielkiego Postu, akcentował niesienie przez każdego - również przez najmłodszych - jego własnego krzyża, co przybliża nas do Boga. Dzieci aktywnie uczestniczyły w modlitwie powszechnej, polecając modlitwie między innymi dzieci z Ukrainy i Madagaskaru, Księdza proboszcza i Ojca Stanisława, rodziców, babcie, dziadków, rodziny, żołnierzy, nauczycieli i zmarłych.
Po prawej stronie zdjęcia z posługi misyjnej Ojca Stanisława na Madagaskarze.

22 lutego 2023 - Środa Popielcowa, początek rekolekcji
Środą Popielcową rozpoczęliśmy trwający 40 dni okres Wielkiego Postu, a jednocześnie trzydniowe rekolekcje, które prowadzi Ojciec Stanisław Kazek ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, od 29 lat posługujący na Madagaskarze. Dzisiaj były dwie Msze św. - obie sprawowane w zapełnionym po brzegi kościele, a co najważniejsze, w wieczornej uczestniczyło spore grono dzieci i młodzieży. Ksiądz Kazek podczas nauki ogólnej szczegółowo omówił fundamenty Wielkiego Postu: modlitwę, post i jałmużnę (miłosierdzie). To one są pomagają znaleźć drogę do miłości Boga.
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił popiół, którym razem z Ojcem Kazkiem posypał nam głowy.
Na koniec ksiądz Nowak wyraził radość z tego powodu, że Ojciec Stanisław pomimo przebywania na urlopie przyjął zaproszenie do głoszenia rekolekcji naszej parafii. Zaprosił na kolejne spotkania, szczególnie te dla młodzieży szkolnej.

19 lutego 2023 - Zbiórka na rzecz ofiar trzesień ziemi w Turcji i Syrii
Po dzisiejszych Mszach Świętych składaliśmy datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

18 lutego 2023 - Ogłoszenia i intencje mszalne od 20 do 26 lutego 2023 roku
Intencje Ogłoszenia Plan rekolekcji

14 lutego 2023 - Uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Franciszka Kamrowskiego
Różańcem i Mszą św. rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. Księdza Kanonika Franciszka Kamrowskiego. Eucharystię w koncelebrze sprawowali: proboszcz parafii Lubichowo ks. kan. Tomasz Patoka, proboszcz parafii Wielki Garc ks. Wojciech Jan Gruba oraz pączewski proboszcz ks. Ireneusz Nowak. Słowo Boże wygłosił ks. Gruba, przedstawiając rys biograficzny i charakterystykę posługi zmarłego Kapłana. Śp. Ksiądz Kamrowski w latach 1967-2009, to jest przez 42 lata, był proboszczem parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czarżu, a po przejściu na emeryturę rezydował w naszej parafii, wspierając księży z Dekanatu Skórzeckiego. Odszedł do Domu w Ojcu w 90. roku życia i 64. roku kapłaństwa. Po Mszy Świętej odbyła się eksporta do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wielkiej Garcu. Tam w środę 15 lutego o godz. 11:00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa. Ciało śp. ks. Franciszka Kamrowskiego spocznie na cmentarzu parafialnym w Wielkim Garcu.
"Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki. Amen".

Wykorzystywanie zdjęć przez media tylko z podaniem źródła: strona WWW parafii pw. Zwiastowania NMP w Pączewie http://www.ppaczewo.pelplin.opoka.org.pl/

12 lutego 2023 - Ogłoszenia i intencje mszalne od 13 do 19 lutego 2023 roku
Intencje Ogłoszenia

8 lutego 2023

Z wielkim żalem informuję, że dzisiaj odszedł do Pana

śp. Ks. Franciszek Kamrowski
Wieczny odpoczynek...


Różaniec za śp. Księdza Franciszka będzie od czwartku codziennie po Mszy św., aż do dnia pogrzebu.
Pogrzeb odbędzie w Parafii Wielki Garc w środę 15 lutego o godz. 11.00. Przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Diecezjalny Wiesław Śmigiel z Torunia.
Msza św. w intencji Zmarłego i eksporta odbędzie się we wtorek 14 lutego o godz. 18.00 w kościele parafialnym w Pączewie.

6 lutego 2023 - Intencje mszalne od 6 do 12 lutego 2023 roku
Intencje

5 lutego 2023 - Świętej Agaty, zima
Dwa tygodnie temu zima przypomniała, że to jej czas! Również dzisiaj rano do kościoła szliśmy - śpiewać Godzinki i uczestniczyć we Mszy św. - w malowniczej scenerii, mroźnego (-7 st. C) wschodu słoneczka. Po Mszy św. ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił chleb i sól, którą przynieśli ze sobą parafianie. To na pamiątkę patronki dnia – Świętej Agaty.
Pochodząca z dobrego domu św. Agata była żarliwą chrześcijanką. Złożyła ślub czystości. Bogaty prefekt, którego starania o rękę odrzuciła, w akcie zemsty, pod pretekstem prześladowania chrześcijan (to był III wiek naszej ery) nakazał ją uwięzić, a później oddać do domu rozpusty. Agata w dalszym ciągu nie wyparła się Chrystusa i w cudowny sposób zachowała dziewictwo. Skazano ją na tortury. Po nich spalono ją na rozżarzonych węglach. W rok po śmierci św. Agaty nastąpił wielki wybuch Etny. Mieszkańcy Katanii prosili św. Agatę o pomoc. Lawa zatrzymała się tuż przed miastem.
Tradycyjnie w dzień śmierci św. Agaty święcono chleb, wodę i sól, na Pomorzu również owies lub inne ziarno. Wrzucanie tychże poświęconych kawałków do ognia miało zabezpieczać przed rozprzestrzenianiem się pożarów.
A po Mszy św. sąsiadki spod Grabowa jak zawsze zgodnie wracały do domów :) :) :)

2 lutego 2023 - Święto Ofiarowania Pańskiego
W święto Ofiarowania Pańskiego Podczas wieczornej Mszy Świętej ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił świeczki przyniesione przez parafian. Ze swoimi pierwszymi gromnicami stawiła się grupka dzieci, które w tym roku przystąpią po raz pierwszy do Komunii św. Ksiądz przybliżył zwyczaje ludowe związane z poświęconą gromnicą. Kiedy Maryja wniosła do świątyni swojego synka Jezusa, mędrzec Symeon rzekł między innymi: "Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, które przygotowałeś wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela". Tak przyniesione dziś do kościoła gromnice zaświadczały, że ufamy Jezusowi i wierzymy, że to On będzie oświetlał naszą drogę do zbawienia. W związku z obchodzonym dzisiaj Dniem Życia Konsekrowanego - świętem sióstr zakonnych i braci zakonnych - Ksiądz Nowak na przykładzie zakonu kamedułów przybliżył realia życia zakonów klauzurowych, kontemplacyjnych. Dzisiejsze ofiary przeznaczone zostały na wsparcie właśnie takich zakonów. Organista Łukasz Niklewski intonował kolędy, których śpiew w tym dniu jest wskazany.

29 stycznia 2023 - Intencje mszalne od 30 stycznia do 5 lutego 2023 roku
Intencje

22 stycznia 2023 - Zapraszamy na Godzinki!
Wczoraj i przez noc aniołki w niebie intensywnie trzepały poduszeczki, pierzynki i kołderki - padał śnieg... "Zabrakło prądu". Niemożliwy stał się akompaniament na organach. Organista pączewski Łukasz Niklewski poprowadził, jak w każdą niedzielę, XIV-wieczne Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP - tym razem a cappella. Zatem wykonanie: organista pączewski Łukasz Niklewski i grupa parafian. Brzmią pięknie, prawda?

Godzinki śpiewamy zawsze o 7:15 w kościele pw. ZNMP w Pączewie - zapraszamy!

21 stycznia 2023 - Intencje mszalne 21-29 stycznia 2023 roku
Intencje

15 stycznia 2023 - Ksiądz dr Tadeusz Ceynowa i prezentacja książki
Podczas dzisiejszej Mszy św. gościliśmy ks. dr. Tadeusza Ceynowę – dyrektora Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, dyrektora Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, adiunkta Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, który w ciekawy, gawędziarski sposób przybliżył nam ciekawą historię figury Matki Boskiej Bolesnej ze Skrzatusza oraz zachęcił do poznania bogatych dziejów tamtejszego sanktuarium. Owe dzieje każdy z nas może na spokojnie przeczytać dzięki książce "Źródło łask Boskich nieprzebrane. Matka Boska Bolesna ze Skrzatusza i Jej historia", zawierającej treść pochodzącego z drugiej połowy XVIII wieku rękopisu autorstwa ks. Andrzeja Józefa Delerdta, opisującego historię Piety skrzatuskiej oraz cuda i łaski udzielone za jej pośrednictwem, wśród których wymieniano także wiktorię wiedeńską króla Jana III Sobieskiego. Ksiądz dr. Tadeusz Ceynowa jest redaktorem wydania tej publikacji, bogatej w niezmiernie ciekawe ilustracje – zdjęcia z sanktuarium w Skrzatuszu. Ksiądz Tadeusz, kolega naszego księdza proboszcza Ireneusza Nowaka z rocznika święceń kapłańskich Seminarium Duchownego w Koszalinie, zachęcał do modlitwy o łaski za wstawiennictwem MB Skrzatuskiej. Po pięknej prezentacji nasi parafianie ochoczo zaopatrzyli się w książkę.

6 stycznia 2023 - Święto Trzech Króli
Trzej Królowie - Kacper, Melchior i Baltazar - przybyli ze Wschodu prowadzeni przez gwiazdę betlejemską, a oddawszy pokłon złożyli nowonarodzonemu Jezuskowi dary: złoto (symbol godności królewskiej), kadzidło (godności kapłańskiej) oraz mirrę (zapowiadającą śmierć). Pochodzili z różnych krajów, co wskazuje na wielonarodowość i moc Boga do jednoczenia ludzi bez względu na wyznanie i miejsce zamieszkania.
Tradycyjnie na pamiątkę tego wydarzenia ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił kredę, kadzidło i wodę. Kredą na drzwiach domu należy napisać inicjały trzech Mędrców, czyli K + M + B i aktualny rok. Po łacinie skrót ten to: Christus Mansionem Benedicat - Chryste błogosław temu domowi. Należy też z palącym się kadzidłem obejść wszystkie pomieszczenia.
W różnych krajach ze świętem Objawienia Pańskim związane są inne zwyczaje.
W Belgii i we Francji piecze się ciasto, w które wkładają coś drobnego (figurka, orzech, ziarno grochu). Osoba, która znajdzie ów niespodziankę, otrzymuje koronę ze złotego papieru i tytuł króla lub królowej.
We Włoszech, grzeczne dzieci po przebudzeniu odnajdują skarpety ze słodyczami. Bróje zamiast cukierków dostają pomalowany na czarno cukier.
W Hiszpanii, mężczyźni przebierają się za Baltazara, a Trzej Królowie z samego rana obdarowują dzieci prezentami.