29 grudnia 2017 - Kolędowanie w kościele
27 grudnia przypadało święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w który to dzień święci się wino. 28 grudnia obchodziliśmy święto Świętych Młodzianków i Męczenników, kiedy to błogosławi się najmłodszych. A w naszej parafii tak się złożyło, że właśnie dzisiaj obchodziliśmy pamiątkę owych świąt. Po Mszy Św. ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak najpierw pobłogosławił wino przyniesione do kościoła przez parafian, a pozostały czas poświęcił najmłodszym. Najpierw pomodlił się za nich, każde dziecko pobłogosławił, a później razem z nimi udał się w kierunku żłóbka. Tutaj czekał już Krystian Żach z gitarą i rozpoczęło się kolędowanie. Ksiądz przyniósł koszyk pełen serduszek i gwiazdek z wypisanymi dobrymi uczynkami, które to ozdoby dzieci przynosiły w czasie adwentu. Teraz wszyscy: ksiądz, dziadkowie, babcie, rodzice, dzieci - powiesili owe serduszka i gwiazdki na choince przy żłóbku. Tata-strażak Krzysztof nawet wszedł na drabinę! Teraz to choinka jest najpiękniejsza w całym kościele! Ksiądz proboszcz poczęstował wszystkie dzieci, a później również dorosłych cukierkami! I w takiej miłej atmosferze minął dzisiaj wieczór w naszym kościele.

Zdjęcia Sławomir Bochniak



28 grudnia 2017 - Kolędnicy Misyjni
Przyszli! To znaczy, że przyszły rok będzie udany! Kolędnicy Misyjni pod opieką katechetki Magdaleny Glińskiej wczoraj i dzisiaj odwiedzali nasze domy z życzeniami i kolędą. Każdy z nas mógł dzięki nim wspomóc dzieci z Kazachstanu i z Syrii. Serdecznie dziękujemy za tę bożonarodzeniową radość!


24-26 grudnia 2017 - Boże Narodzenie

Narodził się Chrystus Pan Zbawiciel!
Uczyńmy wszystko, aby pozostał w nas na zawsze
i był przewodnikiem naszego życia.
Radosnych Świąt
życzy
ks. proboszcz Ireneusz Nowak

24 grudnia 2017 - Pasterka
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
Pasterką, w szczelnie wypełnionym,a wręcz przepełnionym wiernymi kościele rozpoczęliśmy świętowanie Bożego Narodzenia. Żłóbek tradycyjnie przygotowała grupa parafian z Wolentala. Pasterkę uatrakcyjnił występ Scholi Śpiewu Św. Cecylii.


22 grudnia 2017 - Ostatnie roraty
Za nami ostatnie roarty. Po raz ostatni w tym adwencie korytarzami pączewskiego kościoła przeszła procesyjka najmłodszych z latarenkami. Tradycyjnie na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak obdarował dzieci chodzące na roraty z lampionami/latarenkami kalendarzami z sanktuariami polskimi.


17 grudnia 2017 - Kiermasz
Dziewczęta z 1 Kociewskiej Drużyny Harcerek "Borowianki" za zgodą księdza proboszcza Ireneusza Nowaka zorganizowały kiermasz świąteczny, na którym wystawiły ozdoby bożonarodzeniowe przygotowane przez siebie, z niewielką pomocą rodzin. Adwentowe dzielenie się jest tradycją, więc wielu parafian z uśmiechem na twarzy wspomogło inicjatywę harcerek.
Dochód z datków jest przeznaczony na zimowisko w Warszawie, na które harcerki chciałaby pojechać.


06 grudnia 2017 - Świętego Mikołaja
Nie może być adwentu bez orszaku najmłodszych niosących latarenki rozświetlające mroki! Właśnie najmłodsi są najważniejsi, bo kto, jak nie oni, z największą radością czeka na Boże Narodzenie! Aż 35 dzieci przeszło dziś kościelnymi alejkami przy śpiewie "Spuśćcie nam na ziemskie niwy Stwórcę z Niebios"! A były to dzieci grzeczne! Podczas modlitwy powszechnej poproszone o intencje modlitw wymieniały: żeby nie było głodu, wojny, za chorych... Przygotowały serduszka i gwiazdki z wypisanymi dobrymi uczynkami. A ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak, jak twierdzi, przed Mszą Św. postawił w zakrystii wielki kalosz. Jakież było jego zdziwienie, kiedy po Mszy wrócił tam, a w kaloszu była wielki worek z czekoladami! Oczywiście ksiądz proboszcz rozdał je naszym najmłodszym!


03 grudnia 2017 - Początek adwentu
Na wieńcu adwentowym zapłonęła pierwsza świeczka, ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił opłatki, świece Caritas (przy okazji również nowozakupione ornaty rzymskie), roraty zapowiedziane, mównica przystrojona, w "Tygodniku Parafialnym" życzenia adwentowo-bożonarodzeniowe od emerytowanego proboszcza ks. Henryka Martina - okres adwentowy uważamy za rozpoczęty!


25 listopada 2017 - IX Międzygminny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej
18 listopada 2017 roku o 9:00 Schola Śpiewu św. Cecylii z parafii Pączewo wyruszyła na kolejny konkurs. Tym razem do przepięknego dworku usytuowanego w malowniczym parku we Frący, w gminie Smętowo Graniczne. W opiece nad grupą 19 dzieci i młodzieży pomogły moja małżonka Justyna oraz Pani Luiza Kobus. Nastroje mieliśmy jak zwykle dobre.
Był to już IX Międzygminny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. Schola występowała w kategorii chórów i zespołów, których było około 10. Zaprezentowaliśmy dwa utwory: "Ojczyzno ma" przy akompaniamencie Daniela Belinga oraz "Jesteśmy krajem chleba". Jako solistka wystąpiła Izabela Szulc w piosence "Taki Kraj" przy akompaniamencie Daniela. Wiersz pt. "Ojczyzna" wyrecytowała Nikola Szlosowska. Konkurs potrwał do godziny 14ej.
O 15 jury ogłosiło wyniki. Nasza Schola zajęła w swojej kategorii III miejsce. W składzie jury był między innymi przedstawiciel IPN w Gdańsku pan Piotr Szubarczyk, który po występie osobiście zwrócił się do mnie z chęcią podjęcia współpracy w kwestii prozy i pieśni patriotycznej jak i dalszych występów scholi. Panu Piotrowi bardzo spodobała się muzyka w wykonaniu naszego akordeonisty Daniela Belinga.
Atmosfera podczas konkursu niesamowita. Wszyscy otrzymaliśmy poczęstunek oraz upominki. Cało i zdrowo wróciliśmy do domów.
PS: Oby tak dalej. Dziękuję w tym miejscu Rodzicom dzieci ze Scholi za współpracę.

Opiekun Scholi organista Tomasz Malkowski.
Część zdjęć pochodzi z profilu FB Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym

Szczere gratulacje dla Scholi, Pana Organisty, Pań, które wspierały Scholę, Organizatorów Konkursu oraz dla Rodziców naszej śpiewającej młodzieży!

12 listopada 2017 - Publikacje w "Pielgrzymie"
W 23 numerze "Pielgrzyma" ukazały się dwa artykuły o wydarzeniach bezpośrednio i porednio związanych z parafią Pączewo:
1. "Nałożenie korony na figurę Matki Bożej Fatimskiej",
2. "III Apel Pamięci" (w Lesie Zajączek, w którym wzięłi udział strażacy z naszej parafii).


11 listopada 2017 - Narodowe Święto Niepodległości
W Narodowe Święto Niepodległości w pączewskim kościele modliliśmy się podczas Mszy Św. w intencji Ojczyzny, która to msza miała specjalnie na tę okazję przygotowaną oprawę muzyczną. Schola Śpiewu Św. Cecylii z parafii Pączewo pod dyrekcją organisty Tomasza Malkowskiego, przy akompaniamencie w wykonaniu Daniela Belinga oprócz pieśni kościelnych wykonała pieśni patriotyczne. Tradycyjnie na prośbę księdza proboszcza Ireneusza Nowaka służby mundurowe przybyły w strojach galowych.
Po Mszy Św. wszyscy udali się w kierunku pomnika ku czci zamordowanego w Lesie Szpęgawskim przez niemieckich nazistów księdza Franciszka Błędzkiego oraz Parafian - ofiar II wojny światowej. W związku z trwającymi na przykościelnym terenie pracami pod sam pomnik wraz z księdzem i służbą liturgiczną udały się delegacje z kwiatami i zniczami. Ze względów bezpieczeństwa wierni pozostali w lekkim oddaleniu od pomnika. Ksiądz Nowak odmówił modlitwy za wszystkich wiernych poległych w bojach o Ojczyznę. Delegacje OSP z Wolentala, OSP z Pączewa, ZSP w Pączewie oraz delegacja złożona z reprezentantów Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych (obaj z Koła Nr 34 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego) i Policji oddały hołd obrońcom Polski składając wiązanki kwiatów oraz znicze.


01 listopada 2017 - Uroczystość Wszystkich Świętych
1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
2 listopada - Dzień Zaduszny
Na zdjęciach między innymi krzyż na miejscu mogiły zamordowanej w czasie II wojny światowej rodziny Wojtasiów oraz pomnik ku czci zamordowanego w Lesie Szpęgawskim przez niemieckich nazistów księdza Franciszka Błędzkiego oraz Parafian - ofiar II wojny światowej. O porządek przy pomniku zadbały harcerki z 1 Kociewskiej Drużyny Harcerek "Borowianki".


18 października 2017 - Publikacje w "Gazecie Kociewskiej"
W dzisiejszym numerze "Gazety Kociewskiej" ukazały się dwa artykuły o wydarzeniach bezpośrednio i porednio związanych z parafią Pączewo:
1. "Nałożenie korony na figurę Matki Bożej Fatimskiej",
2. "Uczcili pamięć ofiar hitleryzmu" (o III Apelu Pamięci w Lesie Zajączek, w którym wzięłi udział strażacy z naszej parafii).


15 października 2017 - III Apel Pamięci w Lesie Zajączek
Wykorzystywanie zdjęć tylko za zgoda autorki - Barbary Dembek-Bochniak
Dzięki inicjatywie Antoniego Chyły od trzech lat Las Zajączek raz w roku przybiera odświętną szatę. Tak było w niedzielę 15 października, kiedy przy masowych grobach, w których od 78 lat spoczywają mieszkańcy Skórcza i okolicznych wsi rozstrzelani w serii zbiorowych egzekucji przeprowadzonych bez sądów przez Niemców w czasie II Wojny Światowej, odbył się III Apel Pamięci. Przy grobach w szyku stanęły młodzieżowe zastępy OSP z gminy Skórcz, druhowie z gminnych OSP, poczty sztandarowe ze szkół, drużyn Ochotniczych SP, z Państwowej SP - łącznie sześć, harcerki ze Służby ZZ-tu (Zielony Płomień) 1 Kociewskiej Drużyny Harcerek "Borowianki", przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, delegacje z OSP Morzeszczyn, PSP w Starogardzie Gdańskim, ze szkół z gminy Skórcz oraz okoliczni mieszkańcy. Uroczystość, której organizatorem jest Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skórczu, objął patronatem honorowym Wicestarosta Starogardzki Kazimierz Chyła. Pogoda rano była dżdżysta. W południe w lesie wiatr ucichł, zrobiło się ciepło, a przez korony drzew, zza chmur przebijało słońce. Uczucie, jakby polegli machali do organizatorów i uczestników z wdzięczności za pamięć o Nich…
Lektorka Mariola Ciesielska wprowadziła przybyłych w nastrój uroczystości. Dowódca uroczystości druh Antoni Chyła złożył meldunek Wicestaroście Starogardzkiemu Kazimierzowi Chyle. Nastąpił przegląd pododdziału, którego dowódcą był Krzysztof Gliński. Poczet flagowy wystawiony przez dziewczęta z OSP Barłożno podniósł flagę państwową. Zabrzmiał hymn. Po krótkim przemówieniu Kazimierza Chyły modlitwę za rozstrzelanych odmówił ksiądz Łukasz Synoradzki. Apel Pamięci odczytał chorąży marynarki Sławomir Bochniak. Na wezwania odpowiadały zgodnym chórem młodzieżowe zastępy OSP. Ciszę pomiędzy wezwaniami przerywał odgłos werbla i trąbki. Po Apelu Pamięci zabrzmiała "Cisza" zagrana na dwie trąbki. Delegacje i przybyli mieszkańcy złożyli bukiety kwiatów oraz zapalili znicze na grobach pomordowanych. Miłym akcentem na koniec było zaproszenie na poczęstunek do remizy OSP w Wielkim Bukowcu skierowane do wszystkich uczestników III Apelu Pamięci.
Na uwagę zasługuje oprawa dźwiękowa uroczystości w wykonaniu państwa Ciesielskich, Wojciecha Zielińskiego i Marcina Koseckiego.
Serdeczne podziękowania składamy mieszkańcom okolic, który za swój moralny obowiązek uznali oddanie czci poległym za Ojczyznę i oraz przekazanie swoim dzieciom postaw patriotycznych od najmłodszych lat.
Wszystkich, a przede wszystkim tych, którzy nie mogli być w tym roku z nami w Lesie Zajączek, zapraszamy za rok. Pamiętajmy też o ofierze życia, jaką złożyli polegli i pomordowani wezwani podczas apelu i zapalmy ogniki 1 listopada, 2 listopada, 11 listopada i kiedy tylko będziemy chcieli uczcić ich pamięć. Dbajmy o miejsca pamięci narodowej.

13 października 2017 - Nałożenie korony na figurę Matki Bożej Fatimskiej
W setną rocznicę zakończenia objawień w Fatimie w naszym kościele odbyło się uroczyste nałożenie ufundowanej przez parafian korony na figurę Matki Bożej Fatimskiej. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak odmówił modlitwy, poświęcił koronę i nałożył ją na figurę Królowej. Wszyscy udaliśmy się na procesję wokół kościoła.


10 października 2017 - Nabożeństwa różańcowe w Wolentalu
Krystian Żach już po raz siódmy prowadzi październikowe nabożeństwa różańcowe w Wolentalu. Tak je relacjonuje:
"Dziennie przychodzi ponad dwadzieścia osób. Pięknie się modlą, a najgłośniej dziewczynki które maja być przyjęte. Młodzież bardzo angażuje się w prowadzeniu różańca. A to wszystko na chwalę Pana Boga, a przede wszystkim Najświętszej Maryi Panny!"
Wspólne odmawianie różańca w Wolentalu - od poniedziałku do piątku o godz.17:00, w środkowym bloku, na dole w wózkowni.
Różaniec w kościele w Pączewie: poniedziałek, środa-sobota: 16:30, niedziela: 15:00.

Zdjęcia: Krystian Żach



12-13 sierpnia 2017 - Podróż sentymentalna ks. proboszcza do kazachskiej Kamyszenki
Kazachstan leży w 88% w Azji i jest prawie 9 razy większy od Polski. Centralny równoleżnikowy pas kraju zajmują stepy, na których panuje klimat kontynentalny - z gorącym i suchym latem oraz mroźną i wietrzną zimą. Traw i porostów tu dużo, krzaki z rzadka, a drzew czasami w ogóle nie widać na horyzoncie.
W północnej części Kazachstanu leży stolica Astana (akcent na ostatnią zgłoskę; nazwa w języku kazachskim oznacza stolicę). Stała się ono centrum programu Ziem Dziewiczych, tj. przekształcenia 250 000 km? stepu w pola uprawne pszenicy.
Daleko w stepie, ponad sto kilometrów na zachód od Astany, leży sioło, wioska Kamyszenka (akcent na "my"). To jedna z pierwszych tzw. toczek (punktów) - miejsc, gdzie przymusowo osiedlano Polaków zesłanych z terenów Podola, Wschodniego Wołynia i Galicji Wschodniej (Ukrainy) do Kazachstanu po 1936 roku. Ze względu na ilość Polaków w siole zostało ono nazwane Małą Polszą (Małą Polską). Zesłańcy pozostawieni bez warunków do życia, musieli walczyć o przetrwanie i oswoić stepowy ugór. Pomagała wiara i modlitwa, które jednak były ostro tępione przez władze. Księża bywali tu na króciutko i rzadko. Sytuacja poprawiła się dopiero pod koniec lat 70-tych XX wieku.
Ludzie z Kamyszenki głodni Słowa Bożego, odwiedziwszy Kresy, zrobili zdjęcia jednego z kościołów. Na jego wzór własnymi siłami zbudowali świątynię. Budowę w 1991 roku zainicjowało czworo starszych ludzi: dwie babcie i dwóch dziadków. Przeżegnali się i powiedzieli: "Oto ten kościół poświęcamy Matce Boskiej Częstochowskiej, bo nas uratowała, kiedyśmy byli dwa tygodnie wiezieni w bydlęcych wagonach na zesłanie do Kazachstanu..."
Pierwszym polskim proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Kamyszence został jesienią 1993 roku dzisiejszy proboszcz parafii Pączewo ksiądz Ireneusz Nowak. Sprawował tam posługę przez 5 lat, do 1998 roku. Jego słowa i ustalenia do dziś są dobrowolnie i restrykcyjnie respektowane przez parafian. Wraz z jego przybyciem rozpoczęła się regularna i systematyczna praca duszpasterska - codzienne msze święte w Kamyszence i raz w tygodniu w każdej z wchodzących w skład parafii osad. Powstał parafialny, dziecięcy zespół wokalny. Ksiądz Nowak zainicjował wiele prac związanych z wyposażeniem kościoła, zakupem i remontem plebanii, pozyskaniem funduszy na samochód. Parafia rosła i wzmacniała się. 26 sierpnia 1994 r. kościół został konsekrowany przez Apostolskiego Administratora Kazachstanu i Azji Centralnej, biskupa Jana Pawła Lengę. Na to wydarzenie przybyły tłumy, wszak była to konsekracja pierwszej świątyni w regionie (kraju) Astrachańskim. Pan błogosławił to wydarzenie dużym deszczem. Pod koniec maja 1997 roku parafię nawiedziła peregrynująca figura Matki Boskiej Fatimskiej, co było wielkim wydarzeniem. Corocznie wielkim świętem jest odpust MB Częstochowskiej w Kamyszence, na który przybywają pielgrzymi z sąsiednich, czasami dość odległych wsi oraz z stolicy - Astany.
Cmentarz oddalony jest od wsi 2-3 kilometry. Powstał już w 1936, kiedy trzeba było grzebać tych, dla których pierwszy rok zsyłki na srogie kazachskie ugory okazał się zbyt ciężki. Prowadzi do niego droga przez groblę rozdzielającą okresowe jezioro powstające po zimie. Czasami ma ono kilkanaście kilometrów długości. Gdyby jej nie było, trzeba by z konduktem pogrzebowym owo jeziorko objeżdżać. Na cmentarzu w specjalnie wyznaczonej kwaterze spoczywają inicjatorzy budowy kościoła. Na cmentarnym krzyżu pisanymi literkami oznajmia się po polsku: "Będziecie pić Wodę Życia ze źródeł Zbawiciela".
Ludzie tutaj są niezwykle przyjaźni, względem siebie i względem gości. Życie na wsi - podobne jak u nas. W sklepach asortyment bogaty, również produktów zachodnich marek, na domach anteny satelitarne, śmigający internet, na kołchozowe pola wyjeżdżają Claasy, a na stepowych bezdrożach kurz wzbijają zarówno Łady Niwy, jak i nowoczesne terenowe auta japońskich, czy francuskich marek. Płoty tu głównie metalowe - bo drewna nie ma skąd brać, tu drzewa nie rosną, tu jest step. A taki płot jest też pożyteczny, kiedy nastanie zima - taka z zamieciami, zawiejami, buranami...
Ale są różnice, które czynią Kamyszenkę wsią jak z bajki, jak ze wspomnień z tych najbardziej dziecięcych lat... Tutaj każdy posiada zwierzęta gospodarskie, które karmione są bez żadnych dodatków. Przepyszna, gęsta śmietana, mięso rozpływające się w ustach, niebo w gębie... Gęsi, kury - zdobią codzienny krajobraz dróg w siole... Zwierzęta z całej wsi wczesnym rankiem zbiera pastuch (zawód jak każdy; na zdjęciu pastuch Jura na uśmiechniętym koniu). Pędzi je daleko, daleko na step - krowy, owce, konie. Około 21ej przygania je do wsi. I choć wieś dwa razy większa od Pączewa, to już każda krowa, każda owca wie sama, na którym skrzyżowaniu ma skręcić i tam czekać na swojego gospodarza, spokojnie skubiąc trawę... A jak gospodarz się nie pojawi? To w końcu pójdzie sama do swojego chlewika, a furtkę otworzy sobie po prostu rogiem... Nocą we wsi ciemno, bo choć słupów bardzo dużo (co wymusza srogi klimat), to lamp nie ma. Są za to gwiazdy. Przy odrobinie szczęścia zobaczy się rakietę kosmiczną wystrzeloną z Bajkonuru. W pobliżu płynie rzeczka obfitująca w ryby, w tym wielkie szczupaki, których można złowić 20-30 w jeden wieczór.
W połowie sierpnia tego roku do Kamyszenki zawitał z krótką wizytą sentymentalną ksiądz Ireneusz Nowak. Zatrzymał się u gospodyni plebanii - pani Fredy i jej męża Wołodii, ludzi przyjacielskich i gościnnych. Pierwsze kroki ksiądz Nowak skierował w okolice kościoła. Za płotkiem ogradzającym świątynię zastał kwitnące kolorowo kwiaty. Po zadbanym trawniku buszowały trzy kurczaczki z sąsiadującego gospodarstwa.
Przy kościele znajduje się krzyż z obeliskiem upamiętniającym Polaków - ofiary zsyłek do Kazachstanu oraz tych, którzy przyszli im z pomocą (1936-1996). Inicjatorem powstania pomnika był ks. Ireneusz Nowak, a pomysł udało się zrealizować dzięki parafianom kamyszeńskim oraz polskiej Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pomnik jest bardzo zadbany - przed nim kolorowa rabatka oraz wiązanki kwiatów.
Grota z figurką Matki Boskiej usytuowana na placyku za kościołem została zbudowana również z inicjatywy księdza Ireneusza Nowaka. Prowadzi do niej alejka z sosenek, których sadzonki parafianie przywieźli z odległego lasu. Jest też rządek kolorowych kwiatów, które tutaj trzeba codziennie podlewać, aby tak pięknie wyglądały na chwałę Matki Boga. Ksiądz Ireneusz może być dumny - jego praca jest uszanowana i kontynuowane przez parafian oraz obecnego proboszcza.
W przedsionku kościoła tabliczka przypomina, że w krótkich spodenkach oraz w bezrękawniku do kościoła nie należy wchodzić, bo to oznaka braku szacunku dla gospodarza domu - Boga. Tradycyjnie tutejsze babuszki w kościele pojawiają się w chusteczkach na głowach.
W niedzielę 13 sierpnia Mszę Św. w Kamyszence koncelebrowali obecny proboszcz parafii Kamyszenka ks. Tomasz Zysnarski oraz jej pierwszy polski proboszcz - ks. Ireneusz Nowak. Pół godziny wcześniej rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, którą prowadziła emerytowana nauczycielka. W liturgii aktynie uczestniczyli ministranci, lektorki. Zgodnie z tutejszą tradycją po zakończeniu Najświętszej Ofiary przed ołtarz na indywidualne błogosławieństwo podeszły dzieci. W kazaniu ksiądz Nowak wspomniał czasy, kiedy przybył do Kamyszenki, z radością mówił o spotkaniu tutaj. A że sprawiło ono radość i jemu, i parafianom - widać było po mszy, gdy wiele osób zostało, aby choć kilka słów zamienić z księdzem Nowakiem. Śliczna blondynka wyraziła radość, że mogła zobaczyć księdza, który ją chrzcił. W oczach wielu babuszek zakręciły się łzy.
Po południu ksiądz Nowak odwiedził chyba najstarszą żyjącą Polkę, która przybyła tu na zesłanie z rodzicami, kiedy miała 8 lat. Dziś ma około 90. Kiedy ksiądz Nowak przybył sprawować opiekę duszpasterska w 1993 roku, była tak szczęśliwa, że cały czas powtarzała: "Głaza nie sachnut" ("oczy nie schną" - od łez wzruszenia). Dziś, jak sama starowinka mówi, więcej pamięta z przeszłości, niż z teraźniejszości. Drżącym głosem wspominała początki życia tutaj. Drżącym głosem oznajmiła też, że w tym roku wraca do Polski, choć nie wie, czy przeżyje podróż. Wraca do Ojczyzny, do której powróciła już jej córka, za którą bardzo tęskni… Grochowinka stała w drzwiach swojego domu tak długo, aż odchodzący ksiądz Nowak zniknął za zakrętem...
Wieczorem na spotkaniu przy pysznym szaszłyku przygotowanym przez pana Wołodię i jego synów - Igora i Wadika, stawił się ksiądz Tomasz wraz z siostrą Nazaretanką Kazimierą oraz polskimi studentami Zuzanną i Wojciechem, którzy przybyli pomagać w wakacje w ramach wolontariatu. Była okazja do wymiany spostrzeżeń o życiu tutaj. Każdy mówił, że choć pięknie tu i bajecznie, i choć ludzie wspaniali, to żyć tutaj nie jest lekko. Praca głównie w kołchozie, a jak nie to dopiero w bardzo odległych miastach. Lata tu suche, ziemia twarda, skalista - jabłonie rodzą jabłuszka wielkości co najwyżej renklody. Rośliny trzeba podlewać, bo inaczej nic nie urośnie, a wodociągu jeszcze nie ma. Zimy mroźne, śnieżne - dwumetrowe zaspy nikogo nie dziwią, z kilkudniowymi burzami śnieżnymi - buranami, kiedy nie sposób wyjść z domu, a czasami dom bywa całkowicie zasypany. Wiosną roztopy odcinają wieś od reszty świata - drogi przecinają wielkie rozlewiska, których suchą nogą nie przejdziesz. Wszystko to prawda, ale po dwóch dniach w Kamyszence i tak można się w niej zakochać… W normalnym, codziennym życiu, w życzliwych, sympatycznych ludziach, w symbiozie natury i człowieka…
Życie parafii Kamyszenka można śledzić na profilu facebookowym: https://www.facebook.com/Kamyshenka/ (Rzymsko-Katolicka Parafia MB Częstochowskiej w Kamyshence).

Barbara Dembek-Bochniak; Zdjęcia Sławomir Bochniak, Barbara Dembek-Bochniak



06 sierpnia 2017 - Odpust Przemienienia Pańskiego
Dziś wielkie święto w parafii - odpust Przemienienia Pańskiego. Na placu przykościelnym stanęła tylko jedna „buda” z cukierkami odpustowymi, za to w kościele na mszach frekwencja dopisała i to bardzo. Sumę odpustową sprawowało trzech księży: ks. dr Marcin Zabrocki (parafia Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Płociczu), ks. kanonik Franciszek Kamrowski oraz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. Ks. Marcin kazanie wygłosił bardzo płynnie i bez żadnej ściągawki. Wychodząc od faktu Przemienienia Pańskiego na górze Tabor w logiczny sposób doszedł do wniosku, że najważniejsze w naszym życiu to przestrzegać 10 Przykazań Bożych, przy okazji czyniąc uczynki miłosierne co do duszy i co do ciała. Jak zwykle prócz parafian i gości nie zawiodły służba liturgiczna oraz osoby tworzące procesję przed Najświętszym Sakramentem: panie z KGW Pączewo w strojach ludowych, całkiem liczne grono najmłodszych w bieli, reprezentacja róż różańcowych i strażacy. Pogoda - jak zawsze - dopisała.
Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak, Sławomir Bochniak
Wykorzystywanie zdjęć przez media tylko za zgodą autorów


29 lipca 2017 - Pielgrzmi XXXV Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę w Pączewie.
Tradycyjnie gościliśmy na noclegu pielgrzymów wędrujących w XXXV Gdańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasna Górę. Intencje przed tron Czarnej Madonny niosą też nasi parafianie (w tej oraz w Kociewskiej grupie, która ruszy w poniedziałek). O 20:30 na Apelu Jasnogórskim razem z pielgrzymami stawiła się grupa parafian. Wzorem kilku poprzednich lat odcinek do Pączewa przebył też proboszcz parafii Jabłowo ksiądz Gerard Jakubiak, który na zakończenie wieczornych modlitw zagrał na swoim nieodłącznym akordeonie kilka pieśni pielgrzymkowych, w których wykonanie radośnie włączyli się pątnicy. Wszystkim pielgrzymom życzymy dobrej pogody i wytrwałości. Szczęść Boże!


23 lipca 2017 - Święcenie pojazdów z okazji dnia św. Krzysztofa
O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka.
Ty jesteś Dawcą Życia - proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie.
Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków.
Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości.
Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich
Amen.


22 czerwca 2017 - Zakończenie oktawy Bożego Ciała
Na koniec oktawy zrobiliśmy wspólne zdjęcie, a ksiądz Ireneusz Nowak podziękował dzieciom i młodzieży wręczając osobiście czekolady (takie od księdza zawsze lepiej smakują). Tego dnia ksiądz poświęcił zielone wianuszki przyniesione do kościoła. Jak zauważył Antoni Chyła komentując zdjęcie na profilu facebookowym parafii Pączewo - "Starsze pokolenie z wiankiem i młodsze... Tradycja jest kontynuowana, a to jest bardzo ważne zachowanie dla naszej tożsamości narodowej". Rzeczywiście wianuszki do kościoła przyniosły trzy pokolenia i to jest piękne.

Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak, Sławomir Bochniak. Wykorzystywanie zdjęć przez media - tylko za zgodą autorów.



15 czerwca 2017 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa są konieczne dla człowieka, aby mógł pełen sił kroczyć przez życie. Chrystus poradzi sobie bez nas, ale czy my poradzimy sobie bez Niego? Te dwie myśli były przewodnimi w kazaniu pączewskiego księdza proboszcza Ireneusza Nowaka podczas mszy w Boże Ciało. Zaraz po niej Chrystus skryty w Najświętszym Sakramencie przeszedł ulicami Pączewa w uroczystej procesji. Przed Nim - dziewczynki w prześlicznych białych sukieneczkach gęsto ścielące dywan z kolorowych kwiatów, dzieci pierwszokomunijne, dziewczęta z 1 Kociewskiej Drużyny Harcerek "Borowianki", młodzież, poczet sztandarowy Róż Różańcowych, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w strojach ludowych, strażacy z OSP Wolental i OSP Pączewo, ministranci. Za Nim - trzech mężczyzn przewodzących śpiewom oraz rzesze stosownie do okazji, elegancko ubranych wiernych. Mamy nadzieję, że Serce Jezusa szczególnie radowało się wtedy, gdy na chwilkę pomieszkiwał w przepięknych Bożych Domkach, które przygotowali parafianie, wkładając w nie dużo uczucia i pomysłowości. Okna domów przy drodze procesji były tradycyjnie wystrojone. A pamiętacie, jak przed laty wzdłuż trasy wisiały kolorowe wstążki i proporczyki? W każdym razie było dostojnie, uroczyście, elegancko i porządnie. I jak zawsze świeciło słońce. Odkąd sięgam pamięcią, zawsze na czas trwania procesji pogoda bywała słoneczna, a czasami dopiero po południu załamywała się. Trzeba jeszcze dodać, że w tym roku dziewczynki do prószenia kwiatków przygotowały Dorota Dziuban i Daria Kalinowska.

Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak, Sławomir Bochniak. Wykorzystywanie zdjęć przez media - tylko za zgodą autorów.



14 czerwca 2017 - Publikacje prasowe
W najnowszym numerze "Gazety Kociewskiej" Nr 24 z 14 czerwca 2017, ukazał się artykuł: "Czuwa i chroni Matka Boska z Fatimy"


03 czerwca 2017 - Publikacje prasowe
W najnowszym numerze "Pielgrzyma" Nr 12 (718), 04-11 czerwca 2017, ukazał się artykuł: "100-lecie objawień Fatimskich" autorstwa Barbary Dembek-Bochniak.


28 maja 2017 - Spotkanie służb liturgicznych diecezji pelplińskiej
Do naszej parafii zawitał z wizytą ojciec Zbigniew Kotliński ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela - Zgromadzenia Redemptorystów i sprawował dzisiejsze Msze Św. Życzymy Ojcu błogosławieństwa z Nieba, dużo zdrowia i sił do pełnienia misyjnej służby na całym świecie, a sobie, żebyśmy byli w takiej kondycji, jak Ojciec Alabare, jeżeli Pan Bóg pozwoli dożyć nam tak pięknego wieku!


24 maja 2017 - Spotkanie służb liturgicznych diecezji pelplińskiej
20 maja 515 osób, w tym liczna delegacja z parafii Pączewo, wzięło udział w spotkaniu służb liturgicznych diecezji pelplińskiej. Rozpoczynającej miting Mszy Świętej w Bazylice katedralnej w Pelplinie przewodniczył ks. bp. Wiesław Śmigiel. Po wspólnej modlitwie młodzież zaczęła rywalizację sportową na stadionie miejskim w Pelplinie. I tutaj kolejny sukces! Nasi ministranci i członkinie Scholi Śpiewu Św. Cecylii z parafii Pączewo zdobyli trzy złote i 2 srebrne medale. Gratulujemy!
(Zdjęcia: www.radioglos.pl)


24 maja 2017 - Publikacje prasowe
W najnowszym numerze "Pielgrzyma" Nr 11 (717), 21-26 maja 2017, ukazały się artykuły: "Jubileusz 65-lecia OSP" autorstwa Barbary Dembek-Bochniak oraz "I Festiwal Piosenki Papieskiej" autorstwa ks. Andrzeja Talińskiego (w tym artykule jest wzmianka o naszej parafialnej scholi).


24 maja 2017 - Międzyszkolny Konkurs Piosenki Maryjnej
Dwie uczennice z Zespołu Szkół Publicznych w Pączewie odniosły sukces na Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Maryjnej pod hasłem „Cześć Maryi, cześć i chwała”, który odbył się 11 maja w Publicznej Szkole Podstawowej w Wielkim Bukowcu. Jedenaścioro wykonawców ze szkół podstawowych z: Pączewa, Mirotek, Skórcza, Lubichowa, Zelgoszczy i Wielkiego Bukowca śpiewem wielbiło Maryję. Drugie miejsce pieśnią "Maryjo, śliczna Pani" wyśpiewała Kinga Kobus, a Izabela Szulc za wykonanie pieśni "Pozdrawiam Ciebie Matko" otrzymała wyróżnienie.
(Zdjęcia: www.radioglos.pl)


16 maja 2017 - Publikacje prasowe
W najnowszym numerze "Gazety Kociewskiej" z 17 maja 2017, Nr 20, ukaże się fotoreportaż z uroczystości I Komunii Świetej w parafii Pączewo!


16 maja 2017 - Majowe w Wolentalu
Jak maj, to wszystkie łąki umajone zapraszają na nabożeństwa maryjne! Gdzież uroczyściej odmawia się majowe modlitwy, jak nie wśród łąk, pól i kwitnących sadów. Choćby w Wolentalu przy figurze św. Rocha!
Jak majowe w Wolentalu - to koniecznie z grającym na gitarze i śpiewającym Krystianem Żachem! Krystian mówi:

"Już szósty rok prowadzę majowe nabożeństwa. Od dwóch dni wspomaga mnie Magda Oler, która prowadzi odmawianie litanii loretańskiej do Najświętszej Mari Panny. Sama zaproponowała taka pomoc. Bardzo się z tego cieszę. Będę mieć w razie potrzeby zastępstwo. Na majowe przychodzi dziennie 15 osób, czasem 20. Wszyscy pięknie się modlą i głośno śpiewają. A to wszystko na chwałę Najświętszej Maryi Panny!"

I my się cieszymy i chwalimy młodych mieszkańców Wolentala! Tak trzymać!
Krystianowi dziękujemy też za fotorelację!


14 maja 2017 - I Komunia Święta
Dziewięcioro dzieci z parafii Pączewo po raz pierwszy w pełni uczestniczyło Najświętszej Ofierze przyjmując Jezusa Chrystusa w postaci Komunii Świętej.
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak uzmysłowił, że Drogą, Prawdą i Życiem jest Jezus Chrystus, a przepis na godne przeżycie ziemskiej wędrówki można znaleźć jedynie w Biblii.
Uroczystość w pięknie przystrojonym kościele, z oprawą muzyczną w wykonaniu organisty Tomasza Malkowskiego była bardzo poważna i elegancka!

Już gościsz Jezu, w sercu mym,
Dzień to jest szczęścia mego dniem,
Przyniosłeś dla mnie łask Twych zdrój,
Bądźże uwielbion, Boże mój.
Cóż ja dam Tobie, Jezu mój,
Chcę ofiarować zapał swój,
By zawsze pełnić wolę Twą,
Zachować czystą duszę mą.
Jezu, pozostań w sercu mym,
Tylko Ty sam zamieszkaj w nim.
Dopomóż mi w godzinie złej,
Wytrwać w miłości Jezu Twej.

13 maja 2017 - 100-lecie Objawień Fatimskich
O 18-ej rozpoczęliśmy w naszej parafii uroczystą celebrację 100-lecia Objawień Fatimskich. Przed kościołem ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak dokonał poświęcenia figurki Matki Boskiej Fatimskiej, która została zakupiona z datków parafian. Po procesji dookoła kościoła nastąpiło przywitanie figury w naszej parafii przez młodzież, która śpiewała piosenki i deklamowała wierszyki. W kazaniu ksiądz zaakcentował, że głównym przesłanie Matki Boskiej która objawiła się w Fatimie, była prośba o modlitwę w intencji pokoju, bo JEŻELI będziemy się modlić, Pan Bóg tych modlitw o pokój wysłucha. Kolejnym ważnym punktem było uroczyste przyjęcie "Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego", czyli zobowiązania do odmawiania przez 9 miesięcy jednej tajemnicy różańca świętego oraz modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki i za jego rodziców. Oprawa muzyczna w wykonaniu Scholi Śpiewu Św. Cecylii oraz naszego organisty Tomasza Malkowskiego wspaniale dopełniła uroczysty charakter dzisiejszego dnia.
Feretron do noszenia figurki Matki Boskiej Fatimskiej ufundował i wykonał Jarosław Szweda z Czarnegolasu.

W imieniu parafian składam Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi serdeczne słowa podziękowania za inicjatywę i konsekwentne działania, w wyniku których naszą świątynię upiększa od dziś Matka Boska w fatimskim wizerunku. Teraz jeszcze łatwiej będzie można wznosić ku Niej nasze oczy w intencjach dziękczynnych, przebłagalnych i błagalnych. Serdeczne Bóg zapłać!

11 maja 2017 - Publikacje prasowe
W najnowszym numerze "Gazety Kociewskiej" z 10 maja 2017, Nr 19, ukazały się dwa artykuły o wydarzeniach z życia parafii parafii.

Co prawda nie przypominam sobie, żebym cokolwiek relacjonowała "Gazecie Kociewskiej" ;) czy to bezpośrednio, czy zdalnie ;) niemniej są to rzeczywiście moje słowa ;) Ot taka nowoczesna żurnalistyka :) Niemniej cieszę się, że o pączewskim wydarzeniu oraz sukcesie scholi (nasz Pan Organista tez pewnie nie wie, że relacjonował ;) ) napisano :) :) :) w tym periodyku.
BDB

08 maja 2017 - Wyróżnienie dla Scholi Śpiewu Św. Cecylii na I Festiwalu Piosenki Papieskiej w Starej Kiszewie
29 kwietnia 2017 Schola Śpiewu św. Cecylii wzięła udział w I Festiwalu Piosenki Papieskiej zorganizowanym przez ks. Andrzeja Talińskiego w Starej Kiszewie. Do udziału w festiwalu zgłosiło się 14 zespołów muzycznych, w tym schole oraz chóry. Poziom był naprawdę wysoki. Wystąpiły zespoły, które na swoich kontach mają występy nawet w USA oraz nagrane po kilka płyt. Jury oceniło również występ naszej scholi. Jako jedni z nielicznych otrzymaliśmy wyróżnienie. Po występach udaliśmy się na wspólny posiłek. Po południu szczęśliwie wróciliśmy do Pączewa. Atmosfera podczas festiwalu była wspaniała.
Tutaj można obejrzeć występy naszej scholi:
"Janie Pawle - Apostole Miłości"
"Kochamy Cię Janie Pawle II"

Organista Tomasz Malkowski

Gratulujemy! Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu Pana Organisty, Jego Żony i Pani Katechetki Ireny Trochowskiej młodzież z naszej scholi ma okazję występu na deskach różnych scen i zawsze wraca z sukcesami!


06 maja 2017 - 65-lecie OSP w Pączewie
Choć Święto Strażaka przypada 4 maja - w dzień wspomnienia św. Floriana, to na Kociewiu celebrowano je jeszcze w weekend. 6 maja przemarszem przez Pączewo pododdziałów Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Skórcz rozpoczęto obchody 65-lecia OSP w Pączewie. Przedstawiciele władz samorządowych oraz druhowie z Ochotniczej SP i Państwowej SP złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar II Wojny Światowej, a harcerki z 1 Kociewskiej Drużyny Harcerek "Borowianki" zapaliły znicze. Pododdziały dowodzone przez dh Krzysztofa Glińskiego przemaszerowały do kościoła. Tu podczas kazania w trakcie uroczystej Mszy św. z okazji jubileuszu, w intencji strażaków wicedziekan skórzecki, proboszcz parafii Pączewo Ireneusz Nowak akcentował, jak ważne w dzisiejszych czasach są takie cechy charakteru jak męstwo i odwaga, których przecież nie brakuje naszym dzielnym strażakom.
Po mszy św. przed odnowioną remizą odbył się uroczysty apel. Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Starogardzie-Gd. kpt Tomasz Nowak w asyście Komendanta Gminnego OSP Skórcz Antoniego Chyły dokonał przeglądu pododdziałów. Odczytano list od Waldemara Pawlaka - Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP. Wręczono wyróżnienia: Złoty Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymał Zbigniew Szulc, Srebrny - Artur Michna, Brązowy - Patryk Rompa i Łukasz Malecki, odznakę "Strażak Wzorowy" - Dawid Czubek i Kamil Szulc. Wicestarosta Starogardzki Kazimierz Chyła, radny powiatowy Lech Kolaska, kpt. Tomasz Nowak oraz delegacje zaprzyjaźnionych OSP złożyli jubilatom życzenia. OSP Pączewo podziękowało za współpracę wręczając okolicznościowe medale. Po apelu rozpoczęła się biesiada strażacka i festyn rodzinny. Podczas części oficjalnej świeciło słońce, a na zakończenie festynu z nieba lunął deszcz, jak ze strażackiej pompy woda.


16 kwietnia 2017 - NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Adoracja Najświętszego Sakramentu
Procesja resurekcyjna i Msza św.


15 kwietnia 2017 - WIGILIA PASCHALNA
Wigilia Paschalna (przynosimy świece)


15 kwietnia 2017 WIELKA SOBOTA - święcenie pokarmów

Święcenie pokarmów
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim


14 kwietnia 2017 - WIELKI PIĄTEK
Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy
Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.

13 kwietnia 2017 - WIELKI CZWARTEK - ustanowienie sakramentów Kapłaństwa oraz Eucharystii
ZAWSZE Z NAMI
Z okazji Święta Kapłańskiego
życzymy Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi
dużo powodów do radości, dużo zdrowia i błogosławieństwa Bożego!

Msza Św. Wieczerzy Pańskiej
Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy

09 kwietnia 2017 - Niedziela Palmowa
Tradycyjnie w Niedzielę Palmową przyszliśmy do kościoła z bukietami. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak wraz z ministrantami odczytał z podziałem na role opis Męki Pańskiej. Na koniec porannej Mszy Św. zrobiliśmy pamiątkową fotografię.
Na stoliczku przed ołtarzem głównym zagościła figurka Matki Bożej Fatimskiej, która została zakupiona ze składek parafian. Zostanie ona poświęcona w setną rocznicę objawień fatimskich. Figurka jest wykonana bardzo elegancko. Matka Boża jest bardzo delikatna i po prostu śliczna.
Na placu przed kościołem harcerki z 1 Kociewskiej Drużyny Harcerek "Borowianki" rozprowadzały kolorowe palmy i pomysłowe ozdoby wielkanocne.
09 kwietnia 2017 - Fragmenty spektaklu "Wielki Post czasem zdejmowania masek"
Fragmenty filmowe spektaklu "Wielki Post czasem zdejmowania masek":
Część 1.
Część 2.
Część 3.
Część 4.
Część 5.
Autorką zamieszczonych filmików jest pani Justyna Malkowska, której z całego serca dziękujemy.
07 kwietnia 2017 - Spektakl "Wielki Post czasem zdejmowania masek"
Ostatnia Droga Krzyżowa przed Triduum Paschalnym, podobnie jak roku temu, miała w pączewskim kościele wyjątkowy przebieg. Dzięki staraniom pani katechetki Ireny Trochowskiej, która przygotowała młodzież, oraz pana organisty Tomasza Malkowskiego, który był dobrym duchem przedsięwzięcia i czuwał nad artystycznym wyrazem, obejrzeliśmy spektakl pod tytułem "Wielki Post czasem zdejmowania masek". Pan Tomasz relacjonuje:

"7 kwietnia o godzinie 20:00 ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak zapowiedział licznie zgromadzonym w kościele parafianom nietypową Drogę Krzyżową – w formie spektaklu teatralnego. Panujący w kościele półmrok wprowadził wiernych w nastrój zadumy i rozmyślania. Rozważania zaczęliśmy wykonaniem pieśni ‘Bicz’ przez scholę, przy akompaniamencie Daniela Belinga. Celem tak nietypowego przedstawienia było ukazanie obecnych czasów, w których człowiek zwykle świadomie ‘zakłada na siebie maskę’ tylko po to, aby ułatwić sobie byt, poprzez załatwianie spraw w urzędach, zakładach pracy, w relacjach z drugim człowiekiem. Brak zrozumienia, brak miłości, brak solidarności, brak człowieczeństwa, fałszywa miłość, poszukiwanie w życiu zrozumienia, pomocy dla swojego jestestwa... Na zakończenie wspólnie pomodliliśmy się w intencjach Ojca Świętego i wysłuchaliśmy pieśni ‘Błogosławieni miłosierni’ w wykonaniu parafialnej scholi. W role wcieliła się młodzież z parafii (większość ze scholi)".

Autorką zamieszczonych zdjęć jest pani Justyna Malkowska, której z całego serca dziękujemy. W najbliższym czasie zamieścimy filmik ze spektaklu.

01 kwietnia 2017 - Kościół z lotu ptaka
Dzięki uprzejmości "Latających Produkcji" prezentujemy dwa zdjęcia naszej świątyni widziane z lotu ptaka. Dziękujemy Autorowi zdjęć!
25 marca 2017 - Odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
Każdy, kto opuszczał po sobotniej sumie odpustu Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny pączewski kościół, wzdychał: "Ależ było pięknie..."
We Mszy Świętej wspólnie modliło się aż dziesięciu kapłanów, diakon oraz wierni, którzy zapełnili kościelne ławki i kruchtę. Głównym celebransem był ks. Stanisław Szczepanek, razem z nim przy ołtarzu stanął ks. proboszcz Ireneusz Nowak, ks. rezydent Franciszek Kamrowski oraz przebywający na praktyce duszpasterskiej w parafii Skórcz diakon Piotr Hryńkiw. Ks. Szczepanek w kazaniu wymienił nieliczne sytuacje zapisane w Biblii, w których pojawia się Matka Boska i podkreślił, że, jak słyszymy też w pieśni kościelnej, "Była cicha i piękna jak wiosna, żyła prosto, zwyczajnie jak my" i dlatego jest dla nas wzorem do naśladowania. Przypomniał też, że kiedy święty Jan Paweł II nazwał współczesne pokolenie "cywilizacją śmierci", wielu było oburzonych. A teraz jesteśmy świadkami, jak kobiety walczą o prawo do aborcji, zabijania niewinnych dzieci, które zostały poczęte w "nieodpowiednim" czasie, mogą urodzić się chore lub brzydkie. Musimy tak myślące kobiety objąć modlitwą, to jedyny ratunek dla nich. Ksiądz Szczepanek zachęcał do pobrania deklaracji "Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego", czyli zobowiązania do odmawiania przez 9 miesięcy jednej tajemnicy różańca świętego oraz modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki i za jego rodziców. Wypełnione deklaracje należy przynieść do kościoła 3 maja, w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Oprawę sumy odpustowej uświetnił organista Tomasz Malkowski wraz ze Scholą Śpiewu Św. Cecylii.

19 marca 2017 - Początek rekolekcji
Gromkogłosy, uśmiechnięty ks. Stanisław Szczepanek rozpoczął nasze parafialne rekolekcje. Cel nauk: odkryć prawdziwe oblicze dobrego, miłosiernego Boga. Na początek przekorne pytanie: czy wierzymy w Boga? Ateiści, którzy pozornie negując istnienie Boga, potwierdzają że jest, ale podobnie jak złe duchy, zazdrosne o miłość i miłosierdzie Boga (szatan to upadłym anioł stworzony przez Boga), kreują wizerunek Boga policjanta (stawia nas w różnych sytuacjach, a potem karze), Boga bezwzględnego sędziego, kata zsyłającego choroby i nieszczęścia, maszyny do spełniania naszych zachcianek. Prędzej, czy później dojdziemy jednak do wniosku, że takiego Boga nie ma. Bóg jest dobry i miłosierny. Bóg chce podzielić się z nami szczęściem. Jesteśmy stworzeni na Jego podobieństwo, więc jesteśmy powołani do czynienia dobra i miłości. Zsyła nam swojego Syna, abyśmy naznaczeni grzechem pierworodnym nie zginęli, ale przez Jezusa Chrystusa mieli życie wieczne. Jest szczególnie blisko osób chorych i cierpiących. Jeżeli spotkamy dziś kogoś, kto nie był obecny na niedzielnej mszy świętej, powiedzmy mu: "Jezus Chrystus umarł za Ciebie na krzyżu. A Ty co zrobiłeś dziś dla Niego? Pójdź do kościoła. Pójdź na rekolekcje!" Ksiądz Szczepanek sam będąc studentem usłyszał takie zaproszenie od kolegi i poszedł na rekolekcje akademickie. A dzisiaj jest kapłanem ;)
Jeszcze dziś o 15:00 Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz kazaniem pasyjnym.
W poniedziałek i wtorek zapraszamy na msze święte z nauką rekolekcyjną o 11:00 oraz 18:00.
W sobotę zapraszamy na odpust parafialny Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, na sumę odpustową o 11:00, podczas której planowana jest adopcja dzieci poczętych, opowiedzenie się za miłością oraz modlitwa za kobiety nawołujące do zabijania, aby odkryły miłosierdzie Boże.
Do spowiedzi świętej można przystąpić w środę od 17ej.

10 marca 2017 - Droga Krzyżowa
Zapraszamy do udziału w:
+ nabożeństwach Drogi Krzyżowej (w piątki o 17:30),
+ nabożeństwach Gorzkich Żali połączonych z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym (niedziele o 15:00),
+ rekolekcjach wielkopostnych, które odbędą się od 19 do 22 marca.
01 marca 2017 - Środa Popielcowa
Przyjmując na głowy popiół posypywany przy słowach "Pamiętaj, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" przez księdza proboszcza Ireneusza Nowaka, rozpoczęliśmy 40-dniowy okres oczekiwania na największe święta - Zmartwychwstania Pańskiego. Ksiądz szczególnie gorąco zachęcał do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej (w piątki o 17:30), nabożeństw Gorzkich Żali połączonych z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym (niedziele o 15:00) oraz do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, które odbędą się od 19 do 22 marca. To bardzo ważne, aby w czasie, kiedy znieważa się Krzyż, Św. Jana Pawła II, kiedy wokół nas dzieje się tyle zła, znaleźć właściwą ścieżkę, wyciszenie i podążać konsekwentnie do zbawienia.
03 lutego 2017 - Echa Koncertu Kolęd i Pastorałek w parafii Pączewo
"Pielgrzym", 12-19 lutego 2017; Nr 4 (710)
W najbliższym numerze "Tygodnika Parafialnego" (którego objętość tym razem będzie powięszona ze względu na ilość artykułów nadesłanych z parafii, w których rozchodzi sie gazetka) na półtprej strony zajmuje artykuł autorstwa Barbary Dembek-Bochniak "Koncert Kolęd i Pastorałek w parafii Pączewo".
Część 1 (str.3) oraz część 2 (str. 6)

W dzisiejszym "Dzienniku Kociewskim" - dodatu do "Dziennika Bałtyckiego" ukazał się artykuł "Wielkie kolędowanie w Pączewie" w opracowaniu Agnieszki Kamińskiej.

Artykuł "Koncert kolęd i pastorałek w Pączewie" wraz z galerią 30 zdjęć pojawił się 2 lutego na firmowanej przez Polska Press sp. z.o.o (wydawca między innymi "Dziennika Bałtyckiego") stronie NaszeMiasto.pl (http://starogardgdanski.naszemiasto.pl/artykul/koncert-koled-i-pastoralek-w-paczewie-zdjecia,4002851,art,t,id,tm.html)
Artykuł "Koncert kolęd i pastorałek w Pączewie" wraz z odnośnikiem do galerii ponad 140 zdjęć autorstwa Barbary Dembek-Bochniak (również tekst) oraz Sławomira Bochniaka ukazął się 30 stycznia na stronie internetowej Gminy Skórcz.


01 lutego 2017 - Filmiki z Koncertu Kolęd i Pastorałek w parafii Pączewo
Zapraszamy do obejrzenia krótkich relacji filmowych z Koncertu Kolęd i Pastorałek "Betlejem jest w Nas", który odbył się w Pączewie 29 stycznia 2017 roku. Kolejne części wkrótce.
Część 1.
Część 2.
Część 3.
Część 4.
Część 5.


29 stycznia 2017 - Koncert Kolęd i Pastorałek w parafii Pączewo
W ostatnią niedzielę przed świętem Matki Boskiej Gromnicznej, w hali widowiskowo sportowej Zespołu Szkół Publicznych w Pączewie odbył się I Koncert Kolęd i Pastorałek "Betlejem jest w Nas" zorganizowany przez ks. proboszcza Ireneusza Nowaka oraz organistę Tomasza Malkowskiego, przy wsparciu Ireny Trochowskiej. Do udziału zaproszono wszystkich, którzy śpiewem wielbią Boga. Zgłosiło się ponad trzydziestu wykonawców nie tylko z parafii Pączewo, ale także Skórcz, Lalkowy, Czarnylas. Okazało się, że Kociewie jest bogate w talenty muzyczne, co widać było na przykładzie wykonań piosenek przez przedszkolaki z oddziałów w Pączewie oraz ze skórzeckiego Maluszkowa, a także wykorzystania przez młodzież przeróżnych instrumentów, na których grając świetnie sobie radzili. Zgromadzeni na widowni chętnie włączali się do śpiewu, a rodzinną atmosferę uzupełnił poczęstunek przygotowany przez KGW Pączewo. Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni dyplomami oraz słodyczami. Ksiądz Ireneusz Nowak wyraził radość z powodu kultywowania tradycji rodzinnego kolędowania.


16 stycznia 2017 - Kolędy z Lalków
8 stycznia w kościele parafialnym pw. św. Barbary w Lalkowach odbył się I Konkurs Kolęd i Pastorałek parafii Lalkowy oraz XII Międzyszkolny Konkurs Kolandy Lulków Naszych. Dzięki uprzejmości Ryszarda Szczypiora możemy obejrzeć kolędy w wykonaniu Izabeli Szulc oraz Krystiana Żacha.
Aby zobaczyć/usłyszeć wykonanie, kliknij odpowiednią miniaturkę


08 stycznia 2017 - Śpiewacze sukcesy w Lalkowach
W kościele parafialnym pw. św. Barbary w Lalkowach odbył się I Konkurs Kolęd i Pastorałek parafii Lalkowy oraz XII Międzyszkolny Konkurs Kolandy Lulków Naszych. Parafię Pączewo reprezentowała Schola Śpiewu św. Cecylii oraz soliści ze scholi.
I tak na jedenaście zespołów schola zajęła III miejsce, duet Karolina i Daniel Beling II miejsce. Wśród solistów Izabela Szulc zajęła I miejsce, Krystian Żach II miejsce, a Nikola Szlosowska oraz Julia Malkowska otrzymały wyróżnienia.
To było bardzo mile spędzone popołudnie. Mimo bajkowej białej scenerii oraz siarczystego mrozu wszyscy wróciliśmy do Naszej Parafii cało i zdrowo. O osiągnięciach powiadomiliśmy księdza proboszcza Ireneusza Nowaka.
Tą drogą składam podziękowania pani Irenie Trochowskiej oraz mojej małżonce Justynie za pomoc w opiece nad naszą scholą. To dla mnie wielki zaszczyt móc prowadzić i uczyć śpiewu nasze dzieciaczki.

Organista Tomasz Malkowski

Gratulacje dla wykonawców oraz opiekunów!

06 stycznia 2017 - Trzech Króli
Dziś w święto Objawienia Pańskiego, Trzech Króli, Epifanii, kiedy kościół prawosławny obchodzi Boże Narodzenie, a nasza parafia nabrała bajkowego wygląda - została okryta puchem z świeżo wytrzepanych pierzynek anielskich. Stawiliśmy się na Mszach Św., po których każdy mógł się poczęstować poświęconymi przez księdza Ireneusza Nowaka kadzidłem i kredą.