Wiele łask od Boga i ludzi,
pokoju serc
i
radości świątecznych
życzy
ks. Ireneusz Nowak


24 grudnia 2016 - Pasterka
Pasterką upamiętniającą oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem rozpoczęliśmy tegoroczne świętowanie Bożego Narodzenia. Jeszcze przed Mszą Św. do mównicy wyszedł ks. Ireneusz Nowak i polecił wspomnieć tych, którzy już nie zasiedli przy stole wigilijnym - tu wymienił parafian, którzy w tym roku odeszli do Wieczności i poinformował, że dziś do tej gromadki dołączył nasz były parafianin ś.p. Stefan Pestka (79 lat). Solistka parafialnej scholi odśpiewała Kolędę Dla Nieobecnych. Dopiero po tym rozpoczęła się Msza Św.
Podczas kazania ksiądz proboszcz zaproponował dość odważną, acz możliwe że skuteczną, alternatywę dla życia w chaosie informacyjnym tego świata: odizolować się od mediów i zacząć żyć Słowem Bożym, częściej brać udział w Eucharystii - wtedy Pan Bóg rozjaśni nam umysły. Rzeka przyjmujących Najświętszy Sakrament zdawała się nie mieć końca...
Na końcu ksiądz podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia Świąt Bożego Narodzenia - przede wszystkim parafianom z Wolentala, którzy zadbali o świąteczny wystrój kościoła. Ksiądz proboszcz powitał między innymi przybyłych licznie gości z innych parafii, złożył życzenia, prosił aby przekazać je również chorym oraz tym, którzy nie mogli przybyć do kościoła.
A do żłóbka wrócił Murzynek na ofiarki :)

23 grudnia 2016 - Ostatnie roraty
Dziś po raz ostatnich tegorocznych rorat kościołem przeszła procesyjka najmłodszych z lampionami, najmłodsi prowadzili dialog z księdzem proboszczem Ireneuszem Nowakiem, włączyli do modlitwy powszechnej prośbę o pokój na świecie, o modlitwę za koleżanki i kolegów pierwszokomunijnych oraz za zmarłych, ministrant zebrał serduszka, a ksiądz wylosował osobę, która zabiera na święta do domu figurkę Matki Boskiej. Po Mszy Św. zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, ksiądz i pani katechetka rozdali symboliczne prezenciki. Na samiutki koniec ksiądz i dzieci rozpoczęli wieszanie gwiazdek i serduszek z dobrymi uczynkami na choince przy żłóbku. Już jutro Wigilia Bożego Narodzenia!



18 grudnia 2016 - Kiermasz harcerski
Przed kościołem harcerki z 1 Kociewskiej Drużyny Harcerek "Borowianki" zorganizowały kiermasz bożonarodzeniowy. Można było nabyć słodycze i ozdoby własnoręcznie wykonane przez dziewczęta.


08 grudnia 2016 - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
Jak pięknie uczciliśmy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny! Nasi najmłodsi z lampionami - z ministrantami chyba aż pięćdziesięcioro - korowód długi, jak chyba nigdy przedtem! Jaki niesamowity klimat, kiedy całą długość trasy procesyjki rozświetlały ogniki, bo tyle było naszej młodzieży! Kościół wypełniony, więc śpiewaliśmy niczym chór anielski! Do tego ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak, który wyszedł ku dzieciom, by w bajkowy sposób opowiedzieć historie prawdziwe - o Niepokalanym Poczęciu i o cudzie w Lourdes. W modlitwie powszechnej, na prośbę księdza, dwoje dzieci podało intencje modlitewne - o pokój na Ziemi i żeby na świecie nie było tyle pokus, czyli żeby diabeł nie grasował. Po liturgii Eucharystii ksiądz poświęcił książeczki do nabożeństwa dla dzieci pierwszokomunijnych. A na końcu dwie dziewczynki - Ania Kopicka z Pączewa i Julka Eggert z Wolentala - zaprezentowały w sposób mistrzowski wierszyki o Maryi. Wykonania na prawdę były aktorskie, brawurowe. Wierszyki również były przepiękne! Na koniec ministrant zebrał serduszka z dobrymi uczynkami. Na polecenie księdza szczęśliwe serduszko losowała pani Basia (ja ;) ) Pan Bóg wysłuchuje prośby, kiedy się do niego modlimy i dzisiaj, zgodnie z prośbą skierowana chwilkę wcześniej do Niebios, figurka Maryi powędrowała do dziewczynki, u której jeszcze nie była! Tak oto na prawdę wspaniale uczciliśmy uroczystość Niepokalanego Poczęcia w parafii Pączewo. Dzieciom i ich rodzinom, które tak pięknie uczestniczą w roratach, należą się słowa uznania! Oby tak dalej! I oby zawsze było tyle młodzieży w naszym kościółku!

Barbara Dembek-Bochniak

01 grudnia 2016
Listopad to miesiąc, w którym co roku niezawodne Koło Gospodyń Wiejskich z Pączewa zaprasza wszystkich emerytów i rencistów ( niezależnie od wieku :) ) na spotkanie przy kawie i przepysznych słodkościach, jak też słonych przekąskach. Umiejętności kulinarne członkiń Koła budzą nieustanny podziw wszystkich zebranych.
Spotkanie ubogaciła obecność księdza proboszcza Ireneusza Nowaka i radnych: Z. Szulca i H. Wikę (jednocześnie też sołtysa i członkinię KGW). Spotkanie przebiegało w ciepłej i pogodnej atmosferze. Umiliły ją występy uczniów miejscowej szkoły w ramach projektu "Odkrywamy młode talenty - mieszkańcom wsi". Zebrani mieli okazję posłuchać pięknego śpiewu Izy Szulc (kl. V PSP) i Marty Kowalskiej (kl. II PG) oraz posłuchać pięknej recytacji wiersza i prozy w wykonaniu Agaty Piontek (kl. V PSP). Największym jednak miłym zaskoczeniem był występ UKS Piramida ze Starogardu Gdańskiego, w którym trenują siostry Patrycja ( kl. I PSP) i Agnieszka (kl. VI PSP) Stosik. Pokazy gimnastyczne wzbudziły powszechny zachwyt dla umiejętności akrobatycznych młodych sportowców, jak też i podziw dla trenerki M. Dziencielewskiej, potrafiącej wydobyć drzemiące w młodych ludziach talenty.

Grażyna Stolc, zdjęcia Marta Stolc


28 listopada 2016 - I roraty
I choć dzieje się to na prawdę, to było jak z bajki... Lekki mróz, wiejski kościółek przyprószony śniegiem i ze wszystkich dróżek podążające na pierwsze roraty dzieci z lampionami. Pewnie niejeden dorosły pozytywnie zazdrości naszym najmłodszym owego roratniego przywileju chodzenia w procesji po ciemku w kościele i rozświetlania mroku kolorowymi promykami wydobywającymi się ze świątecznych latarenek, przy rozbrzmiewającym "Archanioł Boży Gabryel, posłan do Panny Maryjej...". Też by się chciało być takim dzieckiem! Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak był wyraźnie uradowany korowodem i tym, że praktycznie kościół był wypełniony młodzieżą (tą młodszą, straszą) i tryskał radością i energią. Konwersując z dziećmi przybliżył znaczenie adwentowych symboli. Zaprosił dzieci do robienia kolorowych, zdobnych serduszek z wypisanymi dobrymi uczynkami (serduszka o wysokości 5cm), którymi na Boże Narodzenie zostanie ustrojona jedna z choinek w kościele. Tradycyjnie na każdych roratach losowane będzie serduszko, którego właściciel/ka wezmą ze sobą do domu figurkę Mamusi Jezuska, aby rodzinnie się przy niej modlić. Dziś zabrał ją ministrant Michał, który wyjątkowo odpowiedział na pytanie zadane przez księdza (bo jeszcze nie było serduszek). Ksiądz poprosił również dzieci o to, aby nauczyły się wierszyków o Maryi i 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zaprezentowały je zgromadzonym w kościele. Cóż byłoby to za oczekiwanie na narodziny Jezusa, gdyby nie roraty i nasze dzieci z lampionami! Na następne roraty zapraszamy już w czwartek i piątek!


27 listopada 2016 - I Niedziela Adwentu
Rozpoczęliśmy Adwent! Kościół odświętnie przystrojony, przed ołtarzem przygotowany do poświęcenia bożonarodzeniowy opłatek oraz świeczki Caritas, w "Tygodniku Parafialnym" życzenia adwentowo-bożonarodzeniowe od emerytowanego proboszcza ks. Henryka Martina... Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak mówił o oczekiwaniu na niespodziewane przyjście Pana, na koniec Mszy św. zaprosił dzieci z lampionami do uczestnictwa w roratach (w tym tygodniu w poniedziałek, czwartek i piątek), pokropił wodą święconą opłatki i świeczki. Organista zaintonował pełną nadziei pieśń "Oto Pan Bóg przyjdzie"... Rozpoczęliśmy przygotowania do Bożego Narodzenia!

Zdjęcia: Sławomir Bochniak



20 listopada 2016 - Występy patriotyczne
Sukcesywnie będziemy prezentować występy członków Scholi Śpiewu Św. Cecylii z parafii Pączewo z VIII Międzygminnego Konkursu Poezji I Pieśni Patriotycznej, który miał miejsce 5 listopada 2016 roku; Centrum Historyczno-Edukacyjnym "Dworek we Frący".
Na pierwszy ogień zwyciężczyni kategorii solistów Izabela Szulc śpiewa "Wojenko, wojenko", akompaniuje Daniel Beling.


20 listopada 2016 - Intronizacja

Jubileuszowy Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana:

http://episkopat.pl/jubileuszowy-akt-przyjecia-jezusa-chrystusa-za-krola-i-pana-2/



11 listopada 2016 - Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości w pączewskim kościele ks. Ireneusz Nowak odprawił mszę w intencji Ojczyzny. Stawili się na niej między innymi ubrani w mundury strażacy, policjant i żołnierz reprezentujący 34 Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Schola Śpiewu Św. Cecylii zaprezentowała specjalnie przygotowany repertuar - w tym "Hymn jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i Roku Miłosierdzia", którego wykonaniem zwyciężyła w VIII Międzygminnym Konkursie Poezji I Pieśni Patriotycznej.
Po Mszy Św. wszyscy udali się przed pomnik ku czci zamordowanego w Lesie Szpęgawskim przez niemieckich nazistów księdza Franciszka Błędzkiego oraz Parafian - ofiar II wojny światowej. Tutaj ksiądz proboszcz odmówił modlitwę, delegacje OSP Wolental i ZSP Pączewo złożyły wiązanki kwiatów, a organista Tomasz Malkowski zaintonował hymn Polski.
We wzruszającym kazaniu ks. Nowak przypomniał zapomnianą historię Grobu Nieznanego Żołnierza - symbolu walki o Ojczyznę. Żołnierz, który tam leży miał być i jest bezimienny. Napis na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza głosi: "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę". Warto przypomnieć tę historię. Przed II wojną światową uczono o niej w szkołach, jednakże po jej wybuchu Niemcy, widząc w Grobie Nieznanego Żołnierza najbardziej namacalny element polskości i patriotyzmu, zakazali czcić jego pamięć. Przekazując jej treść w poniższym tekście, aby nic nie pomylić, wykorzystałam tekst Zbigniewa Girzyńskiego "Zapomniana historia Nieznanego Żołnierza".

Zdjęcia dzięki uprzejmości Ewy Alfuth

Historia Grobu Nieznanego Żołnierza

Podczas I wojny światowej i walk o granice Polski po odzyskaniu przez nią Niepodległości nasi żołnierze ginęli na wielu polach bitewnych. W 1924 roku szef Wojskowego Biura Historycznego gen. Marian Kukiel przedstawił 15 pobojowisk, na których ginęli i zostali pochowani polscy żołnierze, z których wylosowano jedno pobojowisko, z którego miał zostać zabrany bezimienny żołnierz, którego ciało pochowane będzie w symbolicznej mogile, zaś z pozostałych 14 pól bitewnych zostaną do grobu złożone urny z ziemią. W uroczystym losowaniu 4 kwietnia 1925 r. los padł na pobojowisko lwowskie. Wyboru pobojowiska dokonał towarzysz broni - żołnierz. Na uroczystość na Cmentarzu Orląt Lwowskich, podczas której miano dokonać wyboru ciała, zaproszone zostały matki, które straciły swoich synów w czasie wojny, w tym Jadwiga Zarugiewiczowa, która w walkach o Lwów straciła dwóch swoich synów. Z mogił, które zostały odkopane, udało się wydobyć trzy mocno już zniszczone i spróchniałe trumny, w których spoczywali bezimienni polscy żołnierze. Te trzy trumny stanęły przed wzruszonymi uczestnikami uroczystości. Do najskromniejszej, mieszczącej prochy bezimiennego strzelca, tulącego do piersi zmurszałą już maciejówkę z polskim orzełkiem podeszła za porywem matczynego serca Jadwiga Zarugiewiczowa.

Wskazanego żołnierza wraz ze spróchniałą trumną włożono do zwykłej, żołnierskiej sosnowej trumny, następnie do trumny cynkowej, a na końcu do pięknej trumny z czarnego dębu, przyozdobionej po bokach czterema polskimi orłami. Trumnę wystawiono do pożegnania na Cmentarzu Orląt Lwowskich, a następnie trumnę z prochami Śpiącego Rycerza przeniesiono Bazyliki. Miasto przystrojono na tę chwilę - wspaniale, z królewskim prawdziwie przepychem. Wzdłuż ulic, po obu stronach, stała młodzież szkolna. Za trumną zarówno we Lwowie, jak i później w Warszawie, przed dostojnikami państwowymi kroczyła symboliczna rodzina zmarłego składająca się z osieroconych w czasie wojny matek, wdów i sióstr, których najbliżsi nie wrócili po wojnie do domu. Uroczystości w Bazylice Lwowskiej odprawili metropolita lwowski obrządku łacińskiego oraz obrządku ormiańskiego. 31 października kondukt pogrzebowy odprowadził trumnę na Dworzec Główny we Lwowie, skąd w Dniu Wszystkich Świętych 1 listopada 1925 r., w specjalnie przygotowanym i oświetlonym salonie, trumna z prochami Nieznanego Żołnierza ruszyła w podróż do Warszawy. Po drodze pociąg zatrzymywał się na stacjach w Żółkwi, Rawie Ruskiej, Bełżcu, Zawadzie, Krasnymstawie, Rejowcu, Lublinie, Puławach, Dęblinie, Garwolinie i Pilawie. Wszędzie Nieznanego Żołnierza w jego ostatniej defiladzie żegnały tłumy. Przed swoim kolegą broń prezentowali żołnierze z okolicznych garnizonów wojskowych, przedstawiciele władz lokalnych i najróżniejszych organizacji społecznych żegnały swojego wyzwoliciela, duchowni wszelkich wyznań wznosili w jego intencji modlitwy. Przede wszystkim Śpiącego Rycerza żegnały niezliczone rzesze spontanicznie gromadzących się Polaków. Ludzie tłumnie we dnie i nocą, niejednokrotnie klęcząc przy torach, gromadzili się na całej trasie przejazdu.

W poniedziałek w Dzień Zaduszny 2 listopada wczesnym rankiem pociąg z ciałem Nieznanego Żołnierza zatrzymał się na Dworcu Wschodnim w Warszawie. Bezimiennego Bohatera na armatniej lawecie przewieziono do Katedry Św. Jana. Po Mszy Świętej kondukt żałobny udał się Krakowskim Przedmieściem w kierunku Placu Saskiego. Trasa całego pochodu była odświętnie udekorowana, a za trumną po symbolicznej rodzinie zmarłego kroczyli najwyżsi dostojnicy państwowi z Prezydentem Rzeczypospolitej Stanisławem Wojciechowskim na czele, gen. Władysław Sikorski, Marszałek Józef Piłsudski oraz niezliczone rzesze Polaków, którzy chcieli pożegnać Narodowego Bohatera. W tym czasie między godziną 12.00, a 13.00 biły dzwony w całej diecezji warszawskiej i lwowskiej. Cała Polska żegnała Nieznanego Żołnierza. Plac Saski był wypełniony po brzegi, a i tak nie mógł pomieścić wszystkich, którzy chcieli pożegnać Nieznanego Żołnierza. Wraz z trumną do grobu złożone zostały urny z 14 pozostałych pobojowisk. Padł sygnał do rozpoczęcia salwy honorowej. Po pierwszym wystrzale zapadła cisza w całej Warszawie, zapadła cisza w całej Polsce, mężczyźni zdjęli czapki z głów. Ojczyzna żegnała swojego Rycerza. Oddano 24 salwy. Gdy Śpiący Rycerz na wieczność spoczął w przygotowanym mu przez Ojczyznę grobie w samym sercu Stolicy, zapłonął na nim wieczny płomień mający symbolizować pamięć wdzięcznych rodaków. Od tej też chwili przy grobie Nieznanego Żołnierza wartę sprawują polscy żołnierze. Chyba nigdy w dziejach naszej Ojczyzny nasz Naród nie był tak namacalny jak wówczas 2 listopada 1925 r. na Placu Saskim.

05 listopada 2016 - VIII Międzygminny Konkurs Poezji I Pieśni Patriotycznej
5 listopada w Centrum Historyczno-Edukacyjnym "Dworek we Frący" odbył się VIII Międzygminny Konkurs Poezji I Pieśni Patriotycznej, w którym 112 osób rywalizowało w pięciu kategoriach wiekowych. Komisja po wysłuchaniu występów wyłoniła laureatów. W kategorii "Poezja patriotyczna -zespoły, grupy wokalne, schole" zwyciężyła Schola Śpiewu Św. Cecylii z parafii Pączewo, która wykonała "Serce w plecaku" oraz "Hymn jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i Roku Miłosierdzia". Na akordeonie akompaniował Daniel Beling. Grupa wystąpiła pod opieką organisty Tomasza Malkowskiego, który podkreśla, iż nasza śpiewająca gromadka przygotowywała się bardzo rzetelnie, ćwicząc od dłuższego czasu na spotykaniach w świetlicy szkolnej.
Wśród uczestników konkursu była też młodzież z naszej parafii reprezentująca ZSP w Pączewie. W kategorii "Proza i poezja patriotyczna - gimnazjum i starsi" trzecie miejsce zajęła Maria Słowik, wyróżnienie otrzymała Nikola Szlosowska. W kategorii "Poezja patriotyczna - soliści" zwyciężyły Izabela Szulc i Marta Kowalska.
Wszystkim artystom oraz opiekunom, którzy przygotowywali młodzież składamy serdeczne gratulacje!
Organizatorzy konkursu: Publiczna Szkoła w Kamionce, UG Smętowo, GOKSiR w Smętowie. Koordynatorka konkursu: Regina Kotłowska. Patronat nad wydarzeniem objęło Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku.

Zdjęcia: http://goksirsmetowo.pl/viii-miedzygminny-konkurs-poezji-i-piesni-patriotycznej/



01-02 listopada 2016
1 listopada - Wszystkich Świętych (łac. Sollemnitas Omnium Sanctorum) - uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Wyraz wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

2 listopada - Zaduszki lub Dzień Zaduszny, właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (łac. Commemoratio Omnium Fidelium Defunctorum) - obchód liturgiczny poświęcony zmarłym


28 października 2016 - Publikacja w dodatku do "Dziennika Bałtyckiego" - "Dzienniku Kociewskim"
W piątkowym numerze "Dziennika Bałtyckiego", w dodatku "Dziennik Kociewski", ukazał się artykuł o wizycie księdza Biskupa Pomocniczego Wiesława Śmigla w naszej parafii.
Zdjęcia – Krystian Żach


23 października 2016 - Rozmodlony Wolental
W Wolentalu mają prawdziwy Skarb. Tym Skarbem jest Krystian Żach, który już szósty rok organizuje nabożeństwa Maryjne w maju, różańcowe w październiku, a ostatnio wystąpił z inicjatywą wspólnego odmawiania, a właściwie odśpiewywania przy akompaniamencie gitary, Koronki do Miłosierdzia Bożego (co niedzielę o 15ej). Na nabożeństwa różańcowe do nowego miejsca spotkań w bloku 15a w Wolentalu codziennie przychodzi około 30 osób. Większość stanowi młodzież. Mieszkańcom Wolentala, szczególnie tym samotnym, bardzo spodobały się nowe niedzielne, popołudniowe spotkania na odmawianie Koronki. „Mówią, że czegoś takiego potrzebują. Widać, jak potrzebny jest żywy Pan Jezus Miłosierny” – mówi Krystian. Krystian ma dopiero 30 lat. Jest pięknym wzorem do naśladowania!
Zdjęcia – Krystian Żach


23 października 2016 - Tomasz Dorniak (zespół Massuana) w parafii Pączewo
Dziś podczas Mszy Świętych w pączewskim kościele grał i śpiewał Tomasz Dorniak. Wraz z zespołem Massuana występował już w ponad 300 parafiach, w tym kilkanaście lat temu podczas naszego parafialnego odpustu. Aranżacje zaprezentowanych utworów kościelnych były radosne i łatwo wpadały w ucho. Ponieważ rozpoczęliśmy Tydzień Misyjny, na zakończenie usłyszeliśmy fragment "Sutanny" oraz pieśni "Polskie kwiaty". Zapewne niejeden z nas bardzo się wzruszył.
O 13:30 w świetlicy szkolnej odbędzie się spotkanie z Tomaszem Dorniak, podczas którego opowie on, w jaki sposób udało mu się wyleczyć z kilku chorób, które zdiagnozowano jako śmiertelne. Będzie mówił też w jaki sposób, zgodnie z naturą, leczyć często występujące choroby. Wykład zatytułowany będzie: "Stop dla raka i genetycznie modyfikowanej żywności".


19 października 2016 - Wizytacja Księdza Biskupa
Do parafii Pączewo z wizytą duszpasterską zawitał Biskup Pomocniczy Wiesław Śmigiel. Przed południem razem z księdzem proboszczem parafii Pączewo Ireneuszem Nowakiem odwiedził pączewską szkołę, zapoznał się ze stanem parafii, a po południu spotkał z Radą Parafialną. Ukoronowaniem wizyty była Msza Święta o 17ej. Podczas kazania Ksiądz Biskup nawiązując do czytanych dziś słów Ewangelii podsumował, że oczekując życia wiecznego należy zawsze być w stanie łaski uświęcając oraz żyć tak, jakby każda chwila naszego życia była ostatnią, ale żyć bardzo aktywnie – bo komu wiele dano, od tego wiele będzie wymagane. Na zakończenie Ksiądz Biskup w serdecznych słowach podsumował wizytację. Po Mszy Świętej Biskup Śmigiel poprowadził modlitwę przy pomniku ku czci zamordowanego przez Niemców w Lesie Szpęgawskim we wrześniu 1939 roku proboszcza parafii Pączewo księdza Franciszka Błędzkiego oraz wszystkich Parafian - ofiar II wojny światowej – w tych dniach obchodzimy 77. rocznicę śmierci ks. Błędzkiego.


17 października 2016 - Kongres Misyjny
W sobotę 15 października 2016 roku cztery członkinie Koła Misyjnego z parafii Pączewo pod opieką katechetki Ireny Trochowskiej wzięły udział w Kongresie Misyjnym w Pelplinie. Organizatorami wydarzenia byli delegat biskupa pelplińskiego do spraw misji ks. Jerzy Zgoda oraz członkowie Kleryckiego Koła Misyjnego przy pelplińskim seminarium duchownym. Kongres rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Wiesława Śmigla. Później setki najmłodszych apostołów dzieła misyjnego wspólnie modliły się, uczestniczyły w radosnym spotkaniu z misjonarzami, festynie i poczęstunku. Jednym z gości Kongresu był sekretarz Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji o. Kazimierz Szymczycha.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Ireny Trochowskiej



16 października 2016 - Przyjęcie nowych ministrantów
O 9:00 odświętny orszak wszedł drzwiami głównymi kościoła przy rozbrzmiewających słowach hymnu ministrantów "Króluj nam Chryste". Tak rozpoczęła się Msza Święta, podczas której Kacper i Konrad zostali uroczyście przyjęci do grona ministrantów. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak odczytał prawa i obowiązki ministrantów, zawiązał im kołnierzyki, po czym chłopcy powtórzyli słowa przysięgi. Od tego momentu stali się pełnoprawnymi ministrantami i rozpoczęli posługę przy ołtarzu.
Na koniec uwieczniliśmy nowoprzyjętych Kacpra i Konrada z księdzem proboszczem, organistą oraz starszymi kolegami, którzy posługiwali do Mszy Św.


09 października 2016 - II Apel Pamięci w Lesie Zajączek
Las Zajączek koło Skórcza to miejsce w którym 77 lat temu w serii zbiorowych egzekucji przeprowadzonych bez sądów przez hitlerowców, funkcjonariuszy niemieckiej żandarmerii oraz członków Selbstschutzu rozstrzelano około 150 mieszkańców Skórcza i okolicznych wsi. Przy masowych grobach po raz drugi odbył się Apel Pamięci przez Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skórczu. Przy grobach w szyku stanęły młodzieżowe zastępy OSP z gminy Skórcz, druhowie z gminnych OSP, poczty sztandarowe. Przybyły delegacje szkół, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy gminy, którzy za swój moralny obowiązek uznali oddanie czci poległym za Ojczyznę. Prowadzący uroczystość, inicjator Apelu Pamięci w Lesie Zajączek, druh Antoni Chyła złożył meldunek Wicestaroście Starogardzkiemu Kazimierzowi Chyle. Poczet flagowy podniósł flagę państwową. Zabrzmiał hymn narodowy. Kazimierz Chyła w przemówieniu podkreślił, jak ważne jest zachowanie pamięci o historii regionu. Ucieszyła go duża ilość przybyłych na uroczystość mieszkańców oraz licznie zgromadzeni druhowie młodzieżówek OSP, którzy czynnie uczestniczyli w organizacji apelu. Wyraził nadzieję, iż będziemy spotykać się co roku w coraz większym gronie. Ksiądz Karol Gierszewski zauważył, iż przesłaniający flagę państwową czarny dym z zapalonego znicza, był jakby symbolem wydarzeń z II wojny światowej. Zaakcentował heroizm poległych i pomordowanych, po czym odmówił modlitwę w ich intencji. Starszy sierżant Rafał Alfuth odczytał Apel Poległych. Na wezwania odpowiadały zgodnym chórem młodzieżowe zastępy OSP. Ciszę pomiędzy wezwaniami przerywał odgłos werbla i trąbki. Po Apelu Pamięci delegacje i przybyli mieszkańcy złożyli bukiety kwiatów oraz zapalili znicze na grobach pomordowanych.

07 października 2016 - Matki Boskiej Różańcowej
We wspomnienie Matki Boskiej Różańcowej ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak króciutko przypomniał historię święta. Święto Matki Bożej Różańcowej czczone jest 7 października, w rocznicę bitwy pod Lepanto (1571), w której chrześcijanie pokonali muzułmanów. Pius V ogłosił w 1572 roku ten dzień świętem Matki Bożej Zwycięskiej. Rok późnej, decyzją papieża Grzegorza XIII zmieniono nazwę na Święto Różańca. Sam różaniec, jako modlitwa, znany jest od XII wieku. Rozpropagowali go Dominikanie.
Pod koniec Mszy Św. ksiądz proboszcz poświęcił różańce gromadce dzieci, które przystąpią w przyszłym roku do I Komunii Świętej. Wśród dzieci był kandydat na ministranta, które pod okiem starszych kolegów nabywał dziś praktyki posługując przy ołtarzu.


17 września 2016 - Młodzi z parafii Pączewo na Dniu modlitwy młodzieży w Piasecznie
17 września 2016 roku 35 młodych ludzi parafii Pączewo przygotowujących się do sakramentu bierzmowania udało się autokarem do Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie. Okazją był "Dzień modlitw młodzieży" odbywający się w oktawie odpustu Narodzenia NMP.
Na początku młodzież spotkała się z animatorem, który opowiedział co to jest przyjaźń. O 18-tej rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. Jacka Karwasza z Tczewa. Homilię wygłosił o. Zbigniew Ptak, Paulin ze Skałki (Kraków). Po Mszy św. młodzież z parafii pw. Św. Michała Archanioła ze Skarszew (pod kierunkiem ks. Rafała Zachmielewskiego) przedstawiła przy Studzience inscenizowaną Drogę Krzyżową. Spotkanie zakończył ponad godzinny Koncert Ewangelizacyjny zespołu "Na cały Głos", który poprowadził ks. Zbigniew Gełdon oraz Agata Hoduń. Opiekunkami grupy były Irena Trochowska i Monika Maciejewska.

Irena Trochowska



01 września 2016 - Rozpoczęcie nowego roku szkolnego
W pierwszym dniu nowego roku szkolnego 2016/2017 młodzież z rodzicami oraz nauczyciele ZSP w Pączewie zgromadzili się na Mszy Św. aby pomydlić się o pomyślność w nauce.
Dziś też obchodzimy 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pod pomnikiem ku czci zamordowanego w Lesie Szpęgawskim przez niemieckich nazistów księdza Franciszka Błędzkiego oraz Parafian - ofiar II wojny światowej odbył się apel i złożono kwiaty.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Grażyny Stolc.


28 sierpnia 2016 - Dożynki Gminy Skórcz w Pączewie
Mimo iż aura pokrzyżowała plany naszym rolnikom i nie zdążyli do wczoraj uprzątnąć wszystkich zbóż z pól, to wczoraj w kościele odbyła się Msza Święta dziękczynna za zebrane plony, która była częścią obchodów Dożynek Gminy Skórcz.
Więcej wkrótce. Na razie zapraszam do obejrzenia reportażu z mszy i części spotkania przy szkole oraz galerii prezentującej dożynkowy wystrój wsi.


15 sierpnia 2016 - Matki Boskiej Zielnej
Tradycyjnie w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej, przynieśliśmy do poświęcenia pierwociny roślin, zbóż i ziół. Tradycyjnie też po Mszy Św. o 7:30 zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, do którego zaprosiliśmy księdza proboszcza (dziś po raz pierwszy w ornacie sprezentowanym księdzu przez parafian z okazji 25-lecia święceń kapłańskich) nasze parafianki, które przyniosły koszyki i bukieciki, a także ministrantów. Ołtarz główny zdobiła piękna kompozycja przygotowana przez pączewskie KGW.


09 sierpnia 2016
Informacja księdza proboszcza
W związku z zapytaniami i komentarzami dotyczącymi
książki Ks. Janusza Przygockiego pt. "Dzieje parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie"
uprzejmie informuję,
że Parafia w Pączewie nie jest wydawcą tej pozycji
i nie zajmuje się jej dystrybucją.

Ks. Ireneusz Nowak - proboszcz Parafii

06 sierpnia 2016 - Odpust Przemienienia Pańskiego
Dziś nasz kościół pękał w szwach! Wszyscy modlili się na Mszy Świętej odpustowej koncelebrowanej przez ks. Janusza Przygockiego oraz proboszcza ks. Ireneusza Nowaka. Ksiądz Janusz wygłaszając kazanie, oscylował wokół pojęcia przemiany. Drugą część stanowiły wspomnienia księdza, który był ochrzczony w naszym kościele i w Pączewie spędzał wakacje swojego dzieciństwa. Przypomniał nam, że na odpustowy deser jadało się leguminę, czas odmierzało przyjazdem pociągów i wiele, wiele innych faktów... Była to nostalgiczna chwila i pewnie niejednemu obecnemu na Mszy łza zakręciła się w oku. Ksiądz nawiązał też do doświadczeń ze swoimi podopiecznymi z hospicjum.
W orszaku procesyjnym po raz pierwszy pojawiły się najmłodsze przedstawicielki OSP z Pączewa ubrane w jednolite mundurki strażackie. Jak zwykle nie zawiodły panie z KGW oraz panowie z parafialnych OSP.
Na koniec można było zaopatrzyć się w książkę ks. Janusza Przygockiego "Dzieje parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Pączewie". I choć kolejki były dużo, poszło bardzo sprawnie! Książki będzie można nabyć również w niedziele po mszach.


05 sierpnia 2016 - prezentacji ksiązki o parafii Pączewo
Już jutro, w dzień parafialnego odpustu Przemienienia Pańskiego, będzie można zostać posiadaczem książki autorstwa ks. Janusza Przygockiego pod tytułem "Dzieje parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Pączewie".
Dziś w świetlicy szkolnej spotkała się zaproszona przez autora grupa dobrodziejów. Ksiądz Przygocki wręczył przybyłym podziękowania oraz egzemplarze swojej książki. Jak widać na zdjęciach - książka bogata w ilustracje wzbudziła wielkie zainteresowanie. Można już było nabyć pierwsze egzemplarze, co też obecni skwapliwie uczynili i do końca wieczorku ksiądz Janusz Przygocki wpisywał pamiątkowe dedykacje.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, przy poczęstunku przygotowanym przez panie z paczewskiego Koła Gospodyń Wiejskich.


22 lipca 2016 - Książka o parafii Pączewo
Z wielką radością pragnę poinformować, że w dniu odpustu parafialnego w Pączewie. tj. 6 sierpnia 2016 roku, odbędzie się promocja mojej książki pt. "Dzieje parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie".
W książce opisano bogate dzieje parafii od jej początków aż do dnia dzisiejszego. Praca oparta jest zarówno na źródłach (zbiory Archiwum Diecezjalnego i Archiwum Kurii Biskupiej w Pelplinie oraz Archiwum Parafialnego w Pączewie), jak i opracowaniach (najbardziej wartościowe jest dzieło pani Małgorzaty Pestki Garnyszowej "Pączewo. Z dziejów i obyczaju wsi kociewskiej").
W pracy zastosowano układ rzeczowy i podzielono ją na sześć rozdziałów i szereg podrozdziałów. Taka szczegółowa konstrukcja podyktowana jest zakresem omawianych zagadnień. Określenie położenia geograficznego, ustalenie nazwy Pączewa i rys historyczny jego dziejów stanowią treść rozdziału pierwszego. Rozdział drugi poświęcono historii parafii, jej przynależności kościelnej, terytorium i sprawom ludnościowym. Omówiono również podstawy uposażenia parafii. Rozdział trzeci ukazuje sam kościół parafialny, szczególnie zaś jego architekturę i wyposażenie, natomiast czwarty rozdział inne miejsca kultu znajdujące się na terytorium parafii. Piąty rozdział poświęcono duszpasterzom działającym w parafii oraz powołaniom kapłańskim i zakonnym (zarówno męskim, jak i żeńskim). Szósty rozdział ukazuje owoc pracy duszpasterskiej: życie sakramentalne, nauczanie, bractwa i stowarzyszenia religijne oraz działalność charytatywną.
Książka powstała 22 lata po napisaniu pracy magisterskiej pod tym samym tytułem. Wzbogacona została o galerię zdjęć i dokumentów, których jest ponad 1100. Umieszczono w niej m.in. 61 zbiorowych fotografii dzieci komunijnych z opisem, 50 zdjęć szkolnych z Pączewa i Wolentala oraz widoki kościoła i cmentarza.
Dane techniczne: twarda okładka, format A4, papier kredowy, stron 248, nakład 600 egzemplarzy. Cena 30 zł. Książka częściowo sponsorowana przez parafian i przyjaciół Pączewa.
Zachęcam do lektury.

Ks. Janusz Przygocki

Ks. Janusz Przygocki, urodzony w Gdańsku. Ochrzczony w kościele parafialnym w Pączewie. Kapłan Diecezji Gdańskiej, mający wielki sentyment do Ziemi Kociewskiej. Obecnie pracuje w Pucku (kapelan hospicjum i szpitala).
W Pączewie mieszkała jego mama i jej rodzina. Tam co roku jeździł na letnie wakacje, pomagał jako chłopak z miasta przy żniwach. Tam podziwiał swoich kochanych dziadków za ich pracowitość, dobroć i szacunek do każdego człowieka, za ich cierpliwość i miłość do wnuków oraz ich głęboką wiarę w Pana Boga.


17 lipca 2016 - Wizyta Ks. Stanisława Kazka
Po raz kolejny naszą parafię odwiedził misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ks. Stanisław Kazek, który od ponad 20 lat swoją posługę sprawuje na Madagaskarze. Ksiądz przekazał nam niewesołe informacje o sytuacji Kościoła na tej wyspie, gdzie katolicy stanowią ponad 20% populacji ludności. Króluje na niej anarchia i korupcja. Obserwuje się zagrożenie ze strony islamistów, którzy, mimo iż stanowią jedynie 6% populacji, otrzymali ostatnio zgodę na budowę 2000 meczetów. W tajemniczy sposób, pod osłoną nocy, zginęło już 200 dzwonów z kościołów katolickich i nie wiadomo co się z nimi stało. Kościół katolicki na Madagaskarze jest młody, niespełna 200-letni, a więc nie tak zakorzeniony w tradycji jak w Polsce. Niektórzy młodzi chrześcijanie, często żyjący w ubóstwie, wybierają naukę w krajach muzułmańskich lub wstępują w związki małżeńskie z muzułmanami, zwodzeni życiem w luksusie pod warunkiem przejścia na islam. W tak smutnej sytuacji niezmiernie ważna jest opieka duchowa. Ks. Stanisław, który posługiwał na Madagaskarze w charakterze duszpasterza ludzi morza, teraz będzie opiekował się seminarium oblackim w Fianarantsoa na płaskowyżu madagaskarskim, 12km od miejsca kultu bł. Jana Beyzyma. Ksiądz Kazek prosił wszystkich o modlitwę za misjonarzy oraz Kościół na Madagaskarze. Dzięki Stowarzyszeniu Oblackiej Pomocy Misjom Lumen Caritatis każdy z nas może zostać Przyjacielem Misji (szczegóły www.dajnadzieje.pl). Można też wesprzeć finansowo realizowane przez misjonarzy projekty.

17 lipca 2016 - Pozdrowienia od harcerek
Bardzo nam miło przekazać ks. proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi oraz wszystkim parafianom pozdrowienia z wakacyjnej włóczęgi przesłane przez drużynową 1 Kociewskiej Drużyny Harcerek "Borowianki" Kamilę Flis!

16 lipca 2016 - Dziękczynna Msza Św. w Więcborku
W niedzielę 17 lipca o godzinie 11ej w kościele parafialnym w Więcborku emerytowany proboszcz parafii Pączewo ks. Henryk Martin odprawi Mszę Św. dziękczynną w intencji tych wszystkich, którzy pamiętali o nim - również i w modlitwie, wspomnieniu - w dniu Jego 75-tych urodzin!

20 czerwca 2016 - Zjazd Służb Liturgicznych w Pelplinie

W sobotę 18 czerwca młodzi parafianie parafii Pączewo wzięli udział w Zjeździe Służb Liturgicznych Diecezji Pelplińskiej. Impreza rozpoczęła się o 9.00 uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem JE ks. bpa Wiesława Śmigla. Następnie młodzież wzięła udział w rywalizacjach sportowych na stadionie miejskim. Osiągnięte sukcesy: w biegu na 100m chłopców I m-ce Jarosław Kłos i III m-ce Łukasz Kalinowski; w biegu na 400m dziewcząt III m-ce Ola Gdaniec; w skoku w dal II m-ce Iza Szulc; w przeciąganiu liny I m-ce (zespół: kapitan Kacper Kotłowski, Jarosław Kłos, Piotr Polakowski, Jakub Malecki i Michał Gliński).
Na podkreślenie zasługuje fakt, iż organizatorzy wraz z prowadzącym imprezę wyraźnie podkreślili, że "najsilniejszą parafią w Diecezji Pelplińskiej jest parafia Pączewo" (budujące, co nie?)

Organista - Tomasz Malkowski

P.S. Serdeczne gratulacje dla młodzieży i opiekunów - pani katechetki Ireny Trochowskiej oraz pana organisty Tomasza Malkowskiego!

15 czerwca 2016 - Srebrny Jubileusz Święceń Kapłańskich naszego Księdza Proboszcza
W piękną, słoneczną środę 15 czerwca o 17ej bardzo eleganccy parafianie - kto tylko mógł – przybyli, aby modlić się z naszym Księdzem Proboszczem Ireneuszem Nowakiem podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji Jubileuszu 25-lecia Święceń Kapłańskich naszego Duszpasterza. Słowa piosenki: "Jak bardzo nam się zmienił świat, przybyło nam za wiele lat" stały się kanwą mowy wygłoszonej - no po prostu rewelacyjnie, brawurowo i atrakcyjnie - przez księdza dr Wojciecha Kardysia z parafii Skórcz. Rok święceń ks. Nowaka - 1991 - to rok, w którym papież Jan Paweł II odwiedził Polskę, w tym diecezję koszalińsko-kołobrzeską, z której wywodzi się Jubilat, ale również rok, w którym premierę miał Polonez Caro, a w TV oglądaliśmy "Rozmowy kontrolowane". Kolejne treści oscylowały wokół tajemnic: powołania, pierwszej Mszy Św., posłania. Ks. Kardyś przypomniał wszystkie miejsca posługi Jubilata: Czarna Dąbrówka, Starogard Gd. (parafia pw. Św. Wojciecha), od 1993 misje w Kazachstanie (Kamyszenka, Karaganda), Gniew, Starogard Gd. (parafia pw. Św. Katarzyny), Dębnica koło Żukowa, Dębnica Kaszubska, znowu misje w Kazachstanie (Astana), a potem już od ośmiu lat parafia Pączewo. Ks. Wojciech zakończył cytując słowa pieśni "Sutanna" (którą później usłyszeliśmy w wykonaniu dorosłych z parafialnej scholii). Cała Msza Św. miała bardzo starannie i wzruszająco przygotowaną oprawę muzyczną przygotowaną przez pana organistę oraz parafialną scholę. Zabrzmiało wiele pieśni o powołaniu. Po Mszy Św. przeróżne delegacje oraz osoby prywatne składały Księdzu najlepsze życzenia. Pani Regina z KGW z Pączewa mówiła między innymi: „Czcigodny Jubilacie! To już ćwierć wieku minęło, jak Bogu na Jego słowa: ‘Pójdź za Mną’ odpowiedziałeś: ‘Tak!’ i w poczuciu wielkiej odpowiedzialności zacząłeś pełnić służbę Bogu i ludziom. (...) Od ośmiu lat - jesteś z nami, jesteś NASZYM PROBOSZCZEM, troszczysz się o nasze życie religijne i nasz PARAFIALNY PĄCZEWSKI KOŚCIÓŁ. Z okazji Jubileuszu dziękujemy Ci Księże Proboszczu za wszystko co dla nas, swych parafian, uczyniłeś. Niech każdy Twój krok błogosławi Dobry Bóg, niech obdarzy Cię cierpliwością, wytrwałością, a przede wszystkim zdrowiem i łaskami potrzebnymi w sprawowaniu trudnej i odpowiedzialnej misji kapłańskiej posługi.” Na zakończenie nasz Ksiądz Proboszcz, wzruszony, ale z wielkim uśmiechem na twarzy, opowiedział o swoim powołaniu. Wspomniał swoich Rodziców. Wszyscy przybyli otrzymali od Księdza Jubilata pamiątkowe obrazki – identyczne, jakie Ksiądz przygotował z okazji swoich prymicji. Wszystkie zostały własnoręcznie podpisane!
Mamy nadzieję, że starania parafian, aby uczynić choć trochę wyjątkowym dzień Jubileuszu Święceń Kapłańskich swojego Księdza Proboszcza, powiodły się i wspomnienie o nas zawsze będzie u Jubilata wyzwalało promyczek radości.
Pełen tekst życzeń od KGW Pączewo: Czcigodny Jubilacie!
To już ćwierć wieku minęło, jak Bogu na Jego słowa: "Pójdź za Mną" odpowiedziałeś: "Tak!" i w poczuciu wielkiej odpowiedzialności zacząłeś pełnić służbę Bogu i ludziom.
Księże Proboszczu! Twoją posługę duszpasterską sprawowałeś w wielu parafiach, ale wiemy, że szczególnie umiłowałeś tę chyba najtrudniejszą, sprawowaną wśród Polaków w dalekim Kazachstanie, gdzie w niełatwych warunkach pomagałeś ludziom zachowywać i krzewić wiarę w Boga. Twoja posługa misyjna na pewno pomogła wielu naszym Rodakom wzmacniać wiarę i odważnie kroczyć ścieżkami Bożymi.
A teraz - od ośmiu lat - jesteś z nami, jesteś NASZYM PROBOSZCZEM, troszczysz się o nasze życie religijne i nasz PARAFIALNY PĄCZEWSKI KOŚCIÓŁ.
Z okazji Jubileuszu dziękujemy Ci Księże Proboszczu, za wszystko co dla nas, swych parafian, uczyniłeś.
Niech każdy Twój krok błogosławi Dobry Bóg, niech obdarzy Cię cierpliwością, wytrwałością, a przede wszystkim zdrowiem i łaskami potrzebnymi w sprawowaniu trudnej i odpowiedzialnej misji kapłańskiej posługi.
Za wszelkie dobro Bogu niech będą dzięki. Bóg zapłać.

14 czerwca 2016
Jutro - w środę 15 czerwca - w naszej parafii
świętujemy
Srebrny Jubileusz Święceń Kapłańskich
naszego Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka!


Spotkajmy się o 17:00 w kościele w Pączewie
i módlmy w intencji Szanownego Jubilata na uroczystej Mszy Świętej!
03 czerwca 2016 - Grupowe zdjęcie
Choć oktawa Bożego Ciała zakończyła się w czwartek, to jeszcze wczoraj, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła. Po niej zrobiliśmy tradycyjne zbiorowe zdjęcie, a najmłodsi, którzy dzielnie uczestniczyli w procesjach, otrzymali od księdza proboszcza słodkie niespodzianki.
02 czerwca 2016 - Srebrny Jubileusz kapłaństwa Księdza Proboszcza - obchody w katedrze w Pelplinie
Relacja z obchodów Jubileuszu 25-lecia kapłaństwa z Pelplina (25 maja). Wśród Jubilatów ks. proboszcz Ireneusz Nowak.
26 maja 2016 - Boże Ciało
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w parafii Pączewo.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
08 maja 2016 - Uroczystość przyjęcia pierwszej Komunii Świętej
Czternaścioro dzieci z czystymi serduszkami po raz pierwszy w pełni uczestniczyło dziś w Najświętszej Ofierze przyjmując z rąk księdza proboszcza Ireneusza Nowaka Komunię Świętą.
05 maja 2016 - Majowe w Wolentalu
Majowe nabożeństwo ku czci Matki Boskiej odbywa się w Wolentalu przy figurze św. Rocha. Od kilku lat prowadzi je Krystian Żach. Większą część nabożeństwa stanowi wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary. Jak co roku, na czas majowego przed figurą stawiany jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (pisaliśmy o nim rok temu). Dziś była garstka wolentalaków, bo część dzieci w tym czasie przebywała na próbach do niedzielnej uroczystości przyjęcia I Komunii Świętej. Z przybyłymi z nostalgią wspominaliśmy czasy, kiedy przed figurą zbierały się znacznie większe grona osób i to w różnym wieku. Cóż, wszystko się zmienia... Nawet krajobraz wokół św. Rocha.
Figura świętego, zieleń łąk, zapach kwitnących sadów - to wszystko tworzy prawdziwy klimat majowego! Zapraszamy wszystkich, małych i dużych! Nie tylko z Wolentala, ale do Wolentala! Przybądźcie na 16:30 pod figurę! Zaśpiewajcie Matce Bożej! Poproście o opiekę! Rowerem z Pączewa przez Czarnylas to tylko 20 minut.
04 maja 2016 - Gminne obchody Dnia Strażaka
O 18:45 przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Pączewie zebrały się zastępy OSP z gminy Skórcz, by uczcić swojego patrona Świętego Floriana oraz świętować Międzynarodowy Dzień Strażaka. Na maszt wciągnięto flagę państwową, został odegrany hymn narodowy. Strażacy z gminnych OSP, zastęp harcerek ZHR "Zielone Mrówki" z 1. Kociewskiej Drużyny Harcerskiej Borowianki oraz reprezentanci Związku Żołnierzy Wojska Polskiego - Koła Nr 34 przemaszerowali do kościoła pw. Zwiastowania NMP w Pączewie. Tutaj wicedziekan Dekanatu Skórzeckiego ks. Ireneusz Nowak odprawił Mszę Św. w intencji strażaków OSP z Gminy Skórcz z okazji wspomnienia św. Floriana oraz 1050 rocznicy Chrztu Polski. W kazaniu ksiądz nawiązując do postawy świętego Floriana, który w czasach prześladowań chrześcijan będąc żołnierzem nie wstydził się głośno wyznawać wiary i w ten sposób pokazywał wartość człowieka. Dziś potrzeba świadków jednocześnie wiary oraz odwagi i męstwa. Nasi strażacy mają to już zakodowane w genach - kiedy trzeba uczestniczą w życiu Kościoła, kiedy trzeba bezzwłocznie biegną z ratunkiem, jak choćby dzisiaj, kiedy w jednym z gospodarstw wzniecono pożar. Ksiądz życzył strażakom, aby trwali przy swoich zasadach zarówno na drodze chrześcijańskiej, jak i strażackiej.
Uroczystą oprawę muzyczną tworzył zespół wokalno-instrumentalny "Leśno Echo" z Bobowa (pod kierunkiem Adama Zielińskiego) oraz organista Tomasz Malkowski. W wykonaniu gości usłyszeliśmy między innymi polską wersję "Hallelujah" Leonarda Cohena oraz "Takie jest prawo miłości".
Po Mszy Św. uroczyście wystawiono wartę, delegacje zapaliły znicze pod pomnikiem ofiar II wojny światowej.
Nad całością czuwał niezastąpiony Komendant Gminny OSP Skórcz dh Antoni Chyła.

02 maja 2016 - Zaproszenie

SERDECZNIE ZAPRASZAMY
w środę 4 maja 2016 roku do Pączewa
na uroczyste
GMINNE OBCHODY DNIA STRAŻAKA

Plan:
18:45 przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Pączewie - wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz rozpoczęcie uroczystości
19:00 Msza Św. w kościele pw. Zwiastowania NMP w Pączewie w intencji strażaków OSP z Gminy Skórcz z okazji wspomnienia św. Floriana oraz 1050 rocznicy Chrztu Polski
Po Mszy Św. uroczyste wystawienie warty oraz złożenie zniczy pod pomnikiem ofiar II wojny światowej (przy kościele)
W uroczystości wezmą oddział między innymi druhny i druhowie gminnych drużyn OSP oraz zastęp ZHR "Zielone Mrówki", którzy już dzisiaj ćwiczyli ceremoniał.
Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Spotkajmy się 4 maja (środa) już o 18:45 przed remizą OSP w Pączewie!



01 maja 2016 - Majowe z Ojcem Alabare
W Józefa Robotnika przybył do naszej parafii Ojciec Zbigniew Kotliński ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów - Ojciec Zibi, Ojciec Alabare, który podczas Mszy Św. mówił o działalności Ducha Świętego w Kościele.
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak witając misjonarza powiedział, że przybył on do nas z Rosji, korzystając z argentyńskiego paszportu, ponieważ w ten sposób jest mniejsze ryzyko problemów z przekroczeniem granicy z Polską. Zatem powitaliśmy pierwszego Argentyńczyka w naszej parafii ;)
Rozpoczął się maj i o 16:00 stawiliśmy się w kościele na nabożeństwie poświęconym Maryi. Ojciec Alabare podając konkretne przykłady podsumował, że na wstawiennictwo Maryi u Boga zawsze jest skuteczne, problemem może być tylko nasza wiara. Dlatego należy odmawiać różaniec i powtarzać z pokorą do Maryi: módl się za nami, módl się za nami...
Nabożeństwa Majowe w kościele w Pączewie codziennie o 17:30, w Wolentalu od poniedziałku do piątku przy figurze Świętego Rocha o 16:00.

27 kwietnia 2016 - Ogrodzenie figury
Otrzymaliśmy zdjęcie dokumentujące, iż stan ogrodzenia figury Matki Boskiej z obrazkiem Judy Tadeusza powrócił do stanu sprzed lat - pojawiły się łańcuchy łączące słupki. Dziękujemy!

08 kwietnia 2016 - Sadzenie drzewek
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak, propagując zazielenianie terenów naszej wsi, już w zeszłym roku zdecydował, że tereny za organistówką i plebanią można zalesić, aby docelowo, za kilka lat, mogły służyć mieszkańcom parafii jako park, do którego można będzie przyjść, posiedzieć, pospacerować... Inicjatywę podjął Henryk Dzienniak, który 14 kwietnia 2015 roku obsadził drzewkami górkę za organistówką. W tym roku pan Henryk kontynuuje dzieło. 8 kwietnia, w piątek, na górce przed plebanią stawiły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pączewie, harcerki z zastępu Zielone Mrówki z 1. Kociewskiej Drużyny Harcerskiej Borowianki i kilku parafian. Pan Dzienniak przygotował sadzonki buków, brzóz, lip, świerków oraz sprzęt niezbędny do przeprowadzenia akcji sadzenia drzewek. Przeprowadził instruktaż i panie oraz młodzież rozpoczęły zalesianie. Po zakończeniu pracy wszyscy odpoczęli przy posiłku przygotowanym przez harcerki – pysznych kiełbaskach pieczonych na ognisku (ksiądz proboszcz udzielił na ten dzień dyspensy). Jak informuje zastępowa Bernadka - dziewczęta same ułożyły patyki w stos typu stożek, przygotowały kijki – wykorzystały umiejętności nabyte podczas zbiórek harcerskich. T
ak więc za kilkanaście lat (a starsi wiedzą, że to już wkrótce), dzięki księdzu, panu Dzienniakowi, paniom z KGW, harcerkom i naszym parafianom będziemy mogli wiosną wsłuchiwać się w trele ptaków, które zbudują na drzewach gniazda, latem będziemy odpoczywać w cieniu pachnących lip, jesienią podziwiać feerię barwnych liści, a zimą zachwycać się ośnieżonymi koronami…
Zdjęcia: Elżbieta Szwarc

04 kwietnia 2016 - Odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
Dziś święto naszej parafii - odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Mszę św. koncelebrowali księża: główny celebrans ks. Henryk Martin (emerytowany proboszcz naszej parafii), ks. kanonik Franciszek Kamrowski oraz ks. proboszcz Ireneusz Nowak. Radosną oprawę muzyczną zawdzięczamy Scholi Śpiewu Św. Cecylii oraz organiście Tomaszowi Malkowskiemu. Aż miło posłuchać, jak ludzie w pączewskim kościele pięknie śpiewają i się modlą! Razem z nami we Mszy Św. uczestniczyli goście, w tym księża z dekanatu skórzeckiego i lubichowskiego.


27 marca 2016 - NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
06:00 - 07:00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu
07:00 - Procesja resurekcyjna i Msza św.


26 marca 2016 - WIGILIA PASCHALNA
20.00 - Wigilia Paschalna (przynosimy świece)


26 marca 2016 WIELKA SOBOTA - święcenie pokarmów

10:00 - Święcenie pokarmów
10:00-12:00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim
12.00 - Święcenie pokarmów
16.00 - 20.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim


25 marca 2016 - WIELKI PIĄTEK
15.00 - 18.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy
18:00 - Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej
do 22.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.

24 marca 2016 - WIELKI CZWARTEK - ustanowienie sakramentów Kapłaństwa oraz Eucharystii
ZAWSZE Z NAMI
Z okazji Święta Kapłańskiego
życzymy Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi
dużo powodów do radości, dużo zdrowia i błogosławieństwa Bożego!

18:00 - Msza Św. Wieczerzy Pańskiej
do 22.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy
20 marca 2016 - filmik: "Droga Krzyżowa" - spektakl światło - cień
Zapraszamy do obejrzenia większej części spektaklu światło-cień "Droga Krzyżowa" przygotowanego przez młodzież z parafii oraz Czarnegolasu pod kierunkiem organisty Tomasza Malkowskiego (inicjator wydarzenia) oraz katechetki Ireny Trochowskiej. Wszystkim jeszcze raz serdeczne Bóg zapłać!
Uwaga! Po początkowych zdjęciach do około 2 minuty jest ciemno, bo było ciemno w kościele. Film był kręcony "z ręki", aparatem cyfrowym, który automatycznie wyłapywał ostrość, stąd te lekkie niedogodności w odbiorze.

20 marca 2016 - Niedziela Palmowa
"Chrystus wodzem, Chrystus Królem, Chrystus, Chrystus władcą nam"
W Niedzielę Palmową do kościoła przyszliśmy z palmami wielkanocnymi, które poświęcił ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. Na naszych terenach gałązki palmy zastępujemy bukszpanem, baziami, forsycją oraz wczesnozielonymi witkami. Dlatego Niedziela Palmowa bywa nazywana Kwietną lub Wierzbową. Poświęcone witki wierzbowe należy zgodnie z tradycją zatknąć po całym gospodarstwie. To zagwarantuje zdrowie i pomyślność urodzaju.
Z Niedzieli Palmowej garść wierzbowych witek od złego uchroni twój cały dobytek. Kiedyś witkami z palm wielkanocnych wypędzano bydło na pierwszy wypas.
Niedziela Palmowa to Niedziela Męki Pańskiej. Po poświęceniu palm ksiądz przeczytał ewangelię o wjeździe Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy. W nastrój Wielkiego Tygodnia wprowadziła nas ewangelia o Męce Pańskiej przeczytana z podziałem na role przez księdza i ministrantów.
Na zakończenie uwieczniliśmy na zdjęciu naszą sympatyczną parafialną gromadkę z palmami. To jedynie ułamek parafian, którzy przyszli z bukietami na Mszę Św. o 7:30.
Pogoda w dzisiejszą niedzielę wróży aurę na cały rok:
Pogody w kwietne niedziele wróżą urodzajów wiele
Gdy w Niedzielę Kwietną słońce świeci, będą pełne stodoły i sieci.
Gdy mokro w Kwietną Niedzielę - rok się sucho ściele.

Od kilku dni przestrzeń pod obrazem Jezusa Miłosiernego zdobi oryginalny, piękny świecznik.

19 marca 2016 - Harcerskie rekolekcje
Wczorajszą Mszę Św. oraz czas oczekiwania na spektakl o Drodze Krzyżowej uświetniły harcerki z 1. Kociewskiej Drużyny Harcerskiej Borowianki oraz harcerze z Gniewa - wszyscy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Po spektaklu, w którym również uczestniczyły nasze parafialne harcerki z tej drużyny, druhny i druhowie przeszli do budynku szkoły, gdzie odbyły się rekolekcje harcerskie "przy kominku", na które został zaproszony między innymi ks. proboszcz Ireneusz Nowak. Uroczyste spotkanie prowadziła druhna drużynowa Kamila Flis z Torunia. Widać, że cieszy się wielkim autorytetem! Całe spotkanie przebiegło w klimacie szacunku do największych wartości chrześcijańskich. Był czas na śpiewanie przepięknych piosenek harcerskich, na rozważanie postaw przedstawianych w czytanych opowiadaniach, na wysłuchanie przemyśleń druhów z większym stażem. Były też pląsy harcerskie, w których aktywnie uczestniczyli goście! Piękny był to wieczór, przywracający wiarę w dobroć, braterstwo i patriotyzm młodzieży. W sobotę i niedzielę harcerki i harcerze uczestniczą w kolejnych dniach rekolekcji w innych miejscowościach, z których pochodzą druhny i druhowie z drużyny.

18 marca 2016 - Droga Krzyżowa - spektakl światło - cień
O 20:00 w naszym kościele licznie zgromadzeni widzowie obejrzeli spektakl wykorzystujący elementy światła, cienia i dźwięku przygotowany pod opieką naszego organisty Tomasza Malkowskiego oraz katechetki Ireny Trochowskiej. Młodzi aktorzy - z naszej parafii oraz trzech z Czarnegolasu - w sugestywny i wzruszający sposób przedstawili Drogę Krzyżową. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że w okresie Wielkiego Postu mogliśmy wziąć udział w takiej formie wspólnej modlitwy. Wiele ciepłych słów do twórców spektaklu skierował ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak.
Oprawę muzyczną dzisiejszej Mszy Świętej oraz oczekiwanie na spektakl przygotowali harcerze z 1 Kociewskiej Drużyny Harcerek Borowianki oraz harcerze z Gniewa.

13 marca 2016 - Rekolekcje Wielkopostne
Od niedzieli do wtorku rekolekcje wielkopostne w naszej parafii głosi ks. Krzysztof Łachut, proboszcz parafii w Słonowicach. Dzisiaj ksiądz wyjaśnił nam znaczenie słowa rekolekcje, cele rekolekcji oraz podkreślił potrzebę i wagę modlitwy.

Plan na kolejne dni:
Poniedziałek:
od 9:30 adoracja Najświętszego Sakramentu
10:00 Msza Św. z naukami rekolekcyjnymi
od 17:30 adoracja Najświętszego Sakramentu
18:00 Msza Św. z naukami rekolekcyjnymi
Wtorek:
od 15:30 spowiedź wielkanocna
17:00 Msza Św. z naukami rekolekcyjnymi i zakończenie rekolekcji.

W piątek nie ma Drogi Krzyżowej o 17:30, ale za to wszystkich serdecznie zapraszamy do kościoła na godzinę 20:00 na spektakl o Drodze Krzyżowej z wykorzystaniem elementów światła i cienia, który wystawi młodzież z naszej parafii przygotowana przez pana organistę Tomasza Malkowskiego.

28 lutego 2016 - Wielki Post
Zapraszamy w Wielkim Poście!

Piątki:
17:00 - rozpoczęcie adoracji Najświętszego Sakramentu
17:30 - Droga Krzyżowa
18:00 - Msza Święta

Niedziele:
15:00 - Gorzkie Żale

23 lutego 2016 - Obicia siedzeń ławek kościelnych
Nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak nie zasypia gruszek w popiele! Podsumowując tegoroczne kolędowanie i planując inwestycje parafialne wspomniał o tym, że możnaby ławki wyłożyć pokryciem, aby wygodniej, a przede wszystkim w zimie cieplej było w nich siedzieć. 14 lutego parafianie, którzy przyszli na niedzielne msze święte, zostali zaskoczeni! Siedzenia ławek kościelnych pięknie prezentowały się wyłożone bordowymi obiciami, w których znajduje sie nie zwykła gąbka, ale porządne wypełnienie. Ba! Od razu miało to przełożenie na wyższą niż zwykle frekwencję podczas nabożeństwa Gorzkich Żali w niedzielę. Ksiądz proboszcz sam zadał sobie trud, pomierzył wszystkie ławki (wyszły 23 różne długości), znalazł firmę i po czterech dniach od zamówienia już obicia na antypoślizgowej podstawie zostały przywiezione. Jak dokładnie ksiądz proboszcz mierzył wszyscy widzimy, a pracownicy firmy wykonawczej orzekli, że sami lepiej by nie umieli.
W imieniu parafian składam Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi serdecznie podziękowanie za sprawienie nam wszystkim takiej radości, podjęty trud oraz za efektywne działanie dla wspólnego dobra. Ogromne Bóg zapłać!

10 lutego 2016 - Popielec
Środą Popielcową rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Ks. proboszcz Ireneusz Nowak oraz ks. kanonik Franciszek Kamrowski posypali prochem głowy sobie wzajemnie oraz zgromadzonej rzeszy parafian, którzy szczelnie wypełnili pączewski kościół. Ks. Nowak omawiając symbolikę i znaczenie gestu posypania popiołem rzekł, iż sam gest nic nie znaczy, jeżeli za nim nie pójdzie przemiana wewnętrzna, doskonaląca nas w drodze do zbawienia. Zamknięcie się i izolowanie od ludzi, celem unikania grzechu, nie jest właściwym postępowaniem. Być może ktoś "na zewnątrz" potrzebuje naszego dobrego słowa, gestu, naszego wsparcia, pomocy fizycznej, materialnej. W czasie Wielkiego Postu szczególnie musimy otworzyć się na taką formę modlitwy i jałmużny.

31 stycznia 2016 - Koncert kolęd i pastorałek Scholi Śpiewu Św. Cecylii z parafii Pączewo
Serce się raduje, gdy pączewska Schola występuje!
W niedzielę 31 stycznia o 15:30 pączewski kościół rozbrzmiał koncertem Scholi Śpiewu Św. Cecylii. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak powitał zebranych, konferansjerkę prowadziła katechetka pani Irena Trochowska. Przez godzinę młodzi wykonawcy śpiewali i grali kolędy oraz pastorałki. Kościół wypełniły dźwięki organów, akordeonu, fletu, saksofonu, gitary, tamburynów. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy wysłuchać tego radosnego koncertu, składamy serdeczne Bóg zapłać!

Zdjęcia i filmiki: Sławomir Bochniak

"Gdy się Chrystus rodzi", solistka - Marta Kowalska
"Bosy pastuszek", solistka - Marta Kowalska
"Pójdźmy wszyscy do stajenki" - fragment
"Zostań Jezu mym braciszkiem", solistka - Julia Malkowska
"Gdy śliczna Panna" - fragment, saksofon: Stanisław Trochowski, akordeon: Daniel Beling
"Jest taki dzień" - fragment
"Oj, maluśki, maluśki" - Chór parafialny
"Kolęda dla Nieobecnych", solistka - Marta Kowalska
(piosenka śpiewana podczas koncertu;
nagranie pochodzi z XI Międzyszkolnego i Międzygminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Kolandy Lólków Naszych" we Frący)
25 stycznia 2016 - Sukcesy chóru ze Scholi śpiewu św. Cecylii z parafii Pączewo
Schola Śpiewu Św. Cecylii zadebiutowała zaledwie rok temu. Powstała z inicjatywy pączewskiego organisty Tomasza Malkowskiego, przy wsparciu katechetki Ireny Trochowskiej. Co tydzień chórek tworzy oprawę jednej z niedzielnej mszy świętych. W ciagu roku działalności swoimi występami schola uświetniła między innymi Złoty Jubileusz Święceń Kapłańskich emerytowanego proboszcza ks. Henryka Martina, odpust Przemienienia Pańskiego, XV Dzień Papieski w ZSP w Pączewie oraz Pasterkę. Młodzi chórzysci (od 8 do 17 lat) ćwiczą pod opieką pana organisty, pani katechetki oraz Stanisława Trochowskiego, który jest dyrygentem. Oprawę muzyczną współtworzą panowie Tomasz Malkowski (organy), Daniel Beling (akordeon) i Krystian Żach (gitara).
Część parafialnej scholi złożona ze starszej młodzieży tworzy chór parafialny, który w ostatnim czasie osiągnął kilka sukcesów.
20 stycznia 2016 roku we Frący (gmina Smętowo) odbył się XI Międzyszkolny i Międzygminny Konkurs Kolęd i Pastorałek "Kolandy Lólków Naszych" pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Smętowo Graniczne pani Anity Galant. Pączewski chór parafialny działający w ramach Scholi Śpiewu św. Cecylii zajął I miejsce w kategorii zespołów, a solistki Marta Kowalska I miejsce, Julia Malkowska III miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Choć obie chórzystki są mieszkankami Czarnegolasu, to reprezentowały parafię Pączewo. Łącznie na scenie Dworku we Frący zaprezentowało się 60 uczestników z Czarnegolasu, Frący, Kamionki, Kopytkowo, Lalków, Pączewa, Skórcza i Wielkiego Bukowca.
Zespoły, które zajęły I miejsce oraz soliści, którzy zajęłi I i II miejsca, reprezentowali nasz region 23 stycznia 2016 roku w Starogardzie Gdańskim na Festiwalu Kolędniczym obejmującym Ogólnopolski Konkurs Kociewskich Kolęd i Pastorałek pt. "Kolandy Lólków Naszych" oraz II Przegląd Kolęd i Pastorałek Zespołów Wokalnych i Chórów Szkolnych. Pączewski chór wyśpiewał wyróżnienie, a solistka Marta Kowalska zajęła II miejsce. Ponieważ zarówno zespoły i soliści byli oceniani w jednej kategorii, to Marta została sklasyfikowana najwyżej wśród solistów.
Gratulacje i słowa uznania należą się wszystkim chórzystom, a także opiekunom Scholi Śpiewu św. Cecylii z parafii Pączewo. To niebywały wyczyn, aby po tak krótkim czasie współnych ćwiczeń osiągać takie sukcesy!
***
Podczas niedzielnej mszy świętej ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak z radością i dumą podkreślał osiągnięcia Scholi, ale też inne osiągnięcia naszych parafian - wielokrotnie uzyskiwane przez KGW z Pączewa wyoskie lokaty w konkursach różnego szczebla na najpiękniejsze wieńce dożynkowe, wyróżnienie publikacją w "Gazecie Kociewskiej" żłóbka, który przygotowuje grupa parafian z Wolentala, jako jednego z najpięniejszych w regionie.
Wszystkim gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych!
Po lewej galeria zdjęć z Frący, po prawej ze Starogardu Gd.

12 stycznia 2016 - Sukces członkini Scholi Śpiewu Św. Cecylii
Składamy serdeczne gratulacje Marcie Kowalskiej z Czarnegolasu - członkini pączewskiej parafialnej Scholi Śpiewu Św. Cecylii. Marta swoim wykonaniem "Kolędy dla Nieobecnych" wygrała VI Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek pod hasłem "Tobie, Mały Panie", który odbył się 8 stycznia w Pelplinie. Opiekunom Scholi gratulujemy przygotowania podopiecznej.
Przypomnijmy, że to Marta wykonywała między innymi w Świętych Młodzianków pastorałkę "Bosy pastuszek".

06 stycznia 2016 - Kolędnicy Misyjni
Na początku stycznia do święta Trzech Króli, kiedy akurat ścisnął największy mróz, po Pączewie kolędowały dwie grupy parafialnych Kolędników Misyjnych zrzeszonych w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci. Opiekę sprawowały panie Irena Trochowska oraz Angelika Malecka. W tym roku dzieci (Agata Piontek, Agnieszka Stosik, Bernadeta Wycinka, Joanna Szwarc, Klaudia Cegłowska, Zuzanna Wiśniewska, Mateusz Bruchmann, Michał Gliński, Olaf Kotowski i Radosław Bąkowski) przedstawiały inscenizację nawiązującą do działalności misyjnej na Madagaskarze. Mówiły między innymi:

Dlatego dziś stoimy przed wami, z gwiazdą, skarbonką i kolędami, prosząc za dziećmi na Madagaskarze, by otrzymały świętą wiarę w darze.
By nie cierpiały z głodu lub w niewoli, by miały szansę chodzić do szkoły, by leki mogły dostać w chorobie i mogły wołać "Jezu, ufam Tobie".
Kto z głębi serca grosik ofiaruje, temu malgaskie szczere "dziękuję": Misaotra anao! [czyt. misoczanau]
A kto nic nie ma, niech się nie trapi, niech darem czyni swój niedostatek i to cierpienie z modlitwą szczerą za misje złoży Dzieciątku Jezus.

Zebrane datki zostały przekazane przez kolędników księdzu proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi podczas sumy w Trzech Króli. Ksiądz przekaże je bezpośrednio misjonarzowi z Madagaskaru, który wkrótce odwiedzi naszą parafię.

Zdjęcie dzięki uprzejmości pani Ireny Trochowskiej


06 stycznia 2016 - Trzech Króli
W święto Trzech Króli (Objawienia Pańskiego, Epifanii) ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak przybliżył nam postacie Mędrców ze Wschodu oraz objaśnił symbolikę ich darów dla nowonarodzonego Jezusa. Każdy z ofiarowanych darów ma swoje symboliczne znaczenie. Złoto – to dar królewski, przypomina, że Jezus jest jedynym Królem świata. Kadzidło to ofiara, którą składa się Bogu i odnosi się do Chrystusa jako Boga. Mirra to balsam m.in. do namaszczania ciał zmarłych - zapowiedź śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Na koniec mszy ksiądz poświęcił kredę, wodę i kadzidło i każdy z nas mógł zabrać po odrobinie do domu.