28 grudnia 2013 - Świętych Młodzianków

Kliknij i obejrzyj 12 zdjęć
Zdjęcia: Irena Trochowska
Na pamiątkę malutkich męczenników - dwuletnich i młodszych chłopców zamordowanych w Betlejem i okolicy na rozkaz króla Heroda obchodzimy dziś dzień Świętych Młodzianków. Kult ten trwa od I wieku po narodzinach Chrystusa. Kolorem liturgicznym jest czerwień.
W naszym kościele tego dnia liczniej niż zwykle pojawiaja się dzieci. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak udziela każdemu z najmłodszych specjalnego błogosławieństwa, a potem wszyscy udają się do żłóbka i tam śpiewając kolędy uczestniczą w krótkim nabożeństwie. Również i w tym roku wszystkie przybyłe dzieci dostały od księdza pamiątkowe obrazki.

Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Ireny Trochowskiej! Serdeczne Bóg zapłać!


27 grudnia 2013 - Święcenie wina

Kliknij i obejrzyj 9 zdjęć
Dziś w św. Jana Apostoła i Ewangelisty obyczaj nakazuje poświęcić wino. Tak też czynimy w naszej parafii.
Pochodzenie tego błogosławienia nawiązuje do legendy z VI wieku. Kiedy św. Jan po całej Azji głosił słowo Boże, „kapłan bożków Aristodemus” wzniecił przeciw niemu rozruchy wśród ludu. Ów kapłan zażądał od św. Jana, aby poddał się próbie zatrutego wina, gdyż tylko w tym przypadku, gdyby zobaczył, że św. Jan po jego spożyciu nadal będzie żyć, uwierzy w Boga. Przedtem podał to zatrute wino dwom skazańcom, którzy po wypiciu wina zmarli. Św. Jan wziął kielich, nakreślił na sobie znak krzyża i bez szkody dla zdrowia wypił je. Gdy Aristodemus nadal jeszcze nie był przekonany, św. Jan dokonał dodatkowo cudu przywrócenia życia obu skazańcom. To dopiero sprawiło nawrócenie owego kapłana..
Podczas błogosławienia wina prosimy Boga „aby nas uwolnił od wszelkiej trucizny nienawiści i podtrzymał wśród nas wzajemną miłość, od której św. Jan na wzór samego Chrystusa tak gorąco zachęcał swoich uczniów”.

24 grudnia 2013 - Pasterka

Kliknij i obejrzyj 19 zdjęć
Podobnie jak w Bazylice Św. Piotra w Watykanie, tak i w Pączewie Pasterka rozpoczęła się o godzinie 22:00. Nad żłóbkiem (tym razem tradycyjnej stajence pokrytej strzechą) rozbłysła gwiazda, organista zaintonował kolędę i rozpoczęliśmy świętowanie kolejnej rocznicy Bożego Narodzenia.
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak w kazaniu nawiązując do dzisiejszych czasów mówił między innymi o zadumie, smutku, który czasami towarzyszy nam przy stole wigilijnym, o wolnym miejscu przy stole - które czeka na kogoś z rodziny, kto zmuszony był wyjechać do pracy za granicą, aby tam zarbiać pieniądze na życie, na kogoś, kto może z powodu choroby nie może być tego wieczoru obecny, czy może na kogoś, kto odszedł w tym roku do wieczności... Ksiądz rozwinął też wątek obecności w naszym życiu Boga, który jest z nami cały czas pod postacią eucharystii.
Od 22 do 25 grudnia "Modlitwę wigilijną" na naszej parafialnej stronie internetowej odwiedziło prawie 4000 osób, z czego w samą Wigilię 2700!
W dalszym ciągu zapraszamy do współtworzenia facebookowego profilu parafii: Parafia Pączewo w Diecezji Pelplińskiej


Drodzy Siostry i Bracia!

Po raz kolejny w naszym życiu przeżywamy radość
ze Świąt Bożego Narodzenia.
Oto Jezus - Zbawiciel narodził się w Betlejemskiej stajence.
Czy, zatem, może Jemu zabraknąć miejsca w naszych sercach?
Życzę, aby całe nasze życie przemieniło się
w jedno wielkie świętowanie z tego, że Pan jest z nami.
Z tych naszych serc, otulonych Jego miłością,
niech płynie pieśń dziękczynienia,
za wielkie rzeczy, których Bóg dokonał w nas.

W łączności ze wszystkimi ludźmi dobrej woli,
a zwłaszcza z samotnymi, chorymi i ubogimi

ks. Ireneusz Nowak

23 grudnia 2013 - Ostatnie roraty

Kliknij i obejrzyj 18 zdjęć
Przy śpiewie pieśni "Archanioł Boży Gabriel", w ciemności rozjaśnianej lampkami niesionymi przez dzieci w korowodzie przez kościół rozpoczęliśmy ostatnie tego adwentu roraty. W tym roku kilka razy roraty odbywały się o godzinie 7 rano i ku radości wszystkich, a przede wszystkim księdza proboszcza Ireneusza Nowaka, frekwencja dzieci była wysoka!
Na zakończenie zrobiliśmy kolejne wspólne zdjęcie, a ksiądz proboszcz poczęstował wszystkie dzieci słodyczami.
Od kilku lat na zakończenie adwentu robimy pamiątkowe zdjęcia. Aby porównać je na przestrzeni lat, zobaczyć jak szybko rosną dzieci-
zapraszamy na świeżo założony profil facebookowy parafii.
Zapraszamy do współtworzenia profilu i polubienia go :)
Parafia Pączewo w Diecezji Pelplińskiej

22 grudnia 2013 - Kiermasz ozdób bożonarodzeniowych

Kliknij i obejrzyj 8 zdjęć
Przed i po dzisiejszych mszach świętych przed naszym kościołem odbywał się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. Dziewczęta z Koła Misyjnego pod opieką pani katechetki Ireny Trochowskiej oferowały świąteczne stroiki, choineczki, kolorowe gipsowe żłóbki, aniołki, świeczniki, styropianowe bombki, dzwonki - malowane i wykonane przez dzieci z pączewskiej szkoły. Dochód z kiermaszu będzie przeznaczony na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem rzeźbionego, kemiennego pomnika upamiętniającego ofiary II wojny światowej.

21 grudnia 2013 - Parafia Pączewo na znaczkach (znakach opłaty pocztowej) - czwarty znaczek serii
22 grudnia po mszach świętych w kościele w Pączewie będzie rozprowadzany czwarty z serii dwunastu znaczków (a właściwie znaków opłaty pocztowej) obrazujących obiekty sakralne z parafii Pączewo. Tym razem przedstawia on feretron Matki Boskiej.
Przypominamy, że wszystkie datki przeznaczone są na wykonanie rzeźbionego, kemiennego pomnika upamiętniającego zamordowanego ks. Fr. Błędzkiego i wszystkie ofiary II wojny światowej z parafii Pączewo.
Można jeszcze nabyć wcześniejsze znaczki.

Osoby spoza parafii Pączewo zainteresowane nabyciem kolekcji znaczków parafialnych
prosimy kierować zapytania i zamówienia na adres e-mail: znaczki2013@wp.pl lub bezpośrednio do księdza proboszcza.


01 grudnia 2013 - I Niedziela Adwentu

Kliknij i obejrzyj 32 zdjęcia z I Niedzieli Adwentu - czyli nasi najmłodsi parafianie z roratnimi latarenkami


16 listopada 2013 - Dzień Seniora

Kliknij i obejrzyj 29 zdjęć
Mieszkańcy Pączewa uczestniczyli w bardzo miłym spotkaniu z okazji Dnia Seniora zorganizowanym przez tutejsze KGW. Na spotkanie przy kawie, słodkich napojach oraz pysznych wypiekach naszych gospodyń przyszło ponad 30 osób. Wszystkich powitała pani sołtys Halina Wika. Wśród przybyłych był ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak oraz wójt gminy Skórcz Sławomir Czechowski. Jak potrzebne było to spotkanie niech świadczy fakt, że mieszkańcy na pogaduszkach spędzili prawie pięć godzin!


12 listopada 2013 - Parafia Pączewo na znaczkach (znakach opłaty pocztowej) - trzeci znaczek serii
17 listopada po mszach świętych w kościele w Pączewie będzie rozprowadzany trzeci z serii dwunastu znaczków (a właściwie znaków opłaty pocztowej) obrazujących obiekty sakralne z parafii Pączewo. Tym razem przedstawia on "Kazanie na Górze" - scenę z ołtarza bocznego w naszym kościele.
Przypominamy, że wszystkie datki przeznaczone są na wykonanie pomnika upamiętniającego zamordowanego ks. Fr. Błędzkiego i wszystkie ofiary II wojny światowej z parafii Pączewo. To bardzo ważne, aby przetrwała pamięć o tych, którzy za naszą wolność zapłacili najwyższą cenę - oddali swe życie. Wspomóżmy szczytny cel oddania im hołdu! Pomnik będzie miał formę artystycznej rzeźby w głazach granitu polnego, czyli w wielkich kamieniach. Serdecznie zachęcamy do nabywania znaczków, abyśmy mogli pokryć pierwsze pojawiające się wydatki.
Można jeszcze nabyć pierwszy i drugi znaczek.

Osoby spoza parafii Pączewo zainteresowane nabyciem kolekcji znaczków parafialnych
prosimy kierować zapytania i zamówienia na adres e-mail: znaczki2013@wp.pl lub bezpośrednio do księdza proboszcza.


11 listopada 2013 - Narodowe Święto Niepodległości
W Narodowe Święto Niepodległości modliliśmy się w intencji Ojczyzny, za dusze wszystkich, którzy na przestrzeni wieków polegli w walkach o jej wolność oraz za wszystkich żyjących pełniących służbę dla jej dobra. Na apel księdza proboszcza Ireneusza Nowaka o przybycie w galowych mundurach odpowiedzieli strażacy z Wolentala i Patryk, żołnierze wojsk lotniczych i Marynarki Wojennej oraz policjant. Ozdobą wśród umundurowanych były dwie harcerki z zastępu Zielone Mrówki - Bernadka i Marta, które aktywnie uczestniczyły w Liturgii Słowa.
Ksiądz proboszcz wspomniał kilku naszych parafialnych bohaterów, którzy zginęli w walkach o niepodległość Polski. Wspomniał Sługę Bożego Jana Włocha zamęczonego w Dachau. Mówił o młodym chłopaku - Antonim Malinowskim, który oskarżony o zdjęcie ozdób na drodze przemarszu wojsk niemieckich został zesłany na roboty, a potem rozstrzelany w lesie pod Skórczem. Po latach podczas ekshumacji został on rozpoznany przez matkę po skarpetach, które sama zrobiła dla swojego syna. Jakiż to musiał być dla niej ból! Ksiądz przypomniał też tragiczne losy rodziny Nagórskich z Wolentala rozstrzelanej dlatego, że w rodzinie był ksiądz (akurat nieobecny), a jeden z braci współpracował z partyzantami. Rozstrzelany został 88-letni dziadek, ojciec, matka i czterech braci księdza Anastazego. Kiedy po ekshumacji odbył się zbiorowy pogrzeb rodziny w Skórczu i trumny były transportowane z kościoła na cmentarz, ks. Anastazy Nagórski w rozpaczy wołał: "Rozstąpcie się, moja Matka idzie!".
Ksiądz Nowak apelował o zachowanie pamięci o takich bohaterach.
Stąd prośba o wsparcie budowy pomnika ofiar przy kościele w Pączewie - choćby przez zakup wydawanej serii znaczków.
Stąd też apel księdza o to, aby zgłaszały się do ks. Nowaka wszystkie osoby, które mogą opowiedzieć o ludziach z parafii Pączewo, którzy ginęli za Ojczyznę. Udokumentujmy ich życie - niech pamięć o naszych bohaterach trwa!

Ksiądz mówił też o różnych aspektach wolności. O zatrważającej porażce wolności, jaką stała się przymusowa emigracja zarobkowa 2mln Polaków z wolnej Polski. O niesprawiedliwości, jaką jest ubóstwo materialne w którym żyją osoby walczące o Polskę niepodległą oraz dostatki, w jakie opływają ich oprawcy.
Bardzo księdza ucieszyło, że wśród przybyłych parafian byli przedstawiciele młodzieży i dzieci - to oznaka, że w naszej parafii żyje duch patriotyzmu i będzie on trwał!

Kliknij miniaturkę i obejrzyj 25 zdjęć

27 października 2013 - "Pielgrzym" nr 22, "Różaniec - źródło siły"
W nr 22 "Pielgrzyma" na stronach 20-21 zamieszczono artykuł "Różaniec - źródło siły". To relacja ze zjazdu Róż Różańcowych, jaki miał miejsce 12 października w bazylice katedralnej w Pelplinie. Wśród trzech tysięcy członków Żywego Różańca na zdjęciach uwieczniono też rozmodlonych naszych parafian!

Kliknij miniaturkę i obejrzyj 4 skany artykułu

18 października 2013 - Parafia Pączewo na znaczkach (znakach opłaty pocztowej) - drugi znaczek serii
20 października po mszach świętych będzie rozprowadzany drugi z serii dwunastu znaczków (a właściwie znaków opłaty pocztowej) obrazujących obiekty sakralne z parafii Pączewo. Kolejne będą wydawane w miesięcznych odstępach. Zachęcamy wszystkich do nabywania kolekcji. Posiadacze serii jedenastu znaczków dwunasty otrzymają za darmo.
Ofiary złożone podczas nabywania znaczków będą przeznaczone na stworzenie symbolu, którym w godny sposób uczcimy pamięć zamordowanego przez hitlerowców w Lesie Szpęgawskim we wrześniu 1939 roku proboszcza parafii Pączewo księdza Franciszka Błędzkiego oraz wszystkich parafian - ofiar II wojny światowej.
Taka kolekcja filatelistyczna może być ciekawym podarunkiem dla najbliższych. Cel jest szczytny, a i pamiątka z parafii wyjątkowa. Zapraszamy w niedzielę 20 października!

Osoby spoza parafii Pączewo zainteresowane nabyciem kolekcji znaczków parafialnych
prosimy kierować zapytania i zamówienia na adres e-mail: znaczki2013@wp.pl


16 października 2013
Kamienie na pomnik ofiar II wojny światowej z parafii Pączewo już zostały przywiezione do Pączewa! Transportem sprawnie, szybko i bezinteresownie zajęli się nasi parafialni gospodarze: Zbigniew Szwarc z pracownikami, Zbigniew Wiklent oraz Grzegorz Malecki.
Wszystko to szczerze bardzo cieszy naszego księdza proboszcza Ireneusza Nowaka.

Wszystkim życzliwym ludziom, dzięki którym urzeczywistnia się idea pomnika ofiar II wojny światowej z parafii Pączewo - serdeczne Bóg zapłać!

15 października 2013

06 października 2013
Dzięki serdeczności, z jaką spotkało się rozprowadzanie znaczków, mogliśmy zacząć urzeczywistniać ów pomnik ofiar. Z radością i dumą informujemy, że udało nam się zainteresować i pozyskać do współpracy uznanego artystę rzeźbiarza, mieszkańca Skórcza, pana Piotra Tyborskiego. Pan Piotr jest absolwentem PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom na wydziale rzeźby w pracowni Fr. Duszeńki. Jego prace wystawiane były i znajdują się w wielu miejscach Polski oraz za granicą. W 1999 roku brał udział w realizacji ołtarza papieskiego w Sopocie wg projektu Mariana Kołodzieja. Pan Tyborski szczególnie polubił granit - zwykły polny kamień, jaki można odnaleźć w pejzażu Kaszub i Kociewia. W dekanacie skórzeckim również spotkamy rzeźby naszego artysty: to rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego w Skórczu, fontanna dla miasta Skórcz, pomnik w Mirotkach poświęcony J.F. Górskiemu - oficerowi zamordowanemu w Katyniu, pomnik w Lipiej Górze poświęcony mieszkańcom zamordowanym podczas II wojny światowej.

Już został wybrany materiał na pomnik! I tu ciekawa historia. Mimo szczerych chęci nie udało się znaleźć odpowiednich bloków granitowych w parafii Pączewo. Pewnej pochmurnej niedzieli pan Piotr pokazywał nam swoje dzieła w dekanacie. Przejeżdżaliśmy akurat przez parafię Barłożno. Pan Piotr przypomniał sobie nagle o pobliskim składowisku kamieni. Natychmiast tam pojechaliśmy. Artysta bez wahania wskazał te, które chciałby wykorzystać. W tym czasie w zachmurzonym niebie zrobiła się "dziura" i promienie słońca wyraźnie oświetliły okolicę. Zamordowany w Lesie Szpęgawskim proboszcz parafii Pączewo ks. Franciszek Błędzki był wcześniej wikariuszem w parafii Barłożno i w parafii Skórcz. Tam właśnie, w parafii Barłożno, znaleźliśmy kamienie, które artysta z parafii Skórcz przemieni w pomnik przy kościele w Pączewie. Czy to tylko zbieg okoliczności?
Dzięki życzliwej postawie państwa Jabłonków oraz pana Piotra Machalskiego błyskawicznie uzyskaliśmy zgodę na zabranie głazów.
Kliknij miniaturkę i obejrzyj 8 zdjęć

05 września 2013 - Parafia Pączewo na znaczkach (znakach opłaty pocztowej) - początek serii
15 września po mszach świętych będzie rozprowadzany pierwszy z serii dwunastu znaczków (a właściwie znaków opłaty pocztowej) obrazujących obiekty sakralne z parafii Pączewo. Kolejne będą wydawane w miesięcznych odstępach. Zachęcamy wszystkich do nabywania kolekcji. Posiadacze serii jedenastu znaczków dwunasty otrzymają za darmo. 1 września 2014 roku będziemy obchodzić 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej. W parafii Pączewo chcielibyśmy, aby ten dzień miał szczególny charakter. Ofiary złożone podczas nabywania znaczków będą przeznaczone na stworzenie symbolu, którym w godny sposób uczcimy pamięć zamordowanego przez hitlerowców w Lesie Szpęgawskim we wrześniu 1939 roku proboszcza parafii Pączewo księdza Franciszka Błędzkiego oraz wszystkich parafian - ofiar II wojny światowej.

24 sierpnia 2013 - Wkrótce uroczystość MB Częstochowskiej
Za dwa dni obchodzimy uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Miesiąc temu gościliśmy na noclegu pielgrzymów, który zmierzali przed Jej oblicze. Kilkając miniaturkę po lewej stronie można obajrzeć i przeczytać list od nich z podziękowaniami, jaki nadszedł do parafii.

Klikając miniaturkę z prawej strony można obejrzeć i przeczytać artykuł autorstwa Barbary Dembek-Bochniak "Matka Boska Częstochowska z naszych wakacji", który ukazał się w ostatnim numerze "Pielgrzyma" (nr 17 z 18 sierpnia 2013).

W menu, w linku "Artykuły z TP" jest też artykuł z jutrzejszego wydania "Tygodnika Parafialnego" pt. "Losy cudownego Obrazu Jasnogórskiego" w opracowniu Barbary D.-B.

Aby po kliknięciu miniatur powiększyć obrazki, należy kliknąć ikonę z lupą i plusikiem powyżej obrazków w albumie, następnie plusikiem lub suwakiem sterować powiększeniem.

15 sierpnia 2013 - Wniebowzięcie Matki Boskiej


Kliknij i obejrzyj 4 zdjęcia

Dzięki Bogu niektórzy parafianie pamiętają o tradycji i w Matki Boskiej Zielnej przynoszą bukiety z ziół i pierwocin roślin do poświęcenia w kościele. Dzisiejsze zdjęcia z naszego kościoła przedstawiają niektóre nasze parafianki, które z bukietami przyszły na Mszę Św. o 7:30.
Miło było też popatrzeć, jak przy ołtarzu sprawnie uwijał się ministrant z zeszłorocznego naboru. Rzeczywiście był wielką pomocą dla księdza!
Na koniec Mszy Św. ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak złożył życzenia parafialnym żołnierzom z okazji przypadającego dziś święta Wojskiego Polskiego oraz policjantom z okazji niedawno obchodzonego święta Policji.
Jeden z parafialnych mundurowych - Sławomir Bochniak brał również czynny udział w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego przy i w kościele pw. Św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.


Kliknij i obejrzyj 14 zdjęć06 sierpnia 2013 - odpust Przemienienia Pańskiego
W niedzielę nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak prosił, aby w najbliższy wtorek, czyli dziś, w miarę możliwości powstrzymać się od prac, zaprosić gości i koniecznie przyjść na Mszę Św. o 18ej, bo to dzień dla nas świąteczny - odpust Przemienienia Pańskiego. A ponieważ nasz ksiądz proboszcz tejże niedzieli, przy okazji omawianiu problemu inwigilowania naszej parafii powiedział, że nie mamy się martwić, bo on nie pozwoli nas skrzywdzić - posłuchaliśmy księdza. Choć "budy odpustowe" były w niedzielę, to o 18ej we wtorek kościół zapełnił się po brzegi parafianami i licznie przybyłymi gośćmi, bo dla nas odpust był tego właśnie dnia. Panie i pan z KGW w strojach ludowych, strażacy na wyjściowo, pan organista, panowie kościelni, wielu ministrantów, kilka dziewczynek, trzech chłopców do orszaku przed Najświętszym Sakramentem i niezawodna służba liturgiczna: Marta, Sylwia, Jakub i Bartek - wszyscy spowodowali, że Najświętsza Ofiara była rzeczywiście świąteczna i odpustowa.

Mszy Św. przewodniczył Wicekanclerz Kurii Diecezji Pelplińskiej ks. Sławomir Prabucki. Mszę koncelebrował ksiądz kanonik Franciszek Kamrowski i ks. proboszcz Ireneusz Nowak.

Homilia księdza Prabuckiego trwała 19 minut i uświadomiła nam zatrważający stan współczesnego świata. Ksiądz mówił między innymi: "My zgromadzeni na naszej pączewskiej Górze Tabor pytamy za Ojcem Świętym Benedyktem XVI, który w jednej z homilii w zeszłym roku pytał cały chrześcijański świat: 'Czy obecny świat, świat w którym żyjemy, świat bez Boga, jest lepszym światem? Czy ten świat nie potrzebuje na pewno przemiany?' Najpierw walczono z Bogiem w imię nauki, potem w imię systemów totalitarnych, a w XXI wieku rozpoczyna się walkę w imię relatywizmu moralnego, zgodnie z którym wszystko w życiu jest dozwolone, jest umowne i zależy tylko od tego, jaki jest mój osobisty punkt widzenia. (...) My dzisiaj, w Roku Wiary, prosimy Chrystusa Przemienionego o cud i pomoc w przemianie naszych ludzkich serc. (...) Świat bez Boga to świat pogrążony w chaosie, ciemności, nienawiści, prowadzący do pozbawienia moralności, a w konsekwencji do upadku samego człowieka. Prośmy więc o łaskę silniejszej wiary dla każdego z nas i całego Kościoła. Pamiętajmy, że na Górze Tabor apostołowie usłyszeli głos z obłoku 'To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie'. Niech to będzie wezwanie, aby każdego dnia budować życie na fundamencie ewangelii."

  
Kliknij i obejrzyj 46 zdjęć04 sierpnia 2013
3 sierpnia w Radio Maryja informowano o sprawie inwigilowania naszej parafii. Treść audycji dostępna jest pod linkiem: http://www.radiomaryja.pl/kosciol/policja-inwigiluje-parafie-w-paczewie/ ("Policja inwigiluje parafię w Pączewie").

29 lipca 2013
Drogami naszej parafii przechodziło pięć grup XXXI Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki zmierzającej przed tron Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasną Górę. Na kolacji i noclegu gościliśmy idących w grupie Biało-Czerwonej. To grupa mająca drugi co do długości staż pielgrzymowania (zaraz po najstarszej - biało-fioletowej). Poczęstunek dla gości przygotowały nasze parafialne gospodynie. Wszyscy pątnicy spotkali się w naszym kościele na Apelu Jasnogórskim o 20:30. Apel prowadził ks. Jerzy Stolczyk, który do zeszłego roku od początku istnienia grupy Biało-Czerwonej był jej przewodnikiem. Grupę tę tworzy głównie młodzież z różnych wspólnot. Jej radosne i żywiołowe wykonanie pieśni pielgrzymkowych dowodziło wyśpiewanych przez nich słów z Księgi Izajasza:
"Ci, co zaufali Panu, odzyskują siły,
otrzymują skrzydła jak orły:
biegną bez zmęczenia,
bez znużenia idą."
Razem z pielgrzymami modlił się nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. Do pieśni przygrywał wyjątkowy, bo jednodniowy, duet: na gitarze grała uczestniczka pielgrzymki, natomiast na kolorowym akordeonie - proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca w Jabłowie ks. Gerard Jakubiak, który tego dnia przybył do naszego kościoła wraz z grupą Biało-Czerwoną. Wszyscy wiemy, że w pracy duszpasterskiej ks. Gerarda dużą rolę odgrywa muzyka - prócz tego, że gra na kilku instrumentach, prowadzi scholę Caritas, to przede wszystkim jest organizatorem Rodzinnego Śpiewania Kolęd.
Już o 6 rano następnego dnia pielgrzymi zebrali się na Mszy Św., pożegnali naszą parafię i wyruszyli w dalszą drogę.

Kliknij miniaturkę i obejrzyj 7 zdjęć

30 czerwca 2013
Dziś gościliśmy Wicekanclerza Kurii Diecezji Pelplińskiej ks. Sławomira Prabuckiego, który przybliżył nam działalność międzynarodowej organizacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie ("Kirche in Not") powstałej w Belgii w 1947 roku, której założycielem był holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten. Organizacja ta niesie pomoc w ponad 130 krajach na całym świecie, szczególnie tam, gdzie katolicy są prześladowani lub mają trudności z praktykowaniem swojej wiary. Organizacja informując nas o tym oraz podejmując aktywne działania "ociera łzy Boga wszędzie tam, gdzie Chrystus płacze" - jak mawiał ojciec Werenfried. Od 1957r. pomoc trafia też do Polski. Nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak wielokrotnie korzystał z niej pełniąc posługę misyjną w Kazachstanie. Po Mszy św. można było się zaopatrzyć w różańce z drzewa oliwnego wyrabiane w Betlejem oraz w pozycje książkowe, np. katechizm, wybrane dla dzieci teksty biblijne (zakupienie egzemplarza tej przetłumaczonej na 158 języków książki umożliwia przekazanie nieodpłatnie dwóch tych książeczek dzieciom ze wspieranych krajów), a przede wszystkim "Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2007-2008" - książkę bardzo przejmującą (dochód z tej publikacji wspiera Kościół w Sudanie).

Kliknij miniaturkę i obejrzyj dwa zdjęcia

28 czerwca 2013
W godzinach popołudniowych odprawiona została Msza Święta dla dzieci i młodzieży na zakończenie roku szkolnego. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak podziękował wszystkim tym młodym ludziom, którzy angażują się w prace na rzecz naszego Kościoła, działają aktywnie w kole misyjnym, uczestniczą w olimpiadach wiedzy biblijnej. Piętnaścioro z nich wyróżnił wręczając piękne albumy o charakterze patriotycznym.

06 czerwca 2013
Dziś na zakończenie oktawy Bożego Ciała tradycyjnie zrobiliśmy wspólne zdjęcie.


Kliknij i obejrzyj zdjęcie
      ... i po zdjęciu...

Kliknij i obejrzyj 8 zdjęć
Nie ma chyba domu w Pączewie,
w którym nie przyjęto by ze smutkiem
wiadomości o odejściu w dniu 5 czerwca 2013 do Domu Pana
ś.p. Iwony Maciąg
która niosła nam wszystkim pomoc w chorobie i cierpieniu
sama od lat dzielnie walcząc z wyniszczającą Jej ciało chorobą.
Iwona! Do zobaczenia!

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie...

02 czerwca 2013
W bazylice św. Piotra w Watykanie papież Franciszek przewodniczył uroczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. To jedno z najważniejszych wydarzeń trwającego obecnie Roku Wiary. Jednocześnie o tej samej porze we wszystkich katedrach oraz w większości kościołów parafialnych i kaplic katolickich na całym świecie również adorowano Najświętszy Sakrament. Także w naszej parafii czuwaliśmy na modlitwie.
Adoracja przebiegała pod hasłem "Jeden Pan, jedna wiara".

01 czerwca 2013 - Gminny Dzień Strażaka


Kliknij i obejrzyj 69 zdjęć
Przed 15:30 sprzed kapliczki Matki Bożej do kościoła przemaszerowali pod wodzą pana Antoniego Chyły strażacy z okolicznych OSP oraz włodarze samorządu terytorialnego. Rytm kroków nadawała Orkiestra Dęta OSP ze Skórcza, która zasiadłszy później na chórze grała pięknie pieśni.

Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak mówił, że dziś wyjątkowy dzień, bo świętujemy Gminny Dzień Strażaka, jubileusz 110 rocznicy powstania OSP w Wolentalu, poświęcenie nowego samochodu strażackiego tegoż OSP i Dzień Dziecka. Modliliśmy się w intencji strażaków oraz za dusze tych druhów, którzy odeszli na wieczną służbę.

Ksiądz Nowak przytaczając życiorys patrona strażaków św. Floriana zauważył, że wiara w Boga, wytrwałość, odwaga, męstwo i poświęcenie - to cechy jakie winien posiadać strażak. Ksiądz z wielkim szacunkiem mówił o służbie strażaków, którzy często prowadząc akcje ratunkowe sami narażają swoje życie, czego dowodem była choćby akcja sprzed kilku dni, o której mówiono w mediach, kiedy dwaj strażacy ratując człowieka, który wpadł do studni, stracili życie próbując się do niego dostać.

Na koniec każdy ze sztandarów pokłonił się przed Najświętszym Sakramentem.

Po mszy na przykościelnym parkingu ksiądz Nowak odmówił modlitwy i dokonał poświęcenia wozu bojowego OSP z Wolentala.

30 maja 2013 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

    
         
Kliknij i obejrzyj 124 zdjęcia

23 maja 2013 - Dzień Wspólnoty Służb Liturgicznych Diecezji Pelplińskiej

Kliknij i obejrzyj 10 zdjęć
Zdjęcia ze zbioru ks. Ireneusza Nowaka
18 maja 2013 roku odbył się Dzień Wspólnoty Służb Liturgicznych Diecezji Pelplińskiej. W planie znalazły się: Msza Święta w Bazylice katedralnej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny, przemarsz śpiewających uczestników na stadion miejski oraz Mistrzostwa Służb Liturgicznych.
Okazale prezentowali się nasi ministranci i dzieci oraz młodzież z innych grup liturgicznych - nie tylko ze względu na piękną tablicę z herbem Pączewa, ale także z powodu wspaniałych osiągnięć sportowych.
Drużyna parafii Pączewo wystąpiła w składzie: Oliwia Chyła, Marta Kłos, Patrycja Rompa, Patrycja Szlosowska, Dominika Trawicka, Zuzanna Wiśniewska, Bernadeta Wycinka, Patryk Filipiak oraz ministranci - Mateusz Bruhman, Dominik Czubek, Dawid Chyła, Jarosław Kłos, Łukasz Kosecki, Piotr Polakowski, Jakub Stosik, Andrzej Szulz. Opiekę sprawował ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak oraz panie: Irena Trochowska, Angelika Malecka, Teresa Chyła. Wszyscy udali się do Pelplina wynajętym busikiem.
Nasza służba liturgiczna spisała się znakomicie i zdobyła aż cztery medale: złoty medal Patrycja Szlosowska, a srebrny Piotr Polakowski - w paintballowym strzelaniu do celu, brązowe medale: Jakub Stosik w biegu na 1000 m i Łukasz Kosecki na 200 m. Ponadto było wiele czwartych i piątych miejsc - co jest dobrym prognostykiem przed mistrzostwami w przyszłym roku.
Medali byłoby więcej. W eliminacjach do jednego z biegów bardzo dobrze wystartował nasz ministrant Mateusz. Konkurentów zostawił daleko z tyłu i to wydało mu się dziwne. Będąc bardzo koleżeńskim chłopcem zatrzymał się i poczekał na nich. Bieg eliminacyjny wygrał, ale niestety eliminacje były na czas, a nie na zdobyte miejsca i tak Mateusz mając bardzo dobre serce nie dostał się do finału.
Uczestnicy mogli pokrzepić cię kiełbaskami zagwarantowanymi przez organizatorów oraz ugasić pragnienie napojami zakupionymi przez naszego księdza.

Bardzo dziękuję Księdzu Proboszczowi oraz przedstawicielce drużyny Bernadce Wycince za dostarczone zdjęcia i informacje.


Kliknij i obejrzyj 11 zdjęć
Zdjęcia ze zbioru Bernadki Wycinki
19 maja 2013

      

Decyzją Biskupa Diecezjalnego
Ryszarda Kasyny
na stanowisko
wicedziekana Dekanatu Skórzeckiego
został powołany
ksiądz Ireneusz Nowak

Serdecznie gratulujemu naszemu Księdzu Proboszczowi wyróżnienia
i życzymy opieki przede wszystkim Ducha Świętego oraz owocnego pełnienia funkcji!


12 maja 2013 - uroczystość Przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej

Kliknij i obejrzyj 128 zdjęć
21 dzieci z naszej parafii po raz pierwszy w pełni uczestniczyło we Mszy św. przyjmując sakrament Eucharystii. "Dziś oczy nasze zwrócone są ku Niebu, bo oprócz tego, że w naszej parafii odbywa się uroczystość I Komunii Świętej, to przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. To Niebo jest naszym ostatecznym celem, celem dążeń i pragnień." - mówił nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. "Tam, gdzie jest Pan Jezus - tam jest Niebo. Możemy powiedzieć, że dzisiaj Niebo jest tutaj, w naszym kościele. (...) Pan Jezus jest obecny na każdej mszy świętej pod postacią chleba i wina. Tutaj jest Niebo, bo w Niebie są aniołowie i święci. A święci są dzisiaj wśród nas! To dzieci pierwszokomunijne, które przedwczoraj były u pierwszej spowiedzi świętej." Zwracając się do rodziców i chrzestnych ksiądz rzekł: "Pan Bóg powierzył wam, rodzice i chrzestni, święte dzieci, abyście je prowadzili przez życie. Od was zależy, czy te dzieci wytrwają w świętości, czy będą miały Niebo." Ksiądz zwrócił uwagę na bardzo ważną rzecz - aby Komunia Święta przez wszystkich była przyjmowana godnie, w stanie łaski uświęcającej.
Na zakończenie dzieci odśpiewały piosenkę:
  

Panie Jezu zabierzemy Cię do domu
Panie Jezu nie oddamy Cię nikomu.
Dniem i nocą Panie Jezu będziesz z nami,
Bo gorąco Panie Jezu Cię kochamy.
Razem z Tobą będzie u nas Twoja Mama,
Żeby nasza nigdy już nie była sama.
Święty Józef tatusiowi dopomoże,
I grzeczniejsze będą dzieci z Tobą Boże.

 
Po popołudniowym nabożeństwie majowym ksiądz proboszcz wręczył wszystkim dzieciom pamiątkowe obrazki.

3-4 maja 2013

Kliknij i obejrzyj 7 zdjęć
3 maja, w Święto Matki Bożej Królowej Polski i Święto Narodowe, dzień po dniu flagi RP, nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak wygłosił wzruszające kazanie o służbie publicznej, której trud nie zawsze sobie uzmysławiamy. Apelował o przemyślane i dobre wybory do przyszłych władz.
4 maja tradycyjnie w ławach kościelnych zasiedli nasi parafialni strażacy - od tych najmłodszych, przez żeńskie i męskie grupy młodzieżowe, po tych najbardziej doświadczonych w trudnej służbie. Ósmy rok z rzędu nasi strażacy stanęli do wspólnego zdjęcia z księdzem proboszczem, po raz piąty z księdzem Nowakiem. W tym roku na zdjęciu widzimy rekordową ilość małych strażaków, bo aż czworo, w tym jedną dziewczynkę!

Zdjęcia: Katarzyna Kozera
Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za pomoc!

               
Zmartwychwstanie Jezusa jest dla człowieka wierzącego faktem.
Niech przeżywanie Świąt Paschalnych będzie dla nas okazją,
aby na nowo odkrywać moc
płynącą od Zwycięzcy śmierci, grzechu i szatana.
Z wiarą i odwagą pójdźmy za Panem!

Z najepszymi życzeniami

ks. Ireneusz Nowak

               

01 kwietnia 2013 - Poniedzialek Wielkanocny:
7.30, 9.00, 11.00 - Msze św.
31 marca 2013 - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
REZUREKCJA

Kliknij i obejrzyj 2 zdjęcia
6.00 - 7.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu
7.00 - procesja resurekcyjna i Msza św.

11.00 - Msza św.
30 marca 2013
WIGILIA PASCHALNA

Kliknij i obejrzyj 27 zdjęć
Wigilia Paschalna
20.00 (przynosimy świece)

WIELKA SOBOTA
  
Kliknij i obejrzyj 31 zdjęć
Święcenie pokarmów
i adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim

10.00 i 12.00 - Święcenie pokarmów

10.00 -12.00 oraz 16.00 - 20.00
- Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim

29 marca 2013
WIELKI PIĄTEK

Kliknij i obejrzyj 27 zdjęć
Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej 16.00 - 18.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy ciemnicy.
18.00 - Liturgia Męki Pańskiej.
19.00 - 22.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.

28 marca 2013
WIELKI CZWARTEK

Kliknij i obejrzyj 22 zdjęcia
Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia sakramentów Kapłaństwa oraz Eucharystii. To dzień, w którym nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak obchodzi święto odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. Z tej okazji na początku Mszy św. Wieczerzy Pańskiej delegacje młodzieży oraz Rady Parafialnej złożyły Księdzu Proboszczowi serdeczne życzenia oraz wręczyły bukiety białych róż.
Podczas homilii ksiądz mówił o znaczeniu i sile Eucharystii oraz apelował o przyjmowanie z szacunkiem oraz odpowedzialnością Komunii Świętej.
Przed przeniesiem Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do Ciemnicy ksiądz poświęcił tron pod monstrację ufundowany przez pp. Irenę i Stanisława Trochowskich.
W czasie procesji przeniesienia Najświętszego Sakramentu do ciemnicy wysłuchaliśmy pięknie odśpiewanego przez naszego pana organistę hymnu autorstwa św. Tomasza z Akwinu "Pange Lingua" ("Sław języku"), jednego z siedmiu największych hymnów w Kościele. W dwóch ostatnich strofach - Tantum Ergo Sacramentum ("Przed tak wielkim Sakramentem") do śpiewu dołączyli licznie zebrani parafianie.
Adoracja Najświętszego Sakramentu trwała do 22:00.

24 marca 2013 - Niedziela Palmowa

Kliknij i obejrzyj 5 zdjęć z Mszy Św.
Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Jako że już jesteśmy po spowiedzi wielkanocnej, to nasz proboszcz ks. Ireneusz Nowak zadbał o dokładne wysprzątanie i przygotowanie dusz przed największym ze świąt i zorganizował rekolekcje. W tym roku głosi je dyrektor Ośrodka Charytatywnego CARITAS Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. Piotr Szczepaniuk. To człowiek uśmiechnięty i charyzmatyczny.

Dziś była okazja do jałmużny wielkopostnej - udzielenia pomocy misjom świętym. Dziewczęta z Koła Misyjnego wraz z opiekunką panią Ireną Trochowską urządziły kiermasz palm i ozdób wielkanocnych. Zdecydowana większość wystawianych rzeczy zrobiona była przez uczniów z tegoż koła, które liczy około 15 osób. Do akcji przyłączyła się też pani Janina Bielińska, która podarowała uszydełkowane ozdoby na jajka oraz panie nauczycielki: Angelika Malecka i Monika Maciejewska. Co roku pojawiają się nowe pomysły. Tym razem był to nowy wzór palm oraz zajączek wyklejany siankiem, który cieszył się dużym wzięciem.


Kliknij i obejrzyj 14 zdjęć z kiermaszu28 lutego 2013
Papież Benedykt XVI przechodzi na emeryturę.
13 marca 2013
Mamy Papieża! Franciszka!
    
13 lutego 2013

Kliknij i obejrzyj 2 zdjęcia
Dwudniowa adoracja Najświętszego Sakramentu przygotowała nas do dobrego rozpoczęcia Wielkiego Postu. W Środę Popielcową licznie stawiliśmy się na Mszach świętych. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak przypomniał, że w czasie Wielkiego Postu ważna jest modlitwa, pojednanie z bliźnimi, a przede wszystkim pokora. Przy okazji nawiązał do postaci dwóch ostatnich papieży. Jan Paweł II z pokorą przyjął cierpienie i wytrwał w nim do końca dając świadectwo godnego umierania. Papież Benedykt XVI wykazał się wielką pokorą podejmując swoją, jakże trudną decyzję o abdykacji. Obydwaj to wielkie postacie. Dlatego modliliśmy się i modlić będziemy w intencji obu papieży, a teraz w szczególności za naszego papieża Benedykta XVI.


9 lutego 2013
Nie usłyszymy już treli ptaków na pączewskim cmentarzu. Nie będą też pachnieć tu kwiaty lipy. Niestety konieczne stało się wycięcie ostatnich drzew z 98-letniej alei lipowej posadzonej na naszym cmentarzu z inicjatywy administratora parafii księdza Józefa Czubka (w parafii Pączewo 1913-1916) i nauczyciela T. Cesarza.


26 stycznia 2013
Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Ireneusza Nowaka zostały zaktualizowane informacje dotyczące chrztów, ślubów i pogrzebów w naszej parafii za rok 2012 (w menu z lewej strony linki: Przywitaliśmy, Pożegnaliśmy, Ślubowali). Bóg zapłać Księdzu!

6 stycznia 2013 - Trzech Króli
W święto Objawienia Pańskiego - Trzech Króli ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił kredę, kadzidło i wodę. Parafianie po Mszach św. wzięli po cząstce poświęconej kredy, aby w domach nad drzwiami zapisać pierwsze litery z imion mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara - na znak, że tu mieszkają chrześcijanie. Kadzidło może być wonnym dodatkiem do świec, które zapala się np. podczas rodzinnego odmawiania różańca śiętego.

5 stycznia 2013
Dawna mieszkanka naszej parafii - Beata z domu Szczygielska - od pięciu lat mieszka w Republice Południowej Afryki. Beata aktywnie uczestniczy w życiu Polonii południowoafrykańskiej oraz parafii św. Józefa w Johannesburgu, gdzie posługującym jest misjonarz z Polski. Jak Beata w RPA obchodzi Święta Bożego Narodzenia? Beata napisała o tym dla nas.

***
Nasze afrykańskie Boże Narodzenie 2012.

W Johannesburgu słońce świeci dzisiaj intensywnie od wczesnego rana. W jaskrawych barwach widać otaczający świat. Niebo intensywnie niebieskie i tylko gdzieniegdzie pokazały się małe chmurki. Zapowiada się kolejny upalny dzień grudniowy. A mimo to Święta Bożego Narodzenia będziemy obchodzić tradycyjnie po polsku. Ubierzemy choinkę (sztuczną, bo tylko takie są w sprzedaży), nakryjemy wigilijny stół z siankiem pod obrusem, podzielimy sie opłatkiem, będziemy śpiewać kolędy.
Trwają ostatnie przygotowania. Doprawiam barszcz cytryną zerwaną z drzewka rosnącego w naszym ogrodzie. Dziewczynki już nie mogą doczekać się wieczoru wigilijnego. A to dopiero południe... W ramach urozmaicenia czasu oczekiwania na Wigilię dzieci wraz z tatą wskakują do basenu - to w sam raz ochłoda dla głów rozgrzanych oczekiwaniem na świętego Mikołaja. Krzątając sie w kuchni przypominam sobie jak i mnie w dzieciństwie czas w dzień wigilijny dłużył sie bez końca. Wieczór i kolacja wydawały się tak odległe. Czekało się na pierwszą gwiazdkę. My raczej czekać nie będziemy, bo latem zmrok zapada po 19.00, a gwiazdy pojawią się nie wcześniej niż po godzinie 20.00. Dzieci by tego nie wytrzymały.
Odświętnie ubrani, z potrawami wigilijnymi, udajemy się do naszych przyjaciół, gdzie wspólnie, w gronie kilku rodzin, zasiądziemy do kolacji. Każdy z nas przygotował potrawy charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzi. Trzeba spróbować wszystkiego po trochu, co będzie nie lada wyczynem biorąc pod uwagę ilość dań (zebrało sie ich ponad 12) i panujący upał. Wszystkie potrawy przygotowane są według tradycyjnych przepisów, chociaż oczywiście dopuszczane są modyfikacje ze względu na ograniczoną dostępność niektórych składników.
Wszystko gotowe. Dzielimy się opłatkiem i składamy życzenia. Do odświętnie nakrytego stołu siadamy na tarasie z widokiem na soczyście zielony ogród. To zasługa padających o tej porze roku deszczy, którym często towarzyszą krótkie, ale gwałtowne burze. Deszcz przynosi wytchnienie roślinom, zwierzętom i ludziom zmęczonym upałem. W tle słychać muzykę cykad. Kiedy zaczniemy śpiewać kolędy razem z Golec uOrkiestra, mieszkańcy ogrodu zostaną zagłuszeni. Nieziemskie granie dla Ciebie Panie! Naszym śpiewem dyryguje gospodarz, pasjonat śpiewów chóralnych i zarazem członek Sandton Choir. Po kolędach typowo polskich przychodzi czas na utwory angielskie - teksty zostały rozdane, podkład muzyczny w tle. Króluje Michael Buble i jego Feliz Navidad, co podrywa do pląsów wszystkich uczestników Wigilii. Ten sposób wyrażania radości z pewnością zaczerpnęliśmy od rodowitych mieszkańców Afryki, którzy tańcem wyrażają radość, zwłaszcza tę związana z Narodzeniem Pana. Śpiewanie kolęd przerywa długo oczekiwana wizyta św. Mikołaja, który spiesząc się bardzo zostawił prezenty w ogrodzie. Nikt się temu nie dziwi, wiadomo przecież, że to najbardziej zajęta osoba w tym dniu.
Niektórzy goście zbierają sie już na Pasterkę, którą o północy w polskim kościele pod wezwaniem św. Józefa odprawi ks. Faustyn Jankowski. Nasze dzieci zasnęły otoczone prezentami. Śpiące zawieziemy do domu. A jutro pojedziemy na poranną bożonarodzeniową mszę, na której obecność jest niemalże obowiązkowa. Zjadą sie Polacy z Johannesburga i okolic, będzie okazja spotkać znajomych i przyjaciół, naszą polską społeczność. Wzajemnemu składaniu życzeń po mszy nie ma końca. Przecież wszyscy się znamy! Magia Świąt trwa niezależnie od szerokości geograficznej. Wesołych Świąt - Merry Christmas!

Beata Filipkowska

Na zdjęciu - od lewej: ks. Faustyn Jankowski z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, Beata Filipkowska (z domu Szczygielska), jej córki: Kaja i Maja, Siostra Alicja Kmon z Sióstr Służebniczek NMP NP Starowiejskich.