20 czerwca 2018 - Sakrament bierzmowania
Dzisiaj, po długim okresie przygotowań pod opieką księdza proboszcza Ireneusza Nowaka oraz emerytowanej katechetki Ireny Trochowskiej, grupa młodzieży z parafii Pączewo przyjęła z rąk Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny sakrament bierzmowania. Przekazanie młodym ludziom Ducha Świętego ma umocnić ich wiarę oraz uzdolnić ich do świadczenia o niej oraz jej obrony. Bierzmowani przechodzą do nowego i definitywnego życia z Bogiem.
W słowach skierowanych do przyjmujących sakrament Ksiądz Biskup podkreślił, że ważne jest, aby wzorem patrona bieżącego roku liturgicznego - św. Stanisława Kostki mieć wyznaczony cel i wytrwale, konsekwentnie do niego dążyć. Życzył, aby każdy potrafił taki cel znaleźć i godnie pełnić swoje powołanie. Wiele myśli, przekazanych przez Księdza Biskupa, dotyczyło istoty i działania Ducha Świętego.
W uroczystej oprawie Mszy Św. wzięły udział delegacje rodziców bierzmowanych, sama młodzież, a także Schola Śpiewu Św. Cecylii pod batutą organisty Tomasza Malkowskiego.
Razem z naszymi parafianami bierzmowanym udzielali wsparcia modlitewnego księża z Dekanatu Skórzeckiego.

Barbara Dembek-Bochniak
Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak i Sławomir Bochniak.
Wykorzystywanie zdjęć i tekstu przez media tylko za zgoda autorów.


07 czerwca 2018 - Zakończenie oktawy Bożego Ciała
Zakończyliśmy oktawę Bożego Ciała. W trosce o bezpieczeństwo wiernych procesja nie mogła odbywać się wokół kościoła, zatem obchodziliśmy teren przykościelny. Na koniec Mszy Św. ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił wianuszki z ziół dziewcząt z orszaku oraz te, które przynieśli parafianie. Po tradycyjnym zdjęciu zbiorowym ksiądz poczęstował wszystkie dzieci, które przychodziły w oktawie do kościoła czekoladami, którymi wielu naszych najmłodszych zajadało się zaraz po wyjściu z kościoła :) Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak i Sławomir Bochniak. Wykorzystywanie zdjęć przez media tylko za zgodą autorów.

31 maja 2018 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Pączewski kościół, jako budowla, jest w złej kondycji. Mimo usilnych starań Księdza Proboszcza Ireneusza Nowaka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz kolejny odmówiło pomocy finansowej na ratowanie naszej XIV-wiecznej świątyni o bezdyskusyjnej wartości historycznej, patriotycznej i strategicznej (wartości te miały być priorytetem w ocenie wniosku i przyznania dofinansowania). Potrzebę gruntownej renowacji zniszczonych murów widzą parafianie, widzi samorząd lokalny - Rada Gminy Skórcz przeznaczyła pieniądze, które mogą być impulsem do rozpoczęcia działań. Za to takiej potrzeby nie widzą ci, którzy często i głośno mówią o patriotyzmie. Potrzebę często widzą tam, gdzie obiekty są w dobrym stanie technicznym i nie posiadają nawet namiastki wartości historycznej tej, którą posiada nasz kościół. I stało się. Z głównej wieży spadają odłamki cegły - tuz przed wychodzącymi z kościoła wiernymi. Ksiądz Proboszcz, czując się odpowiedzialnym za bezpieczeństwo parafian, podjął radykalne kroki. Zabezpieczył teren kościoła - pojawiły się biało-czerwone taśmy, tabliczki z napisem "Uwaga niebezpieczeństwo". Wkrótce przybędzie kontrola stanu technicznego budynków, która ma obiektywnie ocenić, czy nasza świątynia nadaje się do użytku. Istnieje ryzyko, że kościół zostanie zamknięty. Zwołana rada parafialna radziła, co robić..
Pączewski Kościół, jako wspólnota wierzących, jest w dobrej kondycji. Dzisiaj, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wielu parafian wyszło, aby zamanifestować swoją wiarę idąc w procesji do czterech Bożych Domków razem z Chrystusem niesionym przez Księdza Proboszcza w Najświętszym Sakramencie. Takiej procesji próżno szukać w całym regionie! Parafialnie niosący sztandary, panie z KGW Pączewo w folklorystycznych strojach - wyglądały jak bukiet kociewskich kwiatów, harcerze z ZHR, młodzież pierwszokomunijna i co chyba najbardziej cieszy - najliczniejsze od lat grono aż dziewiętnastu dziewczynek prześlicznie prezentujących się w białych sukienkach i z wianuszkami (dużo tradycyjnych zielonych), prószących przed Najświętszym Sakramentem dywan z kwiatuszków. Dziewczynki do uroczystości wzorowo przygotowały Aleksandra Gdaniec i Oliwia Chyła. Jeszcze ministranci, służba liturgiczna… Ruchem drogowym sprawnie kierowały parafialne zastępy OSP. Baldachim nad Panem Jezusem skrytym w hostii, niesionym w monstrancji przez ks. Ireneusza Nowaka, dźwigali druhowie z OSP Pączewo i OSP Wolental. Pieśni intonowało trio: organista Tomasz Malkowski razem z panem Krasińskim i Krystianem Żachem. A potem było morze eleganckich wiernych, którzy włączyli się do uroczystości modlitwą i śpiewem, za co na koniec, po procesji ksiądz Nowak wszystkim podziękował. Pogoda dopisała jak zawsze (jak długo żyję, chyba jeszcze nigdy podczas procesji nie padał deszcz), słońce grzało niesamowicie. Pięknie wyglądały ołtarze skąpane w majowej zieleni, aż ptaki śpiewały z zachwytu, co można było usłyszeć w czasie, gdy ksiądz czytał fragmenty ewangelii.
Przed nami oktawa Bożego Ciała. Z powodu złego stanu technicznego naszego kościoła, wierni naszej wspólnoty parafialnej w tym roku nie będą mogli w procesji obchodzić świątyni, ale jest wyznaczona trasa alternatywna. Bo z każdej sytuacji można znaleźć wyjście!
Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak i Sławomir Bochniak. Wykorzystywanie zdjęć przez media tylko za zgodą autorów.
23 maja 2018 - Publikacja w "Gazecie Kociewskiej"
W dzisiejszym numerze "Gazty Kociewskiej" cała strona poświęcona jest na fotoreportaż z uroczystości Przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii!

20 maja 2018 - Publikacje w "Pielgrzymie"
W ostatnich numerach "Pielgrzyma" ukazały się dwa artykuły z naszej parafii:
- Nr 8 (741) z 22 i 29 kwietnia 2018 - "Most modlitewny", autorka: Barbara Dembek-Bochniak
- Nr 10 (743) 20 i 27 maja 2018 - "115 lat Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Wolentalu", autor: Antoni Chyła, zdjęcie Ewa Alfuth

13 maja 2018 - Uroczyste przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej
W święto Wniebowstąpienia Pańskiego, w 101 rocznicę Objawień Fatimskich siedemnaścioro dzieci po raz pierwszy przyjęło do swojego serca Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wszystko odbyło się uroczyście i elegancko! Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak nawiązał do dzisiejszych świąt. Wyraził nadzieję, że kiedyś wszyscy zostaniemy zbawieni i będziemy razem z Jezusem cieszyć się w Niebie. Dzieci prosił, aby szanowały wiarę i Pana Jezusa, a rodziców - aby dbali o ów wielki skarb, jaki dany jest im nieść w glinianych naczyniach, aby chronili go rozważnie.
W oprawie muzycznej przygotowanej przez organistę Tomasza Malkowskiego usłyszeliśmy też Scholę Śpiewu św. Cecylii, z której cztery dziewczynki przyjmowały po raz pierwszy Komunię Św. i na koniec zaśpiewały okazjonalną piosenkę. Brawa należą się też katechetce Magdalenie Glińskiej, która z sukcesem zadebiutowała przygotowaniem dzieci do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej.


08 maja 2018 - Majowe w Wolentalu
Nabożeństwo majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny prowadzi w Wolentalu od siedmiu lat Krystian Żach. Dzieci, młodzież i garść trochę starszej młodzieży spotykają się w tym roku od poniedziałku do piątku pod odnowioną przez państwa Bielińskich figurą Św. Rocha, przy której kwitną macoszki, a w wazonie pachnie bez. Przed 17-tą Krystian opiera o figurę niezwykły obraz, ten co zwykle - plakat z Czarną Madonną, który grupa włoska podarowała siostrze Krystiana podczas VI Światowych Dni Młodzieży w 1991 roku w Częstochowie. Na rowerach, deskorolce, samochodem, pieszo przybywają licznie mieszkańcy Wolentala. Punktualnie o piątej po południu Magdalena Oller zaczyna odmawiać litanię Loretańską. Później Krystian na gitarze intonuje kilka pieśni. Kończy apelem jasnogórskim - "Maryjo, Królowo Polski!" I jest pięknie, maryjnie, majowo, sielsko, tak jak być powinno. Przy figurze z roku na rok coraz liczniej zgromadzona młodzież, która chce aktywnie włączać się w celebrację majowego, która chce rozmawiać o wierze i w niej trwać. Majowe w Wolentalu - przez cały maj! A może tak popielgrzymować pieszo, rowerem, niezależnie od wieku, stanąć na obrzeżach wsi, spojrzeć na umajone łąki i pomodlić się z parafianami z Wolentala? Zapraszamy!

05 maja 2018 - 115 lat OSP w Wolentalu

Zwyczajowo od kilku lat spotykamy się w maju na mszy dziękczynnej za strażaków ochotników z gminy Skórcz w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie. Przed godziną 16 przybyli druhowie z OSP Pączewo, Wolental, Barłożno i Wielkiego Bukowca, jak również delegacja z OSP Skórcz. Druhny i druhowie zostali wprowadzenie w szyku marszowym do kościoła. Obecny był również poczet sztandarowy z OSP Wielki Bukowiec. Mszę celebrował ksiądz proboszcz wicedziekan Ireneusz Nowak. W swej homilii wskazał na potrzebę rozwagi strażaka podczas działań bojowych, czy to podczas gaszenia pożaru, czy na miejscu wypadku drogowego, gdzie działanie strażaków jest grupowe i każdy z nich dba o bezpieczeństwo drugiego. Zapewnił, że ta świątynia jest zawsze otwarta dla strażaków z całej gminy, nie tylko od święta strażackiego. Podziękował za udział w mszy wicestaroście Kazimierzowi Chyle, przewodniczącemu RG Skórcz Andrzejowi Klin i wójtowi gminy Sławomirowi Czechowskiemu. Pięknym akcentem tej mszy był ministrant w mundurze strażackim oraz udział pana organisty Tomasza Malkowskiego, który zaintonował na początku mszy pieśń o św. Florianie. Druh Henryk Kozera podziękował proboszczowi za sprawowanie mszy świętej. Po mszy była wspólna fotografia przed kościołem wszystkich strażaków.
Po tym udaliśmy się na uroczystości do Jubilatki, gdzie były wręczane odznaczenia i wyróżnienia. Po wszystkich wystąpieniach mieliśmy możliwość biesiadowania pod namiotem. Słowa podziękowania należą się wszystkim, w tym druhowi Marcinowi Urbanowi za prowadzenie uroczystości.
Ja też uczestniczyłem w tej uroczystości i jestem pełen optymizmu, że jednostki OSP w gminie będą zawsze na trwale elementem wiejskiej społeczności.
Antoni Chyła
Zdjęcia z Pączewa: Ewa Alfuth
Zdjęcia z uroczystości przy remizie OSP w Wolentalu: Antoni Chyła

09 kwietnia 2018 - Odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
Dziś wielki dzień w parafii - odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Świętowanie było wyjątkowe, bo nie w tradycyjnym dniu 25 marca - w owym terminie celebrowaliśmy Niedzielę Palmową. Sumę odpustową sprawowało trzech księży: ks. dr Marcin Zabrocki (parafia Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Płociczu), ks. kanonik Franciszek Kamrowski oraz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. Odświętny charakter Eucharystii podkreślony został oprawą muzyczną w wykonaniu Scholi Śpiewu św. Cecylii pod kierunkiem naszego bezcennego organisty Tomasza Malkowskiego. Nie zabrakło też dostojnych gości - wśród nich księży z parafii Czarnylas, Grabowo, Leśna Jania, Osiek, Skórcz.

03 kwietnia 2018
W jutrzejszym wydaniu "Gazety Kociewskiej", w zbiorczym fotoreportażu "Chrystus zmartwychwstan jest, Nam na przykład dan jest", zamieszczone będą dwa zdjęcia z naszej parafii.


OBCHODY ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO
02 kwietnia 2018 - PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
Msze św. o godz. 7.30; 9.00 i 11.00.

01 kwietnia 2018 - NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
7.00 - Procesja Rezurekcyjna i Msza św.
11.00 - Msza św.

31 marca 2018 - ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE
Wigilia Paschalna (przynosimy świece)


31 marca 2018 - WIELKA SOBOTA - święcenie pokarmów


Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim


30 marca 2018 - WIELKI PIĄTEK
Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy
Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.29 marca 2018 - WIELKI CZWARTEK - ustanowienie sakramentów Kapłaństwa oraz Eucharystii
W Wielki Czwartek - dzień ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii
składamy naszemu Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi
serdeczne życzenia zdrowia, uśmiechu na twarzy, zadowolenia ze swojego parafialnego stadka owieczek i baranków, sił do kontynuacji podjętych działań.
Niech Matka Boża ma Księdza zawsze w swojej opiece, a Bóg błogosławi w każdej chwili życia!

Msza Św. Wieczerzy Pańskiej
Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy
25 marca 2018 - Niedziela Palmowa
Niniejszy fotoreportaż pochodzi z Mszy Św. Niedzieli Palmowej o 7:30, tej - rzec można modnie - ekstremalnej, na którą przychodzi najmniej parafian, ale są to ci, którym nie straszna pobudka o świcie i poranny chłód!
W świąteczny nastrój wprawiła zdobiąca ołtarz główny piękna, kolorowa, ponad dwumetrowa palma wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Pączewie (z inicjatywy pana Dzienniaka). Mszę Świętą rozpoczęliśmy śpiewając "Chrystus Królem, Chrystus Wodzem!". Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił wszystkie palmy. Razem z ministrantem przeczytał opis Męki Pańskiej. Na koniec organista zaintonował "Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie!". Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z palemkami. Odbyła się zbiórka do puszek na kwiaty do Ciemnicy oraz Grobu Pańskiego.
Druhny z 1 Kociewskiej Drużyna Harcerek "Borowianki" zorganizowały kiermasz, na którym wystawiły palmy, ozdoby własnej roboty (lub przygotowane z lekką pomocą najbliższych) i pyszną babkę wielkanocną! Jaką radość sprawiły widać na ostatnich zdjęciach - grupy sąsiadów z drogi pod Grabowo.

14 marca 2018 - Publikacja w "Gazecie Kociewskiej"
W numerze 11 "Gazety Kociewskiej" ukazał się artykuł pod tytułem "Most Modlitewny WSD w Pelplinie" traktujący o zeszłotygodniowym wydarzeniu łączącym seminarium w Pelplinie z naszą parafią.

08 marca 2018 - Most Modlitewny WSD w Pelplinie - Parafia Pączewo
8 marca parafianie z Wolentala i Pączewa - dążący do pracy, do szkoły, do codziennych obowiązków domowych, chorzy, który swoje cierpienie poświęcają w nabożnych intencjach - od samiuśkiego rana łączyli się w modlitwie z Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Tak utworzyliśmy Most Modlitewny z klerykami z WSD. Punktem kulminacyjnym było parafialne spotkanie w kościele, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa podczas sprawowanej przez proboszcza ks. Ireneusza Nowaka Mszy świętej o powołania i w intencji kleryków oraz kadry profesorskiej z seminarium. Stawiły się osoby starsze, kobiety, mężczyźni, młodzież, w tym przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania, ministranci, kościelni... Było nas wielu. Szczególnie modliliśmy się o wytrwanie w powołaniu, siły do pełnienia służby Bożej, o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii i diecezji, modliliśmy się za kadrę seminaryjną kształtującą świętych kapłanów.
Klerycy z WSD zapewniali poprzez profil FB, że "Całą wspólnotę parafialną [parafii pw. ZNMP w Pączewie] i ich duszpasterzy otaczamy w dniu dzisiejszym naszą modlitwą prosząc w sposób szczególny o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, a także o święte małżeństwa z tej wspólnoty".
Wieczorem modliliśmy się wraz z Radiem Głos podczas różańca w intencja naszej parafii. Mamy nadzieję, że tego dnia więcej z nas uświadomiło sobie odpowiedzialność za modlitwę w intencji powołanych i powołań. Wyrażamy też nadzieję, iż Most Modlitewny z naszą parafią stał się okazją dla kleryków z Pelplina, aby przyjrzeć się bliżej naszej - jednej z najstarszych na Kociewiu - parafii.
Wszystkim, którzy w tym dniu uczestniczyli w Moście Modlitewnym – i w WSD w Pelplinie, i w parafii Pączewo – serdeczne „Bóg zapłać”!
Most Modlitewny to inicjatywa kleryków z WSD Pelplinie, zapoczątkowana w 2015 roku.
Zdjęcia nie oddaja ilości parfaian w kościele ;) Było nas więcej, niż widać ;)

ZAPRASZAMY NA POMOST MODLITEWNY
WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE W PELPLINIE - PARAFIA PĄCZEWO
8 marca 2018 łączymy się w modlitwie od 16:30!

14 lutego 2018 - Środa Popielcowa
W Środę Popielcową daliśmy sobie posypać głowy popiołem, tym samym rozpoczynając z pokorą 40-dniowe przygotowanie do Świąt Wielkanocnych.
Przypominamy - w okresie Wielkiego Postu: - Droga Krzyżowa: w piątek o 16:30
- Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym: w niedzielę o 15:00.

20 stycznia 2018 - Echa III Koncertu Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
28 stycznia 2018 - "III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich w Pączewie" - "Pielgrzym" - nr 2
21 stycznia 2018 - "III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich w Pączewie" - "Tygodnik Parafialny" - nr 3
17 stycznia 2018 - "Wielkie kolędowanie" - "Gazeta Kociewska" - nr 3
17 stycznia 2018 - "III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich w Pączewie" - strona WWW "Gazety Kociewskiej"
16 stycznia 2018 - "III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich w Pączewie" - strona WWW i profil FB Gminy Skórcz

15 stycznia 2018 - III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie - fragmenty występów
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 10.
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 9.
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 8.
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 7.
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 6.
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 5.
Krystian Żach z Mamą oraz Stanisław Trochowski i Daniel Beling
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 4.
Chór Osieczaki z Osieka
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 3.
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 2.
Zespoły z parafii Stara Kiszewa
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 1.
Na rozgrzewkę niespodzianka! :) Występ Scholi Śpiewu Św. Cecylii z parafii Pączewo na IX Międzygminnym Konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej we Frący 18 listopada 2017


14 stycznia 2018 - III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Już za nami najfajniejsze popołudnie w roku, czyli III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii pw. Zwiastowania NMP w Pączewie. Łącznie ponad stu wykonawców w wieku 3-85. Gościliśmy chór z parafii Osiek - Osieczaki, kilka rozśpiewanych grup z parafii w Starej Kiszewie (chyba najbardziej rozśpiewanej parafii na Pomorzu), dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Maluszkowo" w Skórczu, z przedszkola i szkoły w Pączewie oraz solistów i grupy z naszej parafii. Śpiewały rodzeństwa, matka z synem, grały duety... Były kolędy, pastorałki, wesołe, poważne...
Koncert prowadzili organista pączewski Tomasz Malkowski oraz pani Irena Trochowska. Przybyłych powitał oraz uroczyście otworzył i zakończył koncert ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak.
Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy z podziękowaniami oraz figurki aniołków (soliści mniejsze, grupy duże). To zasługa między innymi państwa Elżbiety i Zbigniewa Szwarców, księdza Ireneusza Nowaka oraz Urzędu Gminy Skórcz, którzy wsparli naszą parafialną inicjatywę. Gospodynie z KGW Pączewo przygotowały słodki poczęstunek, który z ochotą i smakiem pałaszowany był podczas przerwy.
Serdecznie dziękujemy Księdzu Proboszczowi oraz Panu Organiście za podjęcie trudu organizacji przeglądu. Niech tradycja Koncertu Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie trwa do końca świata!
Od jutra relacje video.

Zdjęcia Sławomir Bochniak