23 maja 2018 - Publikacja w "Gazecie Kociewskiej"
W dzisiejszym numerze "Gazty Kociewskiej" cała strona poświęcona jest na fotoreportaż z uroczystości Przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii!

20 maja 2018 - Publikacje w "Pielgrzymie"
W ostatnich numerach "Pielgrzyma" ukazały się dwa artykuły z naszej parafii:
- Nr 8 (741) z 22 i 29 kwietnia 2018 - "Most modlitewny", autorka: Barbara Dembek-Bochniak
- Nr 10 (743) 20 i 27 maja 2018 - "115 lat Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Wolentalu", autor: Antoni Chyła, zdjęcie Ewa Alfuth

13 maja 2018 - Uroczyste przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej
W święto Wniebowstąpienia Pańskiego, w 101 rocznicę Objawień Fatimskich siedemnaścioro dzieci po raz pierwszy przyjęło do swojego serca Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wszystko odbyło się uroczyście i elegancko! Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak nawiązał do dzisiejszych świąt. Wyraził nadzieję, że kiedyś wszyscy zostaniemy zbawieni i będziemy razem z Jezusem cieszyć się w Niebie. Dzieci prosił, aby szanowały wiarę i Pana Jezusa, a rodziców - aby dbali o ów wielki skarb, jaki dany jest im nieść w glinianych naczyniach, aby chronili go rozważnie.
W oprawie muzycznej przygotowanej przez organistę Tomasza Malkowskiego usłyszeliśmy też Scholę Śpiewu św. Cecylii, z której cztery dziewczynki przyjmowały po raz pierwszy Komunię Św. i na koniec zaśpiewały okazjonalną piosenkę. Brawa należą się też katechetce Magdalenie Glińskiej, która z sukcesem zadebiutowała przygotowaniem dzieci do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej.

08 maja 2018 - Majowe w Wolentalu
Nabożeństwo majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny prowadzi w Wolentalu od siedmiu lat Krystian Żach. Dzieci, młodzież i garść trochę starszej młodzieży spotykają się w tym roku od poniedziałku do piątku pod odnowioną przez państwa Bielińskich figurą Św. Rocha, przy której kwitną macoszki, a w wazonie pachnie bez. Przed 17-tą Krystian opiera o figurę niezwykły obraz, ten co zwykle - plakat z Czarną Madonną, który grupa włoska podarowała siostrze Krystiana podczas VI Światowych Dni Młodzieży w 1991 roku w Częstochowie. Na rowerach, deskorolce, samochodem, pieszo przybywają licznie mieszkańcy Wolentala. Punktualnie o piątej po południu Magdalena Oller zaczyna odmawiać litanię Loretańską. Później Krystian na gitarze intonuje kilka pieśni. Kończy apelem jasnogórskim - "Maryjo, Królowo Polski!" I jest pięknie, maryjnie, majowo, sielsko, tak jak być powinno. Przy figurze z roku na rok coraz liczniej zgromadzona młodzież, która chce aktywnie włączać się w celebrację majowego, która chce rozmawiać o wierze i w niej trwać. Majowe w Wolentalu - przez cały maj! A może tak popielgrzymować pieszo, rowerem, niezależnie od wieku, stanąć na obrzeżach wsi, spojrzeć na umajone łąki i pomodlić się z parafianami z Wolentala? Zapraszamy!

05 maja 2018 - 115 lat OSP w Wolentalu

Zwyczajowo od kilku lat spotykamy się w maju na mszy dziękczynnej za strażaków ochotników z gminy Skórcz w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie. Przed godziną 16 przybyli druhowie z OSP Pączewo, Wolental, Barłożno i Wielkiego Bukowca, jak również delegacja z OSP Skórcz. Druhny i druhowie zostali wprowadzenie w szyku marszowym do kościoła. Obecny był również poczet sztandarowy z OSP Wielki Bukowiec. Mszę celebrował ksiądz proboszcz wicedziekan Ireneusz Nowak. W swej homilii wskazał na potrzebę rozwagi strażaka podczas działań bojowych, czy to podczas gaszenia pożaru, czy na miejscu wypadku drogowego, gdzie działanie strażaków jest grupowe i każdy z nich dba o bezpieczeństwo drugiego. Zapewnił, że ta świątynia jest zawsze otwarta dla strażaków z całej gminy, nie tylko od święta strażackiego. Podziękował za udział w mszy wicestaroście Kazimierzowi Chyle, przewodniczącemu RG Skórcz Andrzejowi Klin i wójtowi gminy Sławomirowi Czechowskiemu. Pięknym akcentem tej mszy był ministrant w mundurze strażackim oraz udział pana organisty Tomasza Malkowskiego, który zaintonował na początku mszy pieśń o św. Florianie. Druh Henryk Kozera podziękował proboszczowi za sprawowanie mszy świętej. Po mszy była wspólna fotografia przed kościołem wszystkich strażaków.
Po tym udaliśmy się na uroczystości do Jubilatki, gdzie były wręczane odznaczenia i wyróżnienia. Po wszystkich wystąpieniach mieliśmy możliwość biesiadowania pod namiotem. Słowa podziękowania należą się wszystkim, w tym druhowi Marcinowi Urbanowi za prowadzenie uroczystości.
Ja też uczestniczyłem w tej uroczystości i jestem pełen optymizmu, że jednostki OSP w gminie będą zawsze na trwale elementem wiejskiej społeczności.
Antoni Chyła
Zdjęcia z Pączewa: Ewa Alfuth
Zdjęcia z uroczystości przy remizie OSP w Wolentalu: Antoni Chyła

09 kwietnia 2018 - Odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
Dziś wielki dzień w parafii - odpust Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Świętowanie było wyjątkowe, bo nie w tradycyjnym dniu 25 marca - w owym terminie celebrowaliśmy Niedzielę Palmową. Sumę odpustową sprawowało trzech księży: ks. dr Marcin Zabrocki (parafia Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Płociczu), ks. kanonik Franciszek Kamrowski oraz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. Odświętny charakter Eucharystii podkreślony został oprawą muzyczną w wykonaniu Scholi Śpiewu św. Cecylii pod kierunkiem naszego bezcennego organisty Tomasza Malkowskiego. Nie zabrakło też dostojnych gości - wśród nich księży z parafii Czarnylas, Grabowo, Leśna Jania, Osiek, Skórcz.

03 kwietnia 2018
W jutrzejszym wydaniu "Gazety Kociewskiej", w zbiorczym fotoreportażu "Chrystus zmartwychwstan jest, Nam na przykład dan jest", zamieszczone będą dwa zdjęcia z naszej parafii.


OBCHODY ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO
02 kwietnia 2018 - PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
Msze św. o godz. 7.30; 9.00 i 11.00.

01 kwietnia 2018 - NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
7.00 - Procesja Rezurekcyjna i Msza św.
11.00 - Msza św.

31 marca 2018 - ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE
Wigilia Paschalna (przynosimy świece)


31 marca 2018 - WIELKA SOBOTA - święcenie pokarmów


Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim


30 marca 2018 - WIELKI PIĄTEK
Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy
Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.29 marca 2018 - WIELKI CZWARTEK - ustanowienie sakramentów Kapłaństwa oraz Eucharystii
W Wielki Czwartek - dzień ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii
składamy naszemu Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi
serdeczne życzenia zdrowia, uśmiechu na twarzy, zadowolenia ze swojego parafialnego stadka owieczek i baranków, sił do kontynuacji podjętych działań.
Niech Matka Boża ma Księdza zawsze w swojej opiece, a Bóg błogosławi w każdej chwili życia!

Msza Św. Wieczerzy Pańskiej
Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy
25 marca 2018 - Niedziela Palmowa
Niniejszy fotoreportaż pochodzi z Mszy Św. Niedzieli Palmowej o 7:30, tej - rzec można modnie - ekstremalnej, na którą przychodzi najmniej parafian, ale są to ci, którym nie straszna pobudka o świcie i poranny chłód!
W świąteczny nastrój wprawiła zdobiąca ołtarz główny piękna, kolorowa, ponad dwumetrowa palma wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Pączewie (z inicjatywy pana Dzienniaka). Mszę Świętą rozpoczęliśmy śpiewając "Chrystus Królem, Chrystus Wodzem!". Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił wszystkie palmy. Razem z ministrantem przeczytał opis Męki Pańskiej. Na koniec organista zaintonował "Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie!". Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z palemkami. Odbyła się zbiórka do puszek na kwiaty do Ciemnicy oraz Grobu Pańskiego.
Druhny z 1 Kociewskiej Drużyna Harcerek "Borowianki" zorganizowały kiermasz, na którym wystawiły palmy, ozdoby własnej roboty (lub przygotowane z lekką pomocą najbliższych) i pyszną babkę wielkanocną! Jaką radość sprawiły widać na ostatnich zdjęciach - grupy sąsiadów z drogi pod Grabowo.

14 marca 2018 - Publikacja w "Gazecie Kociewskiej"
W numerze 11 "Gazety Kociewskiej" ukazał się artykuł pod tytułem "Most Modlitewny WSD w Pelplinie" traktujący o zeszłotygodniowym wydarzeniu łączącym seminarium w Pelplinie z naszą parafią.

08 marca 2018 - Most Modlitewny WSD w Pelplinie - Parafia Pączewo
8 marca parafianie z Wolentala i Pączewa - dążący do pracy, do szkoły, do codziennych obowiązków domowych, chorzy, który swoje cierpienie poświęcają w nabożnych intencjach - od samiuśkiego rana łączyli się w modlitwie z Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Tak utworzyliśmy Most Modlitewny z klerykami z WSD. Punktem kulminacyjnym było parafialne spotkanie w kościele, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa podczas sprawowanej przez proboszcza ks. Ireneusza Nowaka Mszy świętej o powołania i w intencji kleryków oraz kadry profesorskiej z seminarium. Stawiły się osoby starsze, kobiety, mężczyźni, młodzież, w tym przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania, ministranci, kościelni... Było nas wielu. Szczególnie modliliśmy się o wytrwanie w powołaniu, siły do pełnienia służby Bożej, o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii i diecezji, modliliśmy się za kadrę seminaryjną kształtującą świętych kapłanów.
Klerycy z WSD zapewniali poprzez profil FB, że "Całą wspólnotę parafialną [parafii pw. ZNMP w Pączewie] i ich duszpasterzy otaczamy w dniu dzisiejszym naszą modlitwą prosząc w sposób szczególny o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, a także o święte małżeństwa z tej wspólnoty".
Wieczorem modliliśmy się wraz z Radiem Głos podczas różańca w intencja naszej parafii. Mamy nadzieję, że tego dnia więcej z nas uświadomiło sobie odpowiedzialność za modlitwę w intencji powołanych i powołań. Wyrażamy też nadzieję, iż Most Modlitewny z naszą parafią stał się okazją dla kleryków z Pelplina, aby przyjrzeć się bliżej naszej - jednej z najstarszych na Kociewiu - parafii.
Wszystkim, którzy w tym dniu uczestniczyli w Moście Modlitewnym – i w WSD w Pelplinie, i w parafii Pączewo – serdeczne „Bóg zapłać”!
Most Modlitewny to inicjatywa kleryków z WSD Pelplinie, zapoczątkowana w 2015 roku.
Zdjęcia nie oddaja ilości parfaian w kościele ;) Było nas więcej, niż widać ;)

ZAPRASZAMY NA POMOST MODLITEWNY
WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE W PELPLINIE - PARAFIA PĄCZEWO
8 marca 2018 łączymy się w modlitwie od 16:30!

14 lutego 2018 - Środa Popielcowa
W Środę Popielcową daliśmy sobie posypać głowy popiołem, tym samym rozpoczynając z pokorą 40-dniowe przygotowanie do Świąt Wielkanocnych.
Przypominamy - w okresie Wielkiego Postu: - Droga Krzyżowa: w piątek o 16:30
- Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym: w niedzielę o 15:00.

20 stycznia 2018 - Echa III Koncertu Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
28 stycznia 2018 - "III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich w Pączewie" - "Pielgrzym" - nr 2
21 stycznia 2018 - "III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich w Pączewie" - "Tygodnik Parafialny" - nr 3
17 stycznia 2018 - "Wielkie kolędowanie" - "Gazeta Kociewska" - nr 3
17 stycznia 2018 - "III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich w Pączewie" - strona WWW "Gazety Kociewskiej"
16 stycznia 2018 - "III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich w Pączewie" - strona WWW i profil FB Gminy Skórcz

15 stycznia 2018 - III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie - fragmenty występów
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 10.
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 9.
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 8.
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 7.
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 6.
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 5.
Krystian Żach z Mamą oraz Stanisław Trochowski i Daniel Beling
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 4.
Chór Osieczaki z Osieka
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 3.
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 2.
Zespoły z parafii Stara Kiszewa
III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Część 1.
Na rozgrzewkę niespodzianka! :) Występ Scholi Śpiewu Św. Cecylii z parafii Pączewo na IX Międzygminnym Konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej we Frący 18 listopada 2017


14 stycznia 2018 - III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie
Już za nami najfajniejsze popołudnie w roku, czyli III Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii pw. Zwiastowania NMP w Pączewie. Łącznie ponad stu wykonawców w wieku 3-85. Gościliśmy chór z parafii Osiek - Osieczaki, kilka rozśpiewanych grup z parafii w Starej Kiszewie (chyba najbardziej rozśpiewanej parafii na Pomorzu), dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Maluszkowo" w Skórczu, z przedszkola i szkoły w Pączewie oraz solistów i grupy z naszej parafii. Śpiewały rodzeństwa, matka z synem, grały duety... Były kolędy, pastorałki, wesołe, poważne...
Koncert prowadzili organista pączewski Tomasz Malkowski oraz pani Irena Trochowska. Przybyłych powitał oraz uroczyście otworzył i zakończył koncert ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak.
Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy z podziękowaniami oraz figurki aniołków (soliści mniejsze, grupy duże). To zasługa między innymi państwa Elżbiety i Zbigniewa Szwarców, księdza Ireneusza Nowaka oraz Urzędu Gminy Skórcz, którzy wsparli naszą parafialną inicjatywę. Gospodynie z KGW Pączewo przygotowały słodki poczęstunek, który z ochotą i smakiem pałaszowany był podczas przerwy.
Serdecznie dziękujemy Księdzu Proboszczowi oraz Panu Organiście za podjęcie trudu organizacji przeglądu. Niech tradycja Koncertu Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii ZNMP w Pączewie trwa do końca świata!
Od jutra relacje video.

Zdjęcia Sławomir Bochniak